Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
IBEX

OperátorNASA
Typmission icon Vědecká
Začátekmission icon 19. 10. 2008
StatusProbíhá
Americká mise IBEX (Interstellar Boundary Explorer) začala 19. 10. 2008 a stále probíhá.
Aktuální zprávy z kategorie IBEX

Tvar heliosféry je podle nového výzkumu výrazně víc nepravidelný, než se předpokládalo

Obrázek k článku:

Heliosféra je bublina kolem Slunce, ve které převládají sluneční větry nad těmi galaktickými. Věci doposud uvažovali, že má tvar podobný kometě, který je výsledkem pohybu Slunce galaxií. Podle nového modelu tomu tak ale není, tvar heliosféry je zřejmě dost nepravidelný.

Družice IBEX poskytla první pohled na ocas sluneční soustavy natahující se do mezihvězdného prostoru

Obrázek k článku:

Sluneční soustava má, podobně jako třeba kometa, vlastní ocas, který se rozprostírá daleko za heliosférou po směru proudu částic v mezihvězdném prostoru. Alespoň si to někteří vědci až doposud mysleli, a jiní byli přesvědčeni o opaku. Data z vesmírné observatoře IBEX (Interstellar Boundary Explorer) ale existenci této struktury potvrdila. Výsledky svého bádání zveřejnila 10. července skupina vědců vedená Davidem McComasem v magazínu Astrophysical Journal.

Observatoř IBEX zkoumá neutrální částice přicházející z mezihvězdného prostoru

Obrázek k článku:

Magnetická bublina obklopující sluneční soustavu úspěšně zabraňuje nabitým částicím mezihvězdného média (interstellar medium) ve vniknutí dovnitř systému mezi planety. Dovolí ale proniknout neutrálním částicím, jejichž počet protonů a elektronů je vyrovnaný a jejich zkoumáním se pokouší vesmírná sonda IBEX zjistit více o prostoru za hranicemi heliosféry.