do not follow here

Hvězda TOI-2119 B

Hnědý trpaslík TOI-2119 B se nachází 103 světelných let od Slunce. Jde o samostatnou hvězdu, která má 6 % hmotnosti slunce. V tomto hvězdném systému zatím nebyly pozorovány žádné exoplanety.
Vzdálenost od Slunce
103 světelných let

TOI-2119 B

part of star image
part of star image
Hnědý trpaslík

Umístění

Distance iconVzdálenost od primární hvězdy: 0.064 AU

Základní parametry

Hmotnost: 0.064 M Slunce | 67 M Jupiter
radius icon
Velikost: 0.11 R Slunce | 1.1 R Jupiter
temperature iconTeplota: 2100 K | 0.36 T Slunce
(Zatím žádné potvrzené exoplanety)
Více o TOI-2119 B
      Hnědý trpaslík TOI-2119 B se nachází na severní obloze, je ale příliš slabá a na vlastní oči ani běžným teleskopem ji neuvidíte.  TOI-2119 B má asi 10 % velikosti Slunce a teplota na jejím povrchu je kolem 2100 K (1827 °C), což je asi 36 % teploty Slunce.
Další označení této hvězdy
TOI-2119.01
Externí zdroje
Kategorie hvězd Hnědý trpaslík
part of star image
part of star image
Hnědí trpaslíci ve skutečnosti nejsou hvězdy, neprobíhá v nich totiž termojaderná fúze. Jde o malé, chladné objekty, které jsou na pomezí mezi planetou a hvězdou.
Zprávy z tohoto systému

První orbitální let Starship: na oběžnou dráhu poletí jako první prototyp S24

Obrázek k článku:

Podle Elona Muska nyní SpaceX počítá s tím, že jako první Starship se do vesmíru podívá prototyp S24 s boosterem B7. Jedná se o upgradované modely oproti S20 a B4, se kterými se pro první let na oběžnou dráhu ještě donedávna počítalo.

HIP 33609 je hvězda s nejvyšší teplotou, u které byl objeven hnědý trpaslík

Obrázek k článku:

Hnědých trpaslíků, tedy objektů na pomezí hvězd a planet, už bylo objeveno poměrně velké množství. Většinou se ale jedná o samostatné objekty, případně binární systémy s malými hvězdami. Hnědých trpaslíků obíhajících masivní hvězdy zatím moc nalezeno nebylo. Nyní se vědcům podařilo zpozorovat jednoho u masivní zářivé hvězdy HIP 33609 ve vzdálenosti 500 světelných let.

U Jupitera bylo potvrzeno 12 doposud neznámých měsíců

Obrázek k článku:

Astronomům se podařilo identifikovat 12 nových těles obíhajících planetu Jupiter. Největší planeta sluneční soustavy tak má nyní 92 známých měsíců. Druhý v pořadí Saturn obíhá 83 měsíců.

Pokud má Mimas oceán pod povrchem, jeho slupka musela být v minulosti výrazně tlustější

Obrázek k článku:

Mimas je malý měsíc obíhající planetu Saturn. Na první pohled jde o zmrzlé těleso bez jakékoliv aktivity. Data z dnes už vysloužilé sondy Cassini však odhalila specifickou oscilaci v jeho rotaci, která by se dala vysvětlit přítomností podpovrchového oceánu. Jeho existenci nyní podporují také nově provedené simulace vývoje měsíce od vzniku jeho obřího kráteru Herschel.

Sledujte nás na sociálních sítích
Následujte nás na sociálních sítích