do not follow here

Vesmírná mise
JUICE

Evropská mise JUICE by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru 04 / 2023. Jejím cílem je Jupiter.
Sonda JUICE (dříve ESJM) bude mít za úkol studovat měsíce planety Jupiter. Jejím hlavním cílem je Ganymede, který bude obíhat. Zkoumat bude ale také měsíce Europa a Calisto.
JUICE, evropská sonda ke Ganymede
Operátorflag ESA ESA
Typmission icon Vědecká
Cílicon Jupiter
Začátekmission icon 04 / 2023 (Ariane 5 ECA)
mission milestone -- | |
StatusPlánovaná
Poslední aktualizace: 11. 11. 2022
Aktuální zprávy z kategorie JUICE

Na jedné z polokoulí Europy byla pozorována vodní pára, zřejmě pochází z povrchu měsíce

Obrázek k článku:

Astronomům se podařilo v datech z teleskopu Hubble najít známky kyslíku na jedné z polokoulí měsíce Europa. Podle nové studie by se mohlo jednat o kyslík z vodní páry, která sublimuje z povrchu tohoto ledového měsíce u planety Jupiter. Nad jeho povrchem se potom stává součástí extrémně tenké atmosféry. Výsledky tohoto výzkumu pomohou při plánování misí Europa Clipper a JUICE.

Magnetické pole měsíce Ganymede umožňuje existenci organických sloučenin na jeho povrchu

Obrázek k článku:

Snímky v infračerveném spektru pořízené vesmírnou sondou Juno pomohly vědcům zjistit více o Ganymede, největším měsíci planety Jupiter a celé sluneční soustavy. Ganymede je jediný měsíc ve sluneční soustavě s magnetickým polem, které jeho povrch částečně chrání před radiací a nabitými částicemi, kterých je kolem planety Jupiter hodně. V oblastech pod magnetickým polem je podle nového reportu z NASA rozdílné složení povrchu.

Sonda JUICE k planetě Jupiter podstoupila simulaci extrémních podmínek v obřím zařízení LSS

Obrázek k článku:

Evropská vesmírná sonda JUICE úspěšně prošla další testovací fází, ve které úspěšně zvládla testování odolnosti v zařízení Large Space Simulator (LSS). Sonda, která míří k planetě Jupiter, bude muset zvládnout teploty mezi -180 a 250 °C a silně radiační prostředí. V komoře o rozměrech 10x10x15 metrů, která je pro tyto účely největším zařízením v Evropě, prošla kromě teplotních testů také vakuem.

Teleskop Hubble objevil první známky vodních par na jupiterovu měsíci Ganymede

Obrázek k článku:

Astronomům se podařilo poprvé pozorovat známky vodních par v atmosféře Ganymede - největšího měsíce ve sluneční soustavě. Ty zřejmě vznikají sublimací z povrchu, kde se voda nachází ve formě ledu. Nové závěry vychází z pozorování teleskopem Hubble, který jimi doplňuje data ze sondy Juno, která planetu Jupiter obíhá. Už za rok by měla ke Ganymede odletět také evropská sonda JUICE, která jako první vstoupí na jeho oběžnou dráhu.