Fotogalerie kategorie: Mars
Čtvrtá planeta od Slunce, planeta, ke které lidstvo nejvíce upírá oči. Ačkoli na planetě kdysi byla tekutá voda a zřejmě i magnetické pole, dnes je planeta mrtvá, s vodou zmrzlou a geologickými procesy zastavenými. Robotické sondy Mars zkoumají a hledají stopy po dřívějších nebo současných geologických aktivitách a možná i životě.
Aktuální zprávy z kategorie
Mars
Měsíce Marsu možná vznikly z jediného tělesa
Planeta Mars má dva malé měsíce: Phobos (průměr 22 km) a Deimos (průměr 12 km). Na rozdíl od našeho kulatého Měsíce mají však výrazně nepravidelný tvar, podobně jako drobné planetky. To vědce v minulosti vedlo k úvahám o tom, zda se ve skutečnosti nejedná o gravitací zachycené planetky. Podle nové studie publikované v magazínu Nature Astronomy by ale mohly být oba měsíce zbytky po jiném, větším tělese.
Pohlednice z Marsu: povrch v kráteru Jezero
Rover Perseverance dosedl předminulý týden úspěšně na povrch Marsu a přes sondy na oběžné dráze posílá na Zemi první fotky. Mezi nimi i tuhle, která ukazuje, jak vypadá povrch uvnitř kráteru. Na snímku lze vidět písčitý terén s drobnými kameny, které bude rover v průběhu své mise zkoumat. Vědce zajímá jejich původ a pomocí robotické sondy na dálku hledají známky dávného života.