Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Progress MS-21

Ruská mise Progress MS-21 by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru 26. 10. 2022. Jejím cílem je ISS.
OperátorRoskomos
Typmission icon Nákladní
Cílicon ISS
Začátekmission icon 26. 10. 2022
StatusPlánovaná
Aktuální zprávy z kategorie Progress

Na oběžné dráze je rušno: ATV, Progress a Shenzhou převáží zásoby, astronauty i odpadky

Obrázek k článku:

Automatická nákladní loď Progress v úterý opustila Mezinárodní vesmírnou stanici, aby uvolnila místo další bezpilotní lodi ATV, která přiletí v sobotu s novými zásobami. Ne jen u ISS je ale rušno, u orbitálního modulu Tiangong totiž ve čtvrtek zakotvila vesmírná loď Shenzhou se třemi astronauty na palubě. Nad našimi hlavami tak dnes létá devět astronautů, tři v dočasném komplexu shenzhou-tiangong a šestice na Mezinárodní vesmírné stanici.

Ruská nákladní loď Progress M-16M doletěla k ISS v rekordních šeti hodinách od startu

Obrázek k článku:

Mezinárodní vesmírná stanice obíhá Zemi v necelých 400 kilometrech, cesta k ní však vesmírným lodím trvá i při vysokých rychlostech několik dní. Je to dáno tím, že několikrát oblétnou planetu, než se k orbitálnímu komplexu přiblíží. To by však chtěli Rusové změnit a jako test pro lety sojuzů s astronauty využili nákladní loď Progress M-16M (Progress 48), která odstartovala včera večer z Bajkonuru a už dnes kotví u ISS.

Ruský test automatického spojení s ISS už napodruhé dopadl úspěšně

Ve dvě hodiny v neděli ráno se ruské automatické lodi Progress M-15M podařilo spojit s ISS při testu nového softwaru pro navádění a kotvení ve vesmíru. V úterý se to bohužel při prvním pokusu nepodařilo a progress musel zaparkovaný kus od stanice počkat až přiletí japonská loď HTV-3. Po jejím příletu a zakotvení u komplexu teprve mohl ruský test pokračovat. Progress M-15M (označovaný také jako Progress 47) dorazil k ISS už v dubnu, po testu nového navigačního programu bude naplněn odpadky a ještě v červenci se odpoutá od stanice a shoří v atmosféře Země.

Nákladní lodi Progress se při testování nového softwaru nepodařilo opětovně spojit s ISS

Obrázek k článku:

Ruská vesmírná agentura testuje u ISS nový software, který má v budoucnu sloužit pro automatické přibližování a dokování automatických lodí u Mezinárodní vesmírné stanice. Při testu nového systému Kurs-NA však došlo k neočekávané závadě, která nákladní lodi progress nedovolila znovu zakotvit u komplexu. Ta teď bude muset počkat, až u ISS zakotví japonský modul HTV-3, teprve poté bude moci ruský test pokračovat.

Ruská nákladní loď progress zakotvila u ISS

Automatická nákladní loď Progress M-15M v neděli úspěšně doletěla k Mezinárodní vesmírné stanici s více než dvěma tunami zásob. Progress vyletěl do vesmíru v pátek z kazašského kosmodromu Bajkonur na raketě sojuz.

Ruská nákladní loď progress se oddělila od ISS a odletěla dál od Země vypustit vědecký satelit

Obrázek k článku:

Po 82 dnech se v pondělí od Mezinárodní vesmírné stanice odpoutala ruská nákladní loď Progress M-13M (Progress 45). Nezamířila ale k Zemi, kde by shořela tak, jak je to zvykem u nákladních lodí zásobujících ISS, Progress M-13M se vydal opačným směrem na o 100 km vyšší orbitu, kde vypustila ruský vědecký mikrosatelit Chibis-M.

Rusko plánuje další let astronautů k ISS na 12. listopad, jen pár dní před odletem současné posádky

Obrázek k článku:

Ruská vesmírná agentura Roskosmos vydala tiskovou zprávu, podle které by měl následující let astronautů k Mezinárodní vesmírné stanici proběhnout 12. listopadu, pouhých pár dní před odletem stávající posádky zpátky na Zemi. Pokud vše proběhne podle tohoto plánu, nebude ISS opuštěna, což po pádu zásobovací lodi progress reálně hrozilo.

Vada, která způsobila nehodu progressu, vznikla už při výrobě a neměla by se opakovat

Obrázek k článku:

Příčina nehody zásobovací lodi progress 24. srpna byla vystopována až k přívodu paliva do motoru třetího stupně nosné rakety Sojuz U. Podle posledních zjištění vyšetřovací komise, která byla okamžitě ustanovena, vznikla tato chyba už při výrobě, nicméně jde o náhodný kaz, který by se neměl opakovat.

Od poloviny září zůstanou na ISS pouze tři astronauti, v listopadu hrozí opuštění stanice

Obrázek k článku:

Dva ruští kosmonauti Borisenko a Samokutyanev spolu s americkým astronautem Garanem nastoupí 15. září do připraveného sojuzu TMA-21 a opustí Mezinárodní vesmírnou stanici. Na ISS zanechají tři další astronauty Fossuma, Volkova a Furukawu, od roku 2009 tak zůstane ISS poprvé opět pouze se tříčlennou posádkou.

Rusko zrušilo zákaz letů raket Proton-M, sojuzy stále nelétají

Obrázek k článku:

30. srpna oznámila ruská tisková agentura Interfax, že ruská vesmírná agentura Roskomsos, ruší zákaz startů raket Proton-M s finálním stupněm Briz-M. Zákaz letů raket proton následoval po havárii při vypouštění telekomunikačního satelitu Express-AM4 18. srpna.

Inženýři Roskosmosu našli příčinu nehody zásobovací lodi Progress

Obrázek k článku:

Příčinou nehody bylo selhání generátoru v motoru třetího stupně nosné rakety sojuz, oznámil to 29. srpna na tiskové konferenci mluvčí ruské vesmírné agentury (Roskosmos) Alexei Kuznetsov. Roskosmos teď hodlá rychle chybu opravit a zabránit jejímu opakování, aby mohly rakety sojuz opět létat. Představitelé NASA naopak nabádají k důkladnosti a důrazu na bezpečnost, dokud nebude sojuz několikrát úspěšně vyzkoušen při letech bez posádky, žádný americký astronaut na jeho palubu nevstoupí.

Další ruské selhání, zásobovací loď Progress 44 se zřítila krátce po startu i s nákladem pro ISS

Obrázek k článku:

Krátce po startu se ve středu ruská raketa Sojuz-U společně se svým nákladem, vesmírnou zásobovací lodí Progress 44 (Progress M-12M), zřítila zpět na povrch Země. Jde už o druhou závažnou poruchu na raketách, které využívá ruská vesmírná agentura Roskosmos, minulý čtvrtek se nepodařilo dostat na určenou oběžnou dráhu telekomunikační satelit.

Vesmírná nákladní loď Progress M-10M se vypraví k ISS 27. dubna

Ruská nákladní vesmírná loď Progress odstartuje koncem dubna na vrcholku rakety Soyuz-U. Se dvěma a půl tunami zásob poletí nepilotovaný modul na Mezinárodní vesmírnou stanici. Mezi zásobami bude čerstvé ovoce jako jsou jablka, citrony nebo pomeranče, ale také například zavařené okurky. Mezi nákladem budou také "psychologické podpůrné balíčky" pro posádku jejichž obsahem jsou předměty od jejich rodin.