Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Psyche

Americká mise Psyche by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru 1. 8. 2022. Jejím cílem je Psyche (planetka).
OperátorNASA
Typmission icon Vědecká
Cílicon Psyche (planetka)
Začátekmission icon 1. 8. 2022
StatusPlánovaná
Aktuální zprávy z kategorie Psyche (sonda)

V blízkosti Země se nacházejí planetky s podobným složením jako Psyche

Obrázek k článku:

Tým astronomů, které vedl Vishnu Reddy, prozkoumal dvě blízkozemní planetky (Near-Earth Objects, NEO) 1986 DA a 2016 ED85, u kterých se předpokládal významný podíl kovů. Nový výzkum ukazuje, že se na jejich povrchu nachází 85 % kovů jako je železo nebo nikl a 15 % suti. Touto charakteristikou se tak podobají největší kovové planetce ve sluneční soustavě Psyche, ke které se NASA chystá v příštím roce poslat vesmírnou sondu.

Vesmírná sonda k planetce Psyche prochází sestavením, do startu zbývá jeden rok

Obrázek k článku:

Vesmírná mise Psyche má nyní zhruba jeden rok do svého startu. Aktuálně probíhá instalace jednotlivých vědeckých instrumentů. Do fáze integrace NASA projekt posunula před půl rokem. Po sestavení projde sonda ještě důkladným testováním. Start mise je plánován na srpen 2022 a přílet k planetce v Hlavním pásu mezi Marsem a Jupiterem čtyři roky na to.

Povrch planetky Psyche je alespoň z 30 % tvořen kovy

Obrázek k článku:

Planetka Psyche v Hlavním pásu je cílem vesmírné sondy Psyche, která by k ní měla přiletět v roce 2026. Ačkoliv se jedná o jeden z největších objektů v této oblasti, víme toho o něm překvapivě málo. Týmu vedenému Katherine de Kleerovou se nyní podařilo změřit teplotu této planetky pomocí observatoře ALMA. V nové studii potom vědci odhadují, že povrch Psyche tvoří nejméně z 30 % kovy.

Do JPL dorazila hlavní komponenta vesmírné sondy Psyche

Obrázek k článku:

Do laboratoře JPL dorazilo tělo budoucí vesmírné sondy Psyche. Zařízení s označením Chassis má v sobě už integrovaný pohonný systém, anténu a po sestavení bude hostit také vědecké instrumenty. Následovat bude sestavení sondy a postupné testování jednotlivých systémů a sondy jako celku. Start mise je plánovaný na srpen příštího roku.

Planetka Psyche svým složením připomíná planetární jádro, planeta z ní ale nikdy nevznikla

Nová počítačová simulace ukazuje, že planetka Psyche v Pásu asteroidů má kovové jádro a pórovitý povrch. Vědci předpokládají, že podobná tělesa v minulosti sloužila jako jádro, ze kterého postupně vznikaly planety. Tento výzkum slouží jako základ pro plánování vesmírné mise NASA, která plánuje v roce 2022 k Psyche vyslat automatickou sondu.