Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Soyuz MS-21

Ruská mise s posádkou Soyuz MS-21 by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru 18. 3. 2022. Jejím cílem je ISS.
OperátorRoskomos
Typmission icon S posádkou
Cílicon ISS
Začátekmission icon 18. 3. 2022
StatusPlánovaná
Aktuální zprávy z kategorie ISS

Americká vláda chce prodloužit životnost Mezinárodní vesmírné stanice přes rok 2030

Obrázek k článku:

Administrátor NASA Bill Nelson prohlásil, že administrativa prezidenta Bidena je připravena podpořit fungování ISS do roku 2030 a dál. Doposud se počítalo s provozem stanice nejméně do roku 2025. Zatím není zřejmé, jakse je kroku postaví Rusko, které zvažuje výstavbu vlastní stanice. Do konce dekády by mělo na oběžné dráze vzniknout také několik menších komerčních stanic.

Na podzim by měl letět první ruský kosmonaut na oběžnou dráhu Dragonem

Obrázek k článku:

Americká vesmírná agentura NASA oznámila společně se svým ruským protějškem, že se dohodly na vzájemné výměně astronautů při dopravě na ISS. Už na podzim by měl ruský kosmonaut odletět do vesmíru na palubě soukromé lodi Crew Dragon, které si objednává NASA. Výměnou poletí americký astronaut v některém z nadcházejících letů ruského Sojuzu.

Na oběžnou dráhu odletěla nákladní loď Dragon, na ISS veze prací prášek, biotiskárnu a vánoční dárky

Obrázek k článku:

Raketa Falcon 9 odstartovala s nákladní lodí Dragon krátce po 11. hodině ráno. Zítra by měla dorazit ke stanici se zásobami pro posádku a novými experimenty. Mezi nimi je mimo jiné experimentální prací prášek do stavu beztíže vyvinutý ve spolupráci s Procter and Gamble, nebo ruční bioprinter od německé vesmírné agentury DLR. Součástí třítunového nákladu jsou také vánoční dárky pro posádku stanice.

Japonský vesmírný turista Maezawa se v pondělí úspěšně vrátil z oběžné dráhy

Obrázek k článku:

Při ruské vesmírné misi MS-20 neletěla na Mezinárodní vesmírnou stanici nová posádka ani zásoby. Na palubě byli velitel Alexander Misurkin a dva vesmírní turisté z Japonska Yusaku Maezawa a Yozo Hirano. Vesmírná loď Sojuz byla pro tuto misi speciálně upravena, aby ji mohl ovládat jediný člen posádky. Start proběhl ve středu 8. prosince a návrat na Zemi v pondělí 20. prosince.

Let Starlineru k ISS proběhne v květnu a s novým servisním modulem

Obrázek k článku:

Společnost Boeing původně plánovala opakování testovacího letu OFT (Orbital Flight Test 2, OFT-2) se svou vlastní vesmírnou lodí CST-100 Starliner na začátek srpna 2021. Let ale nakonec neproběhnul. Nejprve kvůli problémům na stanici způsobeným nově příchozím ruským modulem Nauka a později kvůli Starlineru samotnému. V pohonném systému servisního modulu lodi se totiž objevily problémy s ventily, které zůstávaly ve špatné poloze.

Aktualizace: Mezinárodní vesmírná stanice opět měnila svou oběžnou dráhu, tentokrát se vyhýbala americké raketě

Obrázek k článku:

15. listopadu se k Mezinárodní vesmírné stanici ISS přiblížil oblak nebezpečných úlomků vesmírného odpadu. Velitelství amerických vesmírných sil oznámilo, že na poslední chvíli zpozorovalo pole nebezpečných kusů rozpadlé družice. Sedmičlenná posádka stanice se proto nakrátko ukryla v zakotvených vesmírných lodích, pro případ, že by bylo třeba stanici narychlo opustit. Tento stav naštěstí netrval dlouho a během několika momentů astronauti pokračovali ve své práci.

K ISS se dnes připojil nový ruský modul Pričal

Obrázek k článku:

Ruská vesmírná agentura Roskosmos plánuje během několika měsíců podruhé rozšířit Mezinárodní vesmírnou stanici o další permanentní modul. Zařízení Pričal (Prichal, Uzlovoj Modul) odletělo na oběžnou dráhu na raketě Sojuz ve středu ve 14:08 a zakotvilo u ní v pátek odpoledne. Na vesmírné stanici bude sloužit jako uzlový modul, ke kterému lze připojovat další části stanice a kotvit s vesmírnými loděmi.

Japonsko hledá nové astronauty, poletí až na Měsíc

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná agentura JAXA se rozhodla přijmout po 13 letech nové astronauty. Ti by po tréninku mohli letět na Mezinárodní vesmírnou stanici, lunární stanici Gateway, nebo až na porch Měsíce. V tomto kole náboru budou na uchazeče kladeny odlišné podmínky než v minulosti. Poslední japonský astronaut se začátkem listopadu vrátil z ISS ve vesmírné lodi Crew Dragon.

Stanice ISS se musela ve čtvrtek vyhnout nebezpečnému kusu vesmírného odpadu

Obrázek k článku:

Ve čtvrtek 11. listopadu musela Mezinárodní vesmírná stanice změnit svou polohu, aby se vyhnula nebezpečnému kusu vesmírného odpadu. Úlomek čínské družice Fengyun-1C zničené v roce 2007 mohl ohrozit stanici i posádku na její palubě. Zažehnutím motorů ruské nákladní lodi Progress ISS zvýšila svou oběžnou dráhu i 1,2 kilometru.

Crew Dragon s posádkou úspěšně vyletěl na oběžnou dráhu

Obrázek k článku:

Start vesmírné lodi Dragon proběhl ve čtvrtek 11. listopadu krátce po třetí hodině ráno. Původně to mělo být už koncem října, ale start rakety Falcon 9 byl odložen kvůli nepříznivému počasí, ze zdravotních důvodů jednoho z členů posádky a kvůli zpožděnému návratu předchozí mise. Cílem vesmírné lodi Dragon při misi Crew-3 je Mezinárodní vesmírná stanice ISS, kam by měla doletět zhruba 24 hodin po startu.

Na vesmírné stanici ISS se se objevil kouř

Obrázek k článku:

V ruském modulu Zvezda na Mezinárodní vesmírné stanici byl v noci na čtvrtek aktivován alarm detektoru kouře. Astronauti následně popsali, že na stanici bylo cítit pálení plastu, a to nejen v ruské části. Podle vyjádření Ruské vesmírné agentury Roskosmos došlo k aktivaci alarmu při automatickém nabíjení baterií. Ruští astronauti aktivovali filtrování a vzduch na stanici vyčistili.

Nákladní loď Dragon úspěšně přistála u ISS, na stanici přivezla přes 2 tuny nákladu

Obrázek k článku:

Automatická nákladní loď Dragon společnosti SpaceX v neděli úspěšně vyletěla na oběžnou dráhu a v pondělí zakotvila u ISS. Při misi CRS-23 dopravila na ISS 2 170 kilogramů zásob a experimentů. Na palubě Dragonu je mimo jiné experimentální robotické rameno od japonské společnosti Gitai, které si vyzkouší operace ve stavu beztíže. V budoucnosti by vědci chtěli podobnou technologii využít pro běžné práce ve vesmíru, které dnes musí dělat posádka.

Radiaci na ISS nyní hlídají optické kabely, nová technologie vznikla v CERNu

Obrázek k článku:

18. srpna byl na ISS aktivován experiment Lumina vyvinutý francouzskou vesmírnou agenturou CNES a organizací CERN. Během experimentu bude pomocí dvou několik kilometrů dlouhých optických kabelů měřena úroveň radiace na stanici. Při vystavení radiaci optických vláken radiaci v nich dochází ke ztrátě energie. Podobná technologie se využívá také pro kontrolu radiace v LHC.

Krátce po půlnoci odletěla k ISS komerční nákladní loď Cygnus

Obrázek k článku:

Start nákladního modulu se zásobami pro ISS proběhl pouhou minutu po půlnoci v noci z úterý na středu. Cygnus s téměř čtyřtunovým nákladem vynesla na oběžnou dráhu raketa Antares. Tato konkrétní loď nese označení S.S. Ellison Onizuka, po jednom z astronautů, kteří zahynuli při havárii raketoplánu Challenger.

Rusko poslalo na oběžnou dráhu nový modul pro ISS, ve čtvrtek se spojil se stanicí

Obrázek k článku:

Nový laboratorní modul Nauka (Multipurpose Laboratory Module, MLM) rozšířil Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Původně měl letět do vesmíru už v roce 2007, ale jeho start byl opakovaně odkládán. Nauka rozšířila prostory pro vědecké experimenty na stanici, má také vlastní dokovací zařízení a třeba toaletu. Společně s Naukou se k ISS dostalo také nové evropské robotické rameno.

NASA společně se značkou Tide vyvíjí prací prášek pro použití na vesmírné stanici

Obrázek k článku:

Společnost Procter & Gamble podepsala s NASA dohodu, jejímž předmětem je vývoj pracího prášku pro použití ve vesmíru. Ten ponese značku Tide, stejně jako známý prášek společnosti pro použití na Zemi. Nový prášek i postup praní budou muset využívat minimum vody a budou muset fungovat v prostředí mikrogravitace.

Robotické rameno na Mezinárodní vesmírné stanici bylo poškozeno kusem vesmírného odpadu

Obrázek k článku:

Vesmírná stanice ISS čelí na oběžné dráze mnohým nebezpečím. Jedním z nich jsou malé kousky smetí, které mohou díky své vysoké rychlosti značně poničit plášť stanice. Právě to se zřejmě stalo kanadskému zařízení Canadarm, které pomocí velkého robotického ramene provádí operace vně stanice. NASA u něj zjistila malou díru způsobenou srážkou s velmi malým předmětem. Rameno je naštěstí plně funkční.

Japonský dobrodruh, který plánuje letět se SpaceX k Měsíci, se domluvil také s Ruskem na návštěvě ISS, a to ještě letos

Obrázek k článku:

Japonský miliardář Yusaku Maezawa loni oznámil svou dohodu se SpaceX na misi dearMoon. On a dalších 8 civilistů při této misi obletí v roce 2023 Měsíc ve vesmírné lodi Starship. Podle ruské vesmírné agentury Roskosmos se domluvil také s nimi na letu k ISS, a ten by měl proběhnout ještě letos. Půjde tak zřejmě o první komerční misi, která otevře bránu civilistům ve vesmíru. Plánovány jsou totiž už ted nejméně dvě další turistické mise.

Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou úspěšně přistál v Mexickém zálivu, výjimečně za tmy

Obrázek k článku:

Krátce před devátou hodinu přistála vesmírná loď se čtyřmi astronauty v Mexickém zálivu. Po dvou odložených pokusech se společnost SpaceX spolu s NASA rozhodly k nezvyklému přistání posádky mise Crew-1 za tmy. Jedná se o první americké přistání s astronauty za tmy od mise Apollo 8 v roce 1968.

Čtyřčlenná posádka mise Crew-2 dorazila v Dragonu na ISS

Obrázek k článku:

Mise Crew-2 úspěšně odstartovala z Floridy v pátek krátce před polednem. Jedná se o druhý oficiální let nové vesmírné lodi Crew Dragon, který na oběžnou dráhu vynesl čtveřici astronautů, dva jsou z NASA, jeden z ESA a jeden z Japonska (JAXA). Už začátkem dubna přiletěl k ISS také ruský Sojuz s tříčlennou posádkou.

Rusko plánuje začít v roce 2025 se stavbou vlastní orbitální stanice

Obrázek k článku:

Podle vyjádření šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitry Rogozina postaví Rusko na oběžné dráze Země vlastní vesmírnou stanici. Práce na prvním modulu této stanice už údajně začaly. Rusko podle vyjádření některých představitelů v minulosti zároveň zvažuje ukončení spolupráce v programu ISS po roce 2024.

K ISS doletěla tříčlenná posádka v ruské vesmírné lodi Sojuz

Obrázek k článku:

Astronauti na ISS dokončili 4 roky trvající výměnu baterií stanice

Obrázek k článku:

Dvojice astronautů v neděli dokončila výměnu starých baterií orbitálního komplexu za nové. Původní nikl-vodíkové baterie byly nahrazeny moderními lithium-iontovými. Nové baterie jsou výrazně výkonnější - je jich potřeba jen polovina. ISS je využívá, když se zrovna nachází na noční straně zeměkoule a nemůže generovat elektřinu svými obřími solárními panely.

Vesmírní turisté, kteří mají příští rok letět se SpaceX na ISS, zaplatí každý 55 milionů dolarů

Obrázek k článku:

Společnosti SpaceX a Axiom Space plánují s NASA na leden příštího roku první komerční let k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Na palubě vesmírné lodi Crew Dragon budou tři vesmírní turisté a jeden zkušený astronaut. Tři vesmírní pionýři zaplatí za 8 dní ve vesmíru každý 55 milionů dolarů.

Vesmírná loď Starliner s novým softwarem může letět k ISS o několik dní dříve oproti dosavadním plánům

Obrázek k článku:

Boeing a NASA nyní počítají se startem mise OTF-1 ne dříve než 25. března. Doposud se plánoval start této mise o 4 dny později. Dřívější termín byl umožněn dostupností rakety Atlas V a připraveností samotné kapsle Starliner. Navíc je na ISS zrovna místo pro kotvení další lodi.

Nová verze nákladní lodi Dragon poprvé přistála na Zemi, přivezla 2 tuny nákladu z vesmírné stanice

Obrázek k článku:

Nákladní loď Dragon ve čtvrtek brzy ráno úspěšně přistála v Mexickém zálivu. Na její palubě se nacházelo něco málo přes dvě tuny nákladu, který přivezla z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Byla tak zakončena první mise nové verze této vesmírné lodi označované jako Dragon 2 nebo Cargo Dragon. Mise trvala 38 dní.

Nákladní loď Cygnus opustila vesmírnou stanici. Čeká ji prodloužená mise na oběžné dráze

Obrázek k článku:

Automatická nákladní loď Cygnus společnost Northrop Grumman ve středu podle plánu opustila Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Cygnus nyní míří na 20denní prodlouženou misi, při které bude zkoumáno chování ohně v prostředí mikrogravitace.

Automatická nákladní loď Cygnus projde na oběžné dráze zkušebním ohněm

Obrázek k článku:

Aby vědci vyzkoušeli, jak se oheň chová ve vesmíru, provedou experiment v nákladním prostoru lodi Cygnus, která následně shoří v atmosféře. Loď aktuálně kotví u ISS, kam přiletěla v říjnu se zásobami pro posádku. Její odpojení od stanice a začátek prodloužené mise je plánován na 6. ledna.

NASA a Boeing plánují druhý nepilotovaný let Starlineru na 29. března

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing zatím letěla na oběžnou dráhu jenom jednou. K ISS však oproti plánům nedoletěla, zabránila ji v tím chyba v palubním počítači. Tento testovací let nyní Boeing podstoupí ještě jednou, následovat by po něm měl další testovací let, tentokrát už s posádkou.

U ISS aktuálně kotví dvě vesmírné lodě Dragon, upgradovaná automatická verze přivezla nový modul

Obrázek k článku:

Automatická vesmírná loď Dragon v neděli úspěšně vyletěla na oběžnou dráhu. Kromě zásob pro posádku veze také zcela nový modul - přechodovou komoru Bishop. Jedná se o první zcela soukromý modul, který bude na stanici instalován. Bishop umožní vypouštět do vesmíru větší objekty než dosud používaná komora Kibo.

Experiment s červy ve vesmíru ukazuje, že stav beztíže mění geny živých organismů

Obrázek k článku:

Podle studie, která vychází z experimentů ICE-FIRST a CERISE, ovlivňuje gravitace (a také její nedostatek) živé buňky na genetické úrovni. Analýza červů druhu Caenorhabditis, kteří strávili čas na ISS, ukazuje drobné změny v tisícovce jejich genů. Tento a další výzkumy hledají způsob, jakým pobyt ve vesmíru ovlivňuje živé organismy a zejména člověka.

Dragon se čtyřčlennou posádkou zakotvil u Mezinárodní vesmírné stanice

Obrázek k článku:

V pět hodin ráno našeho času se vesmírná loď Crew Dragon spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí.

SpaceX a NASA plánují příští start vesmírné lodi Dragon s posádkou na 15. listopadu

Obrázek k článku:

NASA a SpaceX plánují první ostrý let vesmírné lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici. Po květnovém testovacím letu se dvěma astronauty bude v listopadu na palubě už čtyřčlenná posádka. NASA dnes oznámila, že tento let s označením Crew-1 je plánován na 15. listopadu v 1:49 středoevropského času.

Společnost Axiom Space plánuje k ISS připojit vlastní obytné moduly pro vesmírné turisty

Obrázek k článku:

Americká společnost Axiom Space má vybranou trojici zájemců o let na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Aktuálně probíhá finalizace smluv s jednotlivými zájemci a také s NASA. První turistický let k ISS na palubě vesmírné lodi Crew Dragon je plánován na konec příštího roku. Axiom Space plánuje také výstavbu komerčních modulů na ISS, které se později od stanice odpojí a vytvoří samostatnou orbitální stanici.

Ruská posádka zalepila díru v plášti ISS, vzduch ale uniká dál

Obrázek k článku:

Ruským kosmonautům se podařilo najít místo, odkud uniká z Mezinárodní vesmírné stanice vzduch. Díru v plášti popsali jako škrábanec a zalepili ji. Únik vzduchu se sice následně zmírnil, v omezeném množství však uniká dál. Řídící středisko předpokládá, že lepení netěsní, a bude třeba problém dál řešit. Ruské vedení mise nyní zvažuje využití amerického lepení, jak navrhla sama ruská posádka stanice.

Rusko nechce být součástí lunárního programu Artemis, vadí mu vedení Spojenými státy

Obrázek k článku:

Ředitel ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitry Rogozin v pondělí prohlásil, že Rusko se pravděpodobně nebude nijak významně podílet na programu Artemis, nebo výstavbě lunární orbitální stanice Gateway. Projekt je podle něj příliš US-centrický, a to se Rusku příliš nezamlouvá. Na programu se nicméně podílí ostatní partneři NASA, patří mezi ně evropská, japonská, kanadská a další vesmírné agentury.

K ISS odletěla z Bajkonuru tříčlenná posádka, u stanice přistála po rekordních 3 hodinách letu

Obrázek k článku:

Z kazachstánského kosmodromu dnes krátce před osmou hodinou ranní našeho času odletěla vesmírná loď Sojuz s tříčlennou posádkou. U stanice Sojuz zakotvil v rekordním čase v 10:48, loď totiž využila nejkratší možnou cestou, která zabere pouhé tři hodiny letu.

První ostrý let vesmírné lodi Crew Dragon se kvůli problémům s raketou Falcon 9 odkládá o několik dní

Obrázek k článku:

NASA v sobotu oznámila, že odloží plánovaný let Crew Dragonu se čtyřčlennou posádkou. Důvodem jsou problémy motoru Merlin na raketě Falcon 9 začátkem měsíce, kvůli kterým došlo k odložení startu s novou GPS družicí. Podle oficiálního vyjádření se start mise s označením Crew-1 k ISS posouvá z 31. října na začátek až polovinu listopadu.

Hledání díry v plášti Mezinárodní vesmírné stanice pokračuje, mezitím dorazila várka čerstvého vzduchu

Obrázek k článku:

Během víkendu se posádka ISS dál pokoušela najít, kudy ze stanice uniká vzduch. Zdá se, že problém by se mohl nacházet v zadní části ruského modulu Zvezda, který je jeden z nejstarších na stanici. Mezitím v pondělí automatická nákladní loď Cygnus přivezla další zásoby vzduchu, který nyní vydrží minimálně do jara příštího roku.

Z Mezinárodní vesmírné stanice uniká vzduch, posádka hledá díru v plášti ruského modulu

Obrázek k článku:

Ruská vesmírná agentura oznámila, že se astronautům na ISS podařilo identifikovat modul, ze kterého uniká z orbitální stanice vzduch. Nachází se v ruském modulu Zvezda, který tvoří centrální část ruské části stanice. Aktuálně astronauti hledají, kde přesně je porušený plášť modulu. Únik vzduchu je malý a aktuálně nepředstavuje žádný problém pro tříčlennou posádku stanice.

Společnost Axiom finalizuje smlouvy pro první zcela soukromou misi k ISS v příštím roce

Obrázek k článku:

Už v říjnu příštího roku by měla proběhnout první kompletně soukromá mise k Mezinárodní vesmírná stanici. Během ní poletí na oběžnou dráhu tři vesmírní turisté spolu se zkušeným astronautem Michaelem Lopez-Alegriou vesmírnou lodí Crew Dragon. Celá mise by měla trvat 10 dní. Smlouvy s NASA, SpaceX a vesmírnými turisty by měly být podepsány do konce letošního října.

Boeing plánuje druhý testovací let Starlineru na prosinec, nebo leden. S posádkou půl roku poté

Obrázek k článku:

Společnost Boeing oznámila, že práce na její vesmírné lodi CST-100 Starliner pokračují bez potíží. Firma nyní počítá s opakovaným testovacím letem k ISS na konec tohoto, nebo začátek příštího roku. První let Starlineru s posádkou by pak mohl proběhnout v polovině příštího roku.

Další let vesmírné lodi Dragon s posádkou je v plánu na 23. října tohoto roku

Obrázek k článku:

První ostrý let posádky ve vesmírné lodi Crew Dragon proběhne 23. října. Mise Crew-1 vynese čtveřici astronautů na ISS, kteří zde zůstanou zhruba půl roku. Původně byla mise v plánu už na konec září, NASA ale nakonec vybrala říjnový termín, protože v září budou je stanici přilétat automatické nákladní lodě.

V Mexickém zálivu přistála vesmírná loď Crew Dragon s posádkou

Obrázek k článku:

V neděli završila dvoučlenná posádka druhý testovací let vesmírné lodi Crew Dragon, když úspěšně přistála na mořské hladině. Nová vesmírná loď od společnosti SpaceX tak splnila podmínky pro certifikaci od NASA a bude moci dopravovat astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici. Jedná se o první soukromě vyvinutou vesmírnou loď pro posádku.

Crew Dragon automaticky zakotvil s posádkou u Mezinárodní vesmírné stanice

Obrázek k článku:

V sobotu večer proběhl odložený start rakety Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon, která vynesla na oběžnou dráhu posádku dvou astronautů Douglase Hurleyho and Roberta Behnkena. Jde po devíti letech o první let astronautů do vesmíru ze Spojených států. V neděli večer čeká astronauty kotvení u Mezinárodní vesmírné stanice.

Posádka Dragonu dorazila na Floridu před plánovaným středečním startem

Obrázek k článku:

Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley mají podle aktuálního plánu ve středu 27. května odletět na ISS v nové vesmírné lodi Crew Dragon. Jde o historicky první soukromý let do vesmíru s posádkou. Oba už dorazili do Kennedyho vesmírného centra a budou nyní testovat skafandry a samotnou loď Dragon.

Automatická nákladní loď Cygnus opustila ISS a vydala se na prodlouženou misi na oběžné dráze

Obrázek k článku:

V pondělí se po 83 dnech odpojila vesmírná loď Cygnus od Mezinárodní vesmírné stanice ISS a vydala se na prodlouženou misi. Při ní vypustí na oběžnou dráhu dva malé cubesaty a provede experiment s ohněm na palubě, který sponzoruje NASA.

NASA a SpaceX pracují s Tomem Cruisem na prvním filmu natáčeném přímo ve vesmíru

Obrázek k článku:

NASA v úterý oznámila, že pracuje na filmu s hercem Tomem Cruisem, který by se natáčel na ISS. U projektu je také společnost SpaceX, jejíž vesmírné lodi Crew Dragon by mohlo být využito pro dopravu herců a dalších na ISS. První posádka by se měla lodí Crew Dragon dostat na ISS koncem května.

NASA vybrala soukromou společnost Axiom Space, aby vystavěla a provozovala komerční moduly na ISS

Obrázek k článku:

Mezinárodní vesmírná stanice ISS by se měla v blízké budoucnosti rozšířit o nové obytné moduly. NASA vybrala společnost Axiom Space, se kterou chce uzavřít dohodu o jejich vývoji a následném provozu. Vznikne tak komerční část vesmírné stanice, kde budou ubytováni platící turisté. Po ukončení provozu vesmírné stanice by se tyto moduly oddělily a vznikla by nová komerční vesmírná stanice.

Astronauti během několika výstupů do volného vesmíru opravili detektor kosmického záření AMS-02

Obrázek k článku:

Astronauti na ISS při čtvrtém výstupu do volného vesmíru opravili zařízení Alpha Magnetic Spectrometer (AMS-02) a prodloužili tak jeho životnost. Tomuto unikátnímu zařízení, které zkoumá kosmické zařízení z vnějšku ISS, přestala fungovat zařízení na chlazení a hrozilo tak, že brzy doslouží. Zařízení nebylo designované pro podobné zásahy přímo ve vesmíru, bylo proto nejprve potřeba vyvinout zcela nové postupy a také nástroje.

Vesmírná loď Starliner na svém prvním letu k ISS vstoupila na špatnou oběžnou dráhu, ke stanici nepoletí

Dnes ve 12:36 vyletěla na svou první cestu na oběžnou dráhu vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing. Kapsli, která by od příštího roku mohla vozit na ISS posádku amerických astronautů, vynáší raketa Atlas V.

První mapa povrchu neutronové hvězdy: obsahuje překvapivě nepravidelně rozmístěné regiony s vyšší teplotou

Obrázek k článku:

Za pomoci teleskopu NICER umístěného na ISS se vědcům podařilo získat první přesná měření velikosti a hmotnosti neutronové hvězdy. Navíc teleskop dokázal detekovat hotspoty na povrchu, čímž vznikl první náznak mapy tohoto druhu hvězd. Rozložení těchto regionů s teplotami v milionech stupňů vědce překvapilo.

První vesmírná loď Starliner poletí na oběžnou dráhu až 20. prosince, o tři dny později než se plánovalo

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing měla původně letět na svou první misi na oběžnou dráhu 17. prosince. Let byl nicméně o tři dny odložen kvůli problému s raketou Atlas V odhaleném při přípravě jejího startu. Během této demonstrační mise bude loď CST-100 Starliner ještě řízena na dálku, při dalším letu začátkem příštího roku by už měla letět s posádku.

NASA v příštích pěti letech plánuje komerční lety k Mezinárodní vesmírné stanici

Obrázek k článku:

NASA chce využít nových soukromých vesmírných lodí Crew Dragon a Starliner k umožnění komerčních letů na ISS. Takové mise by mohly trvat od 15 do 30 dní a mimo jiné by umožnily zhodnocení psychologických dopadů na netrénované astronauty.

Teleskop na ISS detekoval rekordní rentgenový záblesk, vznikl při interakci pulzaru a hnědého trpaslíka

Obrázek k článku:

Teleskop NICER umístěný na Mezinárodní vesmírné stanici ISS detekoval v srpnu náhlý nárůst rentgenového záření. Bylo to způsobeno zábleskem, který přišel od vzdáleného pulzaru - rotující neutronové hvězdy, která s pravidelnou periodou bliká. Záblesk byl zatím nejsilnější, který byl tímto teleskopem zachycen, navíc v sobě kombinuje několik různých úkazů, které dříve nikdy nebyly pozorovány pohromadě.

Loď Cygnus na ISS dovezla vybavení, které bude použito při opravě detektoru kosmického záření AMS-2

Obrázek k článku:

Japonská nákladní loď HTV-8 dnes v 18:20 opustí ISS a zamíří do atmosféry Země, kde shoří

Obrázek k článku:

Boeing se v prosinci chystá poslat vesmírnou loď Starliner na ISS, zatím bez posádky

Obrázek k článku:

Americká společnost Boeing oznámila aktualizované plány na testování vesmírné lodi CST-100 Starliner. Začátkem listopadu proběhne zkouška nouzového přerušení letu a v polovině prosince dlouho očekávaný let na ISS bez posádky. Teprve po těchto dvou testech může přijít na řadu let s posádkou, v něm však bude Boeing pravděpodobně předběhnutý společností SpaceX s vesmírnou lodí Crew Dragon.

Odložený start japonské nákladní lodi HTV proběhne v úterý

Obrázek k článku:

Společnost Mitsubishi Heavy Industries v pátek oznámila, že vyšetřování požáru na rampě těsně před startem rakety H-2B přineslo první závěry. Podle nich požár způsobila statická elektřina a byl stimulován kyslíkem, který se v bezvětrném počasí v místě startu začal hromadit. Nový termín startu rakety s nákladní automatickou lodí HTV je v úterý v 18:05 SELČ.

Mise japonské nákladní lodi HTV k vesmírné stanici byla odložena kvůli požáru na startovací rampě

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná agentura JAXA odložila start rakety H2-B s automatickou nákladní lodi HTV kvůli požáru, který se objevil 3,5 hodiny před plánovaným startem. Podle vyjádření společnosti Mitsubishi Heavy Industries, která raketu pro JAXA vyrábí, nedošlo k žádným zraněním a příčina požáru se dál vyšetřuje. HTV je automatická nákladní loď japonské vesmírné agentury, která má za úkol zásobovat mezinárodní vesmírnou stanici ISS, jde o její osmý let. Nový termín startu rakety H2-B zatím nebyl zveřejněn.

Beton vyrobený ve vesmíru má odlišné vlastnosti, přesto by mohl posloužit k výstavbě budov na Měsíci i Marsu

Obrázek k článku:

Posádka Mezinárodní vesmírné stanice ISS se pokusila vyrobit beton na oběžné dráze. Výsledek dokázal, že beton v prostředí mikrogravitace ztvrdne, avšak jeho struktura je znatelně pórovitější než u betonu vyrobeného Zemi. Vědci nyní chtějí materiál z oběžné dráhy důkladně prozkoumat a dál zdokonalovat, aby mohl být použitý při výstavbě budoucích kolonií na Měsíci nebo Marsu.

První raketa Falcon 9, která ponese astronauty do vesmíru, prošla prvním testovacím zážehem

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX 29. srpna otestovala statickým zážehem motorů raketu Falcon 9, která vynese do vesmíru loď Crew Dragon při testovací misi Demo-2. Při této misi budou na palubě Dragonu dva astronauti a poletí k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Půjde o druhou testovací misi lodi Crew Dragon, při té první úspěšně doletěla na ISS a zpět, avšak zatím bez posádky. Doposud nebylo stanoveno pevné datum této mise, očekává se nicméně, že to bude koncem tohoto, nebo začátkem příštího roku.

Orbitální stanice ISS má nový dokovací port. Bude sloužit novým soukromým vesmírným lodím

Obrázek k článku:

Dvojice amerických astronautů včera při výstupu do volného prostoru zprovoznila nový port pro vesmírné lodě na ISS s označením IDA-3 (International Dock Adapter). Zařízení bude používáno novými loděmi Crew Dragon a Starliner, které aktuálně vyvíjí společnosti SpaceX a Boeing. Na ISS už funguje podobné zařízení IDA-2, které bylo nainstalováno v roce 2016.

NASA chce vyzkoušet výrobu družic na oběžné dráze pomocí 3D tisku

Obrázek k článku:

NASA v minulém týdnu udělila kontrakt na 73,7 milionů dolarů kalifornské společnosti Made in Space. Společnost peníze využije na přípravu prototypu družice Archinaut, která na oběžné dráze vyrobí zcela nové zařízení pomocí 3D tisku. První test by mohl proběhnout v roce 2022, kdy by mohla zařízení vynést na oběžnou dráhu raketa Electron.

Vesmírná loď Crew Dragon po své první misi k ISS úspěšně přistála v oceánu, příští let už s posádkou

Obrázek k článku:

Po sobotním startu na raketě Falcon 9 a šesti dnech strávených ve vesmíru se vesmírná loď Crew Dragon dnes odpoledne úspěšně vrátila ze své první testovací mise. Crew Dragon zatím stále ještě bez posádky přistál za asistence čtyř padáků v Atlantiku ve 14:47 CET a završil tak úspěšnou první testovací misi Demonstration mission-1. Po této misi má následovat už let s posádkou, který by mohl proběhnout v červenci, ale je možné, že pro zajištění maximální bezpečnosti dvou astronautů na palubě, může být start odložen.

První testovací let vesmírné lodi Crew Dragon pokračuje úspěšným zakotvením u ISS

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Crew Dragon na své první cestě do vesmíru úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice. Nový Dragon je nyní ke stanici připojen přes nový mezinárodní kotvící adaptér k modulu Harmony. Vesmírná loď určená pro dopravu astronautů může u stanice vydržet až 210 dní, při tomto testovacím letu se však zdrží jen 5 dní, poté se opět vrátí na Zemi.

První soukromá vesmírná loď Crew Dragon je na oběžné dráze, v rámci testovacího letu poletí k ISS

Obrázek k článku:

V sobotu v 8:54 našeho času odstartovala raketa Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon na její první cestu k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. V prvních deseti minutách proběhlo vše podle plánů, raketa vynesla vesmírnou loď na oběžnou dráhu a její první stupeň se vrátil zpět na Zemi, kde řízeně přistál na palubě automatické lodi v oceánu. Crew Dragon je nová verze vesmírné lodi Dragon, kterou společnost Spacex modifikovala pro lety astronautů na oběžnou dráhu.

Astronomům se podařilo změřit smrštění korony černé díry

Obrázek k článku:

Pomocí teleskopu NICER umístěného na Mezinárodní vesmírné stanici se vědcům podařilo zmapovat bezprostřední okolí nedaleké stelární černé díry MAXI J1820+070. Analýzou rentgenového záření, které vychází z těsné blízkosti horizontu události, změřili smrštění tloušťky korony ze 160 kilometrů na asi 16 během několika měsíců. Tento výzkum pomáhá vědcům lépe pochopit chování materiálu zachyceného gravitací černých děr.

Experimentální návratový modul japonské vesmírné agentury úspěšně dopadl do oceánu

Obrázek k článku:

11. listopadu dopadl do Pacifiku testovací návratový modul vypuštěný z ISS několik dní předtím. Jde o první podobný pokus japonské vesmírné agentury JAXA, který umožní dopravu experimentů z paluby orbitální stanice zpět na Zemi. Kromě nákladních lodí Dragon a vesmírných lodí Sojuz zatím neexistuje žádná cesta pro vědecké experimenty ze stanice, všechna ostatní plavidla, která k ISS létají, totiž při odletu shoří v atmosféře.

Jak to vypadá z ISS, když startuje raketa s nákladem? Úžasné časosběrné video

16. listopadu vyletěla z kazašského kosmodromu Bajkonur raketa Sojuz s nákladní lodí Progress MS-10. Tento start zachytil německý astronaut Alexander Gerst z ISS na fotografiích, které byly poskládány do videa, které pokrývá rozmezí asi 15 minut. Nákladní loď Progress dovezla 2 dny poté na ISS náklad o hmotnosti 2,5 tuny.

Vesmírná loď Crew Dragon poletí do vesmíru poprvé 7. ledna, zatím bez posádky

Obrázek k článku:

NASA oznámila datum prvního testovacího letu vesmírné lodi Crew Dragon společnosti SpaceX - proběhne 7. ledna 2019. Během této mise poletí poprvé modifikovaná verze vesmírné lodi Dragon pro lety s posádkou k ISS, zatím však ale bez astronautů, ti loď vyzkouší nejdříve v červnu příštího roku. Půjde o první let soukromé vesmírné lodi designované pro dopravu osob do vesmíru.

Na ISS poletí tento týden nová 3D tiskárna a virtuální realita

Obrázek k článku:

Pokud vše půjde podle plánu, odletí ve čtvrtek k Mezinárodní vesmírné stanici ISS nákladní loď Cygnus. Poveze s sebou zásoby pro astronauty, nové vybavení stanice a experimenty. Mezi nimi také 3D tiskárna vybavená zařízením na recyklaci plastového odpadu pojmenovaná Refabricator, které bude z použitého plastu vyrábět vlákna pro 3D tisk. Automatickou nákladní loď Cygnus vynese na oběžnou dráhu raketa Antares ve čtvrtek v 10:49 našeho času.

Start vesmírné lodi Sojuz s posádkou se nezdařil, posádka přerušila let a nouzově přistála

Obrázek k článku:

Dnešní start vesmírné lodi Sojuz MS s posádkou se nezdařil, na vině je závada na raketě Sojuz FG. Vesmírná loď se od rakety při zjištění problému oddělila a přistála bezpečně v Kazachstánu u města Jezkazgan. Dvoučlenná posádka je podle NASA i Roskosmosu v pořádku. Vesmírná loď Sojuz MS nesla dva astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

S japonskou lodí HTV vyletěl v sobotu k ISS také experimentální návratový modul

Obrázek k článku:

V sobotu odletěla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) japonská automatická nákladní loď HTV. Na palubu orbitální stanice veze zásoby a vědecké experimenty o váze 4,7 tuny. Součástí nákladu je také experimentální návratový modul, který by mohl rozšířit možnosti transportu vědeckých experimentů zpátky na Zemi. Dnes se náklad z ISS na Zemi vozí buď automatickou lodí Dragon, nebo cestuje společně s posádkou v lodi Sojuz.

Vesmírná loď Dragon Crew nebude opakovaně použitelná pro dopravu astronautů do vesmíru

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX oznámila, že oproti původním plánům nebude opakovaně používat lodě Dragon Crew, které mají od příštího roku vynášet posádku na ISS. Dudůvodem je to, že při návratu z vesmíru bude Dragon, podobně jako jeho nákladní automatická verze, přistávat v oceánu a slaná voda loď poškodí natolik, že by bylo příliš náročné ji opět připravit pro let s posádkou. Použité lodě Dragon Crew tak budou zřejmě znovu použité pouze pro nákladní dopravu na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

Nákladní loď Cygnus vyzkoušela své motory pro úpravu oběžné dráhy ISS

Obrázek k článku:

V úterý vyzkoušela společnost Northrop Grumman schopnost jejich vesmírné lodi Cygnus změnit oběžnou dráhu Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Motory nákladní lodi byly zažehnuty na 50 sekund a výsledkem bylo navýšení rychlosti orbitálního komplexu, které jej vyslalo o celých 90 metrů výše. Zkouška proběhla podle plánu a při budoucích misích budou mít lodě Cygnus více paliva pro korekce oběžné dráhy ISS.

Z ISS byla vypuštěna doposud největší sonda: bude zkoušet sběr vesmírného odpadu

Obrázek k článku:

První vesmírná sonda, která bude zkoušet aktivní odstranění vesmírného odpadu na oběžné dráze, byla vypuštěna z paluby ISS. Jmenuje se RemoveDebris, váží celých 100 kilogramů a na ISS přiletěla v dubnu vesmírnou lodí Dragon. Během svojí mise bude RemoveDebris zkoušet odstranění nebezpečných objektů na oběžné dráze Země hned několika způsoby. Asi dvě hodiny po vypuštění pomocí robotického ramene stanice potvrdili operátoři úspěšné navázání kontaktu se sondou.

Rekordně rychlý pulzar pohlcuje hmotu z bílého trpaslíka, kterého oběhne každých 38 minut

Obrázek k článku:

Vědci analyzující první data z teleskopu NICER (Neutron star Interior Composition Explorer) umístěného na ISS objevili dvě hvězdy, které kolem sebe rotují každých 38 minut. Jedna z hvězd systému označovaného jako IGR J17062–6143 (nebo také J17062) je pravděpodobně neutronová hvězda nebo jiný druh extrémně husté, rychle rotující hvězdy. Jde o nejrychleji rotující známý pár hvězd, který obsahuje nasávající milisekundový rentgenový pulzar (accreting millisecond X-ray pulsar, AMXP).

Drobná astrofyzikální družice ověřila nové miniaturizované technologie na oběžné dráze

Obrázek k článku:

Malé cubesaty se v posledních letech staly běžným jevem, jsou vypouštěny jako doplňkový náklad raket nebo z Mezinárodní vesmírné stanice. Jednou z těchto malých družic je také ASTERIA, kterou vypustila NASA v listopadu 2017 z ISS. Jejím úkolem je ověřit použití těchto miniaturizovaných zařízení pro hledání exoplanet nebo pozorování konkrétních hvězd. To se podle NASA ověřilo, když drobná družice dokázala udržet stabilní orientaci na zadaný cíl a vyrovnala se se všemi negativními vlivy na nízké oběžné dráze.

Astronaut Scott Kelly má po svém pobytu ve vesmíru změněnou DNA

Obrázek k článku:

NASA využila unikátní příležitosti, když jeden z jejích astronautů, Scott Kelly, pochází z dvojčat. Vznikla Twin Study, která si vzala za cíl pozorovat změny v DNA astronauta, který stráví rok na ISS, oproti jeho bratrovi, který zůstane na Zemi. Vědci tak chtějí lépe pochopit vliv, který má dlouhodobý pobyt ve vesmíru na lidské tělo. Půl roku po jeho návratu z vesmíru se 7 % genů astronauta Kellyho nevrátilo do normálu. Podobným podmínkám budou vystaveni také lidé cestující například k Marsu.

ESA vyzkoušela s německou vesmírnou agenturou ovládání robota na Zemi z oběžné dráhy

Obrázek k článku:

Ve spolupráci ESA s DLR (Německá vesmírná agentura) se podařilo na dálku ovládat robota z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Jde o projekt METERON (Multi-Purpose End-to-End Robotic Operation Network) a jeho cílem bylo prověřit komunikaci mezi astronautem na oběžné dráze a robotem na povrchu. Poslední akce, která proběhla začátkem března, navázala na předchozí aktivity z léta loňského roku. Následovat bude další, komplexnější pokus v létě 2018.

V novém rozpočtu NASA jsou finance na výstavbu stanice na oběžné dráze Měsíce

Obrázek k článku:

Už v roce 2022 by se měla do vesmíru dostat první součást zcela nové vesmírné stanice Deep Space Gateway, vyplývá to z návrhu rozpočtu pro americkou vesmírnou agenturu NASA na příští rok. NASA pro výstavbu této stanice hodlá využít nové rakety SLS, která je ještě ve vývoji, ale hodlá také spolupracovat se svými komerčními partnery a dalšími Zeměmi, se kterými už dnes spolupracuje v programu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžné dráze Země.

Ruská vesmírná agentura chce vozit turisty na oběžnou dráhu, přidá nový modul na ISS

Obrázek k článku:

Roskosmos má spolu se společností RKK Energia plány na výstavbu nového modulu pro Mezinárodní vesmírnou stanici, který by ubytovával platící hosty. Modul zatím nese označení NEM-2 a má podobnou strukturu jako aktuálně vyvíjený NEM-1 (SPM-1) určený pro laboratoře a generování elektřiny, který měl být na ISS instalován v roce 2019, pravděpodobně však dojde ke zpoždění nejméně o dva roky.

NASA na ISS vyzkoušela autonomní navigaci pro vesmírné lodě pomocí pulsarů

V rámci programu SEXTANT se týmu odborníků z NASA podařilo prokázat využitelnost konceptu autonomní navigace pro mise do hlubokého vesmíru. Využívají k tomu vzdálené rentgenové zdroje, které pomáhají určit polohu vesmírné sondy, nebo lodi podobně jako to dělá GPS z oběžné dráhy pro vozidla na povrchu naší planety. Využili k tomu teleskop NICER (Neutron-star Interior Composition Explorer), který je namontovaný na Mezinárodní vesmírné stanici a pozoruje neutronové hvězdy.

NASA prodloužila smlouvu se soukromou společností, která na ISS testuje nafukovací modul

Obrázek k článku:

Od roku 2016 je na ISS instalován nafukovací modul společnosti Bigelow Aerospace označovaný jako BEAM (Bigelow Expandable Activity Module). Cílem této akce je demonstrovat použitelnost nafukovacích modulů ve vesmíru, otestovat jejich bezpečnost a zjistit jak se chovají přímo v podmínkách vesmírného prostředí. Původní cíl byl testovat modul BEAM po dva roky, nyní NASA prodlužuje kontrakt o další tři roky a chce modul využívat jako skladovací prostor orbitální stanice.

Malý raketoplán Dream Chaser prošel dalším milníkem, volný let a přistání s autopilotem

Obrázek k článku:

11. listopadu prošel raketoplán společnosti Sierra Nevada Corporation (SNC) úspěšným testem, při kterém byl vyzkoušen volný let s autopilotem bez asistence jiných zařízení a následné přistání na ranveji. Šlo o simulaci poslední fáze letu při návratu z Mezinárodní vesmírné stanice, na kterou (a z které) by měl raketoplán v prvních letech svého provozu dovážet zásoby. Výsledky tohoto testu ovlivní výslednou podobu modelu, který už do vesmíru skutečně poletí. S prvním letem se počítá na rok 2019 nebo 2020.

Astronauti při výstupu do vesmíru opravili robotické rameno na ISS

Obrázek k článku:

Dva američtí astronauti (Joea Acaba a Randy Bresnik) v pátek opravili při výstupu do volného vesmíru robotické rameno, které je potřeba pro kotvení soukromých nákladních lodí. Během téměř sedmihodinové operace dokončili opravy na tzv Canadarm 2, které je klíčovou součástí vesmírné stanice už 16 let a dnes se hojně používá pro kotvení automatických lodí se zásobami. Jeho použití se předpokládá už 13. listopadu, kdy ke stanici přiletí nákladní loď Cygnus.

Revoluce v dopravě astronautů na oběžnou dráhu přijde v roce 2017

Obrázek k článku:

V roce 2017 plánuje NASA první mise pro své soukromé partnery ze společností SpaceX a Boeing. První let astronautů na oběžnou dráhu z amerického území od dosoužení raketoplánů bude mít na starosti Boeing a jeho vesmírná loď CST-100, která je ve svém vývoji o kousek dál než Dragon V2 společnosti SpaceX. NASA oznámila plány na příští roky poté, co bylo ukončeno správní řízení s třetí společností Sierra Nevada Corporation, která se nedostala do posledního kola programu, který NASA masivně dotuje z veřejných zdrojů.

Další let Dragonu k orbitální stanici zřejmě proběhne v pátek 19. prosince

Obrázek k článku:

Pátý komerční start nákladní lodi Dragon společnosti SpaceX byl odsunut z 16. na 19. prosince. Důvodem změny termínu je oficiálně snaha dát společnosti SpaceX více času na zajištění hladkého průběhu startu rakety Falcon 9 a následného letu k ISS. Nebylo by však překvapením, kdyby příčinou byla zvýšená opatrnost po říjnové nehodě rakety Antares, která patří druhé společnosti, jež pro NASA dopravuje náklad na ISS.

Druhá 3D tiskárna zamíří v příštím roce na Mezinárodní vesmírnou stanici

Obrázek k článku:

Letos v září dovezla nákladní loď Dragon na ISS první 3D tiskárnu (3D Printing In Zero-G Technology Demonstration). Tuto misi připravila NASA ve spolupráci se společností Made In Space. Evropská vesmírná agentura ale nehodlá zůstat pozadu a příští rok chce dovézt na ISS vlastní 3D tiskárnu POP3D (Portable On-Board Printer). Výrobcem tiskárny je společnost Altran a za ESA se projektu věnuje Italská vesmírná agentura (ASI).

Nákladní loď ATV musela odtlačit ISS do bezpečí před orbitálním odpadem

Obrázek k článku:

S doposud největší urgencí musela minulý týden uhýbat Mezinárodní vesmírná stanice úlomkům vesmírného odpadu, které byly na stejné oběžné dráze a hrozily srážkou a poškozením komplexu. Teprve šest hodin před největším předpovídaným přiblížením nebezpečného úlomku družice Kosmos-2251 se vesmírné agentury podílející se na projektu ISS dohodly na speciálním úhybném manévru. Zažehnutím trysek na evropské nákladní lodi ATV Georges Lemaître se jim podařilo posunout orbitální stanici na bezpečnější oběžnou dráhu.

Vyšetřování nehody rakety Antares je v plném proudu, vše ukazuje na závadu na motoru rakety

Obrázek k článku:

První výsledky vyšetřování nehody z 28. října poukazují na závadu na motoru rakety Antares, oznámila to ve středu 5. listopadu společnost Orbital Sciences. Raketa Antares je poháněná motory AJ26, které jsou modifikovanou verzí sovětských motorů NK-33 a NK-43, známé pro svůj výjimečný poměr výkon/hmotnost (136,7). Výsledkem pravděpodobně bude ukončení používání těchto motorů v raketách Antares v budoucnosti. Orbital Sciences hodlá dodržet svůj kontrakt s NASA na dodávky zásob na ISS, bez změny ceny a pouze s mírnou změnou termínů startů raket.

Dragon letí do vesmíru s první 3D tiskárnou, ulehčí astronautům život na oběžné dráze

Obrázek k článku:

Dnes v 7:52 SELČ odstartovala z mysu Canaveral raketa Falcon 9 s nákladní lodí Dragon (Dragon V1) a míří k Mezinárodní vesmírné stanici, u které zakotví v úterý. Start proběhl bez problémů, servisní modul Dragonu rozvinul své solární panely a vesmírná loď je na cestě k ISS. Mezi víc než dvěma tunami nákladu je také 3D tiskárna, první která se podívá do vesmíru. Tato nová technologie ulehčí život astronautům, pro které je každý kilogram dopravený ze Země vždy měsíce daleko a stojí miliony dolarů.

Rusko by nakonec mohlo pokračovat ve spolupráci na ISS i po roce 2020

Obrázek k článku:

Podle vesmírné agentury Roskosmos by mohla ruská spolupráce s dalšími čtyřmi zeměmi na projektu ISS pokračovat i po roce 2020. Ještě před pár týdny to přitom vypadalo, že aktuální roztržka mezi Ruskem a USA nakonec způsobí ukončení spolupráce zmíněným rokem a Rusko se bude soustředit na jiné, zajímavější projekty. Podle všeho ale nadále pokračuje stavba nových modulů pro ruskou část stanice a možnost pokračování spolupráce je vysoká.

Rusové údajně našli plankton žijící vně ISS, mohl se na oběžnou dráhu dostat vzdušnými proudy?

Obrázek k článku:

Ruským astronautům se podařilo při odebírání vzorků z vnějšího pláště Mezinárodní vesmírné stanice identifikovat plankton, živé organismy, které ve vesmíru nemají co pohledávat. Nález, pokud by byl potvrzen, doslova převratný. Doposud neexistují žádné důkazy a samovolném pronikání živých organismů mimo zemskou atmosféru. Objev ale zatím potvrzený není, nevyšla žádná vědecká studie, NASA nemá žádné oficiální informace, a to, co se objevuje v médiích vychází z pouze omezených informací, které Rusové zveřejnili.

Finální mise ATV k ISS bude o několik dní odložena

Obrázek k článku:

Start rakety Ariane 5 s nákladní lodí ATV bude o několik dní opožděn, oznámili to v pátek představitelé společnosti Arianespace. Původně měl start ATV proběhnout 24. července, kvůli závadě na raketě byl ale odložen, zatím bez stanovení přesného termínu. Problém se objevil při tankování paliva do druhého stupně evropské vlajkové rakety. ATV poveze na Mezinárodní vesmírnou stanici zásoby o hmotnosti více než 6 tun.

Nákladní loď Cygnus míří po úspěšném startu rakety Antares k orbitální stanici

Obrázek k článku:

Už druhá soukromá společnost se pokouší prorazit s technologií pro zásobování Mezinárodní vesmírné stanice. Po společnosti SpaceX, jejíž Dragon už ISS několikrát navštívil, přichází na řadu Orbital Sciences a vesmírná loď Cygnus, která ve středu odstartovala na první demonstrační let. Raketa Antares odstartovala s nákladní lodí Cygnus ve středu v Virginie a realizovala tak první let z tohoto amerického státu k ISS, doposud létaly rakety, včetně Falconu s Dragonem, k ISS z Floridy.

Na oběžné dráze je rušno: ATV, Progress a Shenzhou převáží zásoby, astronauty i odpadky

Obrázek k článku:

Automatická nákladní loď Progress v úterý opustila Mezinárodní vesmírnou stanici, aby uvolnila místo další bezpilotní lodi ATV, která přiletí v sobotu s novými zásobami. Ne jen u ISS je ale rušno, u orbitálního modulu Tiangong totiž ve čtvrtek zakotvila vesmírná loď Shenzhou se třemi astronauty na palubě. Nad našimi hlavami tak dnes létá devět astronautů, tři v dočasném komplexu shenzhou-tiangong a šestice na Mezinárodní vesmírné stanici.

Společnost Orbital Sciences úspěšně otestovala raketu Antares, příště už poletí s nákladní lodí Cygnus

Obrázek k článku:

Společnost Orbital Sciences získala, podobně jako SpaceX, kontrakt od NASA na dopravu zásob na Mezinárodní vesmírnou stanici. Podobně jako SpaceX také vyvíjí vlastní raketu i vesmírnou loď. Sestrou k už fungující raketě Falcon 9, která vynáší na oběžnou dráhu vesmírnou loď Dragon, je raketa Antares, která prošla v neděli finálním testem a vynesla do výšky 250 kilometrů náklad, který má představovat budoucí automatickou nákladní loď Cygnus.

Dragon letí v pátek k ISS, SpaceX dnes začíná s předletovými testy rakety Falcon 9

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Dragon už není u ISS žádným nováčkem, ke stanici v březnu poletí už potřetí. Na palubu komplexu přiveze jeho posádce nové zásoby a oblečení, počítačové vybavení, chlazené experimenty a další vybavení stanice. V pondělí dojde k tradičnímu předletovému zážehu rakety Falcon 9, který potrvá dvě sekundy. Poté bude připravena kompletní raketa i s Dragonem, která do vesmíru vyletí v pátek 1. března.

NASA vyvíjí novou laboratoř pro ISS, kde bude pěstovat rostliny

Obrázek k článku:

Inženýři v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě pracují na projektu, který brzy oživí Mezinárodní vesmírnou stanici, a to doslova. Vyvíjí velkou komoru, ve které budou dlouhodobě pěstovat rostliny a zkoumat vliv mikrogravitace na jejich růst a vývoj. Výsledky výzkumu potom budou uplatněny třeba pro cestu na Mars, nebo jakoukoliv podobnou dlouhodobou vesmírnou misi.

Na ISS bylo otestováno robotické plnění paliva, je servis satelitů na oběžné dráze na obzoru?

Obrázek k článku:

Na Mezinárodní vesmírné stanici probíhaly v lednu testy robotického zařízení, jehož úkolem bylo doplnit palivo do modulu, který měl představovat družici. Tzv. RRM (Robotic Refueling Mission) je misí NASA, jejímž cílem je udělat servis satelitů přímo na oběžné dráze běžnou záležitostí a několikanásobně tak prodloužit životnost družic. Testy v simulovaných podmínkách proběhly úspěšně, můžeme se však v dohledné době těšit na rozvoj servisu satelitů na oběžné dráze?

NASA chce na ISS nainstalovat první komerční modul, bude nafukovací

Obrázek k článku:

NASA udělila kontrakt za téměř 18 milionů dolarů společnosti Bigelow Aerospace, která dodá nový přírůstek na Mezinárodní vesmírnou stanici. Nafukovací modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) bude sloužit k předvedení výhod této nové technologie pro průzkum ve vesmíru.

Start vesmírné lodi Dragon byl odložen, zřejmě kvůli problémům při poslední misi

Obrázek k článku:

První soukromá nákladní loď, která zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice, má zřejmě výraznější problémy se svým provozem. Při poslední misi v říjnu se objevilo několik závad, které jsou zřejmě důvodem, proč společnost SpaceX posouvá příští start Dragonu k ISS o dva měsíce později, na březen 2013.

Dragon je úspěšně zpátky, v neděli dosedl s pomocí padáku na mořskou hladinu

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Dragon má na rozdíl od progressu, ATV nebo HTV jednu důležitou schopnost, dokáže nejen vyletět do vesmíru, ale také přiletět zpátky. To se mu podařilo po třetí v neděli, kdy zakončil svou první ostrou misi k Mezinárodní vesmírné stanici a dovezl zpátky na Zemi přes 700 kilogramů materiálu.

Ve čtvrtek doplní nová trojice astronautů tři stávající obyvatele ISS

Obrázek k článku:

Trojici stávajících obyvatel orbitálního komplexu doplní ve čtvrtek další trojice astronautů, která je nyní na cestě v Sojuzu TMA-06M. Sojuz odstartoval z Bajkonuru v úterý v šest hodin odpoledne místního času s Kevinem Fordem, Olegem Novitskiym a Evgenym Tarelkinem.

Exploze ruské rakety na oběžné dráze způsobila nárůst nebezpečného vesmírného odpadu

Obrázek k článku:

16. října došlo k explozi rakety na oběžné dráze Země, která vyprodukovala kolem stovky úlomků, které teď budou kroužit kolem naší planety. Tento vesmírný odpad představuje významnou hrozbu pro jakákoliv stále ještě fungující zařízení a v neposlední řadě také pro posádku Mezinárodní vesmírné stanice.

ESA v listopadu rozhodne zda se bude chtít s NASA podílet na vývoji vesmírné lodi Orion

Obrázek k článku:

Evropská vesmírná agentura (ESA) stojí před důležitým rozhodnutím. Musí se prostřednictvím představitelů členských států, mezi které patří také České republika, rozhodnout, jakým způsobem se bude nadále podílet na programu ISS poté, co ze stanice odletí poslední ATV. Jednou z možných variant je vývoj a výroba servisního modulu pro americkou vesmírnou loď Orion, která má dopravit astronauty zpátky na Měsíc a poté ještě hlouběji do vesmíru.

Astronauti na ISS našli při vykládání zásob z Dragonu překvapení, zmrzlinu v mrazáku

Obrázek k článku:

V neděli ve večerních hodinách vyletěla raketa Falcon 9 s vesmírnou lodí Dragon na oběžnou dráhu. Přes závadu na jednom z motorů v prvních minutách letu proběhlo dopravení Dragonu na oběžnou dráhu v pořádku. Tři dny na to doletěla nákladní loď automaticky k ISS, kde ji astronauti pomocí robotického ramene ukotvili na modulu Harmony. Během následujících více než dvou týdnů dojde k jejímu vyskladnění a opětovnému naskladnění, poté se Dragon vrátí na Zemi s přistáním v Pacifiku.

První z dvanácti komerčních cest Dragonu k ISS odstartuje dnes z Floridy

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Dragon se dnes vydá na svou první ostrou cestu k Mezinárodní vesmírné stanici. Start rakety je naplánován na pondělí ráno, 2:35 středoevropského času z mysu Canaveral na Floridě (20:35 místního času v neděli), Dragon doletí k ISS o tři dny později. Nákladem je asi půl tuny zásob pro astronauty na palubě orbitální stanice.

NASA chce postavit vesmírnou stanici za oběžnou drahou Měsíce, ale možná také ne

Obrázek k článku:

Na internetu i v dalších médiích se objevily zprávy o plánech NASA na vybudování vesmírné stanice Gateway v Lagrangeově bodu 2 systému Země - Měsíc. Šlo by o základnu, ze které by probíhal průzkum odvrácené strany Měsíce, přilehlých planetek a v neposlední řadě také startovací místo pro první pilotovanou misi na Mars. Jde o téma, kterého se média s radostí chytla, je však třeba tyto naděje krásné budoucnosti ve vesmíru trošku přibrzdit, a to z prostého důvodu - nejsou peníze.

Závada na ISS zabránila odpojení nákladní lodi ATV, k ISS se navíc blíží úlomky zničeného satelitu

Obrázek k článku:

Nákladní loď ATV-3 se v úterý měla podle plánu oddělit od Mezinárodní vesmírné stanice a s nákladem nepotřebných odpadků shořet v atmosféře Země. Kvůli závadě při komunikaci mezi ruským modulem Zvezda a evropským ATV se tak nestalo, příkaz k odloučení od komplexu zřejmě nedoputoval ze stanice až k řídící jednotce ATV a nákladní loď zůstává spojená s orbitálním komplexem. Tato situace však může nakonec pomoci snížit riziko pro posádku, které se nyní zvýšilo díky přibližujícímu se úlomku zničené ruské družice KOSMOS.

Dragon poletí podruhé k Mezinárodní vesmírné stanici 7. října

Obrázek k článku:

NASA spolu se svými mezinárodními partnery v neděli zveřejnila termín pro start rakety Falcon 9 s automatickou nákladní lodí Dragon. Pokud půjde vše podle plánu vyletí Dragon po třetí na oběžnou dráhu 7. října (náhradní startovací okno je ještě 8. října).

SpaceX se připravuje na první skutečný zásobovací let k ISS, Dragon poletí do vesmíru už v říjnu

Obrázek k článku:

Americká společnost SpaceX se letos zapsala do historie letem své vesmírné lodi Dragon, která jako první soukromé plavidlo zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice. Ještě letos začne společnost s pravidelným zásobováním stanice, kterým nahradí minulý rok vysloužilé raketoplány a bude tak pomáhat splnit americké závazky vůči jejich partnerům v programu ISS.

Ruští kosmonauti se vydali do volného prostoru aby udělali místo pro nový ruský modul ISS

Obrázek k článku:

Dva ruští kosmonauti, Gennady Padalka a Yuri Malenchenko, se v pondělí vydali vně Mezinárodní vesmírné stanice, aby odmontovali teleskopické rameno a znovu nainstalovali na jiném místě komplexu. Celá vesmírná procházka zabrala kosmonautům necelých 6 hodin a proběhla bez problémů.

ATV se ve středu znovu pokusí pohnout s Mezinárodní vesmírnou stanicí

Obrázek k článku:

Ve středu se Edorado Amaldi (ATV-3) na druhý pokus opře do ISS a pokusí se ji popostrčit o 7 kilometrů výš. Dvě předchozí verze evropské nákladní lodě ATV tuto funkci zvládly bezchybně, ta třetí už ale minulou středu neuspěla. Příčinou zastavení operace v minulém týdnu byl alarm, který signalizoval nezvykle velkou teplotu v pohonné jednotce. Partneři programu ISS se nakonec dohodli, že to znovu zkusí týden poté, kdy se opět otevře okno pro posun ISS na vyšší orbitu.

Evropská nákladní loď kotvící u ISS nezvládla modifikaci oběžné dráhy stanice

Obrázek k článku:

Jedním z úkolů, které má evropský automatický nákladní modul ATV, je také popostrčení ISS na vyšší oběžnou dráhu. Dosahuje toho pomocí svých trysek a vhodného ukotvení u komplexu. Tento manévr se však ATV-3 Edoardo Amaldi ve středu nepodařil a bude jej muset zkusit znovu během pátku.

Ruská nákladní loď Progress M-16M doletěla k ISS v rekordních šeti hodinách od startu

Obrázek k článku:

Mezinárodní vesmírná stanice obíhá Zemi v necelých 400 kilometrech, cesta k ní však vesmírným lodím trvá i při vysokých rychlostech několik dní. Je to dáno tím, že několikrát oblétnou planetu, než se k orbitálnímu komplexu přiblíží. To by však chtěli Rusové změnit a jako test pro lety sojuzů s astronauty využili nákladní loď Progress M-16M (Progress 48), která odstartovala včera večer z Bajkonuru a už dnes kotví u ISS.

Japonská nákladní loď HTV-3 zakotvila u ISS

Obrázek k článku:

Japonská nákladní loď HTV-3 (Kounotori3) v pátek úspěšně zakotvila u modulu Harmony na Mezinárodní vesmírné stanici. 16tunové automatické plavidlo zachytil astronaut Joe Acaba pomocí staničního robotického ramene a následně s jeho pomocí HTV upevnil na stanici. U stanice bude HTV-3 do 6. září, kdy se opět pomocí ramene odpoutá a shoří v atmosféře.

Ruský test automatického spojení s ISS už napodruhé dopadl úspěšně

Ve dvě hodiny v neděli ráno se ruské automatické lodi Progress M-15M podařilo spojit s ISS při testu nového softwaru pro navádění a kotvení ve vesmíru. V úterý se to bohužel při prvním pokusu nepodařilo a progress musel zaparkovaný kus od stanice počkat až přiletí japonská loď HTV-3. Po jejím příletu a zakotvení u komplexu teprve mohl ruský test pokračovat. Progress M-15M (označovaný také jako Progress 47) dorazil k ISS už v dubnu, po testu nového navigačního programu bude naplněn odpadky a ještě v červenci se odpoutá od stanice a shoří v atmosféře Země.

Video společnosti SpaceX shrnující hlavní momenty historické mise Dragon C2

Obrázek k článku:

Americká soukromá společnost SpaceX zveřejnila na svém youtube kanálu video, které shrnuje historickou misi Dragonu, prvního soukromého plavidla, které zakotvilo u Mezinárodní vesmírné stanice. Pokochejte se záběry z mise, která znamená významný zlom ve vývoji dopravy do vesmíru.

Nákladní lodi Progress se při testování nového softwaru nepodařilo opětovně spojit s ISS

Obrázek k článku:

Ruská vesmírná agentura testuje u ISS nový software, který má v budoucnu sloužit pro automatické přibližování a dokování automatických lodí u Mezinárodní vesmírné stanice. Při testu nového systému Kurs-NA však došlo k neočekávané závadě, která nákladní lodi progress nedovolila znovu zakotvit u komplexu. Ta teď bude muset počkat, až u ISS zakotví japonský modul HTV-3, teprve poté bude moci ruský test pokračovat.

Japonská nákladní loď HTV-3 je se zásobami pro asutronauty na cestě k ISS

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná agentura JAXA vyslala 20. července k Mezinárodní vesmírné stanici už třetí automatickou zásobovací loď HTV. Loď HTV-3 (KOUNOTORI3) vyletěla do vesmíru z kosmodromu Tanegashima na špičce rakety H-IIB F3 japonské výroby. Nákladní loď bude robotickým ramenem zachycena 27. července, do té doby bude HTV-3 postupně přibližovat svou oběžnou dráhu orbitální stanici.

Nový ruský modul pro ISS, Nauka, se do vesmíru dostane s výrazným zpožděním

Obrázek k článku:

Původně se měl nový ruský modul Nauka dostat na oběžnou dráhu už v roce 2007, pak v první polovině roku 2011, problémy s jeho konstrukcí však termín neustále odsouvají. Poslední úprava plánů na vypuštění Nauky jej posouvá z konce letošního roku na konec roku příštího. Nauka nahradí stávající malý modul Pirs, který poté jako první ze stálých modulů ISS shoří v atmosféře.

Sojuz veze na Mezinárodní vesmírnou stanici trojici astronautů

V neděli z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu odstartovala raketa Sojuz-FG s vesmírnou lodí Sojuz TMA-05M a mezinárodní posádkou astronautů. Trojčlennou posádku tvoří Američanka Sunita Williams, Japonec Akihiko Hoshide a Rus Yury Malenchenko.

Společnost ATK představila unikátní konfiguraci Liberty, dopravního plavidla pro lidi i náklad

Obrázek k článku:

Americká společnost ATK (Alliant Techsystems) představila koncept své nové rakety Liberty v roce 2011 společně s evropským vesmírným gigantem EADS Astrium. V posledních měsících se ale vnímání Liberty posunulo od rakety k dopravnímu prostředku pro náklad i lidskou posádku a ATK se uchází o grant NASA na cesty k ISS.

NASA a CSA dokončily na ISS poslední test před experimentem servisu satelitů

Obrázek k článku:

Americká a Kanadská vesmírná agentura na Mezinárodní vesmírné stanici společně zkouší nové technologie, které by měly vést k výrobě robotických družic starajících se o satelity na oběžné dráze Země. Tzv. RRM (Robotic Refueling Mission) probíhá vně ISS za pomoci kanadského robotického ramene Dextre a speciálního RRM modulu. Následovat bude na konci tohoto léta předváděcí tankování paliva.

Trysky pro pohon vesmírné lodi CST-100 prošly důkladnými testy

Obrázek k článku:

Plavidlo CST-100 vyvíjí pod křídly NASA společnost Boeing a mělo by být schopné dopravit až 7 astronautů na nízkou oběžnou dráhu Země. S přípravou pohonu Boeingu pomáhá společnost Pratt and Whitney Rocketdyne, která také prováděla testy trysek. Na CST-100 jich bude umístěno hned 24 a sloužit budou jednak pro manévrování na oběžné dráze, ale také při případném nouzovém přerušení letu v atmosféře.

Evropská společnost Astrium zhodnotí pro ESA dvě možné evoluce pro nákladní loď ATV

Obrázek k článku:

Astrium je dceřinná společnost koncernu EADS (European Aeronautic Defence and Space Company) zabývající se vesmírným průmyslem. Pro Evropskou vesmírnou agenturu teď připraví dvě studie, které mají mít za cíl definovat dvě možné varianty vývoje automatické vesmírné lodi ATV, se kterou ESA zásobuje ISS.

Detektor kosmického záření AMS-02 slaví své první narozeniny ve vesmíru

Obrázek k článku:

AMS-02 je speciálně vyvinutý detektor kosmického záření, který je upevněný vně komplexu ISS. Na oběžnou dráhu vyletěl loni na palubě raketoplánu Endeavour a od své instalace zaznamenal už přes 17 miliard detekcí.

Dragon včera dopadl do Pacifiku a úspěšně tak ukončil první soukromou misi k ISS, další budou brzy následovat

Necelý rok po dosloužení raketoplánů mají zase Spojené státy způsob jak se dostat k Mezinárodní vesmírné stanici. Zatím tak může cestovat pouze náklad, ale lety astronautů už jsou také v plánu. Dragon se stal první soukromou lodí, která k ISS doletěla a brzy budou následovat další, příští na řadě je nákladní loď Cygnus, která se k ISS zřejmě vydá příští rok.

AKTUALIZOVÁNO: Dragon se oddělil od ISS a míří do atmosféry Země, odpoledne dopadne do Pacifiku

Obrázek k článku:

S o něco těžším nákladem než dovezla na ISS se dnes vrátí na Zemi nákladní loď Dragon, čímž ukončí svou druhou misi ve vesmíru a historicky první misi soukromého plavidla k Mezinárodní vesmírné stanici. Do Pacifického oceánu by měl Dragon dopadnout několik kilometrů od pobřeží Kalifornie, dnes kolem čtvrté hodiny odpolední.

Velký úspěch SpaceX: Dragon úspěšně kotví u modulu Harmony

Obrázek k článku:

v 18:02 našeho času byl Dragon upevněn pomocí robotického ramene k Modulu Harmony. Poprvé se tak podařilo soukromé společnosti dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici zásoby pro její posádku.

Dragon má povolení se přiblížit k vesmírné stanici

Obrázek k článku:

Mise Dragon C2 probíhá i dnes hladce a bezproblémově. Společnost SpaceX dnes dostala povolení se s automatickou lodí přiblížit přes magickou hranici 200 metrů, která tvoří ochrannou zónu kolem stanice. Dragon se přiblíží na 150 metrů, kde provede další manévry a testy, teprve potom bude moci na další metu, 30 metrů od stanice.

Vesmírná loď Dragon úspěšně odstartovala na svou první cestu k ISS

Obrázek k článku:

Raketa Falcon 9 s automatickou nákladní lodí Dragon po mnoha odkladech nakonec úspěšně odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici. Jde o historicky první cestu soukromého plavidla k orbitálnímu komplexu, která by měla otevřít dveře do nové éry výzkumu ve vesmíru.

SpaceX znovu odkládá první let Dragonu k Mezinárodní vesmírné stanici

Obrázek k článku:

Start rakety Falcon 9 s automatickou verzí nákladní lodi Dragon byl v sobotu přerušen kvůli vysokému tlaku v jednom z motorů. K přerušení odpočítávání došlo pouhých několik momentů po zážehu rakety, která měla poslat Dragon na historickou první komerční misi k ISS. Příští termín startu by mohlo být nadcházející úterý nebo středa, definitivně se však rozhodne až po důkladném prozkoumání problému.

Trojice astronautů doletěla v ruské lodi sojuz na Mezinárodní vesmírnou stanici

Dnes ráno o půl sedmé středoevropského letního času zakotvila vesmírná loď sojuz se tříčlennou posádkou u orbitálního komplexu ISS. Na stanici už nové členy expedice 31 očekávala současná trojice astronautů, která měla ISS celou pro sebe od 27. dubna. Stanici teď obývá šestice astronautů Oleg Kononenko (RUS), Andre Kuipers (ESA), Donald Pettit (USA) s novými členy Gennady Padalka (RUS), Sergei Revin (RUS) a Joseph Acaba (USA).

Sojuz se třemi astronauty expedice 31 je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici

Po dlouhých pěti měsících odletěli v úterý do vesmíru další astronauti, v sojuzu TMA-04M sedí dva Rusové Gennady Padalka a Sergej Revin a Američan Joseph M. Acaba. Expedice 31 by měla k ISS dorazit po dvoudenní cestě ve čtvrtek. Mise této expedice byla zpožděna o více než měsíc, kvůli špatnému těsnění sojuzu. Výsledkem je zkrácení mise na pouhých 126 dní.

První soukromá loď Dragon poletí k Mezinárodní vesmírné stanici zřejmě 7. května

Obrázek k článku:

První soukromá vesmírná loď Dragon poletí k orbitální stanici o něco později než se ještě v pondělí plánovalo. Už několikrát odložený start byl v pondělí večer odložen znovu, tentokrát už pouze o týden na 7. května. Důvodem je další testování zařízení, které je zodpovědné za navigaci na oběžné dráze a přiblížení k ISS.

Ruská nákladní loď progress zakotvila u ISS

Automatická nákladní loď Progress M-15M v neděli úspěšně doletěla k Mezinárodní vesmírné stanici s více než dvěma tunami zásob. Progress vyletěl do vesmíru v pátek z kazašského kosmodromu Bajkonur na raketě sojuz.

Vesmírná loď Dragon odstartuje novou éru letů do vesmíru už na konci dubna

Obrázek k článku:

Už za pouhé dva týdny by mohla začít nová fáze pro vesmírnou dopravu, lety na oběžnou dráhu se soukromými vesmírnými loděmi. Tím prvním průkopníkem bude Dragon, vesmírná loď kalifornské společnosti SpaceX, která bude prvním soukromým plavidlem, které zakotví u Mezinárodní vesmírné stanice. Už několikrát odložený a pozměněný start rakety Falcon 9 s Dragonem na své špičce je tentokrát naplánovaný na 30. dubna a podle NASA i SpaceX nic nebrání začátku mise Dragon C2 (COTS Demo Flight 2).

Evropská automatická loď ATV-3 s pomocí svých trysek vytlačila ISS na vyšší oběžnou dráhu

Obrázek k článku:

Krátce po svém příletu k Mezinárodní vesmírné stanici zažehla automatická nákladní loď ATV-3 své dva hlavní motory, aby posunula orbitální komplex na vyšší orbitu. ATV-3 Edoardo Amaldi je zakotvená u jednoho z modulů ISS, Zvezda a je speciálně navržená tak, aby mohla upravovat rychlost a výšku stanice. Při zážehu, který trval téměř 7 minut, byla zvýšena oběžná dráha ISS o 1,7 kilometrů na současných 390 kilometrů nad povrchem Země.

Jaký bude první náklad vesmírné lodi Dragon, který příští měsíc poveze na ISS?

Obrázek k článku:

Asi 530 kilogramů nákladu poletí společně s Dragonem na jeho první misi k Mezinárodní vesmírné stanici. Jde stále o testovací let, během kterého se automaticky naváděná kapsle přiblíží k ISS, kde bude zachycena robotickým ramenem a ukotvena na jednom z modulů komplexu. Po týdnu na stanici pak bude modul naplněn materiálem pro návrat na Zemi a Dragon odletí zpátky na povrch, kde dosedne do Pacifického oceánu.

Na ISS dorazil poprvé světelný signál z povrchu Země

Obrázek k článku:

Přesto, že Mezinárodní vesmírná stanice nám létá nad hlavami už více než dekádu, doposud se nikomu nepodařilo poslat na stanici signál z povrchu Země. Není to totiž tak jednoduchá záležitost, jak by se mohlo na první pohled zdát. První úspěch si nakonec mohou zapsat astronomové z San Antonio Association, 3. března se jim podařilo vyslat laserový signál, který pak na ISS zachytil astronaut Don Pettit.

Evropská automatická zásobovací loď ATV-3 zakotvila úspěšně u ISS

Obrázek k článku:

Už třetí nákladní loď ATV, tentokrát pojmenovaná Edoardo Amaldi po italském fyzikovi, bez problémů sama od sebe zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice, na kterou veze zásoby a nové vybavení pro astronauty. Dvacetitunová loď ATV-3 zakotvila dnes krátce po půlnoci u ruského modulu Zvezda a zůstane tam až do 27. srpna, kdy se odpoutá a shoří s odpadem v atmosféře Země.

Evropská nákladní loď ATV-3 je na cestě k ISS, u stanice přistane zítra o půlnoci

Zásobovací loď ATV-3 (Automatic Transfer Vehicle) se vydala na cestu k ISS v pátek. Její plánovaný přílet k Mezinárodní vesmírné stanici je naplánován na čtvrtek půl hodiny po půlnoci středoevropského času. Komunikaci teď mezi operačním centrem v Toulouse zabezpečuje evropská komunikační družice Artemis, která bude pro misi ATV vyhrazena až do jejího zakotvení u ISS.

V pátek ráno se vydala na cestu k ISS třetí evropská nákladní loď ATV

Obrázek k článku:

Start ATV-3, Edoardo Amaldi proběhl podle plánu v pátek na 5:34 středoevropského času. Nákladní loď ATV (Automatic Transfer Vehicle) vyletěla na oběžnou dráhu na vrcholku rakety Ariane 5 z kosmodromu ESA ve Francouzské Guyaně. Evropská raketa pro těžké náklady v pátek vynesla na oběžnou dráhu zatím nejtěžší náklad, 19,714 tun. ATV-3 s sebou veze na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS zásoby paliva, vzduchu a kyslíku, nové vědecké vybavení, náhradních součástky a potřeby pro posádku.

Robonaut R2 bude na ISS místo astronautů měřit proudění vzduchu

Obrázek k článku:

Na oběžné dráze si mohl první humanoidní robot ve vesmíru poprvé vyzkoušet skutečnou práci. Na zkoušku změřil místo astronautů proudění vzduchu u ventilační šachty, žádná velká věda, naopak, nudný, pravidelně se opakující úkol, který astronautům jen zbytečně ubírá drahocenný čas na orbitální stanici.

Astronaut Pettit na ISS nahrává své experimenty, podívejte se jak se chová kapalná voda ve stavu beztíže

Astronaut NASA Don Pettit tráví svůj volný čas na ISS prováděním různých experimentů s vodou, konkrétně vodou v tenkém filmu, připomínajícím spíš bublinu než skutečnou kapalinu. Na rozdíl od bubliny je ale vrstva vody tlustší a dovoluje tak kapalině chovat se v mikrogravitaci odlišným způsobem než na povrchu Země.

Na ISS začal experiment, který má předvést robotické doplňování paliva satelitům

Obrázek k článku:

Americká a kanadská vesmírná agentura se na RRM (Robotic Refualing Mission) připravily společně. Testování nových technologií začalo ve středu. Při experimentu bude využit modul připevněný ke konstrukci ISS, který simuluje družici, které dochází palivo a kanadské robotické rameno Dextre bude simulovat servisní družici, jejímž úkolem má být robotický servis dalších zařízení na oběžné dráze.

Start evropské zásobovací lodi ATV-3 Edoardo Amaldi k ISS byl odložen na 23. března

Obrázek k článku:

Třetí v řadě evropských automatických nákladních lodí ATV (Automatic Transfer Vehicle) se pomalu připravuje na start na vrcholku rakety Ariane 5. ATV i raketa jsou v jihoamerickém kosmodromu Kourou už připraveny ke startu, ale nakonec bylo na základě rutinní inspekce rozhodnuto o odložení původního termínu startu z 9. března o dva týdny, kvůli dalším kontrolám zařízení.

Let rakety Antares se soukromou nákladní lodí Cygnus k ISS byl odložen na červen

Obrázek k článku:

Podobně jako vesmírná loď Dragon i Cygnus společnosti Orbital Sciences se podívá do vesmíru o několik měsíců později oproti původním plánům. Z už odloženého únorového termínu se tentokrát start rakety Antares (dříve označována jako Taurus II) odkládá na začátek léta. Problémy s certifikací některých komponent rakety už oddálily první testovací start k ISS o více než osm měsíců.

Rusko by chtělo zopakovat experiment Mars500, tentokrát na stanici ISS

Loni v listopadu úspěšně skončil experiment Mars500, který měl za úkol simulovat let šestičlenné posádky na planetu Mars. Účastníci simulace byli uzavřeni 520 dní s replice vesmírné lodi nedaleko Moskvy a prováděli podobné operace jaké by mohla dělat posádka prvního letu k Marsu. Podle ředitele ruské vesmírné agentury Roskosmos teď Rusko zvažuje, zda podobný experiment neuskutečnit přímo ve vesmíru, na Mezinárodní vesmírné stanici.

Rusko odkládá lety astronautů k ISS, důvodem je závada na vesmírné lodi sojuz

Obrázek k článku:

Dva následující lety ruských sojuzů na oběžnou dráhu budou o několik týdnů pozdrženy. Důvodem je závada na vesmírné lodi Sojuz TMA-04M, která neobstála v testu v tlakové komoře. I v novém roce pokračuje ruská smůla z posledních měsíců, kdy série výrobních závad a poruch zapříčinila ztrátu několika satelitů, zásobovací lodi a pozdržení veškerých operací na Mezinárodní vesmírné stanici.

Test čerpací stanice ve vesmíru byl kvůli loňské nehodě nákladní lodi progress odložen na březen

Obrázek k článku:

Původně na leden plánovaný test servisu satelitů na Mezinárodní vesmírné stanici byl odložen až na polovinu března. Hlavním důvodem je zpoždění veškerých aktivit, které bylo způsobené nehodou nákladní lodi progress v loňském roce a následným zmrazením cest do vesmíru do doby než byla nehoda důkladně prošetřena.

Ruská nákladní loď progress se oddělila od ISS a odletěla dál od Země vypustit vědecký satelit

Obrázek k článku:

Po 82 dnech se v pondělí od Mezinárodní vesmírné stanice odpoutala ruská nákladní loď Progress M-13M (Progress 45). Nezamířila ale k Zemi, kde by shořela tak, jak je to zvykem u nákladních lodí zásobujících ISS, Progress M-13M se vydal opačným směrem na o 100 km vyšší orbitu, kde vypustila ruský vědecký mikrosatelit Chibis-M.

SpaceX odkládá první let vesmírné lodi Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici

Obrázek k článku:

První let Dragonu k ISS se podle mluvčí společnosti odkládá, kvůli blíže nespecifikovaným příčinám. Oznámení přichází necelý měsíc před plánovaným letem první komerční nákladní lodi k ISS, který se měl uskutečnit 7. února.

Mezinárodní vesmírná stanice se v pátek musela vyhýbat srážce s vesmírným odpadem

Obrázek k článku:

V pátek 13. ledna museli astronauti na palubě ISS zažehnout trysky na modulu Zvezda, aby se vyhnuli zbytkům vesmírné sondy Iridium 33. Tato telekomunikační sonda se v roce 2009 srazila s ruským komunikačním satelitem Kosmos 2251 v kolizi, která dala vzniknout velkému množství kousků vesmírného odpadu. Asi deseticentimetrový úlomek by bez manévru proletěl ve vzdálenosti o něco víc než kilometr a to bylo příliš velké riziko. Jde už o 13. manévr ISS kvůli hrozící srážce s vesmírným odpadem.

Astronauti NASA vyzkoušeli na ISS novou hračku: poletujícího robota ovládaného chytrým telefonem

Obrázek k článku:

Astronauti NASA v listopadu na ISS úspěšně vyzkoušeli svou novou hračku pro život ve vesmíru, SPHERES (Synchronized Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites). Jde o roboty velikosti bowlingové koule vznášející se ve stavu beztíže s vlastním pohonným systémem, počítačem, kamerami a senzory pro pohyb v prostoru. V budoucnosti by měli podobní roboti usnadňovat astronautům práci ve stavu beztíže.

Video dech beroucí komety Lovejoy pořízené astronauty na ISS

Kometa, které astronomové předpovídali jistou zkázu, kolem Slunce pouze proletěla a teď se od něj vzdaluje. Pyšní se dlouhým ocasem, které z ní dělá nádhernou podívanou pro astronauty na palubě orbitální stanice.

Rus, Američan a Holanďan odletěli z Bajkonuru k ISS, doplní posádku stanice opět na plný počet

Obrázek k článku:

Po několika měsících, kdy byla na ISS posádka pouze tří astronautů, bude mít od pátku orbitální stanice zase plný počet obyvatel. Na stanici je nyní pouze tříčlenná posádka, kvůli nehodě nákladní lodi progress v srpnu, po které byl veškerý provoz sojuzů zastaven, než se vyšetří příčina nehody. Doslova mezinárodní trojice přistane se sojuzem TMA-03M u stanice v pátek odpoledne a Vánoce už oslaví na palubě komplexu.

NASA určila termín druhého startu vesmírné lodi Dragon, tentokrát poletí přímo k ISS

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX poletí podle prohlášení NASA do vesmíru 7. února příštího roku. Cílem mise Dragon C2 bude zakotvení u Mezinárodní vesmírné stanice v rámci programu COTS (Commercial Orbital Transportation Services), se kterým chce NASA najít náhradu za vysloužilé raketoplány mezi soukromými společnostmi.

V NASA vznikl návrh mise, která by s pomocí detektoru na ISS zkoumala nitro neutronových hvězd

Neutronové hvězdy vznikají při supernovách, jedná se v podstatě o jádra masivních hvězd, které při svém zániku explodovaly jako supernovy. Neutronové hvězdy mají nepředstavitelnou hustotu, při vyšší hustotě by už z objektu vznikla černá díra. Doktor Zaven Arzoumanian z Goddardova vesmírného centra NASA, přišel s návrhem mise NICER (Neutron Star Interior Composition Explorer), která by důkladně pozorovala právě neutronové hvězdy. NASA vybrala tento návrh mezi 5 projektů, které jsou užším výběrem z dvaceti misí.

Upravená vesmírná loď Dragon se připravuje na svůj první let k ISS, poprvé s nákladním modulem

Obrázek k článku:

Automatická vesmírná loď Dragon, která se připravuje na první let k orbitální stanici, byla převezena z továrny společnosti SpaceX v Kalifornii na Floridu, odkud poletí do vesmíru na vrcholku rakety Falcon 9. V hangáru společnosti na floridském mysu Canaveral už čekají první i druhý stupeň rakety Falcon 9 a podle mluvčího SpaceX by během příštího týdne měl dorazit také nákladní modul. Start byl původně plánován na letošní prosinec, ale NASA i CEO SpaceX Elon Musk si připouští možnost, že testovací let k ISS proběhne až začátkem příštího roku.

NASA souhlasí s ruským stanoviskem, lety astronautů na ISS budou obnoveny od listopadu

Obrázek k článku:

Představitelé NASA informovali americký kongres, že souhlasí se stanoviskem ruských inženýrů, kteří vyšetřovali příčiny srpnové nehody nákladní rakety sojuz s nákladní lodí progress. Vše tedy nasvědčuje tomu, že v listopadu dojde k obnovení pilotovaných letů na Mezinárodní vesmírnou stanici a koncem prosince k obnovení stálého počtu 6 členů posádky.

Cíl Dragonu při druhém letu do vesmíru je nejistý, Rusko chce zakázat kotvení u ISS

Obrázek k článku:

Vedoucí ruské části mise ISS, Vladimir Solovyov, řekl podle ruské tiskové agentury RIA Novosti, že je sice plánován let Dragon k ISS, na dálku řízená kapsle ale nemá u stanice zakotvit, pouze se k ní přiblížit a provádět operace v blízkosti ISS. Americká společnost SpaceX však společně s NASA plánuje v listopadu u Mezinárodní vesmírné stanice zakotvit.

Expedice 28 přistála v pátek v kazašské stepi, na ISS zůstávají pouze tři astronauti

Obrázek k článku:

Ron Garan (USA), Andrei Borisenko and Alexander Samokutyayev (RUS) po 164 dnech bezpečně přistáli asi 150 kilometrů od města Zhezkazgan. Během sestupu do atmosféry Země se na několik minut kapsle Sojuz TMA-21 odmlčela, což v letovém středisku Korolyov způsobilo menší obavy, nicméně spojení bylo opět navázáno a astronauti přistáli na určeném místě v určený čas.

Rusko plánuje další let astronautů k ISS na 12. listopad, jen pár dní před odletem současné posádky

Obrázek k článku:

Ruská vesmírná agentura Roskosmos vydala tiskovou zprávu, podle které by měl následující let astronautů k Mezinárodní vesmírné stanici proběhnout 12. listopadu, pouhých pár dní před odletem stávající posádky zpátky na Zemi. Pokud vše proběhne podle tohoto plánu, nebude ISS opuštěna, což po pádu zásobovací lodi progress reálně hrozilo.

Od poloviny září zůstanou na ISS pouze tři astronauti, v listopadu hrozí opuštění stanice

Obrázek k článku:

Dva ruští kosmonauti Borisenko a Samokutyanev spolu s americkým astronautem Garanem nastoupí 15. září do připraveného sojuzu TMA-21 a opustí Mezinárodní vesmírnou stanici. Na ISS zanechají tři další astronauty Fossuma, Volkova a Furukawu, od roku 2009 tak zůstane ISS poprvé opět pouze se tříčlennou posádkou.

Rusko zrušilo zákaz letů raket Proton-M, sojuzy stále nelétají

Obrázek k článku:

30. srpna oznámila ruská tisková agentura Interfax, že ruská vesmírná agentura Roskomsos, ruší zákaz startů raket Proton-M s finálním stupněm Briz-M. Zákaz letů raket proton následoval po havárii při vypouštění telekomunikačního satelitu Express-AM4 18. srpna.

Inženýři Roskosmosu našli příčinu nehody zásobovací lodi Progress

Obrázek k článku:

Příčinou nehody bylo selhání generátoru v motoru třetího stupně nosné rakety sojuz, oznámil to 29. srpna na tiskové konferenci mluvčí ruské vesmírné agentury (Roskosmos) Alexei Kuznetsov. Roskosmos teď hodlá rychle chybu opravit a zabránit jejímu opakování, aby mohly rakety sojuz opět létat. Představitelé NASA naopak nabádají k důkladnosti a důrazu na bezpečnost, dokud nebude sojuz několikrát úspěšně vyzkoušen při letech bez posádky, žádný americký astronaut na jeho palubu nevstoupí.

Ruská společnost hodlá do pěti let otevřít orbitální hotel nedaleko ISS

Obrázek k článku:

Za pět let plánuje ruská společnost Orbital Technologies spustit provoz své komerční orbitální stanice (Commercial Space Station, CSS). Komplex bude mít kapacitu až sedmi hostů a bude obíhat Zemi ve výšce 320 kilometrů asi o 30 kilometrů blíže Zemi než ISS. Za pětidenní pobyt na palubě zaplatí návštěvníci pouhých 160 tisíc dolarů.

Vesmírný robot Robonaut R2 byl astronauty na ISS vybalen a zapojen do elektrické sítě

Obrázek k článku:

V pondělí na ISS vybalili astronauti Mike Fossum a Satoshi Furukawa robonauta R2 z krabice a připojili ho k elektrické síti v laboratorním modulu Destiny. Poté následovala asi dvouhodinová kontrola inženýry z pozemního střediska, která měla za cíl odhalit případné špatné obvody či jiné poruchy hardwaru. "Prohlídka skončila pro R2 dobře", řekl médiím Nic Radford podílející se na projektu Robonaut, "už přijímáme video z robotových očí a vše funguje tak jak má".

První demonstrační let automatické zásobovací lodi Cygnus proběhne začátkem roku 2012

Obrázek k článku:

Cygnus je automatická vesmírná zásobovací loď vyvíjená společností Orbital Sciences, která má s NASA kontrakt na osm dodávek zásob na ISS do roku 2015. Podle aktuálního plánu by měl demonstrační let proběhnout začátkem příštího roku.

Další ruské selhání, zásobovací loď Progress 44 se zřítila krátce po startu i s nákladem pro ISS

Obrázek k článku:

Krátce po startu se ve středu ruská raketa Sojuz-U společně se svým nákladem, vesmírnou zásobovací lodí Progress 44 (Progress M-12M), zřítila zpět na povrch Země. Jde už o druhou závažnou poruchu na raketách, které využívá ruská vesmírná agentura Roskosmos, minulý čtvrtek se nepodařilo dostat na určenou oběžnou dráhu telekomunikační satelit.

Americká a kanadská vesmírná agentura testují na ISS technologii pro robotický servis satelitů

Obrázek k článku:

Mise nese název Robotic Refueling Mission (RRM) a jejím cílem je vyzkoušet některé nové technologie a získat více informací pro vývoj automatických vesmírných, které budou obsluhovat družice na oběžné dráze. Modul RRM je velký asi jako pračka a dostal se na ISS při posledním letu raketoplánu Atlantis do vesmíru v červenci.

Kamera vyvinutá v ESA zprostředkovala první živé 3D vysílání z vesmíru

6. srpna vyzkoušel americký astronaut Ron Garan Erasmus Recording Binocular (ERB-2), kameru, která tak poprvé přinesla živé 3D záběry streamované do vesmírného centra ESTEC v Nizozemí. ECB-2 je už druhá generace stereoskopických kamer vyvíjených v ESA, je velká asi jako krabice od bot a evropští inženýři si od ní slibují víc než zprostředkování pobytu na ISS bez nutnosti opustit Zemi.

Rusko se bude méně soustředit na lety lidí do vesmíru a více na jiné oblasti vesmírného průzkumu

Na letecké show MAKS nedaleko Moskvy prohlásil ředitel Roskosmosu Vladimir Popovkin, že agentura vynaloží na lety lidí do vesmíru téměř polovinu svého rozpočtu a měla by se soustředit více na technologicky orientované projekty. V situaci, kdy Rusko vlastní monopol na lety lidí do vesmíru a cesta sojuzem z Bajkonuru je jediný způsob jak se nyní dostat na ISS, se hodlá Roskosmos více zaměřit na obory jako je navigace, telekomunikace a předpovědi počasí.

Evropská nákladní loď ATV-3 je na cestě do kosmodromu Kourou

Obrázek k článku:

ATV-3 Edoardo Amaldi je už třetí evropskou zásobovací lodí, která doveze zásoby, vědecký materiál a palivo na Mezinárodní vesmírnou stanici. Nákladní modul absolvoval důkladné testování v německých Brémách, a je nyní připravený pro cestu do vesmíru začátkem příštího roku.

Vesmírná loď Dragon podstoupí finální test už letos v prosinci, automaticky zakotví u ISS

Obrázek k článku:

Představitelé kalifornské společnosti SpaceX a NASA se shodli, že "technicky" souhlasí s tím, aby raketa Falcon 9 s kapslí Dragon odstartovala 30. listopadu 2011 k Mezinárodní vesmírné stanici. Ještě ale nejde o finální svolení k provedení této mise, je totiž třeba vše důkladně naplánovat, protože jde o zcela nový postup, se kterým se původně nepočítalo.

Atlantis přistál na Floridě, tři dekády letů raketoplánů jsou u konce

Obrázek k článku:

Raketoplán Atlantis byl posledním z letky dopravních vesmírných letadel, který se podíval do vesmíru. Skončila tak 30 let dlouhá éra těchto dopravních prostředků, kterým vděčí svou existenci například Mezinárodní vesmírná stanice nebo stále funkční a několikrát vylepšený Hubblův teleskop.

Evropský nákladní modul ATV-2 Johaness Kepler opustil ISS a večer shoří s odpadky v atmosféře

Obrázek k článku:

Druhý modul ATV Johaness Kepler byl k ISS připojen od února tohoto roku a během své mise sloužil k různým účelům od dopravy zásob a paliva, přes změnu výšky a rychlosti orbitální stanice až po kontejner na odpadky, se kterými shoří dnes kolem 11. hodiny večerní středoevropského letního času v zemské atmosféře.

Historicky první a také poslední fotografie raketoplánu a ISS

Obrázek k článku:

Astronaut ESA Paolo Nespoli při svém návratu z ISS pořídil unikátní fotografie celého orbitálního komplexu společně s raketoplánem Endeavour, který u stanice kotvil v rámci mise STS-134. Posádka sojuzu TMA-20 se od stanice odpoutala 23. května, poprvé se tak stalo za kotvení raketoplánu u stanice, což poskytlo tříčlenné posádce pohled, který už zřejmě nikdo nikdy neuvidí.

První modul pro automatickou vesmírnou loď Cygnus byl dopraven z Evropy do Ameriky

Obrázek k článku:

Společnost Thales Alenia Space oznámila, že dodala Orbital Sciences první nákladní modul z italského Turína. Ve Virginii jej společnost Orbital Sciences spojí se servisním modulem a dokončí tak výrobu své vesmírné lodi Cygnus, se kterou chce pro NASA dopravovat náklad na ISS v rámci programu COTS (Commercial Orbital Transportation Services).

Čtvrtá evropská nákladní loď ATV ponese jméno Albert Einstein

Obrázek k článku:

V roce 2008 odstartoval první Automated Transfer Vehicle (ATV), pojmenovaný byl Jules Verne po francouzském spisovateli, který je považován za otce vědeckofantastické literatury. Letos v únoru byl následován druhým ATV nesoucí jméno Johannes Kepler po německém matematikovi a astronomovi 17. století. Téměř hotový je už také třetí evropská nákladní loď, ATV-3 Edoardo Amaldi, pojmenovaná po italském fyzikovi 20. století, který studoval subatomární fyziku a gravitační vlny. Do vesmíru by se měl Edoardo Amaldi dostat začátkem příštího roku.

Výzkumné zařízení AMS-2 bylo nainstalováno na ISS, začíná nová éra zkoumání vesmíru

Obrázek k článku:

Úkolem alfa magnetického spektrometru AMS-2 je zkoumat objekty v hlubokém vesmíru prostřednictvím důkladné analýzy subatomárních částic, které procházejí magnetickým polem a několika různými detektory. Na jeho vývoji se podílelo šest stovek vědců ze 16 zemí a vedených laureátem nobelovy ceny za fyziku z roku 1976, Samuelem C. C. Tingem.

Poslední mise raketoplánu Endeavour: raketoplán po poledni zakotvil u ISS

Obrázek k článku:

Po pondělním startu a téměř celodenní cestě zakotvil dnes krátce po poledni raketoplán Endeavour u Mezinárodní vesmírné stanice. Manévry prováděl pilot raketoplánu Gregory H. Johnson ve výšce 350 kilometrů nad Chile. Astronauti se nyní připravují na vstup na ISS, který by měl společně s tradičním uviítacím ceremoniálem proběhnout dnes ve 14:36.

Jak se pavoukům spřádají pavučiny ve vesmíru? A jak se mouchám létá ve stavu beztíže?

Obrázek k článku:

Společně s dalšími experimenty se na poslední misi raketoplánu Endeavour dostane na Mezinárodní vesmírnou stanici také biologický experiment CSI-05 (Commercial Generic Bioprocessing Apparatus Science Insert-05), jehož předmětem jsou pavouci a ovocné mušky. Tento pokus navazuje na předchozí pokusy s pavouky z roku 2008, který na ISS dopravil také raketoplán Endeavour (mise STS-126), hned je s sebou ale vzal zpět na Zemi. Tentokrát budou moci pavouci trénovat stavění svých pavučin ve stavu beztíže déle než měsíc.

VIDEO: Co zabránilo pátečnímu startu raketoplánu Endeavour?

Obrázek k článku:

Start raketoplánu Endeavour provázejí potíže, takže vlastně nic nového pod Sluncem. Už jsme si na to zvykli, každý start raketoplánu je totiž spojen s odklady jeho startu. Většinou se objeví nějaké technické potíže, a když už není problém s technikou, objeví se špatné počasí. Po dvou nehodách raketoplánů, kdy zemřela vždy celá posádka, jsou už američtí technici nesmírně pečliví a hledají sebemenší důvody, proč by raketoplán neměl vzlétnout. Termín startu Endeavouru se už posunul, kvůli startu ruské lodi k ISS, přestál nejistotu v období rozpočtové krize v USA, a nakonec jej opět položily technické problémy. Co se pod tímto pojmem tentokrát skrývá?

Rusové varují NASA, kotvení soukromých lodí u ISS povolí jen pokud si budou jisti bezpečností

Obrázek k článku:

V době, kdy se na několika místech v USA vyvíjejí vesmírné lodě, které by měly cestovat na oběžnou dráhu a zásobovat Mezinárodní vesmírnou stanici, varovalo Rusko NASA, že nepovolí kotvení žádné vesmírné lodi, pokud nebudou mít absolutní jistotu, že je to bezpečné. "Neudělíme povolení ke kotvení u ISS, pokud nebudeme mít jasný důkaz o bezpečnosti a spolehlivosti těchto zařízení", řekl Alexei Krasov, vedoucí oddělení lidských letů v ruské vesmírné agentuře Roskosmos, "doposud nemáme vůbec ověřené, že tyto vesmírné lodě splňují všechna bezpečnostní opatření."

Satelity velikosti lidského nehtu budou testovány během nadcházející mise raketoplánu Endeavour

Při pátečním startu, by se měly do vesmíru společně s dalšími experimenty dostat také tři prototypy skutečně miniaturních satelitů, nazývané Sprite. Svými rozměry pouhých několik centimetrů jsou mnohem menší než už vyzkoušené satelity CubeSat velké asi jako grep, narozdíl od těch se ale budou satelity Sprite ve vesmíru chovat zcela odlišně. Jejich miniaturní rozměry a nízká hmotnost umožňují do budoucna cestování se slunečním větrem, nedisponují totiž vlastním pohonem. "Mohou cestovat jako vesmírný prach a s pomocí slunečního větru se mohou dostat do vzdálených končin vesmíru. Pokoušíme se zde vynalézt zcela novou vesmírnou technologii.

Při nadcházející misi raketoplánu bude NASA testovat navigační systém pro vesmírnou loď Orion

Obrázek k článku:

Raketoplán Endeavour bude mít při své poslední misi do vesmíru v nákladním prostoru mimo jiné také krabici velkou asi jako mikrovlnná trouba, ve které bude ukryto elektronické navigační zařízení využívající kameru s vysokým rozlišením a lasery. Cílem této části mise je poprvé otestovat fungování této nové technologie ve vesmíru v rámci demonstračního testu nazvaného STORRM (Sensor Test for Orion Relative Navigation Risk Mitigation). Nový navigační systém pro pilotované lety do vesmíru vyvíjí NASA společně s dalšími partnery pro novou doposud neurčenou vesmírnou loď.

Raketoplán zřejmě fotografii s ISS mít nikdy nebude, Rusové opět zamítli návrh NASA

Obrázek k článku:

Už podruhé Rusové odmítli návrh NASA na pořízení fotografií komplexu Mezinárodní vesmírné stanice společně s jedním z dosluhujících raketoplánů. Aktuální technika na orbitální stanici totiž takovou fotografii umožňuje pořídit pouze při oddokování ruského Sojuzu s lidskou posádkou, odlet několik set metrů od stanice a pořízení fotografií samotnými astronauty na palubě ruské vesmírné lodi. Je skutečně tak velký problém pořídit fotografii orbitálního komplexu?

Co všechno dokáže chlouba evropského vesmírného průmyslu ATV

Obrázek k článku:

Evropská vesmírná agentura je jedním z pěti partnerů projektu Mezinárodní vesmírné stanice. Nedisponuje sice pilotovanou vesmírnou lodí jako je ruský Sojuz nebo už vysloužilé americké raketoplány, vyvinula však vlastními silami nepilotovaný nákladní modul, který se stal pro ISS důležitým podpůrným systémem, který neplní pouze funkci dopravní. Provoz všech ATV se zatím obešel bez problémů a někteří evropští vědci už pomýšlejí, co s ATV do budoucna. A o nápady není nouze.

Soukromé lety lidí do vesmíru jsou zase o krok blíže, NASA rozděluje stovky milionů dolarů

Obrázek k článku:

S cílem nahradit dosluhující raketoplány rozdělil americký úřad pro letectví a vesmír kontrakty za 270 milionů dolarů. Tyto finance budou rozděleny mezi čtyři americké společnosti, které se účastní programu CCDev2 (commercial crew development). Cílem americké vesmírné agentury je předat dopravu osob a nákladu na nízkou oběžnou dráhu soukromým společnostem, aby se mohla sama soustředit na průzkum hlubokého vesmíru.

Start raketoplánu Endeavour byl posunut o deset dní, kvůli startu ruského Progressu

Obrázek k článku:

V neděli proběhla diskuze partnerů projektu Mezinárodní vesmírné stanice a bylo rozhodnuto o posunutí startu amerického raketoplánu Endeavour, který měl původně odstartovat na oběžnou dráhu 19. dubna. Aktuální termín startu mise STS-134 je 29. dubna 2011 v 3:47 místního času.

ISS musela změnit dráhu, aby se vyhnula kosmickému smetí na oběžné dráze

Obrázek k článku:

Mezinárodní vesmírná stanice provedla 2. dubna tzv Debris avoidance maneuver (DAM) s pomocí trysek hned tří zařízení aktuálně na palubě ISS: ATV-2 Johannes Kepler, servisního modulu Zvezda a ruské nákladní lodi Progress M-09M (v USA nese většinou označení Progress 41P). Kosmické smetí, kterému se stanice vyhýbala, byly pozůstatky kolize satelitů Cosmos 2251 a Iridium 33 v roce 2009.

Vesmírná nákladní loď Progress M-10M se vypraví k ISS 27. dubna

Ruská nákladní vesmírná loď Progress odstartuje koncem dubna na vrcholku rakety Soyuz-U. Se dvěma a půl tunami zásob poletí nepilotovaný modul na Mezinárodní vesmírnou stanici. Mezi zásobami bude čerstvé ovoce jako jsou jablka, citrony nebo pomeranče, ale také například zavařené okurky. Mezi nákladem budou také "psychologické podpůrné balíčky" pro posádku jejichž obsahem jsou předměty od jejich rodin.

NASA se už podruhé snaží přesvědčit Rusy o schválení unikátní fotografické operace na ISS

Obrázek k článku:

Akce byla pojmenována "fly-about" a během ní by se měla tříčlenná posádka na palubě ruské vesmírné lodi Sojuz oddělit od Mezinárodní vesmírné stanice a z dostatečné vzdálenosti vyfotit ISS i se zakotveným raketoplánem. Američtí vědci už navrhovali podobnou operaci před měsícem, kdy byl u orbitální stanice zakotvený raketoplán Discovery, nákladní lodi HTV-2 a ATV-2, a ruské lodi Sojuz a Progress. Ruská strana však tento návrh zamítla jako příliš rizikový.

Členské státy ESA schválily výdaje na program ISS do příštího roku

Obrázek k článku:

Na jednání rady členských států Evropské vesmírné agentury 16.-17. března byla schválena evropská účast na projektu ISS minimálně do roku 2020, s tím, že příští rok bude přijato rozhodnutí o míře zapojení ESA v programu Mezinárodní vesmírné stanice. Na pokrytí nákladů do přijetí tohoto rozhodnutí bylo vyčleněno 550 milionů eur.

Lockheed Martin představil středisko pro simulaci vesmírných operací, kde bude testovat Orion

Obrázek k článku:

Space Operations Simulation Center (SOSC) se nachází v zařízení Waterton nedaleko Denveru v americkém státě Colorado a bude sloužit k testování nových technologií souvisejícími s lidskými lety do vesmíru. Součásti simulačního centra jsou makety několika modulů ISS a vesmírné lodi Orion ve skutečné velikosti, které budou sloužit pro vyzkoušení postupů při přiblížení a dokování k orbitální stanici.

Do vesmíru se s poslední misí raketoplánu Endeavour podívá také český Krteček

Obrázek k článku:

Americký kosmonaut Andrew Feustel má za manželku Indiru Devi Bhatnagarovou, jejíž matka pochází se Znojma a není to poprvé, kdy se díky němu dostane český předmět do vesmíru. Před dvěma roky s sebou vynesl na oběžnou dráhu básnickou sbírku Jana Nerudy Písně kosmické. Po návratu zpět na Zemi, bude figurka Krtečka sloužit k propagaci vědy a vesmíru tam, kde jej děti znají.

V příštím roce začne Orbital Sciences zásobovat ISS, aktuálně se testuje pohon rakety Taurus II

Ve vesmírném středisku Stennis pomáhá NASA společnosti Orbital Sciences s testováním motoru AJ26, který bude pohánět první stupeň vyvíjené rakety Taurus II. Tento motor je vyvíjený společností Aerojet, která jej dodává kromě Orbital Sciences také společnostem Lockheed Martin nebo Boeing. Poslední test proběhl 19. března bez větších problémů.

Raketoplán Endeavour v dubnu dopraví na ISS částicový detektor AMS, bude hledat antihmotu

Obrázek k článku:

Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) je složen ze silných magnetů, s jejichž pomocí má dvou tunový přístroj detekovat kosmické záření. Cílem AMS není částice kosmického záření zachytit, ale důkladně analyzovat, vědce zajímá jejich náboj, rychlost, energetické hodnoty, ale také jejich původ. Přístroj bude na trvalo umístěn na ISS, kde bude dlouhodobě zaznamenávat hodnoty a hledat antihmotu a temnou hmotu ve vesmíru.

NASA udělala další krok ve vývoji vesmírného pohonu nové generace, na řadě jsou testy ve vesmíru

Obrázek k článku:

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA), konkrétně Johnsonovo vesmírné středisko (Johnson Space Center), které se soustředí na lidské lety do vesmíru, podepsalo dohodu se společností Ad Astra, která vyvíjí vesmírný pohon příští generace, VASIMR. Tato smlouva dává základ pro spolupráci obou stran při vývoji prvních dvou prototypů, které budou otestovány ve volném vesmíru.

Astronauti na ISS poprvé vybalili Robonauta z krabice, ten už vesele tweetuje

Obrázek k článku:

Po více než 6 měsících strávených zabalený v krabici se poprvé porozhlédnul po Mezinárodní vesmírné stanici Robonaut 2 (přezdívaný R2). R2 má pouze hlavu, ruce a trup, nohy zatím nepotřebuje, protože bude umístěný napevno v modulu Destiny. Prozatím nebude mít ani žádné povinnosti, astronauti budou hlavně testovat jeho chování ve vesmíru. V budoucnu však doufají, že bude moci pomáhat při misích ve volném vesmíru mimo ISS. Celý humanoidní robot váží asi 140 kilogramů a byl na ISS dopraven při poslední misi raketoplánu Discovery.

NASA koupil od Roskosmosu cesty do vesmíru za 753 milionu dolarů

Zakoupená místa na ruské vesmírné lodi Sojuz jsou pro roky 2014 a 2015 a zajistí NASA 12 pasažérů. Cena na jedno místo vychází na 62,7 milionu dolarů, což je nárůst oproti 55,8 milionům za jedno z šesti míst zakoupených pro roky 2013 a 2014. "Je to meziroční nárůst 8,5 procenta," řekl mluvčí NASA Josh Bluck, "který pokrývá nárůst inflace v Rusku."

Po ničivém zemětřesení přebírá NASA kontrolu nad japonskou částí mise ISS

Obrázek k článku:

Japonské kontrolní centrum mise ISS je umístěno v Tsukubě ležící asi 50 kilometrů od Tokia. Tato oblast je od pátečního zemětřesení sužováno výpadky proudu a nedostatečným zásobováním potravinami i pohonnými hmotami, nehledě na to, že centrum v Tsukubě je samo o sobě hodně poničené. Japonská vesmírná agentura JAXA předala tedy svou část povinností NASA, který teď dohlíží na japonské experimenty a také na vesmírný modul HTV-2, který zrovna u stanice kotví.

Ruská strana vetovala návrh vědců z NASA na unikátní fotografickou misi u orbitální stanice

Obrázek k článku:

Aktualizováno: Američtí vědci navrhovali, aby se astronauti vydali Sojuzu, který je aktuálně zakotvený u ISS, několik set metrů od stanice, kde by ji mohli zvěčnit na kameře s vysokým rozlišením. Podle představitelů ruského vedení mise má ale tento nový model vesmírného plavidla Sojuz na své palubě nové systémy a inženýři nechtějí zkoušet nové věci dokud nebudou pořádně zajeté a až si budou jisti, že nedojde k neočekávanému chování některého ze subsystémů na lodi.

Život humanoidního robota ve vesmíru

Obrázek k článku:

Robonaut 2 je první humanoidní robot, který navštíví vesmír, tedy zatím jen oběžnou dráhu Země, ale plány na jeho využití sahají daleko za gravitační vliv naší planety. Robot byl vyvinutý ve spolupráci NASA a General Motors speciálně pro fungování ve stavu beztíže a snahou konstruktérů bylo, aby jeho manévrovací schopnosti předčily schopnosti astronauta ve vesmírném obleku.

Raketoplán v sobotu úspěšně zakotvil u ISS

Obrázek k článku:

O čtvrt na devět středoevropského času zakotvil pod taktovkou pilota Steve Lindseyho raketoplán Discovery na oběžné dráze nad Austrálií u Mezinárodní vesmírné stanice. Dokování proběhlo pouze s minimálním zpožděním oproti původnímu plánu a kompletně bez problémů.

Raketoplán Discovery odstartoval na svou poslední cestu k Mezinárodní vesmírné stanici

Obrázek k článku:

Ve čtvrtek několik minut před jedenáctou hodinou večerní středoevropského času odstartoval na svou poslední cestu raketoplán NASA Space shuttle Discovery. Start proběhl s mírným zpožděním oproti původnímu termínu, ale nakonec byl úspěšný a raketoplán dosáhl oběžné dráhy. V průběhu předstartovních příprav bylo zřejmé, že technici NASA chtějí mít skutečnou jistotu, že bude zajištěno bezpečí astronautů na palubě. Zážeh motorů Discovery byl nakonec natahován až ke konci startovacího okna pro cestu k ISS.

NASA plánuje testování vesmírného pohonu nové generace na ISS

Obrázek k článku:

Doprava ve vesmíru vyžaduje vysoké rychlosti. Obrovské vzdálenosti mezi planetami jsou jednou z největších překážek, které brání tomu, aby k nim cestovali lidé. S aktuálně používanými technologiemi trvá cesta na Mars několik měsíců, například vesmírné sondě s robotem Curiosity, která se vypraví na Mars letos v listopadu, potrvá cesta k vedlejší planetě celých 9 měsíců. Tak dlouhý let by při cestě s lidskou posádkou znamenal nutnost obrovského množství zásob a výrazné navýšení všech rizik, která s sebou cestování vesmírem přináší.

Japonská agentura plánuje vyslat na ISS humanoidního robota

Kolem roku 2013 by mohla Japonská vesmírná agentura JAXA poslat na Mezinárodní vesmírnou stanici humanoidního robota. Aktuálně se zpracovávají studie proveditelnosti ale japonští vědci už navrhují, jaké funkce by mohl robot na oběžné dráze plnit. Šlo by o už druhého návštěvníka svého druhu na orbitální stanici, příští týden totiž stejným směrem odstartuje robot R2 na palubě raketoplánu Discovery.

Vesmírná nákladní loď ATV-2 odstartovala z kosmodromu Kourou a míří k ISS

Obrázek k článku:

Dvaceti-tunová nákladní loď Evropské vesmírné agentury (ESA) ve středu ve 21:51 GMT vystřelila na vrcholku rakety Ariane 5 ES do vesmíru. Za 8 dní by měla sama automaticky dorazit k Mezinárodní vesmírné stanici, kde po vyložení zásob poslouží jako rozšíření používaných prostor pro astronauty. Po několika měsících se potom společně s odpadem od orbitální stanice odpojí a shoří v atmosféře.

Japonský modul HTV-2 úspěšně opustil zemskou atmosféru

Obrázek k článku:

Podle oznámení Japonské agentury pro kosmický výzkum (JAXA) se raketa H-IIB a nepilotovaný modul HTV-2 úspěšně dostaly na oběžnou dráhu a jsou na cestě k ISS. HTV-2 je prvním ze 4 zásobovacích modulů směřujících na Mezinárodní vesmírnou stanici v následujících několika týdnech. HTV-2 dopraví na orbitální stanici 5 tun zásob od vody až po nové experimentální nástroje pro astronauty.

Při výstupu do volného vesmíru kosmonauti nainstalovali novou anténu pro přenos dat

Dva ruští kosmonauti vyrazili 21. ledna do volného vesmíru, aby dokončili instalaci nového systému na vysokorychlostní přenos dat. Zároveň odstranili už nepoužívaný experiment a nainstalovali kameru, která bude sledovat nový dokovací port Rassvet. EVA (extravehicular activity) provedli letoví inženýři 26. expedice Dmitry Kondratyev a Oleg Skripochka.

Na oběžné dráze bude rušno, k ISS míří zásobovací moduly z celého světa

Obrázek k článku:

Velké zásobovací období čeká astronauty na ISS. Během několika týdnů bude ke stanici vyslán z několika koutů Země náklad o celkové hmotnosti překračující 11 tun. Na zásobování se budou podílet Japonsko, Ruská federace, ESA i NASA. Každá ze zemí vyšle orbitální loď vlastní výroby a dopraví na orbitální stanici nové zásoby. Mezi přepravovanými materiály jsou potraviny, vodík, kyslík, palivo ale také nové vybavení včetně počítačů a robota R2.

ESA se připravuje na únorový start druhého ATV modulu, Johannes Kepler

Obrázek k článku:

Podle původního plánu měl modul ATV-2 (automatic transfer vehicle), pojmenovaný po neměckém astronomovi a matematikovi Johannes Kepler, vyletět na oběžnou dráhu už koncem roku 2010. Na Mezinárodní astronomické konferenci v Praze se ale představitelé NASA, ESA a Roskosmosu domluvili na novém vzletovém a dokovacím řádu na ISS pro začátek roku 2011 a posunuli start ATV-2 až na únor.

Aktuální termín startu raketoplánu Discovery je 24. února

Po několika odkladech od původního listopadového termínu startu raketoplánu Discovery byl určen zatím poslední termín využívajícího startovacího okna na konci února. Několika měsíční zpoždění bylo způsobeno technickými problémy jako byly praskliny na palivových nádržích. Raketoplány NASA už dosluhují a jejich věk je na nich znát, po dvou nehodách, při kterých zemřela posádka už inženýři nechtějí ponechat nic náhodě a důkladně kontrolují integritu raketoplánu, aby zamezili jakýmkoli dalším nehodám.

Robonaut 2 bude první humanoidní robot ve vesmíru

Obrázek k článku:

S nadcházející misí STS-133 poletí raketoplánem Discovery na oběžnou dráhu také první humanoidní robot Robonaut 2, přezdívaný podle robota z filmů Star Wars R2. Do vesmíru poletí v modulu Leonardo společně se zásobami a novým vybavením orbitální stanice. Ačkoli Mezinárodní vesmírnou stanici už navštívilo téměř 200 lidí z 15 zemí, R2 je první humanoidní robot, který se do vesmíru podívá. A zřejmě tam i zůstane, protože zatím neexistují žádné plány pro jeho návrat na Zemi.

Ve středu 8.12. otestuje společnost SpaceX svůj vesmírný koráb

Z floridského mysu Canaveral by měla na oběžnou dráhu odstartovat na raketě Falcon9 Dragon Space Capsule. Tam by měla kapsule absolvovat 4 orbitální oblety Země, a potom přistát v Pacifickém oceánu. Cílem zkoušky je otestovat chování kapsule ve vesmíru, ověřit schopnosti manévrovat a vrátit se na Zemi. SpaceX je jedna ze dvou soukromých společností, které dostaly od vlády USA zakázku na transport zboží na Mezinárodní vesmírnou stanici. Jejich nepilotované vesmírné lodě by měly nahradit letku dosluhujících raketoplánů.

Poslední cesta Discovery k ISS proběhne až v únoru

Obrázek k článku:

NASA odsunul start raketoplánu Discovery nejdříve na 3. února příštího roku. Několikrát odsunutý start byl doposud naplánovaný na prosinec, technikům se ale nedaří vyřešit problémy s trhlinou na nádrži s palivem. Původní start byl odložen právě kvůli trhlinám z původního termínu na začátku listopadu.

Poslední start raketoplánu Discovery byl opět odložen

Obrázek k článku:

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) na svém jednání 24. listopadu opět odložil jeden z posledních plánovaných startů raketoplánů na oběžnou dráhu. Aktuální termín startu raketoplánu k Mezinárodní vesmírné stanici je nyní 17. prosince 2010.