NASA a SpaceX dál počítají s dubnovým startem mise Crew-2. Během druhého oficiálního letu nové vesmírné lodi poletí čtveřice astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Na palubě budou dva astronauti NASA, jeden z ESA a jeden z Japonska (JAXA). NASA ani SpaceX pro tuto misi aktuálně nevidí žádné potenciální problémy. Už začátkem dubna přiletěl k ISS také ruský Sojuz s posádkou.
Jared Isaacman, americký miliardář a pilot, si u SpaceX domluvil vlastní vesmírnou misi s lodí Crew Dragon. On a tři další cestující se už letos v říjnu podívají na oběžnou dráhu. Na rozdíl od mise společnosti Axiom Space, která je plánována na začátek příštího roku, ale zřejmě nepoletí na ISS. Prostřednictvím této mise chce miliardář získat 200 milionů dolarů pro dětskou nemocnici St. Judes v americkém Memphisu.
Společnosti SpaceX a Axiom Space plánují s NASA na leden příštího roku první komerční let k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Na palubě vesmírné lodi Crew Dragon budou tři vesmírní turisté a jeden zkušený astronaut. Tři vesmírní pionýři zaplatí za 8 dní ve vesmíru každý 55 milionů dolarů.
Boeing a NASA nyní počítají se startem mise OTF-1 ne dříve než 25. března. Doposud se plánoval start této mise o 4 dny později. Dřívější termín byl umožněn dostupností rakety Atlas V a připraveností samotné kapsle Starliner. Navíc je na ISS zrovna místo pro kotvení další lodi.
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.
Follow @LIVINGfUTUREczV okolí sluneční soustavy se nachází mezihvězdné vakuum, rozsáhlý prostor, který je plný ničeho. Přesto v něm najdeme několik smítek, která září na naší noční obloze a která vědce nesmírně zajímají, jde totiž o nejbližší hvězdy, sousedy našeho Slunce. V následujícím díle našeho seriálu Naše místo ve vesmíru prozkoumáme hvězdy, které se nachází v bublině s poloměrem deset světelných let a středem v naší hvězdě.
14. 1. 2021 Nákladní loď Dragon ve čtvrtek brzy ráno úspěšně přistála v Mexickém zálivu. Na její palubě se nacházelo něco málo přes dvě tuny nákladu, který přivezla z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Byla tak zakončena první mise nové verze této vesmírné lodi označované jako Dragon 2 nebo Cargo
3. 1. 2021 Aby vědci vyzkoušeli, jak se oheň chová ve vesmíru, provedou experiment v nákladním prostoru lodi Cygnus, která následně shoří v atmosféře. Loď aktuálně kotví u ISS, kam přiletěla v říjnu se zásobami pro posádku. Její odpojení od stanice a začátek prodloužené mise je plánován na 6.
8. 12. 2020 Automatická vesmírná loď Dragon v neděli úspěšně vyletěla na oběžnou dráhu. Kromě zásob pro posádku veze také zcela nový modul - přechodovou komoru Bishop. Jedná se o první zcela soukromý modul, který bude na stanici instalován. Bishop umožní vypouštět do vesmíru větší objekty než dosud
26. 11. 2020 Podle studie, která vychází z experimentů ICE-FIRST a CERISE, ovlivňuje gravitace (a také její nedostatek) živé buňky na genetické úrovni. Analýza červů druhu Caenorhabditis, kteří strávili čas na ISS, ukazuje drobné změny v tisícovce jejich genů. Tento a další výzkumy hledají způsob, jakým
26. 10. 2020 Americká společnost Axiom Space má vybranou trojici zájemců o let na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Aktuálně probíhá finalizace smluv s jednotlivými zájemci a také s NASA. První turistický let k ISS na palubě vesmírné lodi Crew Dragon je plánován na konec příštího roku. Axiom Space
16. 10. 2020 Ředitel ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitry Rogozin v pondělí prohlásil, že Rusko se pravděpodobně nebude nijak významně podílet na programu Artemis, nebo výstavbě lunární orbitální stanice Gateway. Projekt je podle něj příliš US-centrický, a to se Rusku příliš nezamlouvá. Na programu
14. 10. 2020 Z kazachstánského kosmodromu dnes krátce před osmou hodinou ranní našeho času odletěla vesmírná loď Sojuz s tříčlennou posádkou. U stanice Sojuz zakotvil v rekordním čase v 10:48, loď totiž využila nejkratší možnou cestou, která zabere pouhé tři hodiny letu.
Společnosti SpaceX a Axiom Space plánují s NASA na leden příštího roku první komerční let k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Na palubě vesmírné lodi Crew Dragon budou tři vesmírní turisté a jeden zkušený astronaut. Tři vesmírní pionýři zaplatí za 8 dní ve vesmíru každý 55 milionů dolarů.
Ředitel ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitry Rogozin v pondělí prohlásil, že Rusko se pravděpodobně nebude nijak významně podílet na programu Artemis, nebo výstavbě lunární orbitální stanice Gateway. Projekt je podle něj příliš US-centrický, a to se Rusku příliš nezamlouvá. Na programu se nicméně podílí ostatní partneři NASA, patří mezi ně evropská, japonská, kanadská a další vesmírné agentury.
Podle studie, která vychází z experimentů ICE-FIRST a CERISE, ovlivňuje gravitace (a také její nedostatek) živé buňky na genetické úrovni. Analýza červů druhu Caenorhabditis, kteří strávili čas na ISS, ukazuje drobné změny v tisícovce jejich genů. Tento a další výzkumy hledají způsob, jakým pobyt ve vesmíru ovlivňuje živé organismy a zejména člověka.
Nákladní loď Dragon ve čtvrtek brzy ráno úspěšně přistála v Mexickém zálivu. Na její palubě se nacházelo něco málo přes dvě tuny nákladu, který přivezla z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Byla tak zakončena první mise nové verze této vesmírné lodi označované jako Dragon 2 nebo Cargo Dragon. Mise trvala 38 dní.
Aby vědci vyzkoušeli, jak se oheň chová ve vesmíru, provedou experiment v nákladním prostoru lodi Cygnus, která následně shoří v atmosféře. Loď aktuálně kotví u ISS, kam přiletěla v říjnu se zásobami pro posádku. Její odpojení od stanice a začátek prodloužené mise je plánován na 6. ledna.