Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Venus Express

Evropská mise Venus Express byla ukončena 18. 1. 2015. Jejím cílem je Venuše.
OperátorESA
Typmission icon Vědecká
Cílicon Venuše
Začátekmission icon 9. 11. 2005 - 18. 1. 2015
StatusUkončená
Aktuální zprávy z kategorie Venus Express

Sopka Idunn Mons na Venuši je možná aktivní

Obrázek k článku:

Snímky z oběžné dráhy Venuše pořízené vesmírnou sondou Venus Express ukazují útvary, které nápadně připomínají proudy lávy. Nachází se kolem vrcholku sopky Idunn Mons na jižní polokouli planety. Podle nedávné studie by nicméně láva neměla v atmosféře Venuše vydržet dlouho a do tisíce let se rozloží. Zda se skutečně jedná o projev vulkanismu však bude zřejmě možné zjistit s novými vesmírnými sondami, které k Venuši poletí na přelomu 20. a 30. let.

Nový výzkum naznačuje, že na Venuši jsou dnes aktivní sopky, kromě Země na jiné planetě nejsou

Obrázek k článku:

Nový výzkum ukazuje na možnost, že lávové proudy na povrchu Venuše pozorované z oběžné dráhy by mohly být staré jen několik let. Pokud se tyto závěry potvrdí, stala by se Venuše po Zemi teprve druhou planetou ve sluneční soustavě, kde prokazatelně probíhají vulkanické procesy. Průzkum povrchu sousední planety však není snadný kvůli její velmi husté a toxické atmosféře.

Měření sondy Venus Express přinesla další argumenty pro aktivní vulkanismus na Venuši

Obrázek k článku:

Venuše je zhruba stejně velká jako Země, měla by mít i podobné složení. Na rozdíl od Země má ale velmi hustou atmosféru, skrz kterou se dá jen těžko prohlédnout až k povrchu a vidět na vlastní oči jak povrch skutečně vypadá. Vědce velmi zajímá, zda je sousední planeta stále geologicky aktivní a zatím největší argument přinesla ze záhrobí evropská orbitální sonda Venus Express, která ukončila svou misi koncem loňského roku.

Družice Venus Express dosloužila, jaký bude budoucí průzkum planety Venuše?

Obrázek k článku:

Na manévry, které by pomohly udržet orbitální sondu Venus Express na vyšší oběžné dráze, nevyšlo palivo. Sonda teď nemá dostatek paliva, aby se udržela na oběžné dráze a bude postupně klesat až nakonec shoří v husté atmosféře Venuše. Solární panely sice stále mohou dodávat energii přístrojům na palubě, sonda však potřebuje palivo pro své trysky, aby se mohla napozicovat směrem k Zemi a odeslat data. Končí tak úspěšná evropská mise k naší sousední planetě, která teď zůstane nějakou dobu osamocená, bez aktivní lidské přítomnosti.

Dosluhující družici Venus Express dochází palivo a ztratila spojení se Zemí

Obrázek k článku:

Po osmi letech operací na oběžná dráze Venuše pozvolna přichází konec mise evropské orbitální sondy Venus Express. 26. listopadu ztratili operátoři se sondou kontakt a od té doby se jej snaží obnovit. Zatím se jim podařilo pouze získat potvrzení, že solární panely míří ke Slunci, sonda však rotuje a zřejmě se nedaří zamířit anténu směrem k Zemi. Venus Express je dnes jediná sonda, která krouží kolem Venuše, další průzkum Venuše možná přinese japonská sonda Akatsuki v od příštího roku.

Z atmosféry Venuše se vynořila sonda Venus Express a stoupá stále výš, než zase zmizí v hustých oblacích

Obrázek k článku:

Po skončení hlavní části mise Venus Express letos na jaře se vědci v ESA rozhodli pro grandiózní zakončení života této orbitální sondy, dnes jediné, která Venuši pozoruje. Cílem prodloužené části mise je prozkoumat podrobněji hustou atmosféru našeho souseda, a to doslova z blízka. Orbitální družice výrazně změnila svou oběžnou dráhu a létá nyní velmi nízko, do hustých mraků a zkoumá strukturu, dynamiku a složení atmosféry Venuše.

Sonda Venus Express pozoruje překvapivé chování indukovaného magnetického pole Venuše

Obrázek k článku:

Venuše, na rozdíl od Země nebo Jupiteru, nedisponuje globálním magnetickým polom, které planetu chrání před slunečními větry. Horní vrstvy husté atmosféry Venuše však dokáží zpomalovat odrážet některé částice, čímž vytváří slabou indukovanou magnetosféru. Vědci teď poprvé objevili důkaz, že se i na Venuši v tomto zmenšeném magnetickém poli objevují tzv. magnetická přepojení, doposud pozorovaná pouze u Merkuru, Země, Jupiteru a Saturnu.

Sluneční vítr vytváří na Venuši bez magnetosféry exploze horkých proudů subatomárních částic

Obrázek k článku:

Přesto, že Venuše byla po dlouhou dobu považována za sesterskou planetu k Zemi, ve skutečnosti je velmi odlišná. Podoba končí u zhruba stejné velikosti a vzdálenosti od Slunce, na Venuši je ale 100x vyšší teplota, hustá atmosféra plná toxických kyselin a žádné magnetické pole. Bez magnetického pole není planeta chráněna před slunečními větry, které tak pronikají až na povrch kde se projevují různými způsoby, jedním z nich jsou anomální horké proudy (hot flow anomaly, HFA), které dokáží obrátit směr nabitých subatomárních částic ze Slunce a poslat zpátky.

Evropská sonda Venus Express našla v atmosféře Venuše ozónovou vrstvu

Obrázek k článku:

Evropské vesmírné sondě obíhající Venuši se podařilo detekovat v horních vrstvách atmosféry planety ozónovou vrstvu. Kromě Země a Marsu je tedy druhá planeta od Slunce třetím objektem sluneční soustavy, který má vrstvu tvořenou molekulami se třemi atomy kyslíku. Na Zemi je ozónová vrstva nezbytná pro život na povrchu planety, právě proto se o ní vědci snaží dozvědět co nejvíce informací.

Podle vědců NASA je Venuše opomíjena, požadují průzkumnou misi k naší sesterské planetě

Obrázek k článku:

Na setkání vědců z NASA zabývajících se Venuší zaznělo, že NASA ve svém průzkumu sluneční soustavy opomíjí druhou planetu od Slunce. Setkání VEXAG (Venus Exploration Analysis Group) se konalo nedaleko Washingtonu 30. srpna - 1. září. Poslední mise k Venuši pod vlajkou NASA byla podle představitelů skupiny na začátku devadesátých let, kdy vesmírná sonda Magellan zmapovala povrch planety. I když v rámci programu New Frontiers byla Venuše uvedena jako jeden z cílů, rozhodnuto o konkrétní misi ale doposud nebylo.

Je planeta Venuše geologicky aktivní?

Obrázek k článku:

Orbitální vesmírná sonda ESA Venus Express přinesla v dubnu roku 2010 zatím nevýraznější indikaci geologické aktivity na Venuši. Druhá planeta sluneční soustavy je díky svým charakteristikám často označována za sesterskou k Zemi. Ačkoliv je podobně velká, její atmosféra je ale velmi hustá a teploty na povrchu dosahují výrazně vyšších teplot než na Zemi. Pro potvrzení geologické aktivity na planetě doposud neexistuje dostatek průkazných důkazů, několik faktorů tomu ale nasvědčuje.