Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Apollo 10

Americká mise s posádkou Apollo 10 byla ukončena 26. 5. 1969. Jejím cílem je Měsíc.
Vesmírná loď Apollo
OperátorNASA
Typmission icon S posádkou
Cílicon Měsíc
Začátekmission icon 18. 5. 1969 - 26. 5. 1969
StatusUkončená: Úspěch
Aktuální zprávy z kategorie Apollo

Spektrum kvaziměsíce Kamo`oalewa naznačuje, že se jedná o úlomek z Měsíce

Obrázek k článku:

Drobná planetka Kamo`oalewa sice obíhá Slunce, zdržuje se nicméně v blízkosti Země. Tento kvaziměsíc (kvazisatelit) se naší planetě přibližuje na několikanásobek vzdálenosti Měsíce. Analýza jeho spektra nyní ukazuje, že se svým složením nápadně podobá horninám přivezeným při misích Apollo. Mohlo by se proto jednat o úlomek Měsíce, který se do vesmíru dostal při jeho srážce s jiným tělesem.

Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou úspěšně přistál v Mexickém zálivu, výjimečně za tmy

Obrázek k článku:

Krátce před devátou hodinu přistála vesmírná loď se čtyřmi astronauty v Mexickém zálivu. Po dvou odložených pokusech se společnost SpaceX spolu s NASA rozhodly k nezvyklému přistání posádky mise Crew-1 za tmy. Jedná se o první americké přistání s astronauty za tmy od mise Apollo 8 v roce 1968.

Zemřel třetí astronaut z mise Apollo 11 Michael Collins

Obrázek k článku:

Ve věku 90 zemřel americký astronaut Michael Collins, který byl v roce 1969 společně s Neilem Armstrongem a Buzzem Aldrinem členem první mise na Měsíc. Zatímco Armstrong a Aldrin pokračovali v přistávacím modulu k povrchu, Collins zůstal v lodi na oběžné dráze Měsíce. Příčinou jeho smrti byla rakovina.

Minerály v měsíčních horninách ukazují na dopady meteoritů při formování Měsíce

Obrázek k článku:

Nový výzkum odhaluje, že dopady velkých těles na povrch Měsíce zřejmě hrály podstatnou roli při jeho formování. Skupina vědců vedená L. F. Whitem zkoumala horniny dovezené na Zemi při misi Apollo 17 a zjistila, že obsahovaly minerál, který vzniká za vysokých teplot. Takto vysokých teplot lze dosáhnout pouze při impaktu velkého tělesa.

Měsíc se smršťuje a na jeho povrchu díky tomu dodnes dochází k otřesům

Obrázek k článku:

Pomocí dat ze sondy LRO a nového zpracování dat ze seismometrů umístěných na povrchu Měsíce při misích Apollo dospěli vědci k závěru, že se Měsíc zmenšuje. K tomuto procesu dochází už od zrodu Měsíce, od této doby se ochlazuje jeho jádro což způsobuje smrštění celého tělesa. Dnes je jeho povrch posetý puklinami v jejichž okolí stále dochází k otřesům. Výsledky nového výzkumu byly publikovány v magazínu Nature Geoscience.

Zemřel Neil Armstrong, první člověk, který stanul na Měsíci, uctěte jeho památku pohledem k Luně

Obrázek k článku:

V sobotu 25. srpna zemřel v Ohiu na srdeční potíže americký astronaut Neil Armstrong. Smrt přišla po komplikacích, které se objevily po srdeční operaci ze 7. srpna. Jeden z nejznámějších astronautů historie se dožil 82 let a zanechal za sebou velkou truchlící rodinu a miliony fanoušků po celém světě.

Na Měsíci pořád stojí vlajky vztyčené při misích Apollo

Obrázek k článku:

Orbitální sonda LRO (Lunar Reconnaisance Orbiter), která krouží kolem Měsíce, detailně snímá jeho povrch a odhalila mimo jiné, že na některých přistávacích místech misí Apollo ze 60. a 70. let stále stojí vztyčené americké vlajky.

Zakladatel Amazonu chce ze dna moře vytáhnout motory, které vynesly misi Apollo 11 na Měsíc

Tým financovaný Jeffem Bezosem, majitelem Amazonu a společnosti Blue Origin, která staví vesmírnou lod New Shepard, objevil v Atlantickém oceánu poblíž Floridy motory F-1, které patřily k prvnímu stupni raket Saturn 5. Jeff Bezos s radostí na svém blogu Bezos Expeditions oznamuje, že se jim pomocí sonaru podařil nález motorů a plánují jeden nebo více z nich vytáhnout na hladinu.

Měsíc zřejmě v minulosti disponoval plnohodnotným globálním magnetickým polem

Obrázek k článku:

Vědci si už od 60. let lámou hlavy s tím, co vězí za magnetizovanými horninami, které dovezli američtí astronauti z Měsíce při misích Apollo. Měsíc totiž magnetickým polem srovnatelným s tím zemským nedisponuje, na Měsíci neexistují dva magnetické póly jako na Zemi a magnetické pole je velmi slabé a nepravidelné. Kusy měsíčních hornin dovezených na Zemi ale indikují, že vznikly v prostředí s magnetickým polem. Tým mladých vědců ve své studii navrhuje mechanismus, který by ale mohl stát za vznikem lunárního magnetického pole v minulosti, do dnešního dne ale nepřežilo, protože Měsíc se stále více vzdaluje od své planety.

Lunární sonda LRO přinesla detailní záběry míst přistání misí Apollo z oběžné dráhy Měsíce

Obrázek k článku:

Vesmírná sonda NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) vyfotila místa přistání misí Apollo 12, 13 a 17 v doposud největším detailu. Oběžná dráha orbitální sondy byla mírně změněna, aby se LRO mohla dostat blíž k povrchu Měsíce. Běžně sonda obíhá ve vzdálenosti 50 kilometrů od povrchu, pro účely detailního pozorování byla ale tato dráha na měsíc pozměněna. 28 dní obíhala sonda LRO po eliptické oběžné dráze se stejnou průměrnou vzdáleností od povrchu jako doposud, při průletu nad stranou Měsíce osvícenou Sluncem se ale dostávala až na výšku 21 kilometrů.

Lunární sonda LRO změnila svou oběžnou dráhu, bude fotit místa přistání misí Apollo

Obrázek k článku:

10. srpna zažehla vesmírná sonda LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) své trysky a upravila svou oběžnou dráhu kolem Měsíce. Nová orbita přiblížila sondu z 50 kilometrů od povrchu na pouhých 20, s cílem vyfotit místa přistání pilotovaných misí Apollo z let 1969 až 1972.

Vody v nitru Měsíce je zase o něco víc, ukazují to nová měření vzorků z mise Apollo 17

Obrázek k článku:

O množství vody na Měsíci se spekuluje už dlouho, vědci se to různými způsoby snaží odhadnout, každou chvíli je však toto číslo revidováno ve světle nových objevů a měření. Voda se na povrchu Měsíce nevyskytuje, sluneční záření ji totiž rozkládá, zbývá tedy voda chemicky vázaná v minerálech a také vodní led, který by mohl být ukrytý v permanentním stínu některých kráterů, případně na jiných místech. Tým vědců financovaný NASA nyní ve vzorcích, které s sebou přivezli astronauti mise Apollo 17, zkoumal molekuly vody ukryté v krystalech, které byly součástí měsíční lávy.