do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Exoplaneta 8 UMi b zřejmě přežila pohlcení vlastní hvězdou

Astronomové vedení Marcem Honem zjistili, že hvězda 8 Ursae Minoris prošla v minulosti fází červeného obra, při které se nafoukla daleko za oběžnou dráhu exoplanety, která ji obíhá. Planeta tuto fázi přežila a nadále hvězdu obíhá na téměř kruhové oběžné dráze. Podobný osud zřejmě čeká také Zemi, až za 5 miliard let Slunce dospěje do podobné fáze svého vývoje.Červený obr

Červený obr (také rudý obr) je jedna z konečných fází vývoje hvězd v hlavní posloupnosti. Tyto hvězdy už většinu svého vodíku přeměnily v helium a postupně dochází k expanzi jejich vnějších vrstev. Z hustého jádra původní hvězdy vznikne bílý trpaslík a z odhozených horních vrstev se stane planetární mlhovina.

Do fáze červeného obra se za 5 miliard dostane i Slunce. Jeho velikost se při tom nafoukne až k oběžné dráze Země nebo Marsu. 
Hvězda 8 Ursae Minoris (Baekdu, 8 UMi) je vzdálená asi 530 světelných let. je o 80 % hmotnější než Slunce a podle nového výzkumu ve svém jádru spaluje helium. To podle vědců značí, že už v minulosti prošla expanzí, která ji nadmula do velikosti přesahující oběžnou dráhu planety 8 Ursae Minoris b.

Exoplaneta 8 Ursae Minoris b (Halla, 8 UMi b) byla objevena už v roce 2015 a má o 65 % větší hmotnost než Jupiter. Svou hvězdu obíhá zhruba v polovině vzdálenosti Země od Slunce (0,46 AU).
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
8 Ursae Minoris 532.3 ly
1 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit