do not follow here

Hvězda Psi Serpentis Bb

Červený trpaslík Psi Serpentis Bb se nachází 48 světelných let od Slunce. Jde o samostatnou hvězdu spektrální třídy M3, která má 24 % hmotnosti slunce. V tomto hvězdném systému zatím nebyly pozorovány žádné exoplanety.
Vzdálenost od Slunce
48 světelných let

Psi Serpentis Bb

part of star image
part of star image
Červený trpaslík (spektrální třída M3)

Základní parametry

Hmotnost: 0.24 M Slunce | 251.4 M Jupiter
radius icon
Velikost: 0.25 R Slunce (odhad)
(Zatím žádné potvrzené exoplanety)
Více o Psi Serpentis Bb
      Blízká hvězda Psi Serpentis Bb se nachází na severní obloze. 
Externí zdroje
icon study
A High-Eccentricity Warm Jupiter Orbiting TOI-4127
Vědecká studie, Přijato: 28. 03. 2023
icon study
Thermal Emission from the Hot Jupiter WASP-103b in
Vědecká studie, Přijato: 24. 03. 2023
Kategorie hvězd Červený trpaslík
part of star image
part of star image
Červení trpaslíci jsou hvězdy menší než Slunce a s nižší teplotou. Jejich hmotnost se pohybuje většinou mezi 10 - 50 % sluneční hmotnosti. Tato kategorie hvězd je v našem okolí nejpočetněji zastoupena.

Tento druh hvězdy má tak dlouhou životnost, že stáří vesmíru zatím neumožnilo jejich zánik nebo evoluci do další fáze. U masivnějších objektů by to měl být červený obr, u těch, které mají méně než 0.25 hmotností Slunce, zřejmě dojde ke vzniku teoretického modrého trpaslíka.
Zprávy z tohoto systému

Pozoruhodně plochá vesmírná exploze překvapila vědce

Obrázek k článku:

Astronomové zpozorovali ve vesmíru explozi, která byla tak plochá, že vyzývá k přehodnocení našeho současného chápání vesmíru. Tento typ exploze, nazvaný FBOT (Fast Blue Optical Transient), je mnohem vzácnější než jiné typy explozí, jako jsou například supernovy. Objevila se jako jasná světelná záře, kterou vědci spatřili náhodou a pomocí polarizace z ní dokázali zrekonstruovat tvar exploze.

Loňský záblesk gama záření GRB221009A byla nejzářivější událost všech dob

Obrázek k článku:

Observatoře po celém světě zaznamenaly v říjnu 2022 extrémně energetický záblesk přicházející z hlubokého vesmíru. Konkrétně šlo o záblesk gama záření s energií až 18 TeV (teraelektronvoltů), který dostal označení GRB221009A. Vědci předpokládají, že byl způsobený kolapsem masivní hvězdy, při kterém vznikla černá díra. Nová analýza nyní ukazuje, že se jednalo u událost, která nastává jednou za 10 tisíc let.

Nový geometrický tvar pro vaše dlaždice - jako jediný se nebude opakovat

Obrázek k článku:

Skupina matematiků z několika prestižních univerzit objevila jedinečný dvoudimenzionální geometrický tvar, který se neopakuje při poskládání více kusů dohromady. Umožní tak za využití stejného tvaru poskládat dláždění, ve kterém nedochází k opakování. Vědci z Yorkshire University, University of Cambridge, University of Waterloo a University of Arkansas nazvali tento tvar "klobouk".

Za zrychlení mezihvězdného objektu Oumuamua zřejmě může vodík

Obrázek k článku:

Vědci z University of California v Berkeley a Cornell University přišli s vysvětlením zvláštního chování mezihvězdného objektu Oumuamua. Předmět byl objeven v říjnu roku 2017 a při svém průletu kolem Slunce zrychlil a vydal se na cestu ven ze sluneční soustavy. Jeho akceleraci lze podle nového výzkumu vysvětlit uvolňováním molekulárního vodíku. Vědci tvrdí, že to je důkaz toho, že Oumuamua byl původně zárodek planety, který bylo vyvržen ze svého rodného hvězdného systému.

Sledujte nás na sociálních sítích
Následujte nás na sociálních sítích
Načítám stránku...
x zrušit