Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Phoenix

Americká mise Phoenix byla ukončena 2. 11. 2008. Jejím cílem je Mars.
OperátorNASA
Typmission icon Vědecká
Cílicon Mars
Začátekmission icon 4. 8. 2007 - 2. 11. 2008
StatusUkončená: Úspěch
Aktuální zprávy z kategorie Phoenix

Přistávací modul InSight bude od listopadu 2018 vrtat pod povrch Marsu

Obrázek k článku:

NASA vybrala do svého programu relativně méně nákladných vesmírných misi InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) v roce 2012. Cílem mise bude zkoumání nitra a geologické aktivity na Marsu pomocí malé přistávací sondy. InSight bude měřit seizmickou aktivitu v nitru Marsu, kromě toho se také zaměří na jádro planety, jeho velikost, konzistenci a množství tepla, které vydává.

Nová mise na Mars by měla vrtat do jeho nitra a zjistit jak se rodí planety

Obrázek k článku:

Koncept mise, který soutěží o výběr pro realizaci v roce 2016, dostal název InSight a je součástí programu Discovery. Úkolem InSight je získat nové informace o nitru Marsu a na základě toho lépe poznat evoluci terrestriálních skalnatých planet. Dosáhne toho vrtáním do nitra planety, kde bude měřit energii vycházející z jádra, jeho charakteristiky a vliv na zbytek planety.

Podle vědecké studie našla sonda Viking na Marsu organické látky

Obrázek k článku:

Podle studie, která vyšla v prosincovém čísle vědeckého časopisu Journal of Geophysical Research, mohla sonda NASA v 70. letech objevit v marťanské hornině organické látky. Znovu se tak otevírají výsledky experimentů prováděných před více než třiceti lety. Nové poznatky poukazují na určitou možnost, že organické látky mohly být v hornině testované sondou Viking znehodnoceny jinou sloučeninou obsaženou v marťanské zemině. Při pokusech s organickými látkami a sloučeninami detekovanými sondou teď došli vědci ke stejným výsledkům jako Viking 1.