Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
DART

Americká mise DART (Double Asteroid Redirection Test) začala 24. 11. 2021 a stále probíhá. Jejím cílem je Didymos.
DART, vesmírná sonda
OperátorNASA
Typmission icon Vědecká
Cílicon Didymos
Začátekmission icon 24. 11. 2021
StatusProbíhá
Aktuální zprávy z kategorie DART

Sonda DART, jejímž cílem je srážka s planetkou, zprovoznila svou jedinou kameru

Obrázek k článku:

Ve středu 24. listopadu zažehla raketa Falcon 9 své motory a vynesla na oběžnou dráhu vesmírnou sondu DART. Jejím úkolem bude příští rok narazit do malé planetky a změnit tak její oběžnou dráhu kolem mateřské planetky Didymos. NASA tak chce společně s dalšími partnery vyzkoušet jednu z metod odklonění potenciálně nebezpečné planetky, u které by hrozila srážka se Zemí. Na misi DART v následujících letech naváže evropská mise Hera.

Začátek mise DART byl odložen, přílet k planetce Didymos však zůstává stejný

Obrázek k článku:

NASA posune datum startu vesmírné mise DART, která má za cíl narazit do měsíce blízké planetky Didymos a ověřit tak možnosti planetární obrany. Z původního termínu v létě tohoto roku se start posouvá do sekundárního startovacího okna mezi letošním listopadem a únorem roku 2022. Důvodem je získání dodatečného času na přípravu dvou klíčových instrumentů - kamery a solárních panelů.

Kolem Země proletěla planetka, u které astronomové objevili malinkatý měsíc

Obrázek k článku:

27. ledna astronomové objevili malou planetku 2020 BX12. Při důkladném prozkoumání radioteleskopem Arecibo se v její blízkosti podařilo objevit ještě jednu, menší, která ji obíhá. Začátkem února obě proletěly bezpečně kolem naší planety ve vzdálenosti zhruba 0,03 AU.

Jeden z cílů mise Lucy planetka Eurybates má malý měsíc

Obrázek k článku:

Astronomům se s pomocí vesmírného teleskopu Hubble podařilo objevit malý měsíc u planetky Eurybates, která je jedním z cílů mise Lucy. Sonda, která by měla na svou dlouhou cestu vyrazit už v příštím roce, má prozkoumat hned sedm těles za oběžnou dráhou Marsu. Nově objevený měsíc u jedné z těchto planetek je tak zajímavým bonusem této mise.

Evropská mise Hera má zelenou, bude zkoumat následky kolize americké vesmírné sondy s planetkou

Na zasedání ministrů členských zemí evropské vesmírné agentury ESA v Seville minulý týden byla mimo jiné schválena mise HERA k planetce Didymos. Tu několik let předtím navštíví americká sonda DART, která narazí do jejího malého měsíce Didymoon. Úkolem evropské sondy má být zkoumání následků této kolize.

Evropská sonda Hera by na svojí cestě k planetce Didymos mohla prolétnout kolem dalšího tělesa

Obrázek k článku:

Evropská vesmírná agentura zvažuje několik kandidátů, kolem kterých by mohla proletět vesmírná sonda Hera na svojí cestě k planetce Didymos. Vědci doufají, že by průlet kolem další planetky v blízkosti Země, nebo v pásu asteroidů zvýšil vědecký přínos mise, ale také umožnil vyzkoušet přístroje na palubě sondy ještě před jejím příletem k cíli. Hlavním úkolem mise Hera je zkoumání následků impaktu americké sondy DART do malého měsíce planetky Didymos.

Evropskou misi Hera doplní na cestě k planetce také cubesaty, jeden z nich bude mít i českou stopu

Obrázek k článku:

Na rok 2022 plánuje NASA náraz do měsíce planetky Didymos, aby vyzkoušela jak ovlivní jeho oběžnou dráhu. Následně k planetce vyšle sondu evropská vesmírná agentura, aby do detailu prozkoumala následky této kolize. Evropskou sondu Hera doplní také dva malé cubesaty, z nichž jedem bude vyroben ve spolupráci s českou firmou Space Systems Czech. Cílem misí DART a Hera je test změny oběžné dráhy planetky, jehož výsledky by v budoucnu mohly vést k odklonění planetek, u kterých hrozí srážka se Zemí.