Exoplaneta Proxima Centauri b

Exoplaneta Proxima Centauri b obíhá hvězdu Proxima Centauri, která se nachází 4 světelých let od Slunce. Má kolem 1.3 hmotností Země a svou hvězdu obíhá výrazně blíž, než Země obíhá Slunce.
Vzdálenost od Slunce: 4.246455 světelných let.
(Pozice této hvězdy vychází z dat z mise Gaia.)
Parametry exoplanety
Hmotnost exoplanety: 1.3 Hmotností Země
Velikost planety: 1.1 Poloměrů Země
Vzdálenost od hvězdy: 0.05 AU
Další označení této exoplanety
Alpha Centauri C b, CCDM J14396-6050C b, GCTP 3278.00 b, Gliese 551 b, HIP 70890 b, LFT 1110 b, LHS 49 b, LPM 526 b, LTT 5721 b, NLTT 37460 b, V645 Centauri b
Exoplanety u hvězdy Proxima Centauri
Proxima Centauri b
| 0.05 AU
Hvězda Proxima Centauri
Zprávy z tohoto systému

Od nejbližší hvězdy Proxima Centauri k nám přichází neznámý rádiový signál

Astronomům se pomocí teleskopu Parkes v Austrálii podařilo zachytit rádiový signál, který k nám přichází od nejbližší hvězdy Proxima Centauri. Jeho původ zatím není známý a objevil se pouze jednou. Vědci, kteří hledají známky vyspělých civilizací ve vesmíru, jsou nadšení, ale zároveň upozorňují, že možných vysvětlení původu signálu bude jistě více.

Astronomové potvrdili existenci exoplanety u sousední hvězdy

Pomocí přístroje ESPRESSO na teleskopu VLT se vědcům podařilo potvrdit existenci exoplanety Proxima Centauri b. Jde o nejbližší potvrzenou exoplanetu sluneční soustavě, která má navíc velikost podobnou Zemi, a vědce tedy velmi zajímá. Zároveň také změřili její parametry s vysokou přesností.

Astronomové se pokusili vyfotit exoplanetu u nejbližší hvězdy, mohla by mít velké prstence

Kolem hvězdy Proxima Centauri, která se nachází Slunci nejblíže, pravděpodobně obíhají alespoň dvě exoplanety. K planetě Proxima Centauri b, která byla objevena v roce 2016, přibyla na začátku letošního roku ještě zatím nepotvrzená exoplaneta c, obě byly objeveny prostřednictvím pozorování pohybu hvězdy. Exoplanetu Proxima c se nyní astronomové pokusili pozorovat přímo, výsledky však nebyly zcela jednoznačné.