Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Spirit

Americká mise Spirit byla ukončena 25. 5. 2011. Jejím cílem je Mars.
OperátorNASA
Typmission icon Vědecká
Cílicon Mars
Začátekmission icon 10. 6. 2003 - 25. 5. 2011
StatusUkončená: Úspěch
Aktuální zprávy z kategorie Spirit

Robotická sonda Opportunity dorazila ke svému konečnému cíli, kráteru Endeavour

Obrázek k článku:

9. srpna signalizovala sonda Opportunity operátorům na Zemi, že dosáhla tzv bodu Spirit, místa, které bude zkoumat zřejmě až do úplného konce. Rover Opportunity tak dorazil po strastiplné cestě ke svému finálnímu cíli na Marsu, kráteru Endeavour, který nyní bude zkoumat.

Rover Spirit na Marsu byl s konečnou platností odepsán a jeho mise byla ukončena

Obrázek k článku:

Naposled se Spirit ohlásil 22. března loňského roku, od té doby se operátoři NASA pokoušeli o navázání spojení s robotickým vozítkem, bohužel s neúspěchem. Na povrchu Marsu operovala sonda od svého přistání v lednu 2004, kdy začala mise Spiritu a Opportunity plánovaná původně na pouhé tři měsíce.

NASA mění strategii ve snaze probudit rover Spirit na Marsu

Obrázek k článku:

Robotické vozítko Spirit přistálo na planetě Mars v lednu 2004 a jeho mise měla podle původních plánů trvat tři měsíce. Nakonec sonda pracovala více než skoro 5 let a naposledy se ozvala před rokem, 22. března 2010. Touto dobou se v oblasti, kde se Spirit nachází blížila zima a snížil se přísun slunečního záření solárním panelům, kterými je robot napájen. Očekávalo se tedy, že rover přejde do hibernačního módu, ze kterého se jej teď vědci marně snaží probudit.

Snaha o probuzení marťanského roveru Spirit

Obrázek k článku:

Spirit je jedno z dvojčat, které přistály na Marsu před šesti lety. Jejich mise měla původně trvat pouhé tři měsíce, namísto toho se sondy projížděly po povrchu Marsu ještě několik let po přistání. Sonda, která přistála na Marsu první, Spirit, se odmlčela v březnu 2010, kdy v oblasti nastala zima. Dnes se vědci v Jet Propulsion Laboratory snaží robota na dálku znovu vzkřísit.