Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Euclid

Evropská mise Euclid by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru Q1 2023. Jejím cílem je Lagrangeovy body.
Euclid
OperátorESA
Typmission icon Vědecká
Cíl Lagrangeovy body
Začátekmission icon Q1 2023
StatusPlánovaná
Aktuální zprávy z kategorie Euclid

Vesmírný teleskop Euclid prošel úspěšně simulací vesmírného prostředí

Obrázek k článku:

Evropský vesmírný teleskop Euclid prošel simulací podmínek ve volném vesmíru. Bylo tak ověřeno, že jeho přístroje dokáží fungovat tak, jak bylo navrženo, a to ve vakuu a teplotách kolem - 150 °C. Úkolem teleskopu bude zkoumání temné hmoty a temné energie ve vesmíru. Start mise Euclid je aktuálně plánován na konec roku 2022.

Seznamte se s evropskou vesmírnou misí Euclid, která se zaměří na temnou energii

Obrázek k článku:

Evropská vesmírná agentura v říjnu vybrala dvě vesmírné mise k realizaci v rámci svého programu Cosmic Vision 2015-25, Solar Orbiter a Euclid. Zatímco první ze jmenovaných se zaměří na naši mateřskou hvězdu, teleskop Euclid obrátí své senzory do hlubin vesmíru, kde bude hledat projevy temné energie. ESA teď schválila design této mise a dala povolení k přechodu do výrobní fáze.

ESA zve NASA k podílení se na misi Euclid, Američané se mají vyjádřit do půlky května

Obrázek k článku:

18. ledna řekl představitel ESA, že pokud má NASA zájem participovat na evropské misi Euclid, musí se obě agentury formálně domluvit do poloviny května. ESA vybrala misi Euclid loni do programu Cosmic Vision 2015-2020 a chce začít s její realizací.

V roce 2017 vyšle ESA vesmírnou sondu Solar Orbiter nebezpečně blízko Slunci

Obrázek k článku:

Mise nese označení Solar Orbiter a je součástí evropského programu Cosmic Vision, do kterého byl vybrán 4. října společně s misí Euclid, která bude zkoumat temnou hmotu. Vesmírná sonda Solar Orbiter se přiblíží Slunci nejvíce ze všech sond, které jej doposud zkoumaly, měla by se dostat až do vzdálenosti 40 milionů kilometrů od jeho horkého povrchu.

Nová mise ESA Euclid bude s pomocí vesmírného teleskopu zkoumat temnou energii

Obrázek k článku:

Evropská vesmírná agentura seznámila veřejnost s novou vesmírnou misí, která je součástí tzv Cosmic Vision 2015-2025, jde o misi Euclid, která má za cíl mapovat vesmír v doposud nevídané míře. Vesmírný teleskop bude nahlížet do hlubin vesmíru vzdálených až 10 miliard světelných let, bude zkoumat rozpínání vesmíru a vliv temné energie na běžnou hmotu.