Nejnovější zprávy z kategorie

Tevatron

Jaký je aktuální stav pátrání po higgsově bosonu? Vědci se blíží kýženému výsledku

Jaký je aktuální stav pátrání po higgsově bosonu? Vědci se blíží kýženému výsledku

29. dubna 2012 Na pátrání po higgsově bosonu se podílí dvě obrovské fyzikální laboratoře CERN v Evropě a Fermilab v USA. Vědci se v nich pokouší rozbít hmotu na tak malé částečky, že mezi nimi budou moci pozorovat ty nejzákladnější stavební prvky hmoty. Zatím všechny objevené částice subatomárního světa zapadají do tzv. standardního modelu, což je teorie, která vysvětluje fungování světa na subatomární rovině. Z tohoto modelu však vědcům chybí jeden z hlavních kusů skládačky, higgsův boson, částice zodpovědná za hmotnost hmoty.

V pátek ukončí provoz Tevatron, druhý největší urychlovač částic na světě

29. září 2011 Druhý největší cyklotron na světě ukončí svůj provoz po 25 letech provozu, během této doby přispěl k množství objevů a posunul poznání subatomární světa o kus dál, jedním z takových objevů byl například objev top quarku. Úlohu Tevatronu postupně převzal ještě větší evropský urychlovač částic LHC postavený v Alpách pod švýcarsko-francouzskou hranicí.

Vědci z Fermilabu potvrdili existenci předpovězené subatomární částice Xi-sub-b

26. července 2011 Částicovým fyzikům z laboratoře Fermilab, která sídlí nedaleko Chicaga, se podařilo objevit částici příbuznou neutronu, avšak s větší hmotností. Zatím je částice označovaná jako neutral Xi-sub-b.

Co přijde po uzavření Tevatronu? Možná první urychlovač muonů na světě

19. června 2011 Tevatron je americký urychlovač subatomárních částic, po LHC v Evropě druhý největší na světě. Jeho provoz bude ale letos v září ukončen, americká vláda totiž neprodloužila financování projektu na příští fiskální rok. Úlohu Tevatronu od roku 2008 postupně přebírá silnější Large Hadron Colider (LHC) v CERNu, který se tak postupně stává jediným zařízením schopným detekovat higgsův boson. Na místě Tevatronu nicméně může vyrůst zcela nové zařízení, které by namísto hadronů urychlovalo jiné subatomární částice, muony.

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.

Naše místo ve vesmíru

Naše místo ve vesmíru, díl 3: Okolí deseti světelných let (update 2018)

V okolí sluneční soustavy se nachází mezihvězdné vakuum, rozsáhlý prostor, který je plný ničeho. Přesto v něm najdeme několik smítek, která září na naší noční obloze a která vědce nesmírně zajímají, jde totiž o nejbližší hvězdy, sousedy našeho Slunce. V následujícím díle našeho seriálu Naše místo ve vesmíru prozkoumáme hvězdy, které se nachází v bublině s poloměrem deset světelných let a středem v naší hvězdě.

Související kategorie zpráv
    Další zprávy

    Fyzici v americkém urychlovači Tevatron objevili novou částici, nebo fyzikální sílu. Zatím neví

    8. 4. 2011 Nová analýza 10 tisíc kolizí protonů a antiprotonů v druhém nevýkonnějším urychlovači částic Tevatron ukazuje doposud nevysvětlené chování elektronů a těžkých částic nazývaných W bosony. Pozorování neodpovídají tomu, jak by se měly elemetární částice podle aktuálních teorií fyziky

    Americký Tevatron soupeří s výkonnějším LHC o to, kdo objeví higgsův boson

    25. 3. 2011 Americký urychlovač částic Tevatron je po LHC v CERNu druhý největší na světě a provozuje ho státní věděcká instituce Fermilab nedaleko Chicaga. Obvod urychlovače činí 6,3 kilometrů (LHC má 27 kilometrů v obvodu) a dochází v něm k urychlení částic k energetickým hodnotám až 1 TeV, což