do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Planeta u hvězdy 40 Eridani A nakonec neexistuje, mohlo jít o Vulkán ze Star Treku

V roce 2018 byla u blízké hvězdy 40 Eridani objevena exoplaneta o 8násobku hmotnosti Země. Podle nové studie však neexistuje - signál, který byl interpretován jako gravitační vliv planety na hvězdu, byl způsoben aktivitou hvězdy samotné. Exoplaneta se stala zájmem fanoušků Star Treku, nachází se totiž v systému, kde se má nacházet planeta Vulkán.40 Eridani je trojhvězda tvořená primární oranžovou hvězdou s 84 % hmotnosti Slunce, bílým trpaslíkem a červeným trpaslíkem. Nachází se jen něco přes 16 světelných let od Slunce a patří tak k nejbližším hvězdám.

Exoplaneta identifikovaná v roce 2018 měla obíhat největší ze tří hvězd v systému. Vědci ji našli prostřednictvím metody měření radiální rychlosti hvězdy. Při ní se zkoumají drobné pohyby hvězdy, které jsou způsobeny gravitací objektů, které ji obíhají. 

Podle nové studie byl signál vedoucí k objevu exoplanety 40 Eridani A b (40 Eri b) dezinterpretován. Byl zřejmě způsoben aktivitou samotné hvězdy. Pochybnosti o její existenci se objevovaly už dříve, zejména proto, že rok na planetě byl shodný s rotací hvězdy.

Planeta Vulkán ve Star Treku je domovem rasy mimozemšťanů Homo Eridani, neboli Vulkánců. Její lokalita byla potvrzena autorem Genem Roddenberrym a byla zmíněna také přímo v seriálech. Planeta Vulkán patří mezi pouštní planety, má tenkou atmosféru a vyšší teploty než Země.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
40 Eridani 16.3 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit