Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Dragon CRS-26

OperátorKomerční
Typmission icon Nákladní
Cílicon ISS
Začátekmission icon 18. 11. 2022
StatusPlánovaná
Soukromá mise Dragon CRS-26 by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru 18. 11. 2022. Jejím cílem je ISS.
Aktuální zprávy z kategorie Dragon

NASA se dohodla s Axiom Space na druhé komerční misi na palubu ISS

Obrázek k článku:

Americká vesmírná agentura se dohodla se soukromou společností Axiom na druhé komerční misi k ISS. První mise proběhla v dubnu tohoto roku a 3 civilisté při ní strávili přes 2 týdny na orbitální stanici. Při druhé misi se tento scénář bude zřejmě opakovat, i když všechny detaily zatím nejsou známé. Axiom pro turistické mise k ISS využívá vesmírných lodí Crew Dragon od SpaceX.

USA i Rusko chtějí mít stálou přítomnost na ISS - vymění si astronauty pro lety v Sojuzu a Dragonu

Obrázek k článku:

Vesmírné agentury ze Spojených států a Ruska se dohodly na vzájemné výměně astronautů při letech na ISS. Pokud by se tak nestalo, hrozilo by oběma stranám, že by na palubě orbitální stanice neměly v určitých časových úsecích žádného svého astronauta. Ještě letos na podzim by tak měl americký astronaut Frank Rubio letět do vesmíru v Sojuzu z Kazachstánu a ruská kosmonautka Anna Kikina v Dragonu z USA.

NASA nakoupí od SpaceX dalších 5 letů Crew Dragonu k ISS

Obrázek k článku:

Americká vesmírná agentura NASA 1. června oznámila, že má v plánu od SpaceX poptat 5 dalších letů vesmírné lodi Crew Dragon. Celkem se tak počet plánovaných ostrých letů Dragonu navýšil na 14 (bez testovacích letů). SpaceX tak bude zřejmě k ISS létat přes rok 2030.

Posádka mise Crew-4 odletěla k ISS, čekalo se na přílet trojice vesmírných turistů

Obrázek k článku:

Mise Crew-4 měla podle původních plánů odstartovat v sobotu 23. dubna v 11:26 středoevropského letního času. Nepříznivé počasí však zpozdilo odlet předchozí mise Axiom-1 od ISS a dochází tak k posunu i mise Crew-4 až na středu. Posádku vynesla na oběžnou dráhu vesmírná loď Crew Dragon, konkrétně zcela nové plavidlo Freedom. Pro SpaceX jde o čtvrtou pilotovanou misi k ISS v rámci stávajícího kontraktu s NASA.

Vesmírná loď Crew Dragon je na cestě k ISS s trojicí platících turistů

Obrázek k článku:

První ryze turistická mise Axiom-1 (Ax-1, Axiom Mission 1) se třemi platícími zákazníky na ISS je na cestě. Společnost SpaceX je ke stanici vyslala ve vesmírné lodi Crew Dragon doprovází je zkušený astronaut. Každý z turistů za cestu zaplatil 55 milionů dolarů. Společnost Axiom Space, která misi zorganizovala, plánuje další mise a za dva roky by chtěla k ISS začít připojovat vlastní komerční moduly.

Nákladní loď Dragon se v neděli odpoutala od ISS a zamířila zpět na Zemi

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX v pondělí úspěšně ukončila svou misi CRS-24 k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Do vesmíru letěla loď Dragon Cargo v prosinci loňského roku a přivezla vánoční dárky a zásoby.

Na podzim by měl letět první ruský kosmonaut na oběžnou dráhu Dragonem

Obrázek k článku:

Americká vesmírná agentura NASA oznámila společně se svým ruským protějškem, že se dohodly na vzájemné výměně astronautů při dopravě na ISS. Už na podzim by měl ruský kosmonaut odletět do vesmíru na palubě soukromé lodi Crew Dragon, které si objednává NASA. Výměnou poletí americký astronaut v některém z nadcházejících letů ruského Sojuzu.

Crew Dragon s posádkou úspěšně vyletěl na oběžnou dráhu

Obrázek k článku:

Start vesmírné lodi Dragon proběhl ve čtvrtek 11. listopadu krátce po třetí hodině ráno. Původně to mělo být už koncem října, ale start rakety Falcon 9 byl odložen kvůli nepříznivému počasí, ze zdravotních důvodů jednoho z členů posádky a kvůli zpožděnému návratu předchozí mise. Cílem vesmírné lodi Dragon při misi Crew-3 je Mezinárodní vesmírná stanice ISS, kam by měla doletět zhruba 24 hodin po startu.

Soukromá poptávka po Dragonech narůstá, SpaceX zvažuje další rozšíření svojí flotily

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX po úspěšném završení komerčního letu Inspiration4 zaznamenala zvýšený zájem o soukromé lety vesmírnou lodí Dragon na oběžnou dráhu. Oznámil to Benji Reed, šéf letů s posádkou ve SpaceX. Společnost aktuálně disponuje dvojicí vyzkoušených lodí Crew Dragon určených pro lety s posádkou (Resilience a Endeavour), třetí poletí do vesmíru poprvé v říjnu a další dvě jsou ve vývoji. Pokud bude poptávka nadále vysoká, společnost zváží výrobu dalších Dragonů.

Inspiration4: civilní astronauti se v noci na neděli vrátili z vesmíru

Obrázek k článku:

Ve čtvrtek ve dvě hodiny ráno vyletěla na oběžnou dráhu vesmírná loď Crew Dragon Resilience se čtyřčlennou civilní posádkou. Na rozdíl od předchozích suborbitálních komerčních letů Blue Origin a Virgin Galactic se tentokrát jedná o skutečný let do vesmíru. Crew Dragon vyletěl do výšky 585 kilometrů, tedy výš než kdokoli jiný za posledních 12 let. Vesmírná loď je při této misi vybavena kupolí s výhledem, která posádce poskytne výhled.

Nákladní loď Dragon úspěšně přistála u ISS, na stanici přivezla přes 2 tuny nákladu

Obrázek k článku:

Automatická nákladní loď Dragon společnosti SpaceX v neděli úspěšně vyletěla na oběžnou dráhu a v pondělí zakotvila u ISS. Při misi CRS-23 dopravila na ISS 2 170 kilogramů zásob a experimentů. Na palubě Dragonu je mimo jiné experimentální robotické rameno od japonské společnosti Gitai, které si vyzkouší operace ve stavu beztíže. V budoucnosti by vědci chtěli podobnou technologii využít pro běžné práce ve vesmíru, které dnes musí dělat posádka.

Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou úspěšně přistál v Mexickém zálivu, výjimečně za tmy

Obrázek k článku:

Krátce před devátou hodinu přistála vesmírná loď se čtyřmi astronauty v Mexickém zálivu. Po dvou odložených pokusech se společnost SpaceX spolu s NASA rozhodly k nezvyklému přistání posádky mise Crew-1 za tmy. Jedná se o první americké přistání s astronauty za tmy od mise Apollo 8 v roce 1968.

Čtyřčlenná posádka mise Crew-2 dorazila v Dragonu na ISS

Obrázek k článku:

Mise Crew-2 úspěšně odstartovala z Floridy v pátek krátce před polednem. Jedná se o druhý oficiální let nové vesmírné lodi Crew Dragon, který na oběžnou dráhu vynesl čtveřici astronautů, dva jsou z NASA, jeden z ESA a jeden z Japonska (JAXA). Už začátkem dubna přiletěl k ISS také ruský Sojuz s tříčlennou posádkou.

Vesmírný turismus se rozvíjí: SpaceX plánuje další komerční misi na oběžnou dráhu. Už letos

Obrázek k článku:

Jared Isaacman, americký miliardář a pilot, si u SpaceX domluvil vlastní vesmírnou misi s lodí Crew Dragon. On a tři další cestující se už letos v říjnu podívají na oběžnou dráhu. Na rozdíl od mise společnosti Axiom Space, která je plánována na začátek příštího roku, ale zřejmě nepoletí na ISS. Prostřednictvím této mise chce miliardář získat 200 milionů dolarů pro dětskou nemocnici St. Judes v americkém Memphisu.

Nová verze nákladní lodi Dragon poprvé přistála na Zemi, přivezla 2 tuny nákladu z vesmírné stanice

Obrázek k článku:

Nákladní loď Dragon ve čtvrtek brzy ráno úspěšně přistála v Mexickém zálivu. Na její palubě se nacházelo něco málo přes dvě tuny nákladu, který přivezla z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Byla tak zakončena první mise nové verze této vesmírné lodi označované jako Dragon 2 nebo Cargo Dragon. Mise trvala 38 dní.

U ISS aktuálně kotví dvě vesmírné lodě Dragon, upgradovaná automatická verze přivezla nový modul

Obrázek k článku:

Automatická vesmírná loď Dragon v neděli úspěšně vyletěla na oběžnou dráhu. Kromě zásob pro posádku veze také zcela nový modul - přechodovou komoru Bishop. Jedná se o první zcela soukromý modul, který bude na stanici instalován. Bishop umožní vypouštět do vesmíru větší objekty než dosud používaná komora Kibo.

Dragon se čtyřčlennou posádkou zakotvil u Mezinárodní vesmírné stanice

Obrázek k článku:

V pět hodin ráno našeho času se vesmírná loď Crew Dragon spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí.

SpaceX a NASA plánují příští start vesmírné lodi Dragon s posádkou na 15. listopadu

Obrázek k článku:

NASA a SpaceX plánují první ostrý let vesmírné lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici. Po květnovém testovacím letu se dvěma astronauty bude v listopadu na palubě už čtyřčlenná posádka. NASA dnes oznámila, že tento let s označením Crew-1 je plánován na 15. listopadu v 1:49 středoevropského času.

Společnost Axiom Space plánuje k ISS připojit vlastní obytné moduly pro vesmírné turisty

Obrázek k článku:

Americká společnost Axiom Space má vybranou trojici zájemců o let na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Aktuálně probíhá finalizace smluv s jednotlivými zájemci a také s NASA. První turistický let k ISS na palubě vesmírné lodi Crew Dragon je plánován na konec příštího roku. Axiom Space plánuje také výstavbu komerčních modulů na ISS, které se později od stanice odpojí a vytvoří samostatnou orbitální stanici.

První ostrý let vesmírné lodi Crew Dragon se kvůli problémům s raketou Falcon 9 odkládá o několik dní

Obrázek k článku:

NASA v sobotu oznámila, že odloží plánovaný let Crew Dragonu se čtyřčlennou posádkou. Důvodem jsou problémy motoru Merlin na raketě Falcon 9 začátkem měsíce, kvůli kterým došlo k odložení startu s novou GPS družicí. Podle oficiálního vyjádření se start mise s označením Crew-1 k ISS posouvá z 31. října na začátek až polovinu listopadu.

Z Mezinárodní vesmírné stanice uniká vzduch, posádka hledá díru v plášti ruského modulu

Obrázek k článku:

Ruská vesmírná agentura oznámila, že se astronautům na ISS podařilo identifikovat modul, ze kterého uniká z orbitální stanice vzduch. Nachází se v ruském modulu Zvezda, který tvoří centrální část ruské části stanice. Aktuálně astronauti hledají, kde přesně je porušený plášť modulu. Únik vzduchu je malý a aktuálně nepředstavuje žádný problém pro tříčlennou posádku stanice.

Společnost Axiom finalizuje smlouvy pro první zcela soukromou misi k ISS v příštím roce

Obrázek k článku:

Už v říjnu příštího roku by měla proběhnout první kompletně soukromá mise k Mezinárodní vesmírná stanici. Během ní poletí na oběžnou dráhu tři vesmírní turisté spolu se zkušeným astronautem Michaelem Lopez-Alegriou vesmírnou lodí Crew Dragon. Celá mise by měla trvat 10 dní. Smlouvy s NASA, SpaceX a vesmírnými turisty by měly být podepsány do konce letošního října.

Další let vesmírné lodi Dragon s posádkou je v plánu na 23. října tohoto roku

Obrázek k článku:

První ostrý let posádky ve vesmírné lodi Crew Dragon proběhne 23. října. Mise Crew-1 vynese čtveřici astronautů na ISS, kteří zde zůstanou zhruba půl roku. Původně byla mise v plánu už na konec září, NASA ale nakonec vybrala říjnový termín, protože v září budou je stanici přilétat automatické nákladní lodě.

V Mexickém zálivu přistála vesmírná loď Crew Dragon s posádkou

Obrázek k článku:

V neděli završila dvoučlenná posádka druhý testovací let vesmírné lodi Crew Dragon, když úspěšně přistála na mořské hladině. Nová vesmírná loď od společnosti SpaceX tak splnila podmínky pro certifikaci od NASA a bude moci dopravovat astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici. Jedná se o první soukromě vyvinutou vesmírnou loď pro posádku.

Crew Dragon automaticky zakotvil s posádkou u Mezinárodní vesmírné stanice

Obrázek k článku:

V sobotu večer proběhl odložený start rakety Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon, která vynesla na oběžnou dráhu posádku dvou astronautů Douglase Hurleyho and Roberta Behnkena. Jde po devíti letech o první let astronautů do vesmíru ze Spojených států. V neděli večer čeká astronauty kotvení u Mezinárodní vesmírné stanice.

Posádka Dragonu dorazila na Floridu před plánovaným středečním startem

Obrázek k článku:

Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley mají podle aktuálního plánu ve středu 27. května odletět na ISS v nové vesmírné lodi Crew Dragon. Jde o historicky první soukromý let do vesmíru s posádkou. Oba už dorazili do Kennedyho vesmírného centra a budou nyní testovat skafandry a samotnou loď Dragon.

První Dragon, který poveze astronauty do vesmíru, byl naplněn palivem

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX po úspěšném tankování přesunula vesmírnou loď Crew Dragon do hangáru, kde na něj čeká raketa Falcon 9. Start lodi s dvoučlennou posádkou je stále v plánu na 27. května.

NASA a SpaceX pracují s Tomem Cruisem na prvním filmu natáčeném přímo ve vesmíru

Obrázek k článku:

NASA v úterý oznámila, že pracuje na filmu s hercem Tomem Cruisem, který by se natáčel na ISS. U projektu je také společnost SpaceX, jejíž vesmírné lodi Crew Dragon by mohlo být využito pro dopravu herců a dalších na ISS. První posádka by se měla lodí Crew Dragon dostat na ISS koncem května.

První let Dragonu s posádkou je v plánu na 27. května

Obrázek k článku:

NASA a společnost SpaceX plánují první let vesmírné lodi Crew Dragon s lidskou posádkou na 27. května. Cílem mise s označením Demo-2 je Mezinárodní vesmírná stanice, kde dvojice astronautů pobude několik měsíců.

V Pacifiku přistála poslední loď Dragon první generace

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX ukončila provoz první generace své nákladní lodi Dragon, která zásobovala Mezinárodní vesmírnou stanici. Druhá generace začne létat na oběžnou dráhu ještě letos, ať už s posádkou nebo bez ní. Na rozdíl od starší verze Dragonu má ta nová lehce odlišný vzhled, nový software a může nést posádku až 7 astronautů. S ISS bude nový Dragon kotvit automaticky.

SpaceX vyvine novou verzi Dragonu, za pomoci rakety Falcon Heavy bude létat ke stanici Gateway

Obrázek k článku:

NASA vybrala společnost SpaceX k zásobování lunární orbitální stanice Gateway. Od roku 2024 by k ní měla nejméně dvakrát letět vylepšená automatická loď Dragon XL.

SpaceX o víkendu vyzkouší oddělení lodi Dragon od rakety v průběhu letu

18. ledna se SpaceX chystá na poslední velký test vesmírné lodi Crew Dragon před letem s posádkou na ISS. Během letu dojde k oddělení kapsle Dragon od rakety Falcon 9. Při testu má dojít k ověření bezpečnosti posádky při případných problémech s raketou v průběhu letu.

NASA v příštích pěti letech plánuje komerční lety k Mezinárodní vesmírné stanici

Obrázek k článku:

NASA chce využít nových soukromých vesmírných lodí Crew Dragon a Starliner k umožnění komerčních letů na ISS. Takové mise by mohly trvat od 15 do 30 dní a mimo jiné by umožnily zhodnocení psychologických dopadů na netrénované astronauty.

Crew Dragon zažehl při pozemním testu své SuperDraco trysky, následovat bude simulace přerušení letu

Boeing se v prosinci chystá poslat vesmírnou loď Starliner na ISS, zatím bez posádky

Obrázek k článku:

Americká společnost Boeing oznámila aktualizované plány na testování vesmírné lodi CST-100 Starliner. Začátkem listopadu proběhne zkouška nouzového přerušení letu a v polovině prosince dlouho očekávaný let na ISS bez posádky. Teprve po těchto dvou testech může přijít na řadu let s posádkou, v něm však bude Boeing pravděpodobně předběhnutý společností SpaceX s vesmírnou lodí Crew Dragon.

První raketa Falcon 9, která ponese astronauty do vesmíru, prošla prvním testovacím zážehem

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX 29. srpna otestovala statickým zážehem motorů raketu Falcon 9, která vynese do vesmíru loď Crew Dragon při testovací misi Demo-2. Při této misi budou na palubě Dragonu dva astronauti a poletí k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Půjde o druhou testovací misi lodi Crew Dragon, při té první úspěšně doletěla na ISS a zpět, avšak zatím bez posádky. Doposud nebylo stanoveno pevné datum této mise, očekává se nicméně, že to bude koncem tohoto, nebo začátkem příštího roku.

Orbitální stanice ISS má nový dokovací port. Bude sloužit novým soukromým vesmírným lodím

Obrázek k článku:

Dvojice amerických astronautů včera při výstupu do volného prostoru zprovoznila nový port pro vesmírné lodě na ISS s označením IDA-3 (International Dock Adapter). Zařízení bude používáno novými loděmi Crew Dragon a Starliner, které aktuálně vyvíjí společnosti SpaceX a Boeing. Na ISS už funguje podobné zařízení IDA-2, které bylo nainstalováno v roce 2016.

Dragon i Starliner by mohly letět k ISS s posádkou v listopadu

Obrázek k článku:

Aktuální plány NASA ukazují, jak by mohly létat první soukromé vesmírné lodě k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde nicméně pouze o plány a volné sloty na ISS, nikoliv o stanovená data, kdy by měly lodě skutečně letět. Aktuálně mezi sebou soutěží Boeing s lodí Starliner a SpaceX s lodí Crew Dragon o to, kdo jako první vynese astronauty na oběžnou dráhu. Obě lodi by podle těchto údajů mohly letět k ISS s posádkou ještě letos, tedy pokud nedojde ke komplikacím. A k těm v tomto oboru dochází často.

Vesmírná loď Crew Dragon by mohla přistát za pomoci trysek, kdyby selhal padák a NASA tuto funkci schválila

Obrázek k článku:

Loď Crew Dragon měla původně přistávat na pevném povrchu a pomocí trysek, tato funkce však byla příliš komplexní a složitá na certifikaci od NASA, že od ní bylo nakonec upuštěno. Místo toho přistává Crew Dragon v oceánu a za pomoci padáků, které byly původně sekundární způsob brzdění v atmosféře. Trysky však zůstaly součástí kabiny a slouží v případě nouzového vystřelení kabiny při problémech s raketou. Podle Elona Muska by nicméně pořád mohly být použity při přistávání.

Vesmírná loď Crew Dragon po své první misi k ISS úspěšně přistála v oceánu, příští let už s posádkou

Obrázek k článku:

Po sobotním startu na raketě Falcon 9 a šesti dnech strávených ve vesmíru se vesmírná loď Crew Dragon dnes odpoledne úspěšně vrátila ze své první testovací mise. Crew Dragon zatím stále ještě bez posádky přistál za asistence čtyř padáků v Atlantiku ve 14:47 CET a završil tak úspěšnou první testovací misi Demonstration mission-1. Po této misi má následovat už let s posádkou, který by mohl proběhnout v červenci, ale je možné, že pro zajištění maximální bezpečnosti dvou astronautů na palubě, může být start odložen.

První testovací let vesmírné lodi Crew Dragon pokračuje úspěšným zakotvením u ISS

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Crew Dragon na své první cestě do vesmíru úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice. Nový Dragon je nyní ke stanici připojen přes nový mezinárodní kotvící adaptér k modulu Harmony. Vesmírná loď určená pro dopravu astronautů může u stanice vydržet až 210 dní, při tomto testovacím letu se však zdrží jen 5 dní, poté se opět vrátí na Zemi.

První soukromá vesmírná loď Crew Dragon je na oběžné dráze, v rámci testovacího letu poletí k ISS

Obrázek k článku:

V sobotu v 8:54 našeho času odstartovala raketa Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon na její první cestu k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. V prvních deseti minutách proběhlo vše podle plánů, raketa vynesla vesmírnou loď na oběžnou dráhu a její první stupeň se vrátil zpět na Zemi, kde řízeně přistál na palubě automatické lodi v oceánu. Crew Dragon je nová verze vesmírné lodi Dragon, kterou společnost Spacex modifikovala pro lety astronautů na oběžnou dráhu.

Vesmírná loď Crew Dragon poletí do vesmíru poprvé 7. ledna, zatím bez posádky

Obrázek k článku:

NASA oznámila datum prvního testovacího letu vesmírné lodi Crew Dragon společnosti SpaceX - proběhne 7. ledna 2019. Během této mise poletí poprvé modifikovaná verze vesmírné lodi Dragon pro lety s posádkou k ISS, zatím však ale bez astronautů, ti loď vyzkouší nejdříve v červnu příštího roku. Půjde o první let soukromé vesmírné lodi designované pro dopravu osob do vesmíru.

Vesmírná loď Dragon Crew nebude opakovaně použitelná pro dopravu astronautů do vesmíru

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX oznámila, že oproti původním plánům nebude opakovaně používat lodě Dragon Crew, které mají od příštího roku vynášet posádku na ISS. Dudůvodem je to, že při návratu z vesmíru bude Dragon, podobně jako jeho nákladní automatická verze, přistávat v oceánu a slaná voda loď poškodí natolik, že by bylo příliš náročné ji opět připravit pro let s posádkou. Použité lodě Dragon Crew tak budou zřejmě znovu použité pouze pro nákladní dopravu na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

První let vesmírné lodi Crew Dragon proběhne ještě letos

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX ještě letos vypraví svou novou vesmírnou loď Crew Dragon k ISS, půjde o nepilotovaný testovací let, který ověří bezpečnost lodi pro posádku. O několik měsíců později pak poletí stejná loď už s astronauty, půjde o první let americké vesmírné lodi od posledního letu raketoplánu v roce 2011. V příštím roce bychom se měli dočkat také letu další nové vesmírné lodi, tentokrát Starliner od Boeingu.

SpaceX pošle první astronauty na cestu kolem Měsíce nejdříve příští rok

Obrázek k článku:

Americká společnost SpaceX doposud plánovala poslat dva vesmírné turisty na cestu kolem Měsíce ještě do konce tohoto roku. Tyto plány se však posouvají až na příští rok, pravděpodobně na jeho polovinu. Tato mise vesmírné lodi Crew Dragon (Dragon 2) byla poprvé oznámena začátkem roku 2017 a jejím cílem bylo vynést vesmírnou loď s posádkou na raketě Falcon Heavy na takovou oběžnou dráhu, která by ji zavedla až k Měsíci. Měsíc by loď Dragon s posádkou obletěla během jednoho týdne a potom by se vrátila zpátky do atmosféry Země.

SpaceX odkládá letošní testovací lety lodi Crew Dragon s lidskou posádkou o 4 měsíce

Obrázek k článku:

Podle aktuálního plánu NASA pro starty vesmírných misí odsunula společnost SpaceX dva testovací lety své nové vesmírné lodi Crew Dragon určené pro dopravu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Podle původního plánu měl první let bez posádky proběhnout v dubnu 2018 a další, s posádkou, pak v srpnu. Aktuální plán letů ale počítá s prvním testovacím letem bez posádky v srpnu a s posádkou potom koncem roku. Společnost SpaceX odkládá lety často, stojí za tím snaha o maximální bezpečnost a úspěch každé mise.

Nové vesmírné lodě Dragon a Starliner pro lety astronautů na oběžnou dráhu, plány pro rok 2018

Obrázek k článku:

V roce 2018 pravděpodobně poletí do vesmíru dvě nové vesmírné lodě soukromých společní Boeing a SpaceX, proběhnout by měly alespoň testovací starty bez posádky. Od příštího roku pak lze očekávat už pravidelné lety soukromých společností na ISS s posádkou. Obě firmy spolupracují s NASA, s jejíž technickou pomocí a financemi jsou nové lodě pro lety na ISS vyvíjeny. Obě společnosti kromě toho upravují startovací rampy a další vybavení pro posádku, jako jsou například skafandry.

Revoluce v dopravě astronautů na oběžnou dráhu přijde v roce 2017

Obrázek k článku:

V roce 2017 plánuje NASA první mise pro své soukromé partnery ze společností SpaceX a Boeing. První let astronautů na oběžnou dráhu z amerického území od dosoužení raketoplánů bude mít na starosti Boeing a jeho vesmírná loď CST-100, která je ve svém vývoji o kousek dál než Dragon V2 společnosti SpaceX. NASA oznámila plány na příští roky poté, co bylo ukončeno správní řízení s třetí společností Sierra Nevada Corporation, která se nedostala do posledního kola programu, který NASA masivně dotuje z veřejných zdrojů.

Aktualizováno: Aktuálně je start rakety Falcon 9 s Dragonem plánován na sobotu

Obrázek k článku:

Start rakety Falcon 9 s nákladní lodí Dragon je aktuálně plánovaný na sobotní dopoledne středoevropského času. Po několika odkladech v prosinci došlo k odložení také úterního startu, tentokrát je příčinou problém na druhém stupni rakety. Původně plánovaný páteční náhradní termín byl posunut ještě o jeden den na sobotu. Tento let rakety Falcon 9 bude doprovázet také test nového systému, který umožní opakovatelné použití raket a zlevní tak dopravu nákladu do vesmíru, dá společnosti SpaceX velkou výhodu oproti konkurenci.

Start Dragonu byl kvůli technické závadě na raketě Falcon odložen na leden

Obrázek k článku:

Kvůli technické závadě, která se objevila při testu rakety Falcon 9, byl odsunut její start s vesmírnou lodí Dragon k ISS. Dragon měl odletět k Mezinárodní vesmírné stanici původně už ve středu, úterní testy prvního stupně rakety ale nedopadly tak, jak by si operátoři přáli. Start tak byl odsunut na pátek, ani do té doby se však nepodařilo problém odstranit a byl tak určen nový termín startu 6. ledna.

Další let Dragonu k orbitální stanici zřejmě proběhne v pátek 19. prosince

Obrázek k článku:

Pátý komerční start nákladní lodi Dragon společnosti SpaceX byl odsunut z 16. na 19. prosince. Důvodem změny termínu je oficiálně snaha dát společnosti SpaceX více času na zajištění hladkého průběhu startu rakety Falcon 9 a následného letu k ISS. Nebylo by však překvapením, kdyby příčinou byla zvýšená opatrnost po říjnové nehodě rakety Antares, která patří druhé společnosti, jež pro NASA dopravuje náklad na ISS.

SpaceX a Boeing už zase mohou pracovat na vesmírných lodích Dragon a CST-100

Obrázek k článku:

NASA zrušila nařízení, kterým začátkem října zastavila práce na vývoji dvou komerčních vesmírných lodí, které dotuje ze svého rozpočtu. Společnosti Boeing a SpaceX musely vývoj pozastavit v reakci na stížnost, kterou podala třetí společnost, Sierra Nevada Corporation, na kterou už dotace v novém kole programu CCtCap nevyšly. Je běžné, že americké instituce pozastaví v takových případech tok peněz a vyčkají na rozhodnutí právníků. NASA však považuje za vitální aby byly vesmírné lodě Dragon a CST-100 dokončeny včas, aby nebylo ohroženo fungování ISS, na kterou mají dopravovat americké astronauty. O stížnosti SNC by mělo být rozhodnuto do ledna.

Dragon letí do vesmíru s první 3D tiskárnou, ulehčí astronautům život na oběžné dráze

Obrázek k článku:

Dnes v 7:52 SELČ odstartovala z mysu Canaveral raketa Falcon 9 s nákladní lodí Dragon (Dragon V1) a míří k Mezinárodní vesmírné stanici, u které zakotví v úterý. Start proběhl bez problémů, servisní modul Dragonu rozvinul své solární panely a vesmírná loď je na cestě k ISS. Mezi víc než dvěma tunami nákladu je také 3D tiskárna, první která se podívá do vesmíru. Tato nová technologie ulehčí život astronautům, pro které je každý kilogram dopravený ze Země vždy měsíce daleko a stojí miliony dolarů.

NASA vybrala dvě společnosti, které budou dopravovat astronauty na orbitální stanici

Obrázek k článku:

Od roku 2011, kdy dosloužil poslední raketoplán, nedokáží USA dopravit posádku do vesmíru a musí tak spolupracovat s Rusy a létat Sojuzy z Bajkonuru. To se ale brzy změní, NASA totiž posledních pět let dotuje z programu CCDev soukromé společnosti, které vyvíjí nové dopravní prostředky na oběžnou dráhu. Z původní pětice se do finále dostaly dvě firmy - SpaceX, která už dopravuje na ISS náklad prostřednictvím své lodi Dragon a Boeing, který vyvíjí loď CST-100. Během dvou let by měly začít lety s posádkou na nízkou oběžnou dráhu, zejména k ISS.

Dragon má na oběžné dráze problémy s tryskami, SpaceX ale věří že k ISS doletí úspěšně

Obrázek k článku:

Třetí mise Dragonu začala včera odpoledne, raketa Falcon 9 úspěšně vynesla nákladní loď na oběžnou dráhu, po oddělení od posledního stupně však došlo k závadě - nezačaly fungovat trysky Dragonu. Ten tak zůstal na oběžné dráze Země a zanedlouho bylo jasné, že k ISS v daném termínu nedoletí. Společnost SpaceX ale pohotově začala problémy řešit a teď už by všechny jeho trysky měly být funkční.

Dragon letí v pátek k ISS, SpaceX dnes začíná s předletovými testy rakety Falcon 9

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Dragon už není u ISS žádným nováčkem, ke stanici v březnu poletí už potřetí. Na palubu komplexu přiveze jeho posádce nové zásoby a oblečení, počítačové vybavení, chlazené experimenty a další vybavení stanice. V pondělí dojde k tradičnímu předletovému zážehu rakety Falcon 9, který potrvá dvě sekundy. Poté bude připravena kompletní raketa i s Dragonem, která do vesmíru vyletí v pátek 1. března.

První nové vesmírné lodě budou zřejmě pilotovat piloti soukromých společností

Obrázek k článku:

Technologický vývoj jde nezadržitelně kupředu. V Americe vzniká hned několik nových prototypů vesmírných lodí, které se už brzy dostanou do vesmíru. Přesto, že jsou z části financované státem prostřednictvím NASA, jsou vyvíjeny soukromými společnostmi a ty je také budou provozovat. S tím souvisí také to, kdo bude vesmírné lodi pilotovat, měli by to být piloti pracující pro provozovatele, nikoli astronauti NASA.

Start vesmírné lodi Dragon byl odložen, zřejmě kvůli problémům při poslední misi

Obrázek k článku:

První soukromá nákladní loď, která zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice, má zřejmě výraznější problémy se svým provozem. Při poslední misi v říjnu se objevilo několik závad, které jsou zřejmě důvodem, proč společnost SpaceX posouvá příští start Dragonu k ISS o dva měsíce později, na březen 2013.

Dragon je úspěšně zpátky, v neděli dosedl s pomocí padáku na mořskou hladinu

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Dragon má na rozdíl od progressu, ATV nebo HTV jednu důležitou schopnost, dokáže nejen vyletět do vesmíru, ale také přiletět zpátky. To se mu podařilo po třetí v neděli, kdy zakončil svou první ostrou misi k Mezinárodní vesmírné stanici a dovezl zpátky na Zemi přes 700 kilogramů materiálu.

Astronauti na ISS našli při vykládání zásob z Dragonu překvapení, zmrzlinu v mrazáku

Obrázek k článku:

V neděli ve večerních hodinách vyletěla raketa Falcon 9 s vesmírnou lodí Dragon na oběžnou dráhu. Přes závadu na jednom z motorů v prvních minutách letu proběhlo dopravení Dragonu na oběžnou dráhu v pořádku. Tři dny na to doletěla nákladní loď automaticky k ISS, kde ji astronauti pomocí robotického ramene ukotvili na modulu Harmony. Během následujících více než dvou týdnů dojde k jejímu vyskladnění a opětovnému naskladnění, poté se Dragon vrátí na Zemi s přistáním v Pacifiku.

První z dvanácti komerčních cest Dragonu k ISS odstartuje dnes z Floridy

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Dragon se dnes vydá na svou první ostrou cestu k Mezinárodní vesmírné stanici. Start rakety je naplánován na pondělí ráno, 2:35 středoevropského času z mysu Canaveral na Floridě (20:35 místního času v neděli), Dragon doletí k ISS o tři dny později. Nákladem je asi půl tuny zásob pro astronauty na palubě orbitální stanice.

Dragon poletí podruhé k Mezinárodní vesmírné stanici 7. října

Obrázek k článku:

NASA spolu se svými mezinárodními partnery v neděli zveřejnila termín pro start rakety Falcon 9 s automatickou nákladní lodí Dragon. Pokud půjde vše podle plánu vyletí Dragon po třetí na oběžnou dráhu 7. října (náhradní startovací okno je ještě 8. října).

SpaceX se připravuje na první skutečný zásobovací let k ISS, Dragon poletí do vesmíru už v říjnu

Obrázek k článku:

Americká společnost SpaceX se letos zapsala do historie letem své vesmírné lodi Dragon, která jako první soukromé plavidlo zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice. Ještě letos začne společnost s pravidelným zásobováním stanice, kterým nahradí minulý rok vysloužilé raketoplány a bude tak pomáhat splnit americké závazky vůči jejich partnerům v programu ISS.

Video společnosti SpaceX shrnující hlavní momenty historické mise Dragon C2

Obrázek k článku:

Americká soukromá společnost SpaceX zveřejnila na svém youtube kanálu video, které shrnuje historickou misi Dragonu, prvního soukromého plavidla, které zakotvilo u Mezinárodní vesmírné stanice. Pokochejte se záběry z mise, která znamená významný zlom ve vývoji dopravy do vesmíru.

Dragon včera dopadl do Pacifiku a úspěšně tak ukončil první soukromou misi k ISS, další budou brzy následovat

Necelý rok po dosloužení raketoplánů mají zase Spojené státy způsob jak se dostat k Mezinárodní vesmírné stanici. Zatím tak může cestovat pouze náklad, ale lety astronautů už jsou také v plánu. Dragon se stal první soukromou lodí, která k ISS doletěla a brzy budou následovat další, příští na řadě je nákladní loď Cygnus, která se k ISS zřejmě vydá příští rok.

AKTUALIZOVÁNO: Dragon se oddělil od ISS a míří do atmosféry Země, odpoledne dopadne do Pacifiku

Obrázek k článku:

S o něco těžším nákladem než dovezla na ISS se dnes vrátí na Zemi nákladní loď Dragon, čímž ukončí svou druhou misi ve vesmíru a historicky první misi soukromého plavidla k Mezinárodní vesmírné stanici. Do Pacifického oceánu by měl Dragon dopadnout několik kilometrů od pobřeží Kalifornie, dnes kolem čtvrté hodiny odpolední.

SpaceX má první kontrakt na využití své budoucí těžké rakety Falcon Heavy

Obrázek k článku:

Lídr trhu v poskytování satelitních služeb, společnost Intelsat podepsala se SpaceX kontrakt o využití rakety Falcon Heavy, kterou SpaceX vyvíjí. Raketa Falcon Heavy (dříve Falcon 9 Heavy) bude schopná vynést na nízkou oběžnou dráhu 53 tun nákladu a na cestu k Marsu 14 tun.

Velký úspěch SpaceX: Dragon úspěšně kotví u modulu Harmony

Obrázek k článku:

v 18:02 našeho času byl Dragon upevněn pomocí robotického ramene k Modulu Harmony. Poprvé se tak podařilo soukromé společnosti dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici zásoby pro její posádku.

Dragon má povolení se přiblížit k vesmírné stanici

Obrázek k článku:

Mise Dragon C2 probíhá i dnes hladce a bezproblémově. Společnost SpaceX dnes dostala povolení se s automatickou lodí přiblížit přes magickou hranici 200 metrů, která tvoří ochrannou zónu kolem stanice. Dragon se přiblíží na 150 metrů, kde provede další manévry a testy, teprve potom bude moci na další metu, 30 metrů od stanice.

Vesmírná loď Dragon úspěšně odstartovala na svou první cestu k ISS

Obrázek k článku:

Raketa Falcon 9 s automatickou nákladní lodí Dragon po mnoha odkladech nakonec úspěšně odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici. Jde o historicky první cestu soukromého plavidla k orbitálnímu komplexu, která by měla otevřít dveře do nové éry výzkumu ve vesmíru.

SpaceX znovu odkládá první let Dragonu k Mezinárodní vesmírné stanici

Obrázek k článku:

Start rakety Falcon 9 s automatickou verzí nákladní lodi Dragon byl v sobotu přerušen kvůli vysokému tlaku v jednom z motorů. K přerušení odpočítávání došlo pouhých několik momentů po zážehu rakety, která měla poslat Dragon na historickou první komerční misi k ISS. Příští termín startu by mohlo být nadcházející úterý nebo středa, definitivně se však rozhodne až po důkladném prozkoumání problému.

SpaceX určilo nový termín prvního startu vesmírné lodi Dragon k ISS - 19. května

Po několika dnech má Dragon opět daný termín startu, ten se už posouval několikrát ve snaze o úspěšné předvedení cílů nadcházející mise. Nepilotovaná vesmírná loď má za úkol se přiblížit k Mezinárodní vesmírné stanici a dopravit na ni zásoby pro astronauty. Aktuální termín startu je určen na 19. května.

SpaceX opět odkládá let vesmírné lodi Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX ve středu oznámila, že start rakety Falcon 9 s automatickou vesmírnou lodí Dragon, který byl od minulého týdne plánovaný na 7. května, bude zřejmě znovu odložen. Důvodem je ladění softwaru vesmírné lodi, hlavně její navigace, která má sloužit pro přiblížení k Mezinárodní vesmírné stanici. Nový termín zatím nebyl určen, jednou z variant je podle mluvčí společnosti 10. květen, nový termín startu by měl být určen v pátek.

První soukromá loď Dragon poletí k Mezinárodní vesmírné stanici zřejmě 7. května

Obrázek k článku:

První soukromá vesmírná loď Dragon poletí k orbitální stanici o něco později než se ještě v pondělí plánovalo. Už několikrát odložený start byl v pondělí večer odložen znovu, tentokrát už pouze o týden na 7. května. Důvodem je další testování zařízení, které je zodpovědné za navigaci na oběžné dráze a přiblížení k ISS.

Vesmírná loď Dragon odstartuje novou éru letů do vesmíru už na konci dubna

Obrázek k článku:

Už za pouhé dva týdny by mohla začít nová fáze pro vesmírnou dopravu, lety na oběžnou dráhu se soukromými vesmírnými loděmi. Tím prvním průkopníkem bude Dragon, vesmírná loď kalifornské společnosti SpaceX, která bude prvním soukromým plavidlem, které zakotví u Mezinárodní vesmírné stanice. Už několikrát odložený a pozměněný start rakety Falcon 9 s Dragonem na své špičce je tentokrát naplánovaný na 30. dubna a podle NASA i SpaceX nic nebrání začátku mise Dragon C2 (COTS Demo Flight 2).

Jaký bude první náklad vesmírné lodi Dragon, který příští měsíc poveze na ISS?

Obrázek k článku:

Asi 530 kilogramů nákladu poletí společně s Dragonem na jeho první misi k Mezinárodní vesmírné stanici. Jde stále o testovací let, během kterého se automaticky naváděná kapsle přiblíží k ISS, kde bude zachycena robotickým ramenem a ukotvena na jednom z modulů komplexu. Po týdnu na stanici pak bude modul naplněn materiálem pro návrat na Zemi a Dragon odletí zpátky na povrch, kde dosedne do Pacifického oceánu.

SpaceX testuje nové trysky záchranného systému vesmírné lodi Dragon

Obrázek k článku:

Nové motory se jmenují SuperDraco a po bocích Dragonu se jich nachází hned osm. Jejich úkolem bude zajistit bezpečné přistání, v případě nouze a to ne jen na Zemi, ale také kdekoliv jinde ve sluneční soustavě, alespoň tak to tvrdí CEO společnosti SpaceX, Elon Musk.

SpaceX odkládá první let vesmírné lodi Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici

Obrázek k článku:

První let Dragonu k ISS se podle mluvčí společnosti odkládá, kvůli blíže nespecifikovaným příčinám. Oznámení přichází necelý měsíc před plánovaným letem první komerční nákladní lodi k ISS, který se měl uskutečnit 7. února.

NASA určila termín druhého startu vesmírné lodi Dragon, tentokrát poletí přímo k ISS

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX poletí podle prohlášení NASA do vesmíru 7. února příštího roku. Cílem mise Dragon C2 bude zakotvení u Mezinárodní vesmírné stanice v rámci programu COTS (Commercial Orbital Transportation Services), se kterým chce NASA najít náhradu za vysloužilé raketoplány mezi soukromými společnostmi.

Upravená vesmírná loď Dragon se připravuje na svůj první let k ISS, poprvé s nákladním modulem

Obrázek k článku:

Automatická vesmírná loď Dragon, která se připravuje na první let k orbitální stanici, byla převezena z továrny společnosti SpaceX v Kalifornii na Floridu, odkud poletí do vesmíru na vrcholku rakety Falcon 9. V hangáru společnosti na floridském mysu Canaveral už čekají první i druhý stupeň rakety Falcon 9 a podle mluvčího SpaceX by během příštího týdne měl dorazit také nákladní modul. Start byl původně plánován na letošní prosinec, ale NASA i CEO SpaceX Elon Musk si připouští možnost, že testovací let k ISS proběhne až začátkem příštího roku.

Osm nových vesmírných lodí, které vás vynesou na oběžnou dráhu, odkdy budou létat do vesmíru?

Obrázek k článku:

Nová éra naší civilizace je za rohem, už během několika let by se měly otevřít dveře hangárů a první komerční lodě odstartují na cestu do vesmíru. Na rozdíl od utopických plánů dřívějších dekád ovlivněných euforií způsobenou přistáním astronautů na Měsíci, jsou nynější očekávání reálnější, několik nových vesmírných lodí už totiž prochází testováním a další jsou ve vývoji.

SpaceX představuje první opakovatelně použitelnou raketu Falcon 9 a vesmírnou loď Dragon

Obrázek k článku:

"Opakovatelné použití je klíč k razantnímu snížení nákladů na cesty do vesmíru" řekl Elon Musk, zakladatel společností SpaceX a PayPal. Kromě opakovatelně použitelné vesmírné lodi Dragon, vyvíjí společnost SpaceX také první opakovatelně použitelnou raketu, která bude modifikací stávajícího nosiče Dragonu Falcon 9.

Cíl Dragonu při druhém letu do vesmíru je nejistý, Rusko chce zakázat kotvení u ISS

Obrázek k článku:

Vedoucí ruské části mise ISS, Vladimir Solovyov, řekl podle ruské tiskové agentury RIA Novosti, že je sice plánován let Dragon k ISS, na dálku řízená kapsle ale nemá u stanice zakotvit, pouze se k ní přiblížit a provádět operace v blízkosti ISS. Americká společnost SpaceX však společně s NASA plánuje v listopadu u Mezinárodní vesmírné stanice zakotvit.

SpaceX hodlá vyvinout opakovatelně použitelnou raketu, která umožní cestu lidí na Mars

Obrázek k článku:

Na srpnové konferenci představil CEO společnosti SpaceX Elon Musk plán jak dopravit astronauty na povrch Marsu, chce toho dosáhnout do dvaceti let. Pro realizaci takové cesty je nutno dopravit do vesmíru ze Země množství zásob, a to něco stojí. Podle Muska však palivo představuje pouhých 0,3 % nákladů při startu raket Falcon 9, to nejdražší je totiž raketa samotná a právě zde hodlá se svou společností SpaceX ušetřit.

Vesmírná loď Dragon podstoupí finální test už letos v prosinci, automaticky zakotví u ISS

Obrázek k článku:

Představitelé kalifornské společnosti SpaceX a NASA se shodli, že "technicky" souhlasí s tím, aby raketa Falcon 9 s kapslí Dragon odstartovala 30. listopadu 2011 k Mezinárodní vesmírné stanici. Ještě ale nejde o finální svolení k provedení této mise, je totiž třeba vše důkladně naplánovat, protože jde o zcela nový postup, se kterým se původně nepočítalo.

VIDEO: Doposud nejreálnější vizi přistání lidí na Marsu nabízí společnost SpaceX

Obrázek k článku:

Koncem dubna představila americká společnost SpaceX svou vizi evoluce vesmírné lodi Dragon. Teprve v roce 2008 společnost poprvé úspěšně vyzkoušela vlastní raketu Falcon 1, v roce 2010 byla úspěšně představena další raketa Falcon 9 a bezpilotní vesmírný modul Dragon, tím však ambice SpaceX nekončí. Latos byla představena raketa Falcon Heavy a v dalších fázích vývoje bude modul Dragon modifikován v plnohodnotný dopravní prostředek pro lidskou posádku, nejprve na oběžnou dráhu a později také například na Mars.

Pět vesmírných lodí nadcházející éry lidských letů na oběžnou dráhu

Obrázek k článku:

V dubnu 2011 získaly čtyři americké společnosti kontrakty od NASA za 270 milionů dolarů na vývoj vesmírných lodí, které by měly převzít funkci dosluhujících raketoplánů. V současné době se v USA vyvíjí hned několik vesmírných lodí, které by už do pěti let mohly dopravovat astronauty na oběžnou dráhu Země. V následujícím článku vám představíme čtyři soukromé společnosti, jejichž vesmírné lodě získaly pozornost americké vesmírné agentury a k tomu jednu vesmírnou loď navíc.

Rusové varují NASA, kotvení soukromých lodí u ISS povolí jen pokud si budou jisti bezpečností

Obrázek k článku:

V době, kdy se na několika místech v USA vyvíjejí vesmírné lodě, které by měly cestovat na oběžnou dráhu a zásobovat Mezinárodní vesmírnou stanici, varovalo Rusko NASA, že nepovolí kotvení žádné vesmírné lodi, pokud nebudou mít absolutní jistotu, že je to bezpečné. "Neudělíme povolení ke kotvení u ISS, pokud nebudeme mít jasný důkaz o bezpečnosti a spolehlivosti těchto zařízení", řekl Alexei Krasov, vedoucí oddělení lidských letů v ruské vesmírné agentuře Roskosmos, "doposud nemáme vůbec ověřené, že tyto vesmírné lodě splňují všechna bezpečnostní opatření."

SpaceX chce se svou vesmírnou lodí Dragon přistát na Marsu a na dalších planetách

Obrázek k článku:

Space Exploration (SpaceX) je jednou ze čtyř společností, které od NASA získaly miliony dolarů na vývoj pilotované vesmírné lodi, která by měla nahradit dosluhující raketoplány. 75 milionů dolarů, které získala společnost SpaceX, chce využít na transformaci už existující verze Dragonu, aby byla schopná cest do vesmíru s lidskou posádkou. Pro srovnání NASA kupuje jedno místo pro amerického astronauta na ruském Sojuzu za 63 milionů dolarů, náklady na jednoho astronauta v Dragonu při cestě na ISS by měly být kolem 20 milionů dolarů.

Soukromé lety lidí do vesmíru jsou zase o krok blíže, NASA rozděluje stovky milionů dolarů

Obrázek k článku:

S cílem nahradit dosluhující raketoplány rozdělil americký úřad pro letectví a vesmír kontrakty za 270 milionů dolarů. Tyto finance budou rozděleny mezi čtyři americké společnosti, které se účastní programu CCDev2 (commercial crew development). Cílem americké vesmírné agentury je předat dopravu osob a nákladu na nízkou oběžnou dráhu soukromým společnostem, aby se mohla sama soustředit na průzkum hlubokého vesmíru.

NASA koupil od Roskosmosu cesty do vesmíru za 753 milionu dolarů

Zakoupená místa na ruské vesmírné lodi Sojuz jsou pro roky 2014 a 2015 a zajistí NASA 12 pasažérů. Cena na jedno místo vychází na 62,7 milionu dolarů, což je nárůst oproti 55,8 milionům za jedno z šesti míst zakoupených pro roky 2013 a 2014. "Je to meziroční nárůst 8,5 procenta," řekl mluvčí NASA Josh Bluck, "který pokrývá nárůst inflace v Rusku."

Raketoplán Discovery odstartoval na svou poslední cestu k Mezinárodní vesmírné stanici

Obrázek k článku:

Ve čtvrtek několik minut před jedenáctou hodinou večerní středoevropského času odstartoval na svou poslední cestu raketoplán NASA Space shuttle Discovery. Start proběhl s mírným zpožděním oproti původnímu termínu, ale nakonec byl úspěšný a raketoplán dosáhl oběžné dráhy. V průběhu předstartovních příprav bylo zřejmé, že technici NASA chtějí mít skutečnou jistotu, že bude zajištěno bezpečí astronautů na palubě. Zážeh motorů Discovery byl nakonec natahován až ke konci startovacího okna pro cestu k ISS.

Společnost SpaceX se hodlá soustředit na vývoj vesmírného modulu pro lidskou posádku

Obrázek k článku:

Společnost se vyjádřila, že dočasně odsouvá vývoj nosné rakety Falcon 1 a hodlá se plně soustředit na dokončení vesmírného modulu Dragon. Snahou SpaceX je získání masivní veřejné zakázky NASA na dopravu zásob i lidské posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici. Ze všech firem je k této zakázce nejblíže právě SpaceX, v prosinci se společnosti podařilo vypustit prototyp vesmírné lodi Dragon na oběžnou dráhu a následně s ním i bezpečně přistát na Zemi.

SpaceX si věří, chce přeskočit testovací let a rovnou se svým Dragonem zakotvit u ISS

Obrázek k článku:

Poté co v prosinci 2010 absolvovala americká společnost SpaceX úspěšný test svého vesmírného plavidla Dragon, požádala Úřad pro letectví a vesmír (NASA) o schválení následující mise, zásobování Mezinárodní vesmírné stanice. Původně byla plánována testovací mise naprázdno, v rámci které by se Dragon k ISS přiblížil a provedl testovací manévry, ale nezakotvil by u ní a vrátil by se na Zemi. SpaceX teď ale veřejně požádala NASA o sloučení dvou následujících testů a provedení ostrého zásobování orbitální stanice reálnými zásobami.

SpaceX chce ke svému modulu Dragon přistávací trysky

Obrázek k článku:

V pondělí 17. ledna oznámila americká společnost SpaceX, že by chtěla zahájit proces upgradu své orbitální kapsule Dragon. Cílem je připravit vesmírnou loď Dragon na pravidelné lety na orbitální dráhu s lidskou posádkou. Společnost se snaží získat zakázku od NASA na transport astronautů na ISS a zpět. Podle vyjádření na webu SpaceX se jejich inženýři také připravují vytvořit nový design nouzového záchranného mechanismu, který by měl zajistit bezpečnost posádky po celou dobu letu. Návratový modul Dragon společnosti SpaceX se v prosinci 2010 stal prvním soukromým dopravním prostředkem, který vykonal cestu na oběžnou dráhu a zpátky.

Americká společnost SpaceX vyslala svou vesmírnou loď na oběžnou dráhu

Obrázek k článku:

Ve středu 8. prosince odstartovala na špičce rakety Falcon 9 vesmírná kapsle Dragon. Orbitální dráhy dosáhla po asi 10 minutách letu a následně Zemi podle plánu 2x obkroužila. Mise byla úspěšně zakončena, když se sonda po hladkém vstupu do atmosféry snesla do Pacifického oceánu, kde byla vyzvednuta. Soukromá společnost SpaceX dosáhla velkého milníku, když jako první nevládní organizace vyslala na oběžnou dráhu vesmírné plavidlo, které se následně vrátilo na Zemi.

Ve středu 8.12. otestuje společnost SpaceX svůj vesmírný koráb

Z floridského mysu Canaveral by měla na oběžnou dráhu odstartovat na raketě Falcon9 Dragon Space Capsule. Tam by měla kapsule absolvovat 4 orbitální oblety Země, a potom přistát v Pacifickém oceánu. Cílem zkoušky je otestovat chování kapsule ve vesmíru, ověřit schopnosti manévrovat a vrátit se na Zemi. SpaceX je jedna ze dvou soukromých společností, které dostaly od vlády USA zakázku na transport zboží na Mezinárodní vesmírnou stanici. Jejich nepilotované vesmírné lodě by měly nahradit letku dosluhujících raketoplánů.