rodina raket americké společnosti SpaceX, do které patří Falcon 1, Falcon 9 a Falcon Heavy.
Japonská firma ispace oznámila, že v příštím roce plánuje dopravit na povrch Měsíce rover spojených arabských emirátů. Zařízení o váze 10 kilogramů nese jméno Rashid a do vesmíru jej vynese raketa Falcon 9. Společnost iSpace poskytne přistávací modul a komunikaci pro misi. Sonda Hope Spojených arabských emirátů letos v únoru úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Marsu.
Po více než dvou letech od posledního startu poletí letos v létě opět do vesmíru raketa Falcon Heavy od společnosti SpaceX, která se skládá ze tří raket Falcon 9. Tato raketa, která letěla na oběžnou dráhu zatím 3x, vynese v červenci a říjnu náklad pro americké vesmírné síly. Během mise bude poslední stupeň rakety několikrát zažehnut, aby umístil náklad na různé oběžné dráhy.
Raketa Falcon 9 s označením B1051 se ve středu stala nejčastěji používanou raketou. Do vesmíru a zpět už tento konkrétní nosič letěl celkem 8x. Společnost SpaceX tak dál posouvá možnosti opakovaného použití svých raket. Podle Elona Muska mohou nejnovější verze raket Falcon 9 letět si vesmíru bez větších úprav 10x. S pravidelnou údržbou by to možná mohlo být až 100x.
V roce 2020 proběhlo celkem 44 úspěšných startů amerických raket, zejména Falconů 9, které letěly 25x. Čínských raket vyletělo do vesmíru 35 a ruských 17 (včetně těch, které startují z evropského kosmodromu Kourou). Evropské rakety vyletěly do vesmíru celkem 4x, stejně jako ty japonské. Celkem vyletělo loni úspěšně do vesmíru 104 raket, o rok dříve to bylo 102.
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.
Follow @LIVINGfUTUREczV okolí sluneční soustavy se nachází mezihvězdné vakuum, rozsáhlý prostor, který je plný ničeho. Přesto v něm najdeme několik smítek, která září na naší noční obloze a která vědce nesmírně zajímají, jde totiž o nejbližší hvězdy, sousedy našeho Slunce. V následujícím díle našeho seriálu Naše místo ve vesmíru prozkoumáme hvězdy, které se nachází v bublině s poloměrem deset světelných let a středem v naší hvězdě.
2. 10. 2020 Dvě rakety ve čtvrtek a jedna v pátek neodstartovaly do vesmíru, jak bylo plánováno. Jedná se o rakety Delta IV Heavy, Falcon 9 a Antares. Ve všech případech bylo zastaveno odpočítávání krátce před startem, kvůli automatické detekci potenciálního problému s raketou.
31. 5. 2020 V sobotu večer proběhl odložený start rakety Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon, která vynesla na oběžnou dráhu posádku dvou astronautů Douglase Hurleyho and Roberta Behnkena. Jde po devíti letech o první let astronautů do vesmíru ze Spojených států. V neděli večer čeká astronauty kotvení u
19. 5. 2020 Kdyby byly rakety průhledné, viděli bychom, jak spotřebovávají své palivo. Animace publikovaná na youtube kanálu uživatele Hazegrayart porovnává rakety Saturn V, Falcon Heavy, SLS a Raketoplán, při letu na oběžnou dráhu.
8. 5. 2020 První moduly stanice Gateway Power and Propulsion Element (PPE) a Habitation and Logistics Outpost (HALO) poletí do vesmíru na jediné raketě. Původní plán byl vypustit je při dvou různých startech a spojit je až v na oběžné dráze Měsíce. Cílem této změny je minimalizovat riziko mise a snížit
28. 3. 2020 NASA vybrala společnost SpaceX k zásobování lunární orbitální stanice Gateway. Od roku 2024 by k ní měla nejméně dvakrát letět vylepšená automatická loď Dragon XL.
15. 1. 2020 18. ledna se SpaceX chystá na poslední velký test vesmírné lodi Crew Dragon před letem s posádkou na ISS. Během letu dojde k oddělení kapsle Dragon od rakety Falcon 9. Při testu má dojít k ověření bezpečnosti posádky při případných problémech s raketou v průběhu letu.
11. 11. 2019 Těsně před čtvrtou hodinou odpolední našeho času odstartovala do vesmíru raketa Falcon 9 se 60 družicemi Starlink. Raketa, která letěla do vesmíru už počtvrté, následně úspěšně přistála na automatické lodi v Atlantském oceánu. Její druhý stupeň vynesl družice o rekordní celkové váze
Kdyby byly rakety průhledné, viděli bychom, jak spotřebovávají své palivo. Animace publikovaná na youtube kanálu uživatele Hazegrayart porovnává rakety Saturn V, Falcon Heavy, SLS a Raketoplán, při letu na oběžnou dráhu.
V sobotu večer proběhl odložený start rakety Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon, která vynesla na oběžnou dráhu posádku dvou astronautů Douglase Hurleyho and Roberta Behnkena. Jde po devíti letech o první let astronautů do vesmíru ze Spojených států. V neděli večer čeká astronauty kotvení u Mezinárodní vesmírné stanice.
V úterý v brzkých ranních hodinách vynesla raketa Falcon 9 na oběžnou dráhu další várku družic Starlink. Po tomto startu má SpaceX ve vesmíru už 180 těchto družic, což je rekord v počtu družic jediného operátora.
První moduly stanice Gateway Power and Propulsion Element (PPE) a Habitation and Logistics Outpost (HALO) poletí do vesmíru na jediné raketě. Původní plán byl vypustit je při dvou různých startech a spojit je až v na oběžné dráze Měsíce. Cílem této změny je minimalizovat riziko mise a snížit její náklady.