do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Objev hnědého trpaslíka u zatím největší hvězdy HD 18438

Dlouhodobá pozorování červeného obra HD 18438 vedou vědce vedené Byeong-Cheol Leem k závěru, že kolem něj obíhá zatím nepozorovaný masivní objekt. Podle závěrů jejich studie má hmotnost 21 Jupiterů a hvězdu oběhne jednou za 803 dní. To z HD 18438, jejíž poloměr je 89x větší než u Slunce, dělá zatím největší známou hvězdu, u které byl nalezen substelární objekt.



Červený obr

Červený obr (také rudý obr) je jedna z konečných fází vývoje hvězd v hlavní posloupnosti. Tyto hvězdy už většinu svého vodíku přeměnily v helium a postupně dochází k expanzi jejich vnějších vrstev. Z hustého jádra původní hvězdy vznikne bílý trpaslík a z odhozených horních vrstev se stane planetární mlhovina.

Do fáze červeného obra se za 5 miliard dostane i Slunce. Jeho velikost se při tom nafoukne až k oběžné dráze Země nebo Marsu. 
Hvězda HD 18438 se nachází přes 750 světelných let daleko. Jedná se o červeného obra, tedy hvězdu blížící se svému zániku. Je téměř 2x hmotnější než Slunce a zároveň výrazně větší.

Měřením radiální rychlosti hvězdy se vědcům podařilo v její blízkosti odhalit přítomnost dalšího masivního objektu. Ten svou gravitací na hvězdu působí a způsobuje tak detekovatelný pohyb.

Hmotnost tohoto souputníka vědci odhadují na 21 Jupiterů, což by znamenalo, že se jedná o hnědého trpaslíka - těleso na pomezí mezi hvězdou a planetou.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
HD 18438 768 ly
1 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

tag icon
Další články z kategorie
Hvězdy
Načítám stránku...
x zrušit