Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Shenzhou 14

Mise s posádkou Shenzhou 14 by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru 5 / 2022. Jejím cílem je Tiangong space station.
OperátorČína
Typmission icon S posádkou
Cílicon Tiangong space station
Začátekmission icon 5 / 2022
StatusPlánovaná
Aktuální zprávy z kategorie Shenzhou

Tříčlenná posádka se úspěšně vrátila z čínské orbitální stanice

Obrázek k článku:

Čína poslala 29. května na oběžnou dráhu první modul své budoucí orbitální stanice. Modul Tianhe, který vynesla nově vyvinutá těžká raketa Long March 5B (Dlouhý pochod, Chang Zheng, CZ), se stane základem pro novou orbitální stanici. Vesmírnou stanici chce asijský stát dokončit do konce příštího roku a měla by pojmout tříčlennou posádku.

Nová čínská vesmírná loď poletí do vesmíru v polovině roku 2019

Obrázek k článku:

Čína vyvíjí nástupce své vesmírné lodi Shenzhou, která dopravuje astronauty na oběžnou dráhu Země. První testovací let této zatím nepojmenované lodi do vesmíru by měl proběhnout už v příštím roce, podle odhadů expertů by to mohlo být někdy v červenci. Do vesmíru poletí na nové raketě Long March 5B, která je vyvíjena pro dopravu těžkých modulů budoucí čínské orbitální stanice CSS. Nové vesmírná loď by potom měla sloužit k letům na tuto stanici a také na Měsíc a hlouběji do vesmíru.

Na oběžné dráze je rušno: ATV, Progress a Shenzhou převáží zásoby, astronauty i odpadky

Obrázek k článku:

Automatická nákladní loď Progress v úterý opustila Mezinárodní vesmírnou stanici, aby uvolnila místo další bezpilotní lodi ATV, která přiletí v sobotu s novými zásobami. Ne jen u ISS je ale rušno, u orbitálního modulu Tiangong totiž ve čtvrtek zakotvila vesmírná loď Shenzhou se třemi astronauty na palubě. Nad našimi hlavami tak dnes létá devět astronautů, tři v dočasném komplexu shenzhou-tiangong a šestice na Mezinárodní vesmírné stanici.

Čínské vesmírné plány pro blízkou budoucnost, kam směřuje program čínských letů do vesmíru?

Obrázek k článku:

Čínští astronauti se v pátek úspěšně vrátili z mise Shenzhou 9 zpátky na Zem, za to čínský vesmírný program se pomalu dostává do nebeských výšin. Orbitální Nebeský palác (Tiangong) Číně přináší jeden úspěch za druhým a postupně dláždí cestu k její první orbitální stanici. Co bude v čínském vesmírném programu následovat?

Vesmírná loď Shenzhou se s třemi astronauty spojila s modulem Tiangong

Obrázek k článku:

V pondělí ráno se čínské posádce lodi Shenzhou podařilo první ruční ukotvení dvou objektů na oběžné dráze. Byl tak splněn jeden z hlavních cílů čtvrté pilotované mise Shenzhou-9, následovat bude série experimentů v laboratorním modulu Tiangong-1, který slouží jako trénovací laboratoř pro budoucí výstavbu čínské orbitální stanice během následujících 8 let.

Tři čínští astronauti se dnes vydali na první cestu k orbitální laboratoři Tiangong

Dlouho očekávaná mise Shenzhou-9 se dočkala svého začátku v sobotu po poledni středoevropského času. Trojice čínských astronautů se ve vesmírné lodi Shenzhou vydala na oběžnou dráhu, k laboratoři Tiangong-1, se kterou se manuálně spojí. Mise Shenzhou-9 má hned několik prvenství, mezi nimi je první číňanka ve vesmíru, nebo první čínské manuální kotvení na oběžné dráze.

Čína ještě tento měsíc pošle trojici astronautů k orbitální laboratoři Tiangong-1

Obrázek k článku:

Čínská vládní tisková agentura zveřejnila informaci o nadcházející misi vesmírné lodi Shenzhou-9. Po čtyřleté odmlce půjde opět o pilotovaný let, který by měl vynést tři astronauty na oběžnou dráhu, kde se pokusí o první čínské manuální kotvení u laboratoře Tiangong-1. Je možné, že při této misi poletí do vesmíru první čínská žena, tato informace ale zatím nebyla definitivně potvrzena ani vyvrácena.

Čína odkládá let vesmírné lodi Shenzhou s lidskou posádkou na příští rok

Obrázek k článku:

Až do tohoto týdne se předpokládalo, že následující mise čínské vesmírné lodi Shenzhou vynese k orbitální laboratoři Tiangong-1 lidskou posádku. Podle aktuálního plánu čínské vesmérné agentury by měla letos proběhnout nepilotovaná mise Shenzhou 9 a až příští rok mise Shenzhou 10, kdy už by se čínští astronatui měli poprvé podívat na Tiangong. Doposud byly obě mise plánované na tento rok a první měla být pilotovaná.

Čína letos plánuje vyslat do vesmíru tři desítky satelitů

Čínské plány pro rok 2012 oznámila ve středu čínská vesmírná agentura CASC. Podle tohoto prohlášení vyletí letos do vesmíru 30 satelitů na 21 nosičích (při některých startech bude na oběžnou dráhu vyneseno více zařízení). Jde o nárůst oproti loňskému roku, kdy Čína vypustila 25 satelitů při 20 startech. Mezi vynesené družice se řadí například šestice satelitů navigace Beidou anebo také dva starty vesmírné lodi Shenzhou, z toho jednou s lidskou posádkou.

Čína úspěšně provedla druhé spojení dvou automatických modulů na oběžné dráze

Obrázek k článku:

Koncem září vyletěl do vesmíru první čínský laboratorní modul Tiangong-1, ten něco přes měsíc kroužil kolem Země ve výšce 343 kilometrů než se k němu přiblížila čínská automatická vesmírná loď Shenzhou VIII. 3. listopadu se Číně podařilo splnit hlavní cíl mise, zakotvit oba moduly do sebe v rychlosti tisíců kilometrů za hodinu. V pondělí, se loď Shenzhou od modulu Tiangong odpojila, a za půl hodiny zkusila dokování znovu, a opět s úspěchem.

Čínská raketa Long March vynesla do vesmíru loď Shenzhou 8, letí k laboratoři Tiangong

Obrázek k článku:

Podle čínské tiskové agentury Xinhua byla nepilotovaná vesmírná loď Shenzhou 8 úspěšně vynesena na oběžnou dráhu a je na cestě k laboratornímu mobulu Tiangong-1. Raketa Long March-2F odstartovala z čínského kosmodromu v poušti Gobi v úterý ráno a modul Shenzhou se od rakety úspěšně oddělil ve výšce asi 200 kilometrů. Cílem mise je provést poprvé kotvení dvou modulů na oběžné dráze v čínské režii.

Osm nových vesmírných lodí, které vás vynesou na oběžnou dráhu, odkdy budou létat do vesmíru?

Obrázek k článku:

Nová éra naší civilizace je za rohem, už během několika let by se měly otevřít dveře hangárů a první komerční lodě odstartují na cestu do vesmíru. Na rozdíl od utopických plánů dřívějších dekád ovlivněných euforií způsobenou přistáním astronautů na Měsíci, jsou nynější očekávání reálnější, několik nových vesmírných lodí už totiž prochází testováním a další jsou ve vývoji.

Nebeský palác 1 vyletěl do vesmíru, Čína udělala další krok k výstavbě orbitální stanice

Obrázek k článku:

Vesmírná laboratoř Tiangong-1 (v hrubém překladu do češtiny Nebeský palác) vyletěla na oběžnou dráhu podle plánu ve čtvrtek v 15:15 středoevropského času na vrcholku rakety Long March 2F. Následující dva roky obíhat Zemi ve výšce asi 400 kilometrů (ISS obíhá ve výšce zhruba 350 kilometrů). Po dobu trvání mise poletí k 8,5 tuny vážícímu modulu 3-4 mise Shenzhou (první bezpilotní, dvě následující už s atronauty), během kterých chtějí Číňané vyzkoušet některé technologie nutné k výstavbě orbitální stanice.

Čína ještě tento týden vypustí na oběžnou dráhu svou první orbitální laboratoř Tiangong

Obrázek k článku:

Ještě před pár dny se podle Lu Jinronga, hlavního inženýra vesmírného střediska Jiuquan, počítalo se startem mezi 27. a 30. zářím, kvůli nepříznivému počasí byl ale termín posunut na 29. nebo 30 září.

Letošní čínská mise Shenzhou 8 by mohla trvat až tři týdny

V druhé polovině tohoto roku plánuje Čína otestovat své schopnosti manipulovat se zařízením na oběžné dráze v rámci mise Shenzhou 8. Podle německé vesmírné agentury DLR by mohla mise trvat 20 až 22 dní. Němečtí vědci mají unikátní vhled do dění v čínském vesmírném průmyslu, budou totiž s Číňany spolupracovat a v laboratoři Tiangong 1 na oběžné dráze budou provádět sadu experimentů.