Nejnovější zprávy z kategorie

GRAIL

20. června 2019
Měsíc

Pod obřím kráterem na Měsíci je masivní ložisko těžkých kovů, které ovlivňuje gravitaci

Pod obřím kráterem na Měsíci je masivní ložisko těžkých kovů, které ovlivňuje gravitaci

Na odvrácené straně Měsíce se v blízkosti jižního pólu nachází jeden z největších kráterů ve sluneční soustavě - South Pole–Aitken basin (SPA). Má zhruba 2 500 kilometrů v průměru a je hluboký 13 kilometrů. Data z americké mise GRAIL ukazují na velkou masu hmoty, která ovlivňuje gravitační pole nad tímto kráterem. Mohlo by jít o zbytek jádra planetky, která se s Měsícem kdysi srazila a kráter vytvořila.

22. října 2017
Měsíc

Nový objev masivních lávových jeskyní na Měsíci oživuje diskuzi nad jeho kolonizací

Nový objev masivních lávových jeskyní na Měsíci oživuje diskuzi nad jeho kolonizací

Vědci z japonské vesmírné agentury (JAXA) našli na Měsíci lávový tunel, který by mohl mít masivní rozměry. Rozsáhlá jeskyně je zbytkem po lávovém proudu, jehož střecha nejprve ztvrdla a následně vyschnul zevnitř, když láva odtekla. Doplňuje tak už objevené menší lávové tunely a dává netušené možnosti pro osídlení Měsíce lidmi - poskytuje totiž ochranu, která by na povrchu kolonizátorům mohla chybět.

16. prosince 2012
GRAIL

Do Měsíce v pondělí narazí při vysoké rychlosti dvě americké sondy

Do Měsíce v pondělí narazí při vysoké rychlosti dvě americké sondy

Lunární mise GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory), která začala na začátku letošního roku, je u konce. Oběma orbitálním sondám, které dostaly jména Ebb a Flow, totiž dochází palivo a do Měsíce stejně narazí. NASA rozhodla o tom, že sondy v plné rychlosti narazí do měsíčního povrchu a zakončí tak úspěšnou misi, jejímž cílem bylo získat data o gravitačním poli jediného přirozeného satelitu naší planety. I v této poslední však chtějí vědci získat nová data, tentokrát o efektivnosti využití paliva vesmírných sond.

31. května 2012
GRAIL

Dvojice družic GRAIL dokončila svou primární misi, teď se uloží ke spánku kvůli zatmění Měsíce

Dvojice družic GRAIL dokončila svou primární misi, teď se uloží ke spánku kvůli zatmění Měsíce

Nejmladší družice obíhající náš Měsíc dokončily svou primární misi, úkolem dvojčat Ebb a Flow (GRAIL-A a GRAIL-B) bylo prozkoumat gravitační pole a vnitřní strukturu Měsíce. Pro tento účel sbíraly synchronizované sondy na polárních drahách data od začátku letošního roku až doposud a podařilo se jim nasbírat 99,99 % dat, které bylo možné nasbírat.

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.

Naše místo ve vesmíru

Naše místo ve vesmíru, díl 3: Okolí deseti světelných let (update 2018)

V okolí sluneční soustavy se nachází mezihvězdné vakuum, rozsáhlý prostor, který je plný ničeho. Přesto v něm najdeme několik smítek, která září na naší noční obloze a která vědce nesmírně zajímají, jde totiž o nejbližší hvězdy, sousedy našeho Slunce. V následujícím díle našeho seriálu Naše místo ve vesmíru prozkoumáme hvězdy, které se nachází v bublině s poloměrem deset světelných let a středem v naší hvězdě.

Související kategorie zpráv
  Další zprávy
  16. 3. 2012
  Měsíc

  VIDEO: Evoluce Měsíce, NASA na nové animaci ukazuje jak se Měsíc postupně měnil

  16. 3. 2012 Přesto, že se dnes zdá být jediný přirozený satelit Země doslova neměnný, chladný kus skály, ne vždy tomu tak bylo. Existuje několik teorií popisující vznik Měsíce a skutečnou pravdu se možná dozvíme už brzy, s novými informacemi z dvojice vesmírných sond GRAIL, které nedávno začaly

  4. 2. 2012
  GRAIL

  První video z vesmírných sond GRAIL z odvrácené strany Měsíce

  4. 2. 2012 Americká vesmírná agentura zveřejnila první video z vesmírné mise GRAIL, jejímž cílem je zkoumat s pomocí dvou identických sond Měsíc. Video odvrácené strany Měsíce pořídila kamera MoonKAM na sondě Ebb, podobné video bude později pořízeno také druhou družicí Flow.

  10. 9. 2011
  Měsíc

  S dvoudenním zpožděním odstartovala nová lunární mise NASA

  10. 9. 2011 Dvojice orbitálních sond GRAIL odstartovala dnes v 9:08 místního času ze startovací rampy SLC-17B na mysu Canaveral na raketě Delta II společnosti United Launch Aliance. "Jsme na cestě k Měsíci a všechny indikátory zatím ukazují, že vše probíhá tak jak má", řekl David Lehman, projektový manažer