do not follow here
Neutronové hvězdy < LIVING fUTURE

Od neutronové hvězdy Vela přichází nejenergetičtější gama záření zaznamenané u pulzaru

Astronomové zachytili od pulzaru Vela nezvykle energetické záření. Měření pomocí observatoře HESS (High Energy Stereoscopic System) ukázala na radiaci s energií až 20 TeV, což je zatím nejenergetičtější záření zaznamenané od pulzaru.Gama záření

Gama záření je nejenergetičtější forma elektromagnetického záření s nejkratší vlnovou délkou.

Pulzar Vela

Vela je známá neutronová hvězda ve vzdálenosti necelého tisíce světelných let, která se otočí kolem svojí osy 11x za sekundu. Září kromě viditelného světla také v rádiovém a rentgenovém spektru. Tato hvězda je nejzářivější známý pulzar v rádiovém spektru a nejzářivější přetrvávající zdroj méně energetického kosmického gama záření (na úrovni GeV - gigaelektronvoltů). Nová pozorování nyní potvrzují, že vyzařuje také intenzivní gama radiaci v TeV (teraelektronvolty) převyšující svou energií jakoukoliv detekci u jiných pulzarů. Ukazuje se tak, že neutronové hvězdy dokážou vytvořit takové podmínky, které umožňují urychlení elektronů na velmi vysoké energie.
Neutronové hvězdy
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Vela Pulsar 959 ly

Kategorie neutronových hvězd

Pulzar
Rotující neutronové hvězdy, které naším směrem vysílají proudy radiace vycházející z jejich pólů, se jeví jako pulzující hvězdy. Pulzary mají pravidelnou a specifickou periodu rotace a mohou být využívány k orientaci sond ve vesmíru. 

Rentgenový pulzar
Některé neutronové hvězdy vydávají rentgenové záření. Jedná se zpravidla o binární systémy, kde neutronová svou gravitací vysává materiál ze svého souseda. Tento materiál vytváří akreční disk kolem neutronové hvězdy. Čím blíž, tím rychleji rotuje a více se zahřívá, a to až do extrémních teplot, kdy dochází k emisi rentgenového záření.

Milisekundový pulzar
Neutronové hvězdy, které se kolem svojí osy otočí za kratší dobu, než je 10 milisekund jsou označovány jako milisekundové. Vědci předpokládají, že se jedná o hodně staré neutronové hvězdy, které v průběhu svojí existence zrychlily svou rotaci. Pravděpodobnou příčinou zrychlení je pohlcování rychle rotujícího materiálu z disku kolem hvězdy.

Pavoučí pulzary
Binární systémy, kde je sekundární hvězda částečně degenerovaná, jsou označovány jako pavoučí (spider pulsars). Pokud je sekundární hvězda menší než 0,1 slunečních hmotností, je primární neutronová hvězda označena jako černá vdova.

Magnetar
Magnetar je neutronová hvězda s extrémně silným magnetickým polem, které dosahuje až k 1011 tesla. I tyto hvězdy rotují vysokou rychlostí.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Neutronové hvězdy

tag icon
Další články z kategorie
Neutronové hvězdy
Načítám stránku...
x zrušit