Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Stardust

Americká mise Stardust byla ukončena 24. 3. 2011. Jejím cílem je Komety.
Stardust
OperátorNASA
Typmission icon Vědecká
Cíl Komety
Začátekmission icon 7. 2. 1999 - 24. 3. 2011
StatusUkončená
Aktuální zprávy z kategorie Stardust

Vesmírná sonda Stardust naposledy zažehnula trysky a ukončila svou misi

Obrázek k článku:

Ve čtvrtek 24. března spotřebovala sonda Stardust veškeré zbývající palivo a zakončila tak svou prodlouženou misi. Po úspěšném dokončení i druhé mise, kterou vesmírná sonda podstoupila, ji lze označit za velmi úspěšnou, i přesto, že šlo o jeden z nízko-nákladových počinů NASA. Sonda navštívila a prozkoumala tři různé objekty a rozšířila tak naše vědomosti hlavně o kometách a jejich složení.

Sonda Stardust prolétla kolem komety Tempel 1 a pořídila detailní snímky jejího povrchu

Obrázek k článku:

Mise Stardust-NExT proběhla úspěšně, 14. února vesmírná sonda NASA proletěla ve vzdálenosti 178 kilometrů od komety Tempel 1 a vyfotografovala její povrch ve vysokém rozlišení. Po úspěšném průletu kolem komety sonda namířila vysílací anténu zpátky k Zemi a poslala očekávaných 72 snímků. Astronomové a astrofyzici v JPL je začali hned po přijetí analyzovat a zanedlouho se začaly objevovat první fotografie povrchu komety Tempel 1 na internetu.

Vesmírná sonda NASA se po šesti letech vrací ke kometě Tempel 1

Obrázek k článku:

Vesmírná sonda Stardust se připravuje na vyvrcholení své druhé mise. Po úspěšné první misi Stardust, kdy v roce 2006 sonda přivezla vědcům na Zemi vzorky hornin z komety Wild-2, je nyní na cestě ke své druhé kometě, Tempel 1. I pro tuto kometu je to druhá mise, už jednu návštěvu ze Země totiž měla, v roce 2005 byla cílem mise Deep Impact.