do not follow here

Vesmírná mise
JWST

Americká mise JWST začala 25. 12. 2021 a stále probíhá. Jejím cílem je Lagrangeovy body.
James Webb
Operátorflag NASA NASA
Typmission icon Vědecká
Cíl Lagrangeovy body
Začátekmission icon 25. 12. 2021
StatusProbíhá
Poslední aktualizace: 11. 11. 2022
Aktuální zprávy z kategorie JWST

Kouzelné mlhoviny: Tarantule dalekohledem JWST

Obrázek k článku:

Jedním z prvních cílů dalekohledu Jamese Webba se stala mlhovina Tarantule (30 Doradus, NGC 2070) ve Velkém Magellanově mračnu. Jedná se o hvězdné jesle, kde z prachu vznikají nové hvězdy. Jejich záře potom osvětluje zbývající prachová oblaka, což vytváří podívanou pozorovatelnou pouhým okem (z jižní polokoule), a to i když jsou v sousední galaxii.

Pozorování teleskopem JWST ukazují zvláštní atmosféru hnědého trpaslíka VHS 1256-1257 B

Obrázek k článku:

Spektroskopická analýza dat z teleskopu Jamese Webba ukazuje složení atmosféry blízkého hnědého trpaslíka VHS 1256-1257 B. Objekt na pomezí hvězdy a planety obíhá drobného červeného trpaslíka VHS 1256-1257, který se nachází asi 41 světelných let daleko. Kromě metanu, sodíku, vody a draslíku se astronomům podařilo v atmosféře identifikovat také částice křemíku. Ty jsou zřejmě součástí molekul prachu, který v jeho atmosféře vytváří husté mraky.

Dalekohled Jamese Webba vyfotil svou první exoplanetu - HIP 65426 b

Obrázek k článku:

Vesmírný teleskop Jamese Webba poprvé od svého spuštění přímo vyfotil exoplanetu. Na snímku je vidět plynný obr HIP 65426 b, který je téměř 2x hmotnější i větší než planeta Jupiter ve sluneční soustavě. Teleskop JWST už dříve zkoumal exoplanetu WASP-39b, tu však přímo nevyfotil, místo toho pozoroval záři mateřské hvězdy v momentu kdy exoplaneta blokovala část jejího světla.

Teleskop Jamese Webba zachytil první jasný signál oxidu uhličitého u vzdálené exoplanety

Obrázek k článku:

Vesmírný teleskop Jamese Webba detekoval stopy oxidu uhličitého v atmosféře exoplanety WASP-39b vzdálené 700 světelných let. Jedná se o první jasnou evidenci této chemické sloučeniny a vědci předvídají, že zařízení dokáže rozpoznat i další látky jako metan nebo vodu. Složení atmosféry vědcům napovídá o procesech na (v) planetě a jejím vývoji. Pochopení evoluce vzdálených planet potom napoví více o historii těch ve sluneční soustavě.

Snímky planety Jupiter z teleskopu JWST předčily očekávání vědců

Obrázek k článku:

Nová pozorování planety Jupiter observatoří Jamese Webba ukazují detaily, které vědci původně neočekávali. Na nově zvěřejněných obrázcích jsou vidět kromě oblaků v atmosféře také polární záře, malé měsíce a dokonce prstence planety. Teleskop Jamese Webba pozoruje vesmír v infračervené části elektromagnetického spektra, které lidské oko nedokáže pozorovat, snímky jsou proto upraveny.

Na fotografii z teleskopu JWST byl objeven doposud neznámý hnědý trpaslík

Obrázek k článku:

Na jedné z prvních fotografií z nového vesmírného teleskopu Jamese Webba se vědcům podařilo identifikovat doposud neznámý objekt GLASS-JWST-BD1. Jedná se o hnědého trpaslíka spektrální třídy T8-T9, který má kolem 0,03 hmotností Slunce (30 hmotností planety Jupiter).

První pohled do hlubin vesmíru s teleskopem JWST, NASA zveřejnila první snímky

Obrázek k článku:

NASA konečně ukázala první vědecké snímky z nového teleskopu Jamese Webba. Přichází po více než půl roce od začátku mise, během kterého bylo zařízení postupně seřizováno a uváděno do provozu. Hned první fotografie obsahovala galaktickou kupu SMACS 0723, která vytváří gravitační čočku, díky které lze vidět zvětšené galaxie na jejím pozadí. Tato fotografie poskytla lidstvu zatím nejdetailnější pohled do hlubokého vesmíru.

V prvních datech z teleskopu JWST se zřejmě ukrývala zatím nejvzdálenější pozorovaná galaxie

Obrázek k článku:

Při seřizování jednotlivých zařízení teleskopu Jamese Webba došlo k pořízení fotografie, která obsahuje velmi zajímavý a velmi červený objekt. Jedná se o galaxii s označením GLASS-z13, kterou pozorujeme v době pouhých 300 milionů let po Velkém třesku. Studie, která vzdálenou galaxii analyzovala, ještě neprošla připomínkovým řízením, ve vědecké komunitě už přesto budí značný rozruch.

NASA zveřejnila první vědecké snímky z teleskopu JWST

Obrázek k článku:

Vesmírný teleskop Jamese Webba vynesla do vesmíru raketa Ariane 5 o Vánocích. Teleskop po měsíční cestě dorazil do Lagrangeova bodu L2 a postupně zprovoznil své instrumenty. Komplexní zařízení nové generace přinese do astronomie revoluci srovnatelnou se zprovozněním teleskopu Hubble v 90. letech. JWST je ale větší, výkonnější a citlivější na světlo přicházející z dalekého vesmíru.

Ukázka výkonu teleskopu JWST: srovnání s teleskopy WISE a Spitzer

Obrázek k článku:

Astronom Andras Gaspar vytvořil koláž, která ukazuje stejné místo ve vesmíru, vyfocené třemi různými teleskopy. Je na ní dobře vidět, jak teleskop Jamese Webba změní naše vnímání vesmíru. Snímek z JWST je výrazně detailnější a čistější než ty pořízené staršími teleskopy WISE a Spitzer.

NASA vybrala první cíl teleskopu JWST: zářivou hvězdu HD 84406 v blízkosti Velkého vozu

Obrázek k článku:

Prvním cílem, na který své přístroje zaměří teleskop Jamese Webba, je blízká hvězda HD 84406. Při jejím pozorování budou postupně kalibrovány přístroje observatoře. Hvězda nicméně není předmětem vědeckého výzkumu, pro primárně infračervený teleskop je totiž příliš zářivá.

Vylepšená raketa Ariane 5 zvládla úspěšně páteční let před podzimním startem s teleskopem JWST

Obrázek k článku:

Raketa Ariane 5 vynesla v pátek večer na oběžnou dráhu dvojici komunikačních družic. Vrátila se tak do provozu po téměř roce, kdy byl vylepšován její kryt, aby byly eliminovány vibrace nebezpečné pro náklad. Páteční start byl důležitou zkouškou rakety před podzimním letem s vesmírným teleskopem JWST za více než 10 miliard dolarů. Nástupce vesmírného teleskopu Hubble má letět na oběžnou dráhu koncem tohoto roku.

Nový vesmírný teleskop Jamese Webba prozkoumá blízký planetární systém Beta Pictoris

Obrázek k článku:

Hned několik vědeckých týmů má v plánu použít vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) pro průzkum blízkého hvězdného systému Beta Pictoris. Jedná se o mladý systém s nejméně dvěma exoplanetami a diskem materiálu, ze kterého by mohly vzniknout další. Výkonný teleskop, který je označován jako nástupce Hubblova teleskopu by měl do vesmíru odletět už letos na podzim.

Spřízněné hvězdy dělí 30 světelných let, teď u nich astronomové našli mladé exoplanety

Obrázek k článku:

Data z teleskopu Gaia ukazují, že hvězdy TOI 2076 a TOI 1807 si jsou příbuzné, a to i přesto, že je dělí víc než 30 světelných let. To je příliš daleko na to, aby se gravitačně ovlivňovaly. Analýza jejich světla nicméně ukázala, že vznikly ze stejného materiálu a nyní se pohybují vesmírem ve stejném směru. U obou hvězd nyní byly objeveny mladé exoplanety.