do not follow here

Hvězda CFBDSIR J1458+10 B

Hnědý podtrpaslík CFBDSIR J1458+10 B se nachází 104 světelných let od Slunce. Jde o samostatnou hvězdu spektrální třídy Y0, která má 1 % hmotnosti slunce. V tomto hvězdném systému zatím nebyly pozorovány žádné exoplanety.
Vzdálenost od Slunce
104 světelných let

CFBDSIR J1458+10 B

part of star image
part of star image
Hnědý podtrpaslík (spektrální třída Y0)

Umístění

Distance iconVzdálenost od primární hvězdy: 4.06 AU

Základní parametry

Hmotnost: 0.009 M Slunce | 9.4 M Jupiter
radius icon
Velikost: 0.013 R Slunce | 0.1 R Jupiter
temperature iconTeplota: 370 K | 0.06 T Slunce
(Zatím žádné potvrzené exoplanety)
Více o CFBDSIR J1458+10 B
      Hnědý trpaslík CFBDSIR J1458+10 B se nachází na severní obloze, je ale příliš slabá a na vlastní oči ani běžným teleskopem ji neuvidíte.  CFBDSIR J1458+10 B je o hodně menší než Slunce a teplota na jejím povrchu je kolem 370 K (97 °C), což je asi 6 % teploty Slunce.
Externí zdroje
Kategorie hvězd Hnědý podtrpaslík
part of star image
part of star image
Hnědí trpaslíci nejsou skutečné hvězdy, neprobíhá v nich totiž termojaderná fúze. Jde o malé, chladné objekty, které jsou na pomezí mezi planetou a hvězdou. Hnědí trpaslíci spektrální třídy Y jsou označováni jako podtrpaslíci a jsou nejchladnější. Zatím jich bylo objeveno jen pár.
Zprávy z tohoto systému

Sonda Lucy dostala nový cíl, prozkoumá z blízka planetku 1999 VD57

Obrázek k článku:

Vesmírná sonda Lucy míří k trojánským planetkám u Jupitera. První objekt, kolem kterého na své cestě proletí, měla být v roce 2025 planetka z Hlavního pásu asteroidů Donaldjohanson. NASA nyní na seznam přidala ještě jeden cíl: planetku 1999 VD57, kolem které sonda proletí letos na podzim. Během průletu mimo jiné vyzkouší svou unikátní technologii pro automatické sledování zkoumaného cíle.

Evropská sonda JUICE je připravena na let k planetě Jupiter

Obrázek k článku:

Vesmírná sonda JUICE vyvinutá Evropskou vesmírnou agenturou bude mít za cíl průzkum měsíců planety Jupiter. V roce 2022 prošla nezbytným testováním a simulacemi vesmírného prostředí a v dubnu 2024 odletí do vesmíru. Čeká ji dlouhá cesta, na jejímž konci je oběžná dráha měsíce Ganymede.

Na noční obloze můžete pozorovat kometu C/2022 E3, je vidět celou noc

Obrázek k článku:

Do středu sluneční soustavy se dostala kometa, která strávila dlouhé desítky tisíc let na okraji sluneční soustavy. Objekt s označením C/2022 E3 (ZTF) se podle propočtů naposledy přiblížil ke Slunci před téměř 50 tisíci lety. Poprvé byl spatřen u oběžné dráhy planety Jupiter loni v březnu. Slunci se kometa nejvíce přiblížila 12. ledna a 1. února proletí kolem Země.

První orbitální let Starship: na oběžnou dráhu poletí jako první prototyp S24

Obrázek k článku:

Podle Elona Muska nyní SpaceX počítá s tím, že jako první Starship se do vesmíru podívá prototyp S24 s boosterem B7. Jedná se o upgradované modely oproti S20 a B4, se kterými se pro první let na oběžnou dráhu ještě donedávna počítalo.

Sledujte nás na sociálních sítích
Následujte nás na sociálních sítích