do not follow here

Vesmírná mise
HTV-X1

HTV-X1 by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru 01 / 2024. Jejím cílem je ISS.
Operátorflag Japan JAXA
Typmission icon Nákladní
Cílicon ISS
Začátekmission icon 01 / 2024
StatusPlánovaná
Aktuální zprávy z kategorie HTV

Japonská nákladní loď HTV-8 dnes v 18:20 opustí ISS a zamíří do atmosféry Země, kde shoří

Obrázek k článku:

Odložený start japonské nákladní lodi HTV proběhne v úterý

Obrázek k článku:

Společnost Mitsubishi Heavy Industries v pátek oznámila, že vyšetřování požáru na rampě těsně před startem rakety H-2B přineslo první závěry. Podle nich požár způsobila statická elektřina a byl stimulován kyslíkem, který se v bezvětrném počasí v místě startu začal hromadit. Nový termín startu rakety s nákladní automatickou lodí HTV je v úterý v 18:05 SELČ.

Mise japonské nákladní lodi HTV k vesmírné stanici byla odložena kvůli požáru na startovací rampě

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná agentura JAXA odložila start rakety H2-B s automatickou nákladní lodi HTV kvůli požáru, který se objevil 3,5 hodiny před plánovaným startem. Podle vyjádření společnosti Mitsubishi Heavy Industries, která raketu pro JAXA vyrábí, nedošlo k žádným zraněním a příčina požáru se dál vyšetřuje. HTV je automatická nákladní loď japonské vesmírné agentury, která má za úkol zásobovat mezinárodní vesmírnou stanici ISS, jde o její osmý let. Nový termín startu rakety H2-B zatím nebyl zveřejněn.

Experimentální návratový modul japonské vesmírné agentury úspěšně dopadl do oceánu

Obrázek k článku:

11. listopadu dopadl do Pacifiku testovací návratový modul vypuštěný z ISS několik dní předtím. Jde o první podobný pokus japonské vesmírné agentury JAXA, který umožní dopravu experimentů z paluby orbitální stanice zpět na Zemi. Kromě nákladních lodí Dragon a vesmírných lodí Sojuz zatím neexistuje žádná cesta pro vědecké experimenty ze stanice, všechna ostatní plavidla, která k ISS létají, totiž při odletu shoří v atmosféře.

S japonskou lodí HTV vyletěl v sobotu k ISS také experimentální návratový modul

Obrázek k článku:

V sobotu odletěla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) japonská automatická nákladní loď HTV. Na palubu orbitální stanice veze zásoby a vědecké experimenty o váze 4,7 tuny. Součástí nákladu je také experimentální návratový modul, který by mohl rozšířit možnosti transportu vědeckých experimentů zpátky na Zemi. Dnes se náklad z ISS na Zemi vozí buď automatickou lodí Dragon, nebo cestuje společně s posádkou v lodi Sojuz.

Orbitální výtah už není jen teorií, Japonsko v září vyzkouší technologii přímo ve vesmíru

Obrázek k článku:

Vesmírný (orbitální) výtah je snem mnoha expertů. V podstatě jde o kabinu, která šplhá po kabelu spojujícím Zemi a oběžnou dráhu, kde končí na vesmírné stanici nebo malé planetce. Tento koncept by měl být schopen dopravovat osoby i náklad na oběžnou dráhu s minimálními náklady oproti raketám, a také mnohem ekologičtěji. Doposud však rozvoj vesmírného výtahu zůstával pouze v teoretické rovině, až do tohoto měsíce, kdy japonská univerzita a další instituce poprvé přímo ve vesmíru vyzkouší princip cestování kabiny po kabelu.

Japonská nákladní loď HTV-3 zakotvila u ISS

Obrázek k článku:

Japonská nákladní loď HTV-3 (Kounotori3) v pátek úspěšně zakotvila u modulu Harmony na Mezinárodní vesmírné stanici. 16tunové automatické plavidlo zachytil astronaut Joe Acaba pomocí staničního robotického ramene a následně s jeho pomocí HTV upevnil na stanici. U stanice bude HTV-3 do 6. září, kdy se opět pomocí ramene odpoutá a shoří v atmosféře.

Japonská nákladní loď HTV-3 je se zásobami pro asutronauty na cestě k ISS

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná agentura JAXA vyslala 20. července k Mezinárodní vesmírné stanici už třetí automatickou zásobovací loď HTV. Loď HTV-3 (KOUNOTORI3) vyletěla do vesmíru z kosmodromu Tanegashima na špičce rakety H-IIB F3 japonské výroby. Nákladní loď bude robotickým ramenem zachycena 27. července, do té doby bude HTV-3 postupně přibližovat svou oběžnou dráhu orbitální stanici.

Japonská vesmírná agentura oznámila napadení svých počítačů neznámým virem

Obrázek k článku:

JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) oznámila napadení svých počítačů už v červnu a srpnu loňského roku. Napadené počítače byly odstaveny mimo provoz a viru zbaveny, ten ale stihnul zveřejnit data o japonské vesmírné lodi HTV. Od té doby byli japonští výzkumníci v domnění, že jsou jejich počítače zase bezpečné, dokud se jiný virus neobjevil znovu 6. ledna.

Zařízení REBR sbíralo data při sestupu japonského modulu HTV-2 do atmosféry

Obrázek k článku:

Zařízení REBR (Reentry Breakup Recorder) bylo na palubě japonského automatického modulu HTV-2, který se minulý týden oddělil od ISS a namířil si to do zemské atmosféry, kde se rozpadl a shořel. Samotné zařízení REBR zaznamenávalo teplotu, rychlost, rotaci a další data při vstupu HTV do atmosféry, při jeho rozpadu a data vysílalo i po svém dopadu do Pacifickém oceánu.

Po ničivém zemětřesení přebírá NASA kontrolu nad japonskou částí mise ISS

Obrázek k článku:

Japonské kontrolní centrum mise ISS je umístěno v Tsukubě ležící asi 50 kilometrů od Tokia. Tato oblast je od pátečního zemětřesení sužováno výpadky proudu a nedostatečným zásobováním potravinami i pohonnými hmotami, nehledě na to, že centrum v Tsukubě je samo o sobě hodně poničené. Japonská vesmírná agentura JAXA předala tedy svou část povinností NASA, který teď dohlíží na japonské experimenty a také na vesmírný modul HTV-2, který zrovna u stanice kotví.

Ruská strana vetovala návrh vědců z NASA na unikátní fotografickou misi u orbitální stanice

Obrázek k článku:

Aktualizováno: Američtí vědci navrhovali, aby se astronauti vydali Sojuzu, který je aktuálně zakotvený u ISS, několik set metrů od stanice, kde by ji mohli zvěčnit na kameře s vysokým rozlišením. Podle představitelů ruského vedení mise má ale tento nový model vesmírného plavidla Sojuz na své palubě nové systémy a inženýři nechtějí zkoušet nové věci dokud nebudou pořádně zajeté a až si budou jisti, že nedojde k neočekávanému chování některého ze subsystémů na lodi.

Japonský modul HTV-2 úspěšně opustil zemskou atmosféru

Obrázek k článku:

Podle oznámení Japonské agentury pro kosmický výzkum (JAXA) se raketa H-IIB a nepilotovaný modul HTV-2 úspěšně dostaly na oběžnou dráhu a jsou na cestě k ISS. HTV-2 je prvním ze 4 zásobovacích modulů směřujících na Mezinárodní vesmírnou stanici v následujících několika týdnech. HTV-2 dopraví na orbitální stanici 5 tun zásob od vody až po nové experimentální nástroje pro astronauty.

Na oběžné dráze bude rušno, k ISS míří zásobovací moduly z celého světa

Obrázek k článku:

Velké zásobovací období čeká astronauty na ISS. Během několika týdnů bude ke stanici vyslán z několika koutů Země náklad o celkové hmotnosti překračující 11 tun. Na zásobování se budou podílet Japonsko, Ruská federace, ESA i NASA. Každá ze zemí vyšle orbitální loď vlastní výroby a dopraví na orbitální stanici nové zásoby. Mezi přepravovanými materiály jsou potraviny, vodík, kyslík, palivo ale také nové vybavení včetně počítačů a robota R2.