Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Lucy

Americká mise Lucy začala 16. 10. 2021 a stále probíhá. Jejím cílem je Jupiter.
Lucy, mise k trojanům Jupiteru
OperátorNASA
Typmission icon Vědecká
Cílicon Jupiter
Začátekmission icon 16. 10. 2021
StatusProbíhá
Aktuální zprávy z kategorie Lucy

Sonda Lucy má jen částečně rozvinutý solární panel. Zatím není zřejmé, jak to ovlivní její misi

Obrázek k článku:

NASA poslala v polovině října do vesmíru sondu Lucy, která bude mít za úkol zkoumat trojánské planetky, které obíhají Slunce na oběžné dráze společně s planetou Jupiter. Sondu vynesla raketa Atlas V a v následujících letech ještě dvakrát proletí kolem Země a v roce 2025 kolem první z několika plánovaných planetek.

Vesmírná sonda Lucy je připravena k převozu na Floridu, odkud v říjnu odletí k planetkám na oběžné dráze Jupitera

Obrázek k článku:

Vesmírná sonda Lucy, jejímž cílem jsou trojánské planetky Jupiteru, se připravena na svůj let k největší planetě sluneční soustavy. Sonda byla v uplynulých dnech zabalena a připravena pro převoz z Lockeheed Martin do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Odtud se v říjnu vydá na dlouhou cestu až k oběžné dráze planety Jupiter.

První vědecký instrument byl instalován na vesmírnou sondu Lucy, která má navštívit 6 planetek

Obrázek k článku:

Kamera L'LORI (Lucy LOng Range Reconnaissance Imager) byla 30. října namontována na vesmírnou sondu Lucy. Jde o první vědecký instrument, který sonda obdržela, jeho úkolem bude vytvářet nejdetailnější snímky planetek, kolem kterých bude sonda prolétat. Zařízení vychází z instrumentu LORRI na vesmírné sondě New Horizons.

Mise Lucy k trojanům planety Jupiter prošla dílčím schvalovacím procesem

Obrázek k článku:

Vesmírná mise Lucy má odstartovat už v říjnu příštího roku a bude zkoumat Trojány planety Jupiter, tedy planetky, které obíhají před a za planetou. Na virtuální konferenci mezi 27. a 30. červencem došlo ke schválení designu jednotlivých komponent sondy. Následovat bude samotná výstavba sondy, její testování a příprava na let do vesmíru.

Jeden z cílů mise Lucy planetka Eurybates má malý měsíc

Obrázek k článku:

Astronomům se s pomocí vesmírného teleskopu Hubble podařilo objevit malý měsíc u planetky Eurybates, která je jedním z cílů mise Lucy. Sonda, která by měla na svou dlouhou cestu vyrazit už v příštím roce, má prozkoumat hned sedm těles za oběžnou dráhou Marsu. Nově objevený měsíc u jedné z těchto planetek je tak zajímavým bonusem této mise.

Planetka Orus, která je jedním z cílů mise Lucy, byla poprvé pozorována při zákrytu

Obrázek k článku:

Mise Lucy, která má za cíl zkoumat trojany planety Jupiter, odletí na svou cestu už za dva roky. O šesti planetkách, které navštíví, toho však není příliš známo, NASA proto vyzvala vědeckou komunitu i běžné nadšence, aby se o nich pokusili dozvědět co nejvíce. A přesně to se povedlo při přechodu planetky Orus před vzdálenou hvězdou.

Planeta Jupiter se zřejmě zrodila dál od Slunce, ukazuje na to rozmístění planetek v jejím okolí

Obrázek k článku:

Kde a jak vznikla planeta Jupiter? To je otázka kterou si položili autoři nové studie, která vyjde v magazínu Astronomy and Astrophysics. Její závěry naznačují, že největší planeta sluneční soustavy mohla vzniknout na jejím okraji jako skalnatý objekt podobný Zemi a postupně se potom posunula blíže Slunci a získala svou atmosféru. Naznačují to malé planetky, které obíhají Slunce na stejné oběžné dráze jako Jupiter, ale nacházejí se před a za ní.

Sondu Lucy, která bude zkoumat trojanské planetky Jupiteru, vynese do vesmíru raketa Atlas V

Obrázek k článku:

NASA vybrala raketu Atlas V pro vynesení vesmírné sondy Lucy do vesmíru v říjnu 2021. Cílem mise je historicky první průzkum trojanů planety Jupiter - jedná se o planetky, které obíhají Slunce na stejné oběžné dráze jako planeta, nacházejí se však před ní a za ní. Sonda proletí kolem celkem 7 těles, které jako první z blízka prozkoumá. Vědci si od nich slibují více informací o formování sluneční soustavy a třeba i role, kterou v ní hrála planeta Jupiter.

První mise k trojanům Jupiteru dostala zelenou, jediná sonda prozkoumá hned 7 planetek

Obrázek k článku:

Mise Lucy s cílem prozkoumat planetky na oběžné dráze planety Jupiter prošla v NASA zásadním milníkem a dostala zelenou k realizaci. Panel odborníků NASA v říjnu prošel design vesmírné sondy a plán mise a dal svolení k posunutí mise z papíru k výrobě sondy. Mise Lucy bude zkoumat hned několik planetek, jednu v pásu asteroidů a šestici mezi trojany planety Jupiter. Se začátkem mise se počítá na rok 2021.