na rozdíl od gravitace (zelená mřížka), která je silnější v blízkosti hmotných objektů, působí temná energie (fialová mřížka) rovnoměrně v celém vesmíru.
Vědci z NASA využili pozorování infračerveného vesmírného teleskopu Spitzer, aby zpřesnili měření rozpínání vesmíru. Nové měření poukazuje na rychlejší rozpínání vesmíru, než bylo doposud vypočítáváno z pozorování jiných zařízení. Nový odhad rychlosti rozpínání vesmíru, neboli hodnota hubblovy konstanty je 74,3 kilometrů za sekundu na jeden megaparsek.
Evropská vesmírná agentura seznámila veřejnost s novou vesmírnou misí, která je součástí tzv Cosmic Vision 2015-2025, jde o misi Euclid, která má za cíl mapovat vesmír v doposud nevídané míře. Vesmírný teleskop bude nahlížet do hlubin vesmíru vzdálených až 10 miliard světelných let, bude zkoumat rozpínání vesmíru a vliv temné energie na běžnou hmotu.
Vyplývá to z výsledků měření vesmírné sondy NASA Galaxy Evolution Explorer, které bylo prováděno ve spolupráci s anglicko-australským pozemním teleskopem. Temná energie podle současných kosmologických teorií způsobuje rozpínání vesmíru, proti ní stojí gravitace, která naopak působí na zkracování vzdáleností mezi jednotlivými objekty. Temná energie působí celkově větší silou a stojí za stále se zrychlujícím rozpínáním vesmíru, které astronomové pozorují.