Exoplaneta Barnard star b

Exoplaneta Barnard star b obíhá hvězdu Barnard star, která se nachází 6 světelých let od Slunce. Má kolem 3.2 hmotností Země a svou hvězdu obíhá blíž, než Země obíhá Slunce.
Vzdálenost od Slunce: 5.962894 světelných let.
(Pozice této hvězdy vychází z dat z mise Gaia.)
Parametry exoplanety
part of star image
part of star image
Hvězda: Barnard star
Hmotnost exoplanety: 3.23 Hmotností Země
Vzdálenost od hvězdy: 0.41 AU
Další označení této exoplanety
GCTP 4098.00 b, Gl 140-024 b, Gliese 699 b, HIP 87937 b, LFT 1385 b, LHS 57 b, LTT 15309 b, Munich 15040 b, Proxima Ophiuchi b, V2500 Ophiuchi b, Velox Barnardi b, Vyssotsky 799 b
Exoplanety u hvězdy Barnard star
Barnard star b
| 0.41 AU
Hvězda Barnard star
Zprávy z tohoto systému

Podle nové studie druhá nejbližší exoplaneta obíhající Barnardovu hvězdu neexistuje

Nová pozorování ukazují, že to, co vědce vedlo k objevu exoplanety u třetí nejbližší hvězdy od Slunce, by mohla být aktivita hvězdy samotné. Barnardova hvězda (Barnards star) se nachází pouhých 6 světelných let daleko a planeta u ní byla objevena v roce 2018 prostřednictvím metody radiální rychlosti. Podle nové studie by však mohl být stejný efekt způsobený aktivitou samotné hvězdy a není tak jisté, že kolem ní skutečně nějaká planeta obíhá.

Kolem blízké Barnardovy hvězdy obíhá velká skalnatá planeta

Astronomové našli u jedné z nejbližších hvězd novou exoplanetu, která by se mohla podobat Titanu, měsíci planety Saturn. Oproti tomuto malému měsíci je však nová exoplaneta 3,2x masivnější než Země. Planeta Barnards Star b obíhá blízko svojí hvězdě, která je však výrazně chladnější než Slunce a tak na ní zřejmě panují mrazivé teploty. Nově objevená exoplaneta je zatím nejbližší po planetách v systému Alfa Centauri a Proxima Centauri, který se nachází 4,4 a 4,2 světelných let daleko.