Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Falcon Heavy USSF 67

OperátorKomerční
Typmission icon Nákladní
Cílicon Oběžná dráha
Začátekmission icon Q4 / 2022
StatusPlánovaná
Soukromá mise Falcon Heavy USSF 67 by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru Q4 / 2022. Jejím cílem je Oběžná dráha.
Aktuální zprávy z kategorie Falcon

Během jednoho roku by mohlo proběhnout až 6 startů rakety Falcon Heavy

Obrázek k článku:

Nejsilnější aktivní raketa současnosti Falcon Heavy zatím letěla do vesmíru jen 3x. Naposledy to bylo před více než třemi lety a na čtvrtý let se stále čeká. Důvodem odkladu letů Falcon Heavy však není raketa ale její náklady, které nejsou připraveny. SpaceX kvůli tomu má bokem odloženo 7 raket Falcon 9, které chce použít pro sestavení Falcon Heavy, jedná se o víc než třetinu flotily. V následujících 12 měsících by se to ale mělo změnit - v plánu je hned 6 letů Falcon Heavy.

Raketa Falcon 9 pokořila vlastní rekord - náklad do vesmíru vynesla už 14x

Obrázek k článku:

Raketa Falcon 9 s označením B1058, která v neděli ráno vynesla na oběžnou dráhu další várku družic Starlink, letěla do vesmíru už po čtrnácté. Raketa opět úspěšně přistála a bude tedy znovu použita. Podle tweetu Elona Muska tak zatím není zřejmé, kde je hranice použitelnosti těchto raket.

Společnost SpaceX úspěšně použila jediný stupeň rakety Falcon 9 dvakrát během 3 týdnů

Obrázek k článku:

Tím, že první stupeň raket Falcon 9 po svém využití přistává zpátky na Zemi, může je SpaceX použít vícekrát. Některé z raket už byly ve vesmíru víc než desetkrát. S posledním vynesením družic Starlink americká firma pokořila další rekord - v rychlosti obratu jediné rakety. Booster s označením B1062 letěl v pátek do vesmíru už po šesté, a to po pouhých 21 dnech od svého předchozího letu.

Vysloužilá čínská raketa dopadla na povrch Měsíce, vytvořila nový kráter

Obrázek k článku:

Do Měsíce v pátek odpoledne narazil stupeň vysloužilé čínské rakety. Na kolizní trajektorii jej v lednu objevil astronom Bill Gray. Srážka se odehrála na odvrácené straně Měsíce zřejmě při ní vznikl nový kráter. Původně to vypadalo, že se jedná o raketu Falcon 9, která vynesla do vesmíru družici DISCOVR, pozdější sledování ale ukázalo, že jde o čínskou raketu z lunární mise Chang´e 5-T1.

Družice Starlinku padají z oběžné dráhy, může za to zvýšená sluneční aktivita

Obrázek k článku:

Až 40 družic konstelace Starlink vynesených raketou Falcon 9 minulý týden znovu vstoupilo do atmosféry. Způsobila to geomagnetická bouře na oběžné dráze, která dočasně zvýšila hustotu atmosféry. Vyšší hustota způsobila tření a následné zpomalení družic, což vedlo k postupnému snížení jejich výšky. Snahy společnosti SpaceX o jejich záchranu nakonec nepomohly a dojde k jejich zániku v atmosféře.

Sonda DART, jejímž cílem je srážka s planetkou, zprovoznila svou jedinou kameru

Obrázek k článku:

Ve středu 24. listopadu zažehla raketa Falcon 9 své motory a vynesla na oběžnou dráhu vesmírnou sondu DART. Jejím úkolem bude příští rok narazit do malé planetky a změnit tak její oběžnou dráhu kolem mateřské planetky Didymos. NASA tak chce společně s dalšími partnery vyzkoušet jednu z metod odklonění potenciálně nebezpečné planetky, u které by hrozila srážka se Zemí. Na misi DART v následujících letech naváže evropská mise Hera.

Crew Dragon s posádkou úspěšně vyletěl na oběžnou dráhu

Obrázek k článku:

Start vesmírné lodi Dragon proběhl ve čtvrtek 11. listopadu krátce po třetí hodině ráno. Původně to mělo být už koncem října, ale start rakety Falcon 9 byl odložen kvůli nepříznivému počasí, ze zdravotních důvodů jednoho z členů posádky a kvůli zpožděnému návratu předchozí mise. Cílem vesmírné lodi Dragon při misi Crew-3 je Mezinárodní vesmírná stanice ISS, kam by měla doletět zhruba 24 hodin po startu.

Těžká raketa Falcon Heavy by mohla příští rok letět do vesmíru hned 5x

Obrázek k článku:

Raketa Falcon Heavy tvořená trojicí běžných Falconů 9 zatím letěla do vesmíru 3x. V příštím roce by tato aktuálně nejsilnější raketa na světě mohla letět na oběžnou dráhu hned 5x. Vyplývá to z aktuálně nasmlouvaných startů společnosti SpaceX. 3 lety jsou při americkou armádu, jeden pro společnost Viasat a nakonec vynese vesmírnou sondu Psyche pro NASA.

Vesmírnou sondu Europa Clipper vynese do vesmíru raketa Falcon Heavy

Obrázek k článku:

Americká vesmírná agentura vybrala raketu, která do vesmíru vynese meziplanetární sondu Europa Clipper. Bude jí Falcon Heavy od společnosti SpaceX, tedy raketa složená ze tří běžných raket Falcon 9. Celková cena, kterou NASA zaplatí, je 178 milionů dolarů. Půjde zatím o nejvzdálenější místo ve sluneční soustavě, kam Falcon Heavy něco pošle. Zatím nejdál letěla Tesla Elon Muska vynesená při prvním letu k oběžné dráze Marsu.

Společnost Astrobotic vybrala raketu Falcon Heavy pro dopravu roveru VIPER na povrch Měsíce

Obrázek k článku:

NASA plánuje v roce 2023 lunární misi VIPER, při které bude rover hledat vodu v polární oblasti Měsíce. Téměř půltunové zařízení na jeho povrch dopraví přistávací modul Griffin od Astrobotic, a ten bude do vesmíru vynesený na raketě Falcon Heavy od SpaceX. Robotická mise VIPER je přípravou na pilotované mise Artemis, při kterých se lidé vrátí na povrch Měsíce.

Spojené arabské emiráty plánují po Marsu dobýt také Měsíc, už příští rok tam chtějí poslat rover

Obrázek k článku:

Japonská firma ispace oznámila, že v příštím roce plánuje dopravit na povrch Měsíce rover spojených arabských emirátů. Zařízení o váze 10 kilogramů nese jméno Rashid a do vesmíru jej vynese raketa Falcon 9. Společnost iSpace poskytne přistávací modul a komunikaci pro misi. Sonda Hope Spojených arabských emirátů letos v únoru úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Marsu.

V létě a na podzim poletí do vesmíru po delší odmlce opět těžká raketa Falcon Heavy

Obrázek k článku:

Po více než dvou letech od posledního startu poletí letos v létě opět do vesmíru raketa Falcon Heavy od společnosti SpaceX, která se skládá ze tří raket Falcon 9. Tato raketa, která letěla na oběžnou dráhu zatím 3x, vynese v červenci a říjnu náklad pro americké vesmírné síly. Během mise bude poslední stupeň rakety několikrát zažehnut, aby umístil náklad na různé oběžné dráhy.

NASA se domluvila se SpaceX, Falcon Heavy dopraví na oběžnou dráhu Měsíce základní moduly stanice Gateway

Obrázek k článku:

Americká vesmírná agentura vybrala společnost SpaceX pro dopravu základních modulů stanice Gateway na oběžnou dráhu Měsíce. Součástí dohody je doprava modulu PPE (Power and Propulsion Element), který bude stanici zásobovat energií a obytného modulu HALO (Habitation and Logistics Outpost). Oba moduly poletí do vesmíru společně na raketě Falcon Heavy nejdřív v květnu 2024. Celkem za tuto službu NASA zaplatí SpaceX 331,8 milionů dolarů.

Teleskop SPHEREx vynese na oběžnou dráhu raketa Falcon 9

Obrázek k článku:

NASA oznámila výběr rakety, která vynese na oběžnou dráhu vesmírný teleskop SPHEREx. Zařízení do vesmíru dopraví raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Start mise je plánován mezi červnem 2024 a dubnem 2025.

Při středeční misi Starlink letěla raketa Falcon 9 do vesmíru už po osmé

Obrázek k článku:

Raketa Falcon 9 s označením B1051 se ve středu stala nejčastěji používanou raketou. Do vesmíru a zpět už tento konkrétní nosič letěl celkem 8x. Společnost SpaceX tak dál posouvá možnosti opakovaného použití svých raket. Podle Elona Muska mohou nejnovější verze raket Falcon 9 letět si vesmíru bez větších úprav 10x. S pravidelnou údržbou by to možná mohlo být až 100x.

Sonda Europa Clipper může letět do vesmíru na komerční raketě

Obrázek k článku:

V roce 2024 by měla k ledovému měsíci Europa u planety Jupiter odletět vesmírná sonda Europa Clipper. Americký kongres doposud podmiňoval finance pro tuto misi nutností využít aktuálně vyvíjenou těžkou raketu SLS. Její vývoj se ale komplikuje a hrozilo, že raketa nestihne být připravena pro start této mise. V novém rozpočtu už jsou pravidla volnější a pokud raketa SLS nebude v roce 2024 připravena, NASA bude moci využít jiný nosič - například Falcon Heavy od společnosti SpaceX.

V roce 2020 letělo do vesmíru nejvíce raket z USA, následovaly čínské a ruské rakety

Obrázek k článku:

V roce 2020 proběhlo celkem 44 úspěšných startů amerických raket, zejména Falconů 9, které letěly 25x. Čínských raket vyletělo do vesmíru 35 a ruských 17 (včetně těch, které startují z evropského kosmodromu Kourou). Evropské rakety vyletěly do vesmíru celkem 4x, stejně jako ty japonské. Celkem vyletělo loni úspěšně do vesmíru 104 raket, o rok dříve to bylo 102.

První ostrý let vesmírné lodi Crew Dragon se kvůli problémům s raketou Falcon 9 odkládá o několik dní

Obrázek k článku:

NASA v sobotu oznámila, že odloží plánovaný let Crew Dragonu se čtyřčlennou posádkou. Důvodem jsou problémy motoru Merlin na raketě Falcon 9 začátkem měsíce, kvůli kterým došlo k odložení startu s novou GPS družicí. Podle oficiálního vyjádření se start mise s označením Crew-1 k ISS posouvá z 31. října na začátek až polovinu listopadu.

Během 24 hodin došlo k přerušení startu hned tří raket

Obrázek k článku:

Dvě rakety ve čtvrtek a jedna v pátek neodstartovaly do vesmíru, jak bylo plánováno. Jedná se o rakety Delta IV Heavy, Falcon 9 a Antares. Ve všech případech bylo zastaveno odpočítávání krátce před startem, kvůli automatické detekci potenciálního problému s raketou.

Raketa Falcon 9 už po šesté přistála po úspěšném letu na oběžnou dráhu

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX dnes vynesla na oběžnou dráhu další várku družic Starlink. Letěla s nimi do vesmíru raketa Falcon 9, pro kterou šlo o celkem šestou misi. Žádná jiná raketa ještě tolikrát neletěla. Na oběžné dráze je nyní už celkem 653 družic Starlink, které budou poskytovat internet po celé planetě.

Společnost SpaceX v pátek ráno úspěšně vypustila dalších 57 družic Starlink

Předchozí starty raket Falcon 9 vynesly 60 družic Starlink. Tentokrát jich bylo pouze 57, protože s nimi letěly ještě dvě družice na pozorování Země. Raketa Falcon 9, která družice vynesla letěla už po páté, po letu na oběžnou dráhu opět úspěšně přistála na Zemi.

Crew Dragon automaticky zakotvil s posádkou u Mezinárodní vesmírné stanice

Obrázek k článku:

V sobotu večer proběhl odložený start rakety Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon, která vynesla na oběžnou dráhu posádku dvou astronautů Douglase Hurleyho and Roberta Behnkena. Jde po devíti letech o první let astronautů do vesmíru ze Spojených států. V neděli večer čeká astronauty kotvení u Mezinárodní vesmírné stanice.

Animace: jak rakety spotřebovávají své palivo?

Obrázek k článku:

Kdyby byly rakety průhledné, viděli bychom, jak spotřebovávají své palivo. Animace publikovaná na youtube kanálu uživatele Hazegrayart porovnává rakety Saturn V, Falcon Heavy, SLS a Raketoplán, při letu na oběžnou dráhu.

NASA plánuje vypustit první dva moduly lunární stanice Gateway na jedné raketě

Obrázek k článku:

První moduly stanice Gateway Power and Propulsion Element (PPE) a Habitation and Logistics Outpost (HALO) poletí do vesmíru na jediné raketě. Původní plán byl vypustit je při dvou různých startech a spojit je až v na oběžné dráze Měsíce. Cílem této změny je minimalizovat riziko mise a snížit její náklady.

SpaceX vyvine novou verzi Dragonu, za pomoci rakety Falcon Heavy bude létat ke stanici Gateway

Obrázek k článku:

NASA vybrala společnost SpaceX k zásobování lunární orbitální stanice Gateway. Od roku 2024 by k ní měla nejméně dvakrát letět vylepšená automatická loď Dragon XL.

Raketa Falcon 9 vynesla na oběžnou dráhu dalších 60 družic konstelace Starlink

Společnost SpaceX dnes v 13:36 úspěšně vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 družic Starlink, které budou poskytovat internetové připojení pro celou planetu. Během mise došlo k poruše na jednom z devíti motorů Merlin rakety Falcon, která však neovlivnila výsledek jejího letu.

SpaceX o víkendu vyzkouší oddělení lodi Dragon od rakety v průběhu letu

18. ledna se SpaceX chystá na poslední velký test vesmírné lodi Crew Dragon před letem s posádkou na ISS. Během letu dojde k oddělení kapsle Dragon od rakety Falcon 9. Při testu má dojít k ověření bezpečnosti posádky při případných problémech s raketou v průběhu letu.

Společnost SpaceX vypustila dalších 60 družic Starlink pro poskytování globálního internetu

Obrázek k článku:

V úterý v brzkých ranních hodinách vynesla raketa Falcon 9 na oběžnou dráhu další várku družic Starlink. Po tomto startu má SpaceX ve vesmíru už 180 těchto družic, což je rekord v počtu družic jediného operátora.

Raketa Falcon 9 vynesla na oběžnou dráhu nákladní loď Dragon, druhý stupeň rakety se půjde proletět

Společnost SpaceX chce provést několikahodinový experiment na druhém stupni rakety Falcon 9 po jejím dnešním startu. Cílem je ověření, že druhý stupeň dokáže fungovat při déle trvajícím zážehu, pro dosažení vyšších oběžných drah.

Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru dalších 60 družic Starlink pro poskytování internetu

Obrázek k článku:

Těsně před čtvrtou hodinou odpolední našeho času odstartovala do vesmíru raketa Falcon 9 se 60 družicemi Starlink. Raketa, která letěla do vesmíru už počtvrté, následně úspěšně přistála na automatické lodi v Atlantském oceánu. Její druhý stupeň vynesl družice o rekordní celkové váze 15,6 tun do výšky 550 kilometrů.

SpaceX se při příštím letu Falcon 9 chystá poprvé znovu použít kryt rakety

Při této misi vynese raketa Falcon 9 na oběžnou dráhu dalších 60 družic pro globální internetovou síť Starlink. Kromě krytu, bude let výjimečný také tím, že půjde o první let rakety, která už předtím letěla 3x. Start je plánován na pondělí 11. listopadu.

SpaceX při příští misi poprvé poletí s už třikrát použitou raketou Falcon 9

Obrázek k článku:

Příští start Falcon 9 bude znamenat další posun v opakovatelné použitelnosti raket: tato konkrétní raketa poletí do vesmíru už počtvrté. Příští Falcon 9 má podle plánu letět koncem října nebo začátkem listopadu. SpaceX s misí nijak nespěchá, zákazníkem je totiž sama společnost, která rakety provozuje: Falcon totiž vynese na oběžnou dráhu další družice Starlink, které mají v budoucnu poskytovat připojení k internetu pro celou planetu.

Raketa Falcon 9 vynese v roce 2021 k Měsíci soukromou lunární sondu Nova-C

Ve spolupráci s NASA vyvíjí společnost a Intuitive Machines automatickou lunární sondu Nova-C. Tato společnost se nyní domluvila se SpaceX na vynesení svého zařízení na oběžnou dráhu a jeho vyslání k Měsíci. Mise, která by se po letošním neúspěchu izraelské sondy Beresheet mohla stát první soukromou misí k Měsíci, je plánována na červenec 2021.

První raketa Falcon 9, která ponese astronauty do vesmíru, prošla prvním testovacím zážehem

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX 29. srpna otestovala statickým zážehem motorů raketu Falcon 9, která vynese do vesmíru loď Crew Dragon při testovací misi Demo-2. Při této misi budou na palubě Dragonu dva astronauti a poletí k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Půjde o druhou testovací misi lodi Crew Dragon, při té první úspěšně doletěla na ISS a zpět, avšak zatím bez posádky. Doposud nebylo stanoveno pevné datum této mise, očekává se nicméně, že to bude koncem tohoto, nebo začátkem příštího roku.

Muskova Tesla dokončila za 18 měsíců svůj vlastní rok ve vesmíru - oběhla poprvé Slunce

Obrázek k článku:

Při prvním zkušebním startu Rakety Falcon Heavy v únoru 2018 byl vynesen na oběžnou dráhu automobil Tesla. Ten se vydal na cestu, která jej zavedla až za oběžnou dráhu Marsu. Automobil vysokou rychlostí obíhá Slunce po vlastní oběžné dráze a nyní završil jeden oběh. Rok na palubě tohoto vozidla tak trvá zhruba 18 měsíců.

Příští start rakety Falcon Heavy je plánovaný až na konec příštího roku

Obrázek k článku:

Podle aktuálního rozvrhu startů raket společnosti SpaceX, teď více než rok neuvidíme další start těžké rakety Falcon Heavy. Příští let je nyní plánovaná mise AFSPC-44 pro americké letectvo a počítá se s ní až na podzim příštího roku. Podle dostupných informací by měla raketa Falcon Heavy při této misi vynést dvě družice na geostacionání oběžnou dráhu ve výšce nejméně 35 tisíc kilometrů.

Falcon Heavy potřetí: raketa odstartovala v 8:30 na 6 hodin trvající misi

Obrázek k článku:

Třetí let rakety Falcon Heavy vynese 24 satelitů na tři různé oběžné dráhy. Jde o zatím nejkomplexnější misi SpaceX, která bude trvat víc než 6 hodin. Kromě toho se jedná také o první noční start této aktuálně nejsilnější používané rakety. Raketa úspěšně odstartovala v 8:30 našeho času.

Do vesmíru se chystá solární plachetnice Lightsail-2, poletí na Falcon Heavy v červnu

Obrázek k článku:

Experimentální sonda Lightsail-2 má ověřit, že lze rozpohybovat zařízení ve vesmíru pouze za pomoci fotonů ze Slunce. Sondu vyvinula nezisková organizace Planetary Society a na oběžnou dráhu Země poletí na raketě Falcon Heavy v červnu. Samotná sonda váží pouhých 5 kilogramů a má rozměry 10x10x30 centimetrů. Její solární plachta však bude mít po rozvinutí zhruba 32 metrů čtverečních.

Raketa Falcon Heavy úspěšně vyletěla do vesmíru a následně zase přistála na Zemi

Obrázek k článku:

V pátek ráno v 0:37 (středoevropského letního času) úspěšně zažehla své motory raketa Falcon Heavy. Na oběžnou dráhu vynesla raketu Arabsat 6A a všechny tři její části potom přistály znovu na Zemi. Šlo o druhý start této nejsilnější aktuálně používané rakety, při tom prvním byl před rokem vynesen do vesmíru automobil Tesla Elona Muska.

Aktuální plánovaný start rakety Falcon Heavy je 7. dubna, půjde o její první komerční let

Obrázek k článku:

Po úspěšném startu rakety Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon začátkem března se vrhli technici na startovací rampu Pad 39A na floridském mysu Canaveral, aby ji připravili pro start jiné rakety SpaceX - Falcon Heavy. Ta by podle aktuálních plánů měla letět do vesmíru v noci ze 7. na 8. dubna s družicí Arabsat 6A. V plánech je také další, červnový, start této rakety, při kterém budou recyklovány přídavné rakety, centrální raketa by měla být při červnovém startu nová.

VIDEO: SpaceX se pokouší zachytit kryt rakety Falcon 9 do sítě, jen těsně se to nepodaří

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX už roky vyvíjí opakovatelně použitelné rakety Falcon a daří se jí to. Už se stalo běžnou událostí, že se rakety vrací se zažehnutými motory zpátky k zemi poté, co vynesou náklad na oběžnou dráhu. Zatím se však nedaří zachytit kryt, který na špičce rakety chrání její náklad, k čemuž má sloužit speciální loď Mr. Steven. Zatím nejblíž se Mr Steven dostal při testu na videu z 29. ledna, kdy se kryt dostal částečně do sítě, ale nakonec z ní vypadl.

Druhý let rakety Falcon Heavy proběhne podle nového plánu začátkem března

Obrázek k článku:

Podle aktualizovaného plánu startů raket společnosti SpaceX proběhne příští let rakety Falcon Heavy 7. března. Prostřední ze tří raket, které Falcon Heavy tvoří, by měl poprvé také přistát zpátky na zemi, nebo spíše na moři, a to dokonce při rekordní vzdálenosti mezi místem startu a přistání. Raketa by měla přistát na automatické lodi Of course I still love you téměř 1 000 kilometrů od Floridy odkud Falcon Heavy do vesmíru poletí.

Raketa Falcon 9 se při návratu z vesmíru roztočila a dopadla do moře místo na betonovou rampu

Obrázek k článku:

5. prosince vynesla raketa Falcon 9 úspěšně do vesmíru nákladní loď Dragon se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Při návratu prvního stupně rakety zpět k zemi však nastal problém a raketa začala rotovat. Místo přistání na pevné zemi poblíž místa startu tak bylo rozhodnuto o přesměrování rakety nad oceán. Rotaci rakety se nakonec podařilo pomocí trysek stabilizovat těsně před dosednutím na hladinu. Jde o první případ problému s přistáním rakety na pevné zemi, dosavadní neúspěchy byly vždy na automatické lodi v oceánu.

Orbital Reflektor bude umění na oběžné dráze, vytvoří umělou hvězdu

Obrázek k článku:

Ze základny Vandanberg v Kalifornii v příštích dnech odletí raketa Falcon 9 s celkem 64 malými družicemi. Mezi nimi je také družice Orbital Reflektor, která má na oběžné dráze unikátní cíl: umění. Orbital Reflektor po vypouštění nafoukne balón s reflexním povrchem, který bude z pohledu ze Země zářit. Vytvoří tak novou hvězdu na noční obloze nad celou planetou.

Muskova Tesla překročila oběžnou dráhu planety Mars

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX na svém twitterovém účtu potvrdila, že testovací náklad prvního startu rakety Falcon Heavy, automobil Tesla s manekýnou Starman za volantem, se aktuálně nachází za oběžnou drahou Marsu. Těžká raketa Falcon Heavy vyletěla do vesmíru 6. února a vynesla do vesmíru auto CEO Elona Muska. Tesla se nyní nachází na oběžné dráze kolem Slunce, která ji 8. listopadu zavede do maximální vzdálenosti 1,66 AU od Slunce (Země je od Slunce vzdálena 1 AU, Mars zhruba 1,5 AU).

Ještě do konce tohoto roku by společnost SpaceX chtěla poprvé použít jednu raketu třikrát

Obrázek k článku:

Už je celkem běžné, že jsou rakety Falcon 9 společnosti SpaceX využívány dvakrát, zatím žádná z nich ale neletěla do vesmíru třikrát. To by se mělo změnit do konce tohoto roku, oznámil to Hans Koenigsmann, viceprezident pro výrobní a letovou spolehlivost SpaceX na Mezinárodním astronautickém kongresu v Brémách. Zatím není zřejmé, která mise využije už dvakrát použitý nosič, který bude vybrán ze dvou, které jsou momentálně k dispozici.

Raketa Falcon Heavy poletí znovu na podzim, ponese do vesmíru přes dvacet družic

Obrázek k článku:

Teprve druhý start rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX má proběhnout v říjnu nebo listopadu tohoto roku. Tentokrát už bude mít raketa reálný náklad, oproti jejímu prvnímu startu, kdy letěla pouze s automobilem Tesla, které patřilo CEO společnosti Elonu Muskovi. Nákladem Falconu Heavy bude 25 různých družic letících na různé oběžné dráhy. Raketa bude poprvé složena ze tří nových raket Falcon 9 (block 5) a vyzkouší upgradovaný horní stupeň rakety.

Nová verze rakety Falcon 9 vyletěla úspěšně do vesmíru, budou s ní létat astronauti, už letos

Obrázek k článku:

V pátek ve 22:14 středoevropského letního času vyletěla do vesmíru raketa Falcon 9 a vynesla na oběžnou dráhu bangladéšskou komunikační družici Bangabandhu 1. Šlo o nejnovější model rakety Falcon 9, který má mnohá vylepšení a který společnost SpaceX hodlá využít pro lety astronautů do vesmíru, první testovací let by mohl proběhnout ještě letos. První stupeň rakety se podařilo dostat zpátky na Zemi, aby mohl být znovu použitý, nová verze rakety by mohla být použitelná až 100x.

Dnes se SpaceX podruhé pokusí o první start finální verze rakety Falcon 9

Obrázek k článku:

Rakety Falcon 9 létají do vesmíru od roku 2010, za tu dobu prošly určitým vývojem a dnes by měla do vesmíru letět už jeho pátá verze označovaná jako Block 5. Vylepšená raketa společnosti SpaceX vynese z mysu Canaveral do vesmíru první bangladéšskou družici Bangabandhu 1. Díky nové konfiguraci budou moci rakety verze Block 5 létat více než dvakrát, a to bez výrazných úprav mezi lety. Podle vyjádření SpaceX raketa také splňuje požadavky NASA na certifikaci pro lety s lidskou posádkou.

Masivní nová raketa i vesmírná loď SpaceX se bude vyrábět v přístavu Los Angeles

Obrázek k článku:

Americká společnost SpaceX plánuje stavět své nové supertěžké rakety BFR a vesmírné lodě pro cesty do hlubokého vesmíru v přístavu u kalifornského města Los Angeles. Oznámil to primátor města Eric Garcetti, podle kterého město se SpaceX vyjednávalo o továrně na rakety a vesmírné lodě už od roku 2015. Společnost vedená Elonem Muskem také nedávno ukázala masivní část zařízení na výrobu raket BFR, které plánuje začít testovat už v příštím roce.

Vesmírný teleskop TESS úspěšně vyletěl do vesmíru, nyní ho čeká průlet kolem Měsíce

Obrázek k článku:

Odložený start vesmírného teleskopu TESS pro hledání nových exoplanet proběhl ve čtvrtek brzy ráno. Teleskop vyletěl na oběžnou dráhu Země na raketě Falcon 9, z rampy na mysu Canaveral na Floridě. Operátoři rakety čekali na vhodné okno, které zavedlo teleskop na správnou trajektorii kolem Měsíce, který dá teleskopu TESS potřebnou gravitační asistenci, než se dostane na konečnou oběžnou dráhu.

Příští úterý vyletí do vesmíru nový teleskop TESS, bude hledat blízké exoplanety ze zvláštní oběžné dráhy

Obrázek k článku:

16. dubna má podle plánů NASA vyletět na raketě Falcon 9 do vesmíru nový teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Jeho úkolem bude hledání nových planet u 200 000 blízkých hvězd. K tomu je vybaven čtveřicí širokoúhlých kamer, které budou během dvouleté mise zkoumat kompletní hvězdnou oblohu. První rok mise se bude soustředit na jižní hvězdnou oblohu a druhý rok na severní.

SpaceX už vyvíjí první meziplanetární loď, první testy systému BFR by mohly proběhnout v příštím roce

Obrázek k článku:

Plány Elona Muska na vyslání vesmírné lodi s posádkou k Marsu nabraly v loňském roce konkrétnějších představ. Po vyzkoušení rakety Falcon Heavy začátkem tohoto roku jde vývoj společnosti SpaceX dál, další velkou novou raketou bude právě BFR (Big Falcon Rocket), která má na oběžnou dráhu vynést vesmírnou loď mířící k Marsu i jiným místům ve sluneční soustavě. Samotná meziplanetární loď označovaná jako BFR Spaceship (BFRS, nebo také BFS, dříve označovaná jako ITS - Interplanetary Transport System) je už také ve vývoji a k jejím prvním orbitálním letům by mohlo dojít už za dva roky.

Raketa Falcon Heavy úspěšně vyletěla do vesmíru, stala se tak nejsilnější používanou raketou na světě

Obrázek k článku:

Několik minut po startu se od hlavní rakety oddělily dvě vedlejší, které následně společně přistály zpět na zemi. I třetí raketa prvního stupně se následně oddělila a zamířila na automatickou přistávací platformu v oceánu, nakonec ale nedorazila. Poslední stupeň rakety dorazil na plánovanou oběžnou dráhu, kde provedl několik plánovaných zážehů, které vyslaly náklad - automobil Tesla na dráhu kolem Slunce.

Motory Falconu Heavy zažehnuty! Test obří rakety SpaceX proběhl úspěšně

Obrázek k článku:

Raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX už několik týdnů stojí na floridském mysu Canaveral a čeká na svůj první let. Tomu má předcházet tzv. statický zážeh - test motorů, který byl během posledních týdnů několikrát odložen. Ve středu konečně proběhl a navíc úspěšně. Raketu teď čeká několik dní dalších příprav a po nich první let do vesmíru. Nákladem je elektromobil CEO společnosti Elona Muska, který zamíří k planetě Mars.

Statický zážeh rakety Falcon Heavy byl odložen, aktuálně se očekává v pondělí (aktualizováno)

Obrázek k článku:

Aktuální předpokládané datum testovacího zažehnutí motorů rakety Falcon Heavy je v pondělí. Společnost SpaceX při tomto testu zažehne motory rakety na 12 sekund a raketa při něm zůstane na Zemi, nikam neodletí. Původně mělo k testu dojít ještě koncem minulého roku, to se však nestihlo, protože se čekalo na start rakety Falcon 9 s družicí Zuma, ten proběhl začátkem týdne a vše je tedy připraveno pro novou raketu,která už stojí na rampě.

Záběry vztyčené rakety Falcon Heavy z dronu, její první start se blíží a máme se na co těšit

Společnost SpaceX představila na sociálních sítích záběry rakety Falcon Heavy vztyčené na floridském mysu Canveral a připravené ke svému prvnímu startu pořízené dronem. Plánovaný start by měl proběhnout někdy v lednu, přesnější datum ale zatím ohlášeno nebylo. Jistě se ale máme nač těšit, v případě zdaru bude na světě nová výrazně nejvýkonnější raketa. A v případě nezdaru, o kterém CEO společnosti Elon Musk mluví a píše poměrně často, se zřejmě můžeme těšit na velmi zajímavou ohnivou podívanou.

Červené auto k červené planetě: jak vypadá Muskova Tesla v obří raketě? Prohlédněte si fotky

Elon Musk na svém instagramovém účtu zveřejnil první fotografie zvláštního nákladu prvního letu rakety Falcon Heavy. První let této supertěžké rakety je plánovaný na leden 2019 a jako náklad má raketa vynést jeho vlastní automobil Tesla, který bude hrát písničku Space Oddity od Daviday Bowieho (samozřejmě píseň ve vesmíru nikdo neuslyší, protože zvuk se ve vzduchoprázdnu nemůže šířit). Cílem vystřelené Tesly má být rudá planeta, ke které bude nasměrována, bez trysek však nebude možné provádět žádné úpravy trajektorie.

Společnost SpaceX představila první fotografie nové super rakety Falcon Heavy

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX na svém facebookovém profilu světu poprvé ukázala fotografie rakety Falcon Heavy. Jde o první exemplář této výkonné rakety, která má letět do vesmíru v lednu, alespoň podle aktuálního plánu. Nákladem pro první let má být elektromobil Tesla Elona Muska, majitele společností SpaceX a Tesla. Podle jeho slov má být automobil vystřelen na dráhu, která jej dostane až k planetě Mars, kam hodlá jeho společnost komerčně létat právě s pomocí rakety Falcon Heavy.

První let rakety Falcon Heavy se posouvá na leden 2018

Obrázek k článku:

Připravovaný inaugurální let superrakety Falcon Heavy se posouvá až na leden příštího roku. Společnost SpaceX ještě nedávno doufala, že se vše podaří stihnout ještě tento rok, v úterý však potvrdila posun startu. V prosinci tak proběhne pouze testovací zážeh nové rakety na rampě 39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Zároveň také dochází k přesunu startů raket Falcon 9 na rampu 40 na Mysu Canaveral, aby došlo k uvolnění místa pro nové, supertěžké rakety Falcon Heavy.

Boeing a Lockheed připravují vlastní opakovaně použitelnou raketu Vulcan

Obrázek k článku:

United Launch Alliance (ULA), společný projekt Boeingu a Lockheed Martin, reaguje na vývoj opakovatelně použitelné rakety Falcon 9 společností SpaceX. Falcon 9 už prochází testováním návratu rakety z hranice vesmíru zpátky na zem, i když zatím neúspěšně, přesto je o několik let dál než nejbližší konkurent. ULA nezbývá než reagovat, starty recyklovaných raket Falcon 9 totiž budou výrazně levnější a zahýbou s cenami na trhu.

Animace prvního letu nejvýkonnější a nejmodernější rakety na světě - Falcon Heavy

Obrázek k článku:

Společnost SpaceX zveřejnila novou animaci, která ukazuje jak bude vynášet náklad do vesmíru raketa Falcon Heavy. Jde o výkonnější sestru rakety Falcon 9, která dnes létá na oběžnou dráhu s nákladní lodí Dragon a také vynáší do vesmíru běžné družice. Falcon Heavy je zatím stále ve vývoji, už ve třetím čtvrtletí roku 2015 by ale měl proběhnout první test. Nová raketa společnosti SpaceX dokáže na nízkou oběžnou dráhu vynést 53 tun nákladu a bude tak nejvýkonnější aktuálně používanou raketou na světě.

Společnost SpaceX zveřejnila video nepovedeného testu přistání rakety z vesmíru zpátky na zemi

Obrázek k článku:

Po úspěšném vynesení nákladní lodi Dragon na oběžnou dráhu se měla raketa Falcon 9 kontrolovaně vrátit na Zemi a přistát na platformě v Atlantickém oceánu. Společnost SpaceX už před startem odhadovala možnosti na úspěch tohoto experimentu na 50:50, šlo přece jen o první podobný pokus s použitou raketou. A šlo o pokus, který se tentokrát nezdařil, i když tomu příliš nechybělo, raketa Falcon se totiž vrátila k povrchu, našla si své přistávací místo, finální dosednutí se ale nezdařilo a následovala exploze.

Aktualizováno: Aktuálně je start rakety Falcon 9 s Dragonem plánován na sobotu

Obrázek k článku:

Start rakety Falcon 9 s nákladní lodí Dragon je aktuálně plánovaný na sobotní dopoledne středoevropského času. Po několika odkladech v prosinci došlo k odložení také úterního startu, tentokrát je příčinou problém na druhém stupni rakety. Původně plánovaný páteční náhradní termín byl posunut ještě o jeden den na sobotu. Tento let rakety Falcon 9 bude doprovázet také test nového systému, který umožní opakovatelné použití raket a zlevní tak dopravu nákladu do vesmíru, dá společnosti SpaceX velkou výhodu oproti konkurenci.

Start Dragonu byl kvůli technické závadě na raketě Falcon odložen na leden

Obrázek k článku:

Kvůli technické závadě, která se objevila při testu rakety Falcon 9, byl odsunut její start s vesmírnou lodí Dragon k ISS. Dragon měl odletět k Mezinárodní vesmírné stanici původně už ve středu, úterní testy prvního stupně rakety ale nedopadly tak, jak by si operátoři přáli. Start tak byl odsunut na pátek, ani do té doby se však nepodařilo problém odstranit a byl tak určen nový termín startu 6. ledna.

Další let Dragonu k orbitální stanici zřejmě proběhne v pátek 19. prosince

Obrázek k článku:

Pátý komerční start nákladní lodi Dragon společnosti SpaceX byl odsunut z 16. na 19. prosince. Důvodem změny termínu je oficiálně snaha dát společnosti SpaceX více času na zajištění hladkého průběhu startu rakety Falcon 9 a následného letu k ISS. Nebylo by však překvapením, kdyby příčinou byla zvýšená opatrnost po říjnové nehodě rakety Antares, která patří druhé společnosti, jež pro NASA dopravuje náklad na ISS.

VIDEO: SpaceX pokračuje s testy rakety, která se sama vrací na startovací rampu

Obrázek k článku:

Americká společnost SpaceX úspěšně pokračuje ve vývoji své revoluční opakovatelně použitelné rakety Falcon. V posledních týdnech proběhlo několik testů v rámci programu Grasshopper, při kterých raketa vyletí do výšky několika stovek metrů a následně se sama vrací na místo startu. Při zatím posledním testu v úterý vyletěl prototyp rakety do výšky asi 200 metrů a k tomu ještě 100 metrů bokem, aby mohli inženýři vyzkoušet jak se raketa v takových podmínkách chová.

Video: Test nové rakety, která se po startu opět vrátí na rampu a je připravena pro další použití

Obrázek k článku:

SpaceX pokračuje ve vývoji nové verze své rakety Falcon 9, která by měla umět vrátit se po startu na místo vzletu a být připravena k dalšímu použití. Soukromá firma tak hledá cesty jak zlevnit cestování do vesmíru. Projekt Grasshopper by mohl výrazně snížit náklady SpaceX na zásobovací lety k ISS pro NASA, ale také pro ostatní společnosti, které si rakety společnosti SpaceX objednávají stále častěji pro dopravu svých družic na oběžnou dráhu Země.

Dragon letí v pátek k ISS, SpaceX dnes začíná s předletovými testy rakety Falcon 9

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Dragon už není u ISS žádným nováčkem, ke stanici v březnu poletí už potřetí. Na palubu komplexu přiveze jeho posádce nové zásoby a oblečení, počítačové vybavení, chlazené experimenty a další vybavení stanice. V pondělí dojde k tradičnímu předletovému zážehu rakety Falcon 9, který potrvá dvě sekundy. Poté bude připravena kompletní raketa i s Dragonem, která do vesmíru vyletí v pátek 1. března.

SpaceX pokračuje s testováním nové technologie, která umožní recyklovat celé rakety

Americká společnost SpaceX provedla 1. listopadu další test technologie Grasshopper, která se bude umět po startu do vesmíru automaticky vrátit na rampu, ze které vzlétla. Modifikovaná raketa Falcon 9, vybavená přídavnou soustavou trysek zatím dělá malé krůčky, tím posledním bylo povyskočení asi pět metrů do výšky.

Společnost SpaceX udělala první krok k plně recyklovatelné raketě, otestovala Grasshopper

Obrázek k článku:

21. září proběhl první test systému Grasshopper, který by měl posunout americkou společnost SpaceX o dalších několik kroků před ostatní společnosti i vlády angažující se ve vesmírném průmyslu. SpaceX totiž vyvíjí znovupoužitelnou raketu, která bude moci vynést náklad do vesmíru několikrát po sobě a navíc se sama vrátí na startovací rampu.

První z dvanácti komerčních cest Dragonu k ISS odstartuje dnes z Floridy

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Dragon se dnes vydá na svou první ostrou cestu k Mezinárodní vesmírné stanici. Start rakety je naplánován na pondělí ráno, 2:35 středoevropského času z mysu Canaveral na Floridě (20:35 místního času v neděli), Dragon doletí k ISS o tři dny později. Nákladem je asi půl tuny zásob pro astronauty na palubě orbitální stanice.

Video společnosti SpaceX shrnující hlavní momenty historické mise Dragon C2

Obrázek k článku:

Americká soukromá společnost SpaceX zveřejnila na svém youtube kanálu video, které shrnuje historickou misi Dragonu, prvního soukromého plavidla, které zakotvilo u Mezinárodní vesmírné stanice. Pokochejte se záběry z mise, která znamená významný zlom ve vývoji dopravy do vesmíru.

SpaceX má první kontrakt na využití své budoucí těžké rakety Falcon Heavy

Obrázek k článku:

Lídr trhu v poskytování satelitních služeb, společnost Intelsat podepsala se SpaceX kontrakt o využití rakety Falcon Heavy, kterou SpaceX vyvíjí. Raketa Falcon Heavy (dříve Falcon 9 Heavy) bude schopná vynést na nízkou oběžnou dráhu 53 tun nákladu a na cestu k Marsu 14 tun.

SpaceX znovu odkládá první let Dragonu k Mezinárodní vesmírné stanici

Obrázek k článku:

Start rakety Falcon 9 s automatickou verzí nákladní lodi Dragon byl v sobotu přerušen kvůli vysokému tlaku v jednom z motorů. K přerušení odpočítávání došlo pouhých několik momentů po zážehu rakety, která měla poslat Dragon na historickou první komerční misi k ISS. Příští termín startu by mohlo být nadcházející úterý nebo středa, definitivně se však rozhodne až po důkladném prozkoumání problému.

SpaceX chce postavit vlastní kosmodrom v Texasu, nebo někde jinde

Obrázek k článku:

Americký úřad Federal Aviation Administration (FAA) potvrdil, že společnost SpaceX jedná o výstavbě nového zařízení pro starty raket v Cameron County v Texasu. Kalifornská společnost, disponující raketami Falcon, které sama vyvíjí, už startuje z Mys Canaveral na Floridě a základny amerického letectva Hindenburg v Kalifornii. Finální místo však není zatím definitivně vybrané a společnost se dívá na víc možností pro výstavbu svého nového kosmodromu, který by měl mít kapacitu asi 12 startů ročně.

SpaceX jedná s NASA o využití startovací rampy po raketoplánu pro svou obří raketu Falcon Heavy

Obrázek k článku:

Podle mluvčí SpaceX je společnost společně s americkou vesmírnou agenturou v jednání o využití jedné ze startovacích ramp v komplexu na Floridě. Startovat by z ní měly dnes ještě vyvíjené rakety Falcon Heavy, které budou jedním z nejsilnějších nosičů pro dopravu do vesmíru.

Společnost SpaceX na své první zásobovací misi k ISS vypustí také prototyp komerčního satelitu

Obrázek k článku:

Společnost Space Exploration Technologies (SpaceX) se nehodlá soustředit pouze na dopravu zásob a astronautů ve své lodi Dragon, své rakety Falcon hodlá využívat také pro vynášení komerčních družic do vesmíru. Jedním z takových kontraktů je dohoda SpaceX se společností Orbcomm Inc., jejímž předmětem je doprava 18 komunikačních satelitů OG2 na nízkou oběžnou dráhu Země. 28. prosince společnosti zveřejnily letový plán, s prvním startem prototypu satelitů nové generace už v polovině roku 2012.

SpaceX představuje první opakovatelně použitelnou raketu Falcon 9 a vesmírnou loď Dragon

Obrázek k článku:

"Opakovatelné použití je klíč k razantnímu snížení nákladů na cesty do vesmíru" řekl Elon Musk, zakladatel společností SpaceX a PayPal. Kromě opakovatelně použitelné vesmírné lodi Dragon, vyvíjí společnost SpaceX také první opakovatelně použitelnou raketu, která bude modifikací stávajícího nosiče Dragonu Falcon 9.

SpaceX požádala o povolení testovat v Texasu nový typ opakovatelně použitelné rakety

Obrázek k článku:

Ačkoliv SpaceX o svém programu Grasshopper příliš informací nesděluje, museli její představitelé charakterizovat alespoň jeho obrysy v žádosti Federálnímu úřadu pro dohled nad létáním v USA (FAA). Grasshopper je raketa založená na designu Falcon 9, která vynáší do vesmíru vesmírnou loď Dragon, navíc je ale vybavena speciálním systémem umožňujícím raketě vertikálně vzlétnout a následně také vertikálně přistát.

SpaceX hodlá vyvinout opakovatelně použitelnou raketu, která umožní cestu lidí na Mars

Obrázek k článku:

Na srpnové konferenci představil CEO společnosti SpaceX Elon Musk plán jak dopravit astronauty na povrch Marsu, chce toho dosáhnout do dvaceti let. Pro realizaci takové cesty je nutno dopravit do vesmíru ze Země množství zásob, a to něco stojí. Podle Muska však palivo představuje pouhých 0,3 % nákladů při startu raket Falcon 9, to nejdražší je totiž raketa samotná a právě zde hodlá se svou společností SpaceX ušetřit.

Vesmírná loď Dragon podstoupí finální test už letos v prosinci, automaticky zakotví u ISS

Obrázek k článku:

Představitelé kalifornské společnosti SpaceX a NASA se shodli, že "technicky" souhlasí s tím, aby raketa Falcon 9 s kapslí Dragon odstartovala 30. listopadu 2011 k Mezinárodní vesmírné stanici. Ještě ale nejde o finální svolení k provedení této mise, je totiž třeba vše důkladně naplánovat, protože jde o zcela nový postup, se kterým se původně nepočítalo.

Společnost SpaceX položila základy startovací rampy pro svou super raketu Falcon Heavy

Obrázek k článku:

Startovací rampa bude stát v jižní Kalifornii, na základně amerického letectva Vandenberg, kterou ministerstvo obrany USA používá pro starty raket do vesmíru a testování. Vyvíjená raketa Falcon Heavy bude vedle už otestovaných raket Falcon 1 a Falcon 9 součástí flotily společnosti SpaceX. Je složena že tří základních stupňů Falcon 9 a celkem ji pohání 27 raketových motorů.

Raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX bude nejsilnějším aktuálně používaným nosičem

Obrázek k článku:

Elon Musk, CEO a hlavní raketový inženýr společnosti SpaceX odhalil na úterní konferenci detaily nejvýkonnější rakety na světě, Falcon Heavy. Jediná silnější raketa v provozu byla Saturn V, která vynášela do vesmíru astronauty při misích Apollo. V dnešní době jsou v provozu dvě srovnatelné rakety, které se však jen těžko vyrovnají novému přírůstku do rodiny raket vyvinutých společností SpaceX.

Společnost SpaceX hodlá v úterý představit svou novou raketu s nosností až 70 tun

Obrázek k článku:

Ke svým raketám Falcon 1 a Falcon 9 a vesmírnému modulu Dragon hodlá americká společnost Space Exploration Technologies (SpaceX) představit novinku, kterou ve svém promo videu nazvala jako něco "velkého". Oficiální představení by mělo proběhnout v úterý 5. dubna.

Americká společnost SpaceX vyslala svou vesmírnou loď na oběžnou dráhu

Obrázek k článku:

Ve středu 8. prosince odstartovala na špičce rakety Falcon 9 vesmírná kapsle Dragon. Orbitální dráhy dosáhla po asi 10 minutách letu a následně Zemi podle plánu 2x obkroužila. Mise byla úspěšně zakončena, když se sonda po hladkém vstupu do atmosféry snesla do Pacifického oceánu, kde byla vyzvednuta. Soukromá společnost SpaceX dosáhla velkého milníku, když jako první nevládní organizace vyslala na oběžnou dráhu vesmírné plavidlo, které se následně vrátilo na Zemi.