Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
GOCE

Mise GOCE byla ukončena 11. 11. 2013.
Začátekmission icon 17. 3. 2009 - 11. 11. 2013
StatusUkončená
Aktuální zprávy z kategorie GOCE

Družice GOCE zaznamenala změny v zemské gravitaci v závislosti na tání ledu v Antarktidě

Obrázek k článku:

Přesto, že sonda GOCE nebyla designovaná na sledování změn gravitace napříč různými časovými obdobími, přesně to se jí podařilo. Prodloužená mise družice přinesla dostatek dat na vytvoření zatím nejpřesnější gravitační mapy naší planety a na ní lze pozorovat následky úbytku ledu během posledních několika let. Gravitace naší planety totiž není zcela homogenní a dosahuje různé síly v místech s vysokými horami nebo v okolí oceánských příkopů.

Evropská gravitační sonda GOCE se přiblížila Zemi pro detailnější snímání jejího povrchu

Obrázek k článku:

Družice GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Explorer) krouží kolem Země už od roku 2009 a sbírá data o gravitačním poli naší planety. Svou primární misi už satelit dokončil a aktuálně probíhá prodloužená mise, během níž chtějí vědci zpřesnit data získaná v první fázi. GOCE se tak přiblíží z 255 kilometrové výšky na 235 kilometrů, což přístrojům sondy umožní detailnější pozorování odchylek v gravitačním poli Země.

ESA zveřejnila gravitační mapu Země, podívejte se, kde na světě budete nejlehčí

Obrázek k článku:

Data získaná s pomocí orbitální sondy GOCE za posledních 12 měsíců umožnila evropským vědcům sestavit doposud nejpřesnější model zeměkoule nazývaný geoid (těleso s povrchem globálního oceánu, oproštěné od vlivu přílivů a proudů tvarované pouze gravitací). Výsledky měření byly prezentovány na 4. mezinárodním workshopu 31. března v Mnichově.