Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Cygnus NG-18

Cygnus
OperátorKomerční
Typmission icon Nákladní
Cílicon ISS
Začátekmission icon 15. 10. 2022
StatusPlánovaná
Soukromá mise Cygnus NG-18 by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru 15. 10. 2022. Jejím cílem je ISS.
Aktuální zprávy z kategorie Cygnus

Krátce po půlnoci odletěla k ISS komerční nákladní loď Cygnus

Obrázek k článku:

Start nákladního modulu se zásobami pro ISS proběhl pouhou minutu po půlnoci v noci z úterý na středu. Cygnus s téměř čtyřtunovým nákladem vynesla na oběžnou dráhu raketa Antares. Tato konkrétní loď nese označení S.S. Ellison Onizuka, po jednom z astronautů, kteří zahynuli při havárii raketoplánu Challenger.

Nákladní loď Cygnus opustila vesmírnou stanici. Čeká ji prodloužená mise na oběžné dráze

Obrázek k článku:

Automatická nákladní loď Cygnus společnost Northrop Grumman ve středu podle plánu opustila Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Cygnus nyní míří na 20denní prodlouženou misi, při které bude zkoumáno chování ohně v prostředí mikrogravitace.

Automatická nákladní loď Cygnus projde na oběžné dráze zkušebním ohněm

Obrázek k článku:

Aby vědci vyzkoušeli, jak se oheň chová ve vesmíru, provedou experiment v nákladním prostoru lodi Cygnus, která následně shoří v atmosféře. Loď aktuálně kotví u ISS, kam přiletěla v říjnu se zásobami pro posádku. Její odpojení od stanice a začátek prodloužené mise je plánován na 6. ledna.

Automatická nákladní loď Cygnus opustila ISS a vydala se na prodlouženou misi na oběžné dráze

Obrázek k článku:

V pondělí se po 83 dnech odpojila vesmírná loď Cygnus od Mezinárodní vesmírné stanice ISS a vydala se na prodlouženou misi. Při ní vypustí na oběžnou dráhu dva malé cubesaty a provede experiment s ohněm na palubě, který sponzoruje NASA.

Upgradovaná raketa Antares vynesla v sobotu do vesmíru novou verzi nákladní lodi Cygnus

Zásobovací loď Cygnus opustila ISS a vydala se na svou sekundární misi na oběžné dráze

Obrázek k článku:

Po téměř čtyřech měsících se včera automatická zásobovací loď Cygnus společnosti Northrop Grumman odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Tentokrát však neshoří hned v atmosféře s odpadky, jak by bývá zvykem, ale vydá se dál od Země na sekundární misi. Během ní vypustí malé družice a vyzkouší nové manévry.

Na ISS poletí tento týden nová 3D tiskárna a virtuální realita

Obrázek k článku:

Pokud vše půjde podle plánu, odletí ve čtvrtek k Mezinárodní vesmírné stanici ISS nákladní loď Cygnus. Poveze s sebou zásoby pro astronauty, nové vybavení stanice a experimenty. Mezi nimi také 3D tiskárna vybavená zařízením na recyklaci plastového odpadu pojmenovaná Refabricator, které bude z použitého plastu vyrábět vlákna pro 3D tisk. Automatickou nákladní loď Cygnus vynese na oběžnou dráhu raketa Antares ve čtvrtek v 10:49 našeho času.

Nákladní loď Cygnus vyzkoušela své motory pro úpravu oběžné dráhy ISS

Obrázek k článku:

V úterý vyzkoušela společnost Northrop Grumman schopnost jejich vesmírné lodi Cygnus změnit oběžnou dráhu Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Motory nákladní lodi byly zažehnuty na 50 sekund a výsledkem bylo navýšení rychlosti orbitálního komplexu, které jej vyslalo o celých 90 metrů výše. Zkouška proběhla podle plánu a při budoucích misích budou mít lodě Cygnus více paliva pro korekce oběžné dráhy ISS.

Astronauti při výstupu do vesmíru opravili robotické rameno na ISS

Obrázek k článku:

Dva američtí astronauti (Joea Acaba a Randy Bresnik) v pátek opravili při výstupu do volného vesmíru robotické rameno, které je potřeba pro kotvení soukromých nákladních lodí. Během téměř sedmihodinové operace dokončili opravy na tzv Canadarm 2, které je klíčovou součástí vesmírné stanice už 16 let a dnes se hojně používá pro kotvení automatických lodí se zásobami. Jeho použití se předpokládá už 13. listopadu, kdy ke stanici přiletí nákladní loď Cygnus.

Společnost Orbital Sciences vybrala pro příští let nákladní lodi Cygnus rakety Atlas V

Obrázek k článku:

Po říjnové nehodě rakety Antares, která zničila předchozí loď Cygnus směřující na ISS, se společnost Orbital Sciences rozhodla využít jiné rakety, aby nedošlo ke zpoždění v dodávkách na stanici. Atlas V je osvědčená raketa, kterou provozuje společnost United Launch Aliance. Obě společnosti podepsaly dohodu, podle které bude raketa Atlas využita pro start lodi Cygnus jednou nebo dvakrát. Nejbližší plánovaný start je v posledním čtvrtletí roku 2015.

Vyšetřování nehody rakety Antares je v plném proudu, vše ukazuje na závadu na motoru rakety

Obrázek k článku:

První výsledky vyšetřování nehody z 28. října poukazují na závadu na motoru rakety Antares, oznámila to ve středu 5. listopadu společnost Orbital Sciences. Raketa Antares je poháněná motory AJ26, které jsou modifikovanou verzí sovětských motorů NK-33 a NK-43, známé pro svůj výjimečný poměr výkon/hmotnost (136,7). Výsledkem pravděpodobně bude ukončení používání těchto motorů v raketách Antares v budoucnosti. Orbital Sciences hodlá dodržet svůj kontrakt s NASA na dodávky zásob na ISS, bez změny ceny a pouze s mírnou změnou termínů startů raket.

Raketa Antares explodovala při startu, měla vynést nákladní loď Cygnus k ISS

Obří exploze ozářila místo prvního nočního startu rakety Antares, která měla vynést na oběžnou dráhu nákladní loď Cygnus, jež měla na ISS dovézt nové zásoby. NASA i společnost Orbital Sciences nadále vyšetřují příčinu exploze ale zároveň pokračují v přípravách dalších zásobovacích misí. Vesmírná loď Cygnus už k ISS dvakrát se zásobami doletěla a včera se tak mělo stát potřetí, celkem by měl Cygnus podle dosavadního kontraktu letět k ISS osmkrát. Podle NASA havárie rakety nijak neohrozí posádku na oběžné dráze. Už v prosinci by měla k orbitální stanici letět druhá soukromá nákladní loď, Dragon.

Nákladní loď Cygnus míří po úspěšném startu rakety Antares k orbitální stanici

Obrázek k článku:

Už druhá soukromá společnost se pokouší prorazit s technologií pro zásobování Mezinárodní vesmírné stanice. Po společnosti SpaceX, jejíž Dragon už ISS několikrát navštívil, přichází na řadu Orbital Sciences a vesmírná loď Cygnus, která ve středu odstartovala na první demonstrační let. Raketa Antares odstartovala s nákladní lodí Cygnus ve středu v Virginie a realizovala tak první let z tohoto amerického státu k ISS, doposud létaly rakety, včetně Falconu s Dragonem, k ISS z Floridy.

Společnost Orbital Sciences úspěšně otestovala raketu Antares, příště už poletí s nákladní lodí Cygnus

Obrázek k článku:

Společnost Orbital Sciences získala, podobně jako SpaceX, kontrakt od NASA na dopravu zásob na Mezinárodní vesmírnou stanici. Podobně jako SpaceX také vyvíjí vlastní raketu i vesmírnou loď. Sestrou k už fungující raketě Falcon 9, která vynáší na oběžnou dráhu vesmírnou loď Dragon, je raketa Antares, která prošla v neděli finálním testem a vynesla do výšky 250 kilometrů náklad, který má představovat budoucí automatickou nákladní loď Cygnus.

Finální test rakety Antares proběhl úspěšně, už v létě by mohl proběhnout první let k ISS

Americká společnost Orbital Sciences provedla v pátek finální test své rakety Antares před jejím prvním letem do vesmíru, který by měl proběhnout v příštích týdnech. Při svém příštím letu do vesmíru, plánovaném na léto tohoto roku, by už měla raketa Antares nést automatickou vesmírnou nákladní loď Cygnus, jejímž cílem bude Mezinárodní vesmírná stanice.

Start vesmírné lodi Dragon byl odložen, zřejmě kvůli problémům při poslední misi

Obrázek k článku:

První soukromá nákladní loď, která zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice, má zřejmě výraznější problémy se svým provozem. Při poslední misi v říjnu se objevilo několik závad, které jsou zřejmě důvodem, proč společnost SpaceX posouvá příští start Dragonu k ISS o dva měsíce později, na březen 2013.

Dragon včera dopadl do Pacifiku a úspěšně tak ukončil první soukromou misi k ISS, další budou brzy následovat

Necelý rok po dosloužení raketoplánů mají zase Spojené státy způsob jak se dostat k Mezinárodní vesmírné stanici. Zatím tak může cestovat pouze náklad, ale lety astronautů už jsou také v plánu. Dragon se stal první soukromou lodí, která k ISS doletěla a brzy budou následovat další, příští na řadě je nákladní loď Cygnus, která se k ISS zřejmě vydá příští rok.

Let rakety Antares se soukromou nákladní lodí Cygnus k ISS byl odložen na červen

Obrázek k článku:

Podobně jako vesmírná loď Dragon i Cygnus společnosti Orbital Sciences se podívá do vesmíru o několik měsíců později oproti původním plánům. Z už odloženého únorového termínu se tentokrát start rakety Antares (dříve označována jako Taurus II) odkládá na začátek léta. Problémy s certifikací některých komponent rakety už oddálily první testovací start k ISS o více než osm měsíců.

NASA určila termín druhého startu vesmírné lodi Dragon, tentokrát poletí přímo k ISS

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX poletí podle prohlášení NASA do vesmíru 7. února příštího roku. Cílem mise Dragon C2 bude zakotvení u Mezinárodní vesmírné stanice v rámci programu COTS (Commercial Orbital Transportation Services), se kterým chce NASA najít náhradu za vysloužilé raketoplány mezi soukromými společnostmi.

První demonstrační let automatické zásobovací lodi Cygnus proběhne začátkem roku 2012

Obrázek k článku:

Cygnus je automatická vesmírná zásobovací loď vyvíjená společností Orbital Sciences, která má s NASA kontrakt na osm dodávek zásob na ISS do roku 2015. Podle aktuálního plánu by měl demonstrační let proběhnout začátkem příštího roku.

První modul pro automatickou vesmírnou loď Cygnus byl dopraven z Evropy do Ameriky

Obrázek k článku:

Společnost Thales Alenia Space oznámila, že dodala Orbital Sciences první nákladní modul z italského Turína. Ve Virginii jej společnost Orbital Sciences spojí se servisním modulem a dokončí tak výrobu své vesmírné lodi Cygnus, se kterou chce pro NASA dopravovat náklad na ISS v rámci programu COTS (Commercial Orbital Transportation Services).