do not follow here
Hnědý trpaslík < LIVING fUTURE

Hnědý trpaslík WD 0032-317 B má vyšší teploty než panují na povrchu Slunce

Ve vzdálenosti 1 400 světelných let se nachází bílý trpaslík WD 0032-317, u kterého astronomové objevili trpaslíka hnědého - tedy těleso na pomezí planety a hvězdy. Tento sekundární objekt obíhá horkého bílého trpaslíka natolik blízko, že je zahříván na teploty přesahující 8 000 kelvinů, což je víc, než na povrchu Slunce. Jedná se aktuálně o podhvězdný objekt s nejvyšší teplotou.Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. 

U hmotnějších hnědých trpaslíků může nicméně docházet k fúzi deuteria, nebo spalování lithia. Ani jedna z těchto reakcí však není považována za jadernou fúzi, která je typická pro hvězdy.

Systém WD 0032-317 se nachází 1 400 světelných let daleko a je tvořen dvěma trpaslíky. Primární bílý trpaslík má hmotnost asi třetiny Slunce a poloměr asi 3x větší než Země. Je obíhán sekundárním hnědým trpaslíkem, který má hmotnost 4x menší a poloměr 3x větší než objekt primární.

Bílý trpaslík WD 0032-317 A má teplotu přes 30 000 K a ohřívá tak atmosféru hnědého trpaslíka. Na jeho denní straně jsou tak teploty přesahující 8 000 K - to je víc než například u Slunce, které má na povrchu teploty kolem 5 700 K.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
WD 0032-317 1405.8 ly

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Hnědý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit