Exoplaneta Beta Pictoris c

Exoplaneta Beta Pictoris c obíhá hvězdu Beta Pictoris, která se nachází 64 světelých let od Slunce. Má kolem 2861.2 hmotností Země a svou hvězdu obíhá dál, než Země obíhá Slunce.
Vzdálenost od Slunce
64 světelných let

Beta Pictoris c

Exoplaneta, plynný obr
part of star image
part of star image
Hvězda: Beta Pictoris
icon weightHmotnost: 2861.2 M Země | 9.003 M Jupiter
icon distanceVzdálenost od hvězdy: 2.7 AU
Další označení této exoplanety
GJ 219 c, Gliese 219 c, HR 2020 c, CD −51°1620 c, HD 39060 c, GCTP 1339.00 c, SAO 234134 c, HIP 27321 c
Exoplanety u hvězdy Beta Pictoris
Exoplaneta Beta Pictoris c obíhá hvězdu Kategorie modrobílá hvězda Beta Pictoris, která má větší hmotnost než Slunce. Jedná o jednu z 2 známých planet u této hvězdy.
Beta Pictoris c
| 2.7 AU
Beta Pictoris b
| 9.2 AU
Hvězda Beta Pictoris
Zprávy z tohoto systému

U hvězdy Beta Pictoris bylo identifikováno 30 exokomet

Obrázek k článku:

Astronomům vedeným Alainem Lecavelierem se podařilo napočítat hned 30 komet, které obíhají blízkou hvězdu Beta Pictoris. Pomohl jim k tomu vesmírný teleskop TESS, který hvězdu pozoroval celkem 156 dní. Přístroj zaznamenal přechody komet před hvězdou, které způsobily její slabé pohasnutí.

Nový vesmírný teleskop Jamese Webba prozkoumá blízký planetární systém Beta Pictoris

Obrázek k článku:

Hned několik vědeckých týmů má v plánu použít vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) pro průzkum blízkého hvězdného systému Beta Pictoris. Jedná se o mladý systém s nejméně dvěma exoplanetami a diskem materiálu, ze kterého by mohly vzniknout další. Výkonný teleskop, který je označován jako nástupce Hubblova teleskopu by měl do vesmíru odletět už letos na podzim.

Atmosféra blízkého hnědého trpaslíka obsahuje vrstvy s různým chemickým složením

Obrázek k článku:

Pomocí teleskopu W. M. Keck na Havaji se astronomům podařilo zjistit víc o hnědém trpaslíku 2MASS J22081363+2921215. Prostřednictvím infračervených pozorování zjistili, že jeho atmosféra obsahuje vrstvy jejichž složení se s výškou liší. Tento výzkum může mimo jiné napovědět více o atmosférách obřích exoplanet, které svou hmotností několikanásobně překračují hmotnost planety Jupiter.

Výkonný teleskop VLT vyfotil exoplanetu ve vzdálenosti 63 světelných let

Obrázek k článku:

Do dnešního dne bylo objeveno několik tisíc exoplanet, jen pár desítek z nich však bylo pozorováno přímo. Většina exoplanet byla pozorována buď tak, že částečně zastínila světlo hvězdy, nebo bylo možné detekovat, jak na hvězdu působí svou gravitací. Astronomům se nyní podařilo rozšířit ne příliš početné řady exoplanet přímo vyfocených ve viditelném nebo infračerveném světle o Beta Pictoris b.