Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
ATV-4

Evropská mise ATV-4 byla ukončena 2. 11. 2013. Jejím cílem je ISS.
OperátorESA
Typmission icon Nákladní
Cílicon ISS
Začátekmission icon 5. 6. 2013 - 2. 11. 2013
StatusUkončená: Úspěch
Aktuální zprávy z kategorie ATV

Evropský servisní modul se vydá do USA, kde bude integrován s Orionem pro let k Měsíci

Obrázek k článku:

Evropský servisní modul, který bude zásobovat energií a pohánět vesmírnou loď Orion, se příští týden vydá na cestu z Evropy do Ameriky. Jde o evropský příspěvek k první testovací misi Orionu EM-1, při které obletí zatím bez astronautů Měsíc. Modul byl vyroben v Itálii a Německu a je založen na designu evropských nákladních lodí ATV, které zásobovaly Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Nedávno bylo dokončeno intenzivní testování modulu a na řadě je jeho integrace s lodí Orion.

Destrukci posledního ATV v atmosféře zachytí kamera umístěná vevnitř

Obrázek k článku:

Největším evropským příspěvkem k programu Mezinárodní vesmírné stanice byl bezesporu program ATV (Automated Transfer Vehicle). Pět automatických nákladních lodí dovezlo na ISS tuny zásob a experimentů pro astronauty a motory ATV pomáhaly udržet stanici na bezpečné oběžné dráze. Program byl ale vždy plánován na pět misí a ta poslední právě končí, v pondělí se od ISS oddělí poslední ATV a shoří s odpadky v atmosféře. Poslední cestu ATV zachytí kamera nainstalovaná vevnitř v modulu.

Nákladní loď ATV musela odtlačit ISS do bezpečí před orbitálním odpadem

Obrázek k článku:

S doposud největší urgencí musela minulý týden uhýbat Mezinárodní vesmírná stanice úlomkům vesmírného odpadu, které byly na stejné oběžné dráze a hrozily srážkou a poškozením komplexu. Teprve šest hodin před největším předpovídaným přiblížením nebezpečného úlomku družice Kosmos-2251 se vesmírné agentury podílející se na projektu ISS dohodly na speciálním úhybném manévru. Zažehnutím trysek na evropské nákladní lodi ATV Georges Lemaître se jim podařilo posunout orbitální stanici na bezpečnější oběžnou dráhu.

Evropské experimentální návratové plavidlo IXV je připraveno na svou cestu do vesmíru a zpátky

Obrázek k článku:

Na listopad tohoto roku je plánována evropská mise IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), která otestuje evropské technologie pro cestu z vesmíru zpátky na Zemi. Nepilotované experimentální plavidlo vynese do vesmíru evropská raketa Vega z jihoamerického kosmodromu Kourou. Mise je součástí snahy evropské agentury vyvinout technologie, které by umožnily bezpečný transport materiálu z oběžné dráhy na Zemi.

Finální mise ATV k ISS bude o několik dní odložena

Obrázek k článku:

Start rakety Ariane 5 s nákladní lodí ATV bude o několik dní opožděn, oznámili to v pátek představitelé společnosti Arianespace. Původně měl start ATV proběhnout 24. července, kvůli závadě na raketě byl ale odložen, zatím bez stanovení přesného termínu. Problém se objevil při tankování paliva do druhého stupně evropské vlajkové rakety. ATV poveze na Mezinárodní vesmírnou stanici zásoby o hmotnosti více než 6 tun.

Na oběžné dráze je rušno: ATV, Progress a Shenzhou převáží zásoby, astronauty i odpadky

Obrázek k článku:

Automatická nákladní loď Progress v úterý opustila Mezinárodní vesmírnou stanici, aby uvolnila místo další bezpilotní lodi ATV, která přiletí v sobotu s novými zásobami. Ne jen u ISS je ale rušno, u orbitálního modulu Tiangong totiž ve čtvrtek zakotvila vesmírná loď Shenzhou se třemi astronauty na palubě. Nad našimi hlavami tak dnes létá devět astronautů, tři v dočasném komplexu shenzhou-tiangong a šestice na Mezinárodní vesmírné stanici.

NASA a ESA společně budují vesmírnou loď Orion, už příští rok proběhnou první testy ve vesmíru

Obrázek k článku:

Americká a Evropská vesmírná agentura se dohodly na spolupráci při vývoji vesmírného plavidla, které má dopravit astronauty na Měsíc a dál k planetám sluneční soustavy. Orion pojme čtyřčlennou posádku, které dá prostor na až několikaměsíční přežití ve vesmíru. Modul pro posádku, který vyvíjí NASA, bude doplněn servisním modulem, který bude mít na starosti Evropská vesmírná agentura.

ESA v listopadu rozhodne zda se bude chtít s NASA podílet na vývoji vesmírné lodi Orion

Obrázek k článku:

Evropská vesmírná agentura (ESA) stojí před důležitým rozhodnutím. Musí se prostřednictvím představitelů členských států, mezi které patří také České republika, rozhodnout, jakým způsobem se bude nadále podílet na programu ISS poté, co ze stanice odletí poslední ATV. Jednou z možných variant je vývoj a výroba servisního modulu pro americkou vesmírnou loď Orion, která má dopravit astronauty zpátky na Měsíc a poté ještě hlouběji do vesmíru.

Závada na ISS zabránila odpojení nákladní lodi ATV, k ISS se navíc blíží úlomky zničeného satelitu

Obrázek k článku:

Nákladní loď ATV-3 se v úterý měla podle plánu oddělit od Mezinárodní vesmírné stanice a s nákladem nepotřebných odpadků shořet v atmosféře Země. Kvůli závadě při komunikaci mezi ruským modulem Zvezda a evropským ATV se tak nestalo, příkaz k odloučení od komplexu zřejmě nedoputoval ze stanice až k řídící jednotce ATV a nákladní loď zůstává spojená s orbitálním komplexem. Tato situace však může nakonec pomoci snížit riziko pro posádku, které se nyní zvýšilo díky přibližujícímu se úlomku zničené ruské družice KOSMOS.

ATV se ve středu znovu pokusí pohnout s Mezinárodní vesmírnou stanicí

Obrázek k článku:

Ve středu se Edorado Amaldi (ATV-3) na druhý pokus opře do ISS a pokusí se ji popostrčit o 7 kilometrů výš. Dvě předchozí verze evropské nákladní lodě ATV tuto funkci zvládly bezchybně, ta třetí už ale minulou středu neuspěla. Příčinou zastavení operace v minulém týdnu byl alarm, který signalizoval nezvykle velkou teplotu v pohonné jednotce. Partneři programu ISS se nakonec dohodli, že to znovu zkusí týden poté, kdy se opět otevře okno pro posun ISS na vyšší orbitu.

Evropská nákladní loď kotvící u ISS nezvládla modifikaci oběžné dráhy stanice

Obrázek k článku:

Jedním z úkolů, které má evropský automatický nákladní modul ATV, je také popostrčení ISS na vyšší oběžnou dráhu. Dosahuje toho pomocí svých trysek a vhodného ukotvení u komplexu. Tento manévr se však ATV-3 Edoardo Amaldi ve středu nepodařil a bude jej muset zkusit znovu během pátku.

Evropská společnost Astrium zhodnotí pro ESA dvě možné evoluce pro nákladní loď ATV

Obrázek k článku:

Astrium je dceřinná společnost koncernu EADS (European Aeronautic Defence and Space Company) zabývající se vesmírným průmyslem. Pro Evropskou vesmírnou agenturu teď připraví dvě studie, které mají mít za cíl definovat dvě možné varianty vývoje automatické vesmírné lodi ATV, se kterou ESA zásobuje ISS.

Evropská automatická loď ATV-3 s pomocí svých trysek vytlačila ISS na vyšší oběžnou dráhu

Obrázek k článku:

Krátce po svém příletu k Mezinárodní vesmírné stanici zažehla automatická nákladní loď ATV-3 své dva hlavní motory, aby posunula orbitální komplex na vyšší orbitu. ATV-3 Edoardo Amaldi je zakotvená u jednoho z modulů ISS, Zvezda a je speciálně navržená tak, aby mohla upravovat rychlost a výšku stanice. Při zážehu, který trval téměř 7 minut, byla zvýšena oběžná dráha ISS o 1,7 kilometrů na současných 390 kilometrů nad povrchem Země.

Evropská automatická zásobovací loď ATV-3 zakotvila úspěšně u ISS

Obrázek k článku:

Už třetí nákladní loď ATV, tentokrát pojmenovaná Edoardo Amaldi po italském fyzikovi, bez problémů sama od sebe zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice, na kterou veze zásoby a nové vybavení pro astronauty. Dvacetitunová loď ATV-3 zakotvila dnes krátce po půlnoci u ruského modulu Zvezda a zůstane tam až do 27. srpna, kdy se odpoutá a shoří s odpadem v atmosféře Země.

Evropská nákladní loď ATV-3 je na cestě k ISS, u stanice přistane zítra o půlnoci

Zásobovací loď ATV-3 (Automatic Transfer Vehicle) se vydala na cestu k ISS v pátek. Její plánovaný přílet k Mezinárodní vesmírné stanici je naplánován na čtvrtek půl hodiny po půlnoci středoevropského času. Komunikaci teď mezi operačním centrem v Toulouse zabezpečuje evropská komunikační družice Artemis, která bude pro misi ATV vyhrazena až do jejího zakotvení u ISS.

V pátek ráno se vydala na cestu k ISS třetí evropská nákladní loď ATV

Obrázek k článku:

Start ATV-3, Edoardo Amaldi proběhl podle plánu v pátek na 5:34 středoevropského času. Nákladní loď ATV (Automatic Transfer Vehicle) vyletěla na oběžnou dráhu na vrcholku rakety Ariane 5 z kosmodromu ESA ve Francouzské Guyaně. Evropská raketa pro těžké náklady v pátek vynesla na oběžnou dráhu zatím nejtěžší náklad, 19,714 tun. ATV-3 s sebou veze na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS zásoby paliva, vzduchu a kyslíku, nové vědecké vybavení, náhradních součástky a potřeby pro posádku.

Start evropské zásobovací lodi ATV-3 Edoardo Amaldi k ISS byl odložen na 23. března

Obrázek k článku:

Třetí v řadě evropských automatických nákladních lodí ATV (Automatic Transfer Vehicle) se pomalu připravuje na start na vrcholku rakety Ariane 5. ATV i raketa jsou v jihoamerickém kosmodromu Kourou už připraveny ke startu, ale nakonec bylo na základě rutinní inspekce rozhodnuto o odložení původního termínu startu z 9. března o dva týdny, kvůli dalším kontrolám zařízení.

Evropská nákladní loď ATV-3 je na cestě do kosmodromu Kourou

Obrázek k článku:

ATV-3 Edoardo Amaldi je už třetí evropskou zásobovací lodí, která doveze zásoby, vědecký materiál a palivo na Mezinárodní vesmírnou stanici. Nákladní modul absolvoval důkladné testování v německých Brémách, a je nyní připravený pro cestu do vesmíru začátkem příštího roku.

ESA navrhuje NASA společné využití Orionu a ATV pro mise za oběžnou dráhu Země

Obrázek k článku:

Evropská vesmírná agentura se snaží přijít s novým konceptem pro svou automatickou vesmírnou loď ATV (Automated Transfer Vehicle). Mělo by jím být spojení amerického Orionu dopravujcím posádku dvou až čtyř astronautů s evropským nákladním modulem ATV.

Evropský nákladní modul ATV-2 Johaness Kepler opustil ISS a večer shoří s odpadky v atmosféře

Obrázek k článku:

Druhý modul ATV Johaness Kepler byl k ISS připojen od února tohoto roku a během své mise sloužil k různým účelům od dopravy zásob a paliva, přes změnu výšky a rychlosti orbitální stanice až po kontejner na odpadky, se kterými shoří dnes kolem 11. hodiny večerní středoevropského letního času v zemské atmosféře.

Čtvrtá evropská nákladní loď ATV ponese jméno Albert Einstein

Obrázek k článku:

V roce 2008 odstartoval první Automated Transfer Vehicle (ATV), pojmenovaný byl Jules Verne po francouzském spisovateli, který je považován za otce vědeckofantastické literatury. Letos v únoru byl následován druhým ATV nesoucí jméno Johannes Kepler po německém matematikovi a astronomovi 17. století. Téměř hotový je už také třetí evropská nákladní loď, ATV-3 Edoardo Amaldi, pojmenovaná po italském fyzikovi 20. století, který studoval subatomární fyziku a gravitační vlny. Do vesmíru by se měl Edoardo Amaldi dostat začátkem příštího roku.

Co všechno dokáže chlouba evropského vesmírného průmyslu ATV

Obrázek k článku:

Evropská vesmírná agentura je jedním z pěti partnerů projektu Mezinárodní vesmírné stanice. Nedisponuje sice pilotovanou vesmírnou lodí jako je ruský Sojuz nebo už vysloužilé americké raketoplány, vyvinula však vlastními silami nepilotovaný nákladní modul, který se stal pro ISS důležitým podpůrným systémem, který neplní pouze funkci dopravní. Provoz všech ATV se zatím obešel bez problémů a někteří evropští vědci už pomýšlejí, co s ATV do budoucna. A o nápady není nouze.

Zařízení REBR sbíralo data při sestupu japonského modulu HTV-2 do atmosféry

Obrázek k článku:

Zařízení REBR (Reentry Breakup Recorder) bylo na palubě japonského automatického modulu HTV-2, který se minulý týden oddělil od ISS a namířil si to do zemské atmosféry, kde se rozpadl a shořel. Samotné zařízení REBR zaznamenávalo teplotu, rychlost, rotaci a další data při vstupu HTV do atmosféry, při jeho rozpadu a data vysílalo i po svém dopadu do Pacifickém oceánu.

ISS musela změnit dráhu, aby se vyhnula kosmickému smetí na oběžné dráze

Obrázek k článku:

Mezinárodní vesmírná stanice provedla 2. dubna tzv Debris avoidance maneuver (DAM) s pomocí trysek hned tří zařízení aktuálně na palubě ISS: ATV-2 Johannes Kepler, servisního modulu Zvezda a ruské nákladní lodi Progress M-09M (v USA nese většinou označení Progress 41P). Kosmické smetí, kterému se stanice vyhýbala, byly pozůstatky kolize satelitů Cosmos 2251 a Iridium 33 v roce 2009.

Členské státy ESA schválily výdaje na program ISS do příštího roku

Obrázek k článku:

Na jednání rady členských států Evropské vesmírné agentury 16.-17. března byla schválena evropská účast na projektu ISS minimálně do roku 2020, s tím, že příští rok bude přijato rozhodnutí o míře zapojení ESA v programu Mezinárodní vesmírné stanice. Na pokrytí nákladů do přijetí tohoto rozhodnutí bylo vyčleněno 550 milionů eur.

Ruská strana vetovala návrh vědců z NASA na unikátní fotografickou misi u orbitální stanice

Obrázek k článku:

Aktualizováno: Američtí vědci navrhovali, aby se astronauti vydali Sojuzu, který je aktuálně zakotvený u ISS, několik set metrů od stanice, kde by ji mohli zvěčnit na kameře s vysokým rozlišením. Podle představitelů ruského vedení mise má ale tento nový model vesmírného plavidla Sojuz na své palubě nové systémy a inženýři nechtějí zkoušet nové věci dokud nebudou pořádně zajeté a až si budou jisti, že nedojde k neočekávanému chování některého ze subsystémů na lodi.

Vesmírná nákladní loď ATV-2 odstartovala z kosmodromu Kourou a míří k ISS

Obrázek k článku:

Dvaceti-tunová nákladní loď Evropské vesmírné agentury (ESA) ve středu ve 21:51 GMT vystřelila na vrcholku rakety Ariane 5 ES do vesmíru. Za 8 dní by měla sama automaticky dorazit k Mezinárodní vesmírné stanici, kde po vyložení zásob poslouží jako rozšíření používaných prostor pro astronauty. Po několika měsících se potom společně s odpadem od orbitální stanice odpojí a shoří v atmosféře.

Na oběžné dráze bude rušno, k ISS míří zásobovací moduly z celého světa

Obrázek k článku:

Velké zásobovací období čeká astronauty na ISS. Během několika týdnů bude ke stanici vyslán z několika koutů Země náklad o celkové hmotnosti překračující 11 tun. Na zásobování se budou podílet Japonsko, Ruská federace, ESA i NASA. Každá ze zemí vyšle orbitální loď vlastní výroby a dopraví na orbitální stanici nové zásoby. Mezi přepravovanými materiály jsou potraviny, vodík, kyslík, palivo ale také nové vybavení včetně počítačů a robota R2.

ESA se připravuje na únorový start druhého ATV modulu, Johannes Kepler

Obrázek k článku:

Podle původního plánu měl modul ATV-2 (automatic transfer vehicle), pojmenovaný po neměckém astronomovi a matematikovi Johannes Kepler, vyletět na oběžnou dráhu už koncem roku 2010. Na Mezinárodní astronomické konferenci v Praze se ale představitelé NASA, ESA a Roskosmosu domluvili na novém vzletovém a dokovacím řádu na ISS pro začátek roku 2011 a posunuli start ATV-2 až na únor.