do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Dalekohled JWST odhalil komplexní strukturu v disku kolem hvězdy Fomalhaut

Disky materiálu u vzdálených hvězd se často podobají Hlavnímu pásu a Kuiperově pásu ve sluneční soustavě. Jejich struktura může napovědět o vývoji systému i možných planetách, astronomové se proto zaměřili na blízkou hvězdu Fomalhaut dalekohledem Jamese Webba. Nové infračervené snímky ukazují komplexní strukturu několika disků a náznaky přítomnosti doposud neznámé planety.

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Fomalhaut je trojhvězda vzdálená 25 světelných let. U největší z hvězd v tomto systému se nachází výrazný disk prachu a v něm byla v roce 2008 vyfocena exoplaneta Fomalhaut b. Objekt se nicméně postupně rozložil a podle posledního výzkumu šlo spíš o oblak materiálu, který se rozplynul.

Nová pozorování dalekohledem Jamese Webba nyní poprvé odhalila komplexní vnitřní strukturu disku kolem hvězdy. Doposud astronomové viděli pouze jeden disk, ten se však na nových snímcích ukázal být nejméně dvakrát přerušený mezerami. Právě v nich by mohly existovat doposud neviděné exoplanety.

Na vnějším okraji disku se navíc nachází další shluk prachu. Jedná se o jiný objekt, než který byl pozorovaný v roce 2008, jeho osud však bude pravděpodobně stejný.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
Fomalhaut 25.1 ly

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit