Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
SDO

Mise SDO začala 11. 2. 2010 a stále probíhá.
Začátekmission icon 11. 2. 2010
StatusProbíhá
Aktuální zprávy z kategorie SDO

Na povrchu Slunce bylo potvrzeno doposud teoretické vlnění s dlouhou periodou

Obrázek k článku:

Tým solárních fyziků vedený Laurentem Gizonem z Max Planck Institute v Německu v nové studii popisuje objev nových globálních vln na Slunci. Projevují se na povrchu hvězdy jako vířivé pohyby s rychlostí kolem pouhých 5 kilometrů za hodinu. Perioda těchto pohybů je srovnatelná s 27denní rotací Slunce. Pro svůj výzkum vědci použili data za 10 let pozorování solární sondy SDO.

Na Slunci byly objeveny vlny podobné těm, které na Zemi vytváří počasí

Obrázek k článku:

Tým vědců z Max Planck Institute for Solar System Research a z University of Göttingen objevil vířivé Rossbyho vlny na Slunci. Tyto vlny se šíří proti směru rotace naší hvězdy a jsou nejintenzivnější na jejím rovníku. O jejich existenci na Slunci vědci spekulovali po desítky let, objevují se totiž v každém rotujícím tělese s tekutinami. Nyní byl jejich výskyt na Slunci definitivně potvrzen, výsledky výzkumu byly publikovány v magazínu Nature Astronomy.

Magnetické Alfvénovy vlny by mohly stát za zahříváním atmosféry Slunce

Obrázek k článku:

Vědci z Queen’s University Belfast vedli mezinárodní tým, kterému se podařilo vysvětlit, jakým způsobem mohou magnetické vlny zahřívat atmosféru naší hvězdy, a tím také pohánět sluneční větry. Už dlouho se předpokládalo, že tyto vlny by mohly hrát důležitou roli pro udržování extrémně vysokých teplot na Slunci, nikomu se však doposud nepodařilo tuto teorii prokázat. Výsledky nového výzkumu byly publikovány ve vědeckém magazínu Nature Physics.

Sluneční erupce z minulého týdne zachycená flotilou solárních observatoří NASA

Obrázek k článku:

Prvního května došlo na Slunci k masivní erupci, která vedla k výronu koronální hmoty (coronal mass ejection, CME). Její průběh zachytily hned tři různé vesmírné observatoře, jejichž záznamy poskytují komplexní pohled na celou událost. Na začátku následujícího videa můžete vidět erupci zblízka, z oblasti blízké sluneční koroně, kde vznikla, jak ji zachytila v ultrafialovém záření družice Solar Dynamics Observatory (SDO). Jak ale ukáže zbytek montáže, pohled zblízka neříká vše, protože erupce dosahuje mnohem větších rozměrů.

Solární observatoř SDO zachytila výron koronální hmoty na video

Obrázek k článku:

Vesmírné solární observatoři Solar Dynamics Observatory (SDO) se 30 ledna podařilo svými teleskopy zachytit průběh masivní CME (coronal mass ejection, výron koronální hmoty). Video bylo seskládáno z obrázků snímaných každých 30 sekund.

Přechod Venuše přes Slunce ve snímcích solární observatoře SDO

Obrázek k článku:

NASA zveřejnila první snímky Venuše přibližující se slunečnímu kotouči, které pořídila solární observatoř SDO, už pár minut po půlnoci. Během ranních hodin se postupně na internetu začaly objevovat další a další. Teď už je po přechodu a my Vám přinášíme dva snímky pořízené sondou SDO (Solar Dynamics Observatory), jeden byl pořízen těsně před začátkem úkazu a druhý těsně před jeho skončením.

Astronom NASA objevil doposud neznámé úkazy v atmosféře Slunce

Obrázek k článku:

Mezi snímky Slunce, které pořídila vesmírná solární observatoř SDO (Solar Dynamics Observatory), objevil astronom Neil Sheeley zvláštní jev, který doposud jinde neviděl. Šlo o tzv. koronální buňky (coronal cells), oblasti ve sluneční atmosféře (korona) s jasným středem a tmavými okraji.

Částečné zatmění Slunce Měsícem přímo z vesmíru jak jej zachytila sonda SDO

Vesmírná sonda SDO (Solar Dynamics Observatory) má za úkol pozorovat Slunce v různých vlnových délkách elektromagnetického spektra. 21. února se jí ale do zorného pole dostal na chvilku Měsíc a sonda tak zažila zatmění Slunce přímo ve vesmíru. Zatmění trvalo asi dvě hodiny a na tomto videu je Slunce pozorováno v ultrafialovém záření.

Astronomům se loni poprvé podařilo pozorovat v detailu kometu rozpadající se ve Sluneční koroně

Obrázek k článku:

Kometa se jmenovala C/2011 N3 a byla objevena loni v červnu, pouhé dva dny před jejím zánikem ve sluneční atmosféře. V tu chvíli pozorovalo kometu dvě vesmírné solární observatoře SOHO a SDO, které tak zprostředkovaly první přímé pozorování rozpadu komety nenávratně zachycené gravitací naší hvězdy.

Sluneční skvrna chrlí jednu silnou erupci za druhou, zanedlouho bude mít zamířeno na Zemi

Obrázek k článku:

Sluneční skvrna označovaná astronomy jako sunspot 1302 v sobotu vychrlila sluneční erupci nejsilnější třídy X. Naštěstí není skrvna v takové pozici, aby ovlivnila dění na Zemi, není tedy třeba se obávat problémů se satelitní komunikací nebo výpadků elektřiny, prozatím.

Vědci z NASA přišli na způsob jak najít sluneční skvrny ještě než se objeví na povrchu

Obrázek k článku:

Studie, která vyšla 19. srpna ve vědeckém magazínu Science, představuje způsob jakým se podařilo vědcům ze Stanford University detekovat sluneční skvrny ještě než se objevily na povrchu Slunce. Tento objev může významně zpřesnit předpovědi sluneční aktivity, protože právě sluneční skvrny stojí u počátku erupcí a výronů koronální hmoty, které mohou negativně působit na elektrické rozvody a Zemi.

Slunce je neklidné, v úterý vychrlilo do vesmíru obrovské množství koronální hmoty

Obrázek k článku:

Vesmírné observatoře NASA (SDO, SOHO a STEREO) zaznamenaly 7. června masivní sluneční erupci, která vymrštila nad povrch naší hvězdy obrovské množství koronální hmoty. Část objemu této hmoty (CME, Coronal Mass Ejection) spadla zpět na Slunce a část unikla do vesmíru směrem k regionu, kde se nachází Země. Celou erupci zachytila vesmírná sonda SDO (Solar Dynamics Observatory) na krátkém videu.

VIDEO: Čerstvě objevená kometa zamířila přímo do Slunce

Vesmírná observatoř SOHO sloužící k pozorování Slunce sledovala 10. a 11. května kometu, která nezadržitelně směřovala přímo do Slunce, kde také 11. května zřejmě shořela. Kometu objevil teprve nedávno amatérský astronom Sergey Shurpakov a byla zřejmě součástí Kreutzovy skupiny komet, které se na svých oběžných drahách dostávají velmi blízko ke Slunci.

Aktivita na Slunci roste, vyvrhlo směrem k Zemi hned několikrát koronální hmotu

Obrázek k článku:

Podle serveru spaceweather.com došlo 13. února na Slunci k zatím jedné z největších slunečních erupcí v aktuálním slunečním cyklu. Zdrojem erupce byla sluneční skrvna 1158, vytvořila erupci o síle M6,6. Vesmírná sonda NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) zaznamenala intenzivní záblesk extrémní UV radiace.