do not follow here
Atmosféry planet < LIVING fUTURE

Astronomové poprvé přímo prozkoumali atmosféru exoplanety menší než Neptun

Exoplaneta u blízké hvězdy Gliese 1214 byla objevena už v roce 2009. Teprve s dalekohledem Jamese Webba se však astronomům podařilo detekovat světlo, které planeta vyzařuje. Jeho analýza nyní naznačuje, že v atmosféře planety není dominantní vodík a je pravděpodobná přítomnost vody a metanu.Hvězda Gliese 1214 je malý červený trpaslík ve vzdálenosti 48 světelných let. Exoplaneta Gliese 1214 b s hmotností 8 Zemí kolem ní oběhne jednou za 1 a půl dne. Panují na ní vysoké teploty a je proto nepravděpodobné, že by se na ní nacházel život.

Vědci vedení Elizou Kemptonovou pozorovali infračervené světlo, které vychází z planety po dobu 40 hodin, tedy jednoho jejího oběhu kolem hvězdy. Mohli tak analyzovat změny teplot v atmosféře a odhadnout její složení. Došli k závěru, že v této atmosféře není dominantní vodík.

Předchozí pozorování dalekohledem Hubble naznačovala, že by exoplaneta Gliese 1214 b mohla patřit mezi tzv. vodní světy, tedy planety s velkým podílem vody. Nový průzkum odhalil přítomnost vody a metanu, které se vyznačují podobným signálem, není proto zřejmé v jakém jsou poměru.

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Gliese 1214 47.8 ly
1 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Atmosféry planet

tag icon
Další články z kategorie
Atmosféry planet
Načítám stránku...
x zrušit