Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Opportunity

Americká mise Opportunity byla ukončena 13. 2. 2019. Jejím cílem je Mars.
OperátorNASA
Typmission icon Vědecká
Cílicon Mars
Začátekmission icon 7. 7. 2003 - 13. 2. 2019
StatusUkončená: Úspěch
Aktuální zprávy z kategorie Opportunity

Poslední pokusy o oživení Opportunity k výsledku nevedly, mise roveru je tak zřejmě u konce

Obrázek k článku:

Rover Opportunity se naposledy ozval 10. června loňského roku. Jen pár dní na to byl pohlcen globální písečnou bouří, která obklopila celou planetu, a od té doby mlčí. Je pravděpodobné, že byl v bouři poškozen, nebo jsou jeho solární panely pokryté vrstvou materiálu a nemohou generovat novou energii pro přístroje na palubě. NASA vyslala k Opportunity na 600 příkazů, kterými se pokoušela rover probudit, žádný z nich ale k probuzení nevedl.

Globální bouře na Marsu se už začíná uklidňovat, Opportunity však stále mlčí

Obrázek k článku:

Malý rover Opportunity byl naposledy v kontaktu se Zemí 10. července, poté bouře zahalila Slunce a solární panely roveru nemohou vyrábět dostatek energie. Podle vědců už dochází k uklidňování bouře - více prachu se usazuje na povrch než dostává do atmosféry. Operátoři mise tak nyní nedočkavě čekají, jestli Opportunity dokáže nabít své baterie, zahřát přístroje a zavolat na Zemi.

Globální prachová bouře na Marsu přetrvává, zřejmě potrvá několik měsíců než se prach usadí

Planeta Mars je aktuálně téměř celá zahalená prachem, který zvedla bouře po celém jejím povrchu. Je to unikátní příležitost prozkoumat, co se děje při takovém počasí v atmosféře i na povrchu sousední planety. Na oběžné dráze je několik orbitálních sond a na povrchu pracuje rover Curiosity, který vše zkoumá zblízka. Naopak rover Opportunity musel své operace přerušit, protože prach zastínil sluneční paprsky, které nabíjí její baterie přes solární panely.

Rozlehlá písečná bouře na Marsu pohltila rover Opportunity

Obrázek k článku:

Velká písečná bouře zuří v oblasti, kde se aktuálně nachází malý rover Opportunity. Jeho operace jsou na rozdíl od novějšího a většího roveru Curiosity závislé na energii ze solárních panelů, a tak nyní vyčkává až se opět vyjasní, vědecké operace jsou pozastaveny. Vědci doufají, že po písečné bouři na panelech nezůstane moc velká vrstva prachu, která by zabránila generování nové elektřiny. Rover Opportunity je na Marsu od roku 2004 a zažil už i větší bouře.

Opportunity má problémy se svým operačním systémem, operátoři chtějí vozítku zformátovat paměť

Obrázek k článku:

Stále častější problémy s během softwaru, který ovládá robotické vozítko Opportunity na Marsu, vedou operátory mise z JPL k nutnosti jej na dálku zformátovat. Opportunity funguje už více než deset let a jeho paměť už není co bývala, na disku se vyskytují poškozená místa, která jsou podle vědců příčinou častých automatických restartů. Jen za poslední měsíc došlo k 12 automatickým restartům, které zdržují výzkumnou práci Opportunity.

Rover Opportunity drží nový rekord v ujeté vzdálenosti mimo planetu Zemi

Obrázek k článku:

Během deseti let strávených na Marsu dokázalo robotické vozítko Opportunity ujet úctyhodných 40 kilometrů. Z původní několikaměsíční mise se díky výdrži roveru stala dlouhá cesta na několik let a Opportunity ještě pořád pracuje a posílá nové snímky z povrchu Marsu. Dosavadní rekord držel sovětský rover Lunochod 2, který na Měsíci urazil v 70. letech 39 kilometrů.

Rover Opportunity narazil na Marsu na kámen, který potvrzuje mokrou historii rudé planety

Obrázek k článku:

Malý rover Opportunity brázdí povrch Marsu už téměř neuvěřitelných deset let. Přestože na planetě už operuje jeho mnohem větší nástupce Curiosity, má Opportunity pořád co nabídnout. Zatím posledním objevem je jílovitý kámen přezdívaný Esperance, který měl podle analýzy projít obdobím, kdy byl v dlouhodobém kontaktu s vodou. Objev potvrzuje pozorování roveru Curiosity, který narazil na podobné minerály v kráteru Gale.

Rover Opportunity poslal z Marsu snímky doposud neznámých geologických útvarů

Obrázek k článku:

Jedna z fotografií, které poslal rover Opportunity z Marsu zpátky na Zemi, vědce zaujala, našli na ní totiž něco, co zatím nedokážou jednoznačně vysvětlit. Jde o malé sférické objekty, rozeseté po výchozu vrstvy nazvaném Kirkwood a rover Opportunity měl možnost je detailně prozkoumat.

Rover Opportunity přežil už pátou zimu na Marsu a opět se vydává na cestu

Obrázek k článku:

Robotický rover Opportunity se 8. května poprvé od loňských Vánoc pohnul, před 17 týdny se usadil na zimovišti přezdívaném Greeley Haven, kde přečkal nízkou sluneční aktivitu, která doprovází zimu na jižní polokouli. Potvrzení o posunutí Opportunity o asi 3,5 metru dostali operátoři v JPL přes sondu Mars Odyssey v úterý večer.

Rover Opportunity pokračuje ve zkoumání Marsu, přesto, že jeho energetický výkon neustále slábne

Obrázek k článku:

Opportunity se aktuálně nachází na okraji kráteru Endeavour, který je konečným cílem jeho dlouholeté cesty rudou planetou. Jak se ale blíží zimní slunovrat, rover dostává stále menší přísun energie, zůstává tak stát na místě, mírně nakloněný k severu, aby posbíral více slunečních paprsků. Opportunity pokračuje ve zkoumání hornin mikroskopickou kamerou a nitra planety s pomocí radiových signálů. Na cestu se rover znovu vydá při vyšší sluneční aktivitě na jižní polokouli.

Na jižní polokouli Marsu přišla zima, robot Opportunity ji přečká na zimovišti

Obrázek k článku:

Robotický rover Opportunity bude za pár týdnů na Marsu už neuvěřitelných 8 let a čeká ho už několikátá zima. Během zimního období generují solární panely vozítka menší množství energie a běžný průzkum tedy není možný. Rover proto přečká na předem vybraném místě Greeley Haven, které poskytuje vhodné podmínky pro strávení zimního období na jižní polokouli rudé planety.

Rover Opportunity našel na Marsu žílu minerálu, mohlo by jít o sádru

Obrázek k článku:

Robotickému vozítku Opportunity se na Marsu podařilo najít obnaženou žílu světlého minerálu, která se zdá být nám dobře známou sádrou. Žíla je tlustá asi jako lidský palec a má téměř půl metru na délku, mírně vystává do výšky oproti okolnímu terénu a není jedinou, kterou sonda našla v okolí kráteru Endeavour, kde se aktuálně nachází.

Rover Opportunity hledá na Marsu místo, kde bude mít vhodné podmínky k přezimování

Obrázek k článku:

Zatímco se nový rover Curiosity teprve včera vydal na cestu k planetě Mars, jeho menší předchůdce Opportunity se na rudé planetě připravuje na svou už několikátou tuhou zimu. Robotický průzkumník Opportunity přistál na Marsu společně se sesterskou sondou Spirit už v roce 2004, tehdy jej čekalo plánovaných 90 solů (den na Marsu). Dnes už ale strávil na Marsu více než 2700 solů a pokud přežije snížený přísun energie přes zimu, možná se dočká i příletu svého nástupce v srpnu 2012.

První dny Opportunity v novém sousedství už přináší nová vědecká data

Obrázek k článku:

Robotický rover Opportunity dorazil ke kráteru Endeavour před třemi týdny. Během této doby zkoumal horniny, které se liší od všech ostatních, které robot doposud na Marsu zkoumal. Vědci NASA, kteří se na programu podílejí, neskrývají nadšení z toho, co nacházejí na místě vzdáleném 33 kilometrů od původního místa přistání v roce 2004. Kráter Endeavour je pro vědce tak odlišný od zbytku doposud zkoumaného terénu, že mluví o přistání další sondy na Marsu.

Robotická sonda Opportunity dorazila ke svému konečnému cíli, kráteru Endeavour

Obrázek k článku:

9. srpna signalizovala sonda Opportunity operátorům na Zemi, že dosáhla tzv bodu Spirit, místa, které bude zkoumat zřejmě až do úplného konce. Rover Opportunity tak dorazil po strastiplné cestě ke svému finálnímu cíli na Marsu, kráteru Endeavour, který nyní bude zkoumat.

Sonda Opportunity už urazila dlouhých 30 kilometrů

Obrázek k článku:

50x více než bylo primárním cílem mise urazila sonda Opportunity za 88 měsíců, které na Marsu doposud strávila. Na rozdíl od sesterské robotické sondy Spirit, je stále funkční, pohyblivá a má dostatek sluneční energie pro pohyb i komunikaci s operačním centrem na Zemi.

Rover Spirit na Marsu byl s konečnou platností odepsán a jeho mise byla ukončena

Obrázek k článku:

Naposled se Spirit ohlásil 22. března loňského roku, od té doby se operátoři NASA pokoušeli o navázání spojení s robotickým vozítkem, bohužel s neúspěchem. Na povrchu Marsu operovala sonda od svého přistání v lednu 2004, kdy začala mise Spiritu a Opportunity plánovaná původně na pouhé tři měsíce.

Rover Opportunity na Marsu dokončil průzkum kráteru Santa Maria a míří ke své konečné destinaci

Obrázek k článku:

Robotické vozítko Opportunity dorazilo k 90 metrů velkému kráteru Santa Maria 16. prosince 2010 a strávilo v něm své sedmé výročí přistání na Marsu, ačkoliv oficiálně byla mise plánována na pouhé tři měsíce. Ke kráteru dorazila sonda Opportunity po dlouhé 19 kilometrové cestě od kráteru Victoria, která jí trvala rok a půl.