Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
SNC Demo-1

Soukromá mise SNC Demo-1 (Dream Chaser Demo-1) by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru 09 / 2022. Jejím cílem je ISS.
Dream Chaser
OperátorKomerční
Cílicon ISS
Začátekmission icon 09 / 2022
StatusPlánovaná
Aktuální zprávy z kategorie Dream Chaser

Vývoj nové rakety Vulcan jde podle plánu, zpožďuje se ale vývoj jejího prvního nákladu - landeru Peregrine

Vývoj a plánovaná certifikace rakety Vulcan jde podle plánu, zpožďuje se nicméně příprava jejího prvního nákladu. Nová raketa United Launch Alliance by měla při svém prvním letu vynést do vesmíru měsíční přistávací modul Peregrine společnosti Astrobotic. Ten však kvůli problémům s dodávkami třetích firem nebude připraven včas. Při dalším letu má raketa Vulcan vnést na oběžnou dráhu malý raketoplán Dream Chaser od Sierra Nevada Corporation.

Společnosti Dynetics a Sierra Nevada spojily své síly pro vývoj přistávacího modulu na Měsíc

Obrázek k článku:

Americké společnosti Dynetics a Sierra Nevada Corporation se spojily, aby společně vyvinuly přistávací modul pro dopravu astronautů na povrch Měsíce. Dynetics má zkušenosti jako dodavatel systémů a komponent pro jiné výrobce vesmírných zařízení, Sierra Nevada zase vyvíjí vlastní malý raketoplán Dream chaser.

Malý raketoplán Dream Chaser prošel dalším milníkem NASA, v roce 2020 by mohl letět k ISS

Obrázek k článku:

Americká společnost Sierra Nevada prošla ověřením NASA IR4 a může začít vyrábět první verzi raketoplánu Dream Chaser, která by se mohla podívat do vesmíru v roce 2020. Společnost vyvíjí raketoplán za pomoci zkušeností a financí NASA v rámci programu CRS-2 (Commercial Resupply Services 2) a v budoucnu by jeho prostřednictvím měla zásobovat Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. V rámci CRS-1 byly za pomoci NASA vyvinuty nákladní lodě Dragon a Cygnus, které už k ISS pravidelně létají.

Malý raketoplán Dream Chaser prošel dalším milníkem, volný let a přistání s autopilotem

Obrázek k článku:

11. listopadu prošel raketoplán společnosti Sierra Nevada Corporation (SNC) úspěšným testem, při kterém byl vyzkoušen volný let s autopilotem bez asistence jiných zařízení a následné přistání na ranveji. Šlo o simulaci poslední fáze letu při návratu z Mezinárodní vesmírné stanice, na kterou (a z které) by měl raketoplán v prvních letech svého provozu dovážet zásoby. Výsledky tohoto testu ovlivní výslednou podobu modelu, který už do vesmíru skutečně poletí. S prvním letem se počítá na rok 2019 nebo 2020.

NASA pozastavuje program na vývoj komerčních lodí, dokud nevyřeší stížnost jednoho z účastníků

Obrázek k článku:

NASA v září vybrala společnosti Boeing a SpaceX do konečné fáze jejího programu na vývoj vesmírných lodí pro dopravu astronautů Commercial Crew Transportation Capability (CCtCap). Třetí společnost, Sierra Nevada Corp. (SNC), která se s dvěma vybranými účastnila předchozí fáze programu, podala stížnost na výběr kandidátů do finální fáze. Všechny tři společnosti už od NASA přijaly značné obnosy peněz a jejich lodě se pomalu blíží k dokončení.

NASA má problém, stížnost Sierra Nevada může zpozdit práce na vývoji komerčních lodí

Obrázek k článku:

Před několika dny vybrala NASA společnosti SpaceX a Boeing pro pokračování svého programu na podporu vývoje a výroby nových vesmírných lodí. Mezi úzký výběr se ale nevešla třetí společnost, Sierra Nevada Corporation (SNC), která byla součástí předchozích kol programu a vyvíjí malý raketoplán Dream Chaser. Ta v pátek podala formální stížnost a dodává, že její návrh vyjde americké poplatníky o téměř miliardu dolarů levněji než ten od Boeingu (Boeing obdrží od NASA v následujících třech letech 4,2 miliardy dolarů).

Raketoplán Dream Chaser si vyzkoušel závěsný test, na podzim už poletí sám

Obrázek k článku:

Americká společnost Sierra Nevada provedla ve čtvrtek v Kalifornii druhý úspěšný test s malým raketoplánem Dream Chaser. Funkční prototyp byl v rámci dvouhodinového testovacího letu zavěšen na helikoptéře Erikson, která je vybavena jeřábem, a kopíroval trajektorii, po které bude po návratu z oběžné dráhy přistávat. Dream Chaser je jedním z plavidel, které si klade za cíl během několika let vynášet lidskou posádku do vesmíru.

První nové vesmírné lodě budou zřejmě pilotovat piloti soukromých společností

Obrázek k článku:

Technologický vývoj jde nezadržitelně kupředu. V Americe vzniká hned několik nových prototypů vesmírných lodí, které se už brzy dostanou do vesmíru. Přesto, že jsou z části financované státem prostřednictvím NASA, jsou vyvíjeny soukromými společnostmi a ty je také budou provozovat. S tím souvisí také to, kdo bude vesmírné lodi pilotovat, měli by to být piloti pracující pro provozovatele, nikoli astronauti NASA.

Vývoj mini raketoplánu Dream Chaser pokračuje i v nově vyhlášeném programu NASA CCiCap

Obrázek k článku:

Sierra Nevada Corporation (SNC) je jedna ze společností, která se účastní programu CCiCap americké vesmírné agentury, jehož výsledkem bude několik soukromých vesmírných lodí se schopností vynášet astronauty na oběžnou dráhu Země. SNC včera oznámila veřejnosti, že její mini raketoplán Dream Chaser už splnil první z několika bodů programu CCiCap (Commercial Crew Integrated Capability) a je na dobré cestě ke splnění časového i finančního harmonogramu.

Tři vesmírné lodě, kterým NASA věří natolik, že bude financovat jejich vývoj

Obrázek k článku:

V pátek NASA oznámila trojici společností, kterým hodlá nadále finančně pomáhat s vývojem jejich vesmírných lodí, raket a dalších technologií pro dopravu astronautů na nízkou oběžnou dráhu Země. Do finále souboje o dopravu na orbitu postoupily společnost SpaceX, Boeing a Sierra Nevada, společně si rozdělí přes miliardu dolarů během následujících 14 měsíců v rámci programu CCiCap.

Společnost Sierra Nevada otestovala design svého malého raketoplánu Dream Chaser

Obrázek k článku:

Koncem května otestovala Sierra Nevada Corporation (SNC) aerodynamické chování modelu Dream Chaseru přímo ve vzduchu. Model 1:1 k budoucímu raketoplánu vyzvedl vrtulník Erickson Air-Crane v Coloradu. Podobně jako už vysloužilé raketoplány, projde i Dream Chaser intenzivním testováním ve vzduchu, aby bylo bezpochyby jasné, že jeho křídla fungují tak, jak mají.

NASA testuje aerodynamiku Dream Chaseru, jedné z nově vyvíjených vesmírných lodí

Obrázek k článku:

Dream Chaser je malý raketoplán, který vyvíjí americká společnost Sierra Nevada v rámci programu NASA CCDev (Commercial Crew Development), který má zajistit vývoj nových vesmírných lodí pro dopravu astronautů do vesmíru. NASA aktuálně podrobuje model raketoplánu společně s modelem nosné rakety Atlas v jednom ze svých zařízení.

Osm nových vesmírných lodí, které vás vynesou na oběžnou dráhu, odkdy budou létat do vesmíru?

Obrázek k článku:

Nová éra naší civilizace je za rohem, už během několika let by se měly otevřít dveře hangárů a první komerční lodě odstartují na cestu do vesmíru. Na rozdíl od utopických plánů dřívějších dekád ovlivněných euforií způsobenou přistáním astronautů na Měsíci, jsou nynější očekávání reálnější, několik nových vesmírných lodí už totiž prochází testováním a další jsou ve vývoji.

Pět vesmírných lodí nadcházející éry lidských letů na oběžnou dráhu

Obrázek k článku:

V dubnu 2011 získaly čtyři americké společnosti kontrakty od NASA za 270 milionů dolarů na vývoj vesmírných lodí, které by měly převzít funkci dosluhujících raketoplánů. V současné době se v USA vyvíjí hned několik vesmírných lodí, které by už do pěti let mohly dopravovat astronauty na oběžnou dráhu Země. V následujícím článku vám představíme čtyři soukromé společnosti, jejichž vesmírné lodě získaly pozornost americké vesmírné agentury a k tomu jednu vesmírnou loď navíc.