Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
GRAIL

Americká mise GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) byla ukončena 17. 12. 2012. Jejím cílem je Měsíc.
OperátorNASA
Typmission icon Vědecká
Cílicon Měsíc
Začátekmission icon 10. 9. 2011 - 17. 12. 2012
StatusUkončená
Aktuální zprávy z kategorie GRAIL

Pod obřím kráterem na Měsíci je masivní ložisko těžkých kovů, které ovlivňuje gravitaci

Obrázek k článku:

Na odvrácené straně Měsíce se v blízkosti jižního pólu nachází jeden z největších kráterů ve sluneční soustavě - South Pole–Aitken basin (SPA). Má zhruba 2 500 kilometrů v průměru a je hluboký 13 kilometrů. Data z americké mise GRAIL ukazují na velkou masu hmoty, která ovlivňuje gravitační pole nad tímto kráterem. Mohlo by jít o zbytek jádra planetky, která se s Měsícem kdysi srazila a kráter vytvořila.

Nový objev masivních lávových jeskyní na Měsíci oživuje diskuzi nad jeho kolonizací

Obrázek k článku:

Vědci z japonské vesmírné agentury (JAXA) našli na Měsíci lávový tunel, který by mohl mít masivní rozměry. Rozsáhlá jeskyně je zbytkem po lávovém proudu, jehož střecha nejprve ztvrdla a následně vyschnul zevnitř, když láva odtekla. Doplňuje tak už objevené menší lávové tunely a dává netušené možnosti pro osídlení Měsíce lidmi - poskytuje totiž ochranu, která by na povrchu kolonizátorům mohla chybět.

Do Měsíce v pondělí narazí při vysoké rychlosti dvě americké sondy

Obrázek k článku:

Lunární mise GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory), která začala na začátku letošního roku, je u konce. Oběma orbitálním sondám, které dostaly jména Ebb a Flow, totiž dochází palivo a do Měsíce stejně narazí. NASA rozhodla o tom, že sondy v plné rychlosti narazí do měsíčního povrchu a zakončí tak úspěšnou misi, jejímž cílem bylo získat data o gravitačním poli jediného přirozeného satelitu naší planety. I v této poslední však chtějí vědci získat nová data, tentokrát o efektivnosti využití paliva vesmírných sond.

Dvojice družic GRAIL dokončila svou primární misi, teď se uloží ke spánku kvůli zatmění Měsíce

Obrázek k článku:

Nejmladší družice obíhající náš Měsíc dokončily svou primární misi, úkolem dvojčat Ebb a Flow (GRAIL-A a GRAIL-B) bylo prozkoumat gravitační pole a vnitřní strukturu Měsíce. Pro tento účel sbíraly synchronizované sondy na polárních drahách data od začátku letošního roku až doposud a podařilo se jim nasbírat 99,99 % dat, které bylo možné nasbírat.

VIDEO: Evoluce Měsíce, NASA na nové animaci ukazuje jak se Měsíc postupně měnil

Přesto, že se dnes zdá být jediný přirozený satelit Země doslova neměnný, chladný kus skály, ne vždy tomu tak bylo. Existuje několik teorií popisující vznik Měsíce a skutečnou pravdu se možná dozvíme už brzy, s novými informacemi z dvojice vesmírných sond GRAIL, které nedávno začaly zkoumat nitro souputníka Země. Už teď ale astronomové o Měsíci vědí dost na to, aby mohli prezentovat jeho vývoj od vzniku v několika fázích.

Dvojice družic GRAIL začala z oběžné dráhy sbírat data o gravitaci Měsíce

Dvoje družic NASA, které krouží kolem Měsíce, začala po prosincovém startu ze Země ve středu oficiálně sbírat vědecká data. GRAIL (Gravity Recovery And Interior Laboratory) během následujících 84 dní vytvoří s posbíraných měření detailní mapu lunárního gravitačního pole, což vědcům pomůže analyzovat kompozici nitra jediného přirozeného satelitu naší planety.

První video z vesmírných sond GRAIL z odvrácené strany Měsíce

Americká vesmírná agentura zveřejnila první video z vesmírné mise GRAIL, jejímž cílem je zkoumat s pomocí dvou identických sond Měsíc. Video odvrácené strany Měsíce pořídila kamera MoonKAM na sondě Ebb, podobné video bude později pořízeno také druhou družicí Flow.

Obě vesmírné sondy GRAIL už jsou na oběžné dráze Měsíce

Obrázek k článku:

NASA hned z kraje roku oznámila, že se první sonda GRAIL-A už úspěšně obíhá Měsíc, dnes se přidala o druhá sonda GRAIL-B. Mise GRAIL se tím dostává do další fáze, jejím výsledkem by měla být kompletní gravitační mapa Měsíce. S pomocí těchto měření se vědci chtějí dozvědět více o nitru a evoluci Měsíce. Obě sondy byly na cestě dlouhé tři měsíce od svého startu v září, pro tuto misi byl totiž zvoleno dlouhotrvající přiblížení k finálnímu cíli, které není tolik náročné na spotřebu paliva.

S dvoudenním zpožděním odstartovala nová lunární mise NASA

Obrázek k článku:

Dvojice orbitálních sond GRAIL odstartovala dnes v 9:08 místního času ze startovací rampy SLC-17B na mysu Canaveral na raketě Delta II společnosti United Launch Aliance. "Jsme na cestě k Měsíci a všechny indikátory zatím ukazují, že vše probíhá tak jak má", řekl David Lehman, projektový manažer mise GRAIL.