Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
LADEE

OperátorNASA
Typmission icon Vědecká
Cílicon Měsíc
Začátekmission icon 7. 9. 2013 - 18. 4. 2014
StatusUkončená
Americká mise LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) byla ukončena 18. 4. 2014. Jejím cílem je Měsíc.
Aktuální zprávy z kategorie LADEE

Nárazy meteoritů do povrchu Měsíce dostávají do jeho řídké atmosféry vodní výpary

Obrázek k článku:

Vědci zjistili, že s nárazy meteoritů do povrchu Měsíce dochází k uvolnění vodních par do jeho velmi tenké atmosféry. Podobné výsledky měly také už dřívější počítačové simulace, chyběla však empirická data. Ta vědci našli u už neaktivní sondy LADEE, která v roce 2014 plánovaně narazila do odvrácené strany Měsíce, předtím však zkoumala měsíční atmosféru a prach. Výsledky nového výzkumu byly publikovány v magazínu Nature Geosciences.

Měsíc je obklopen řídkým oblakem prachu, který do jeho okolí zvedají mikroimpakty prachových částic

Obrázek k článku:

Měsíc je obklopen permanentním mrakem prachu a drobných částic, vyplývá to z měření přístrojů vesmírné sondy LADEE z let 2013 a 2014. S novými poznatky přišli vědci z University of Colorado Boulder, kde konkrétně přístroj LDEX (Lunar Dust Experiment) vymysleli, vyrobili a také ovládali v průběhu mise. Drobné částice se do okolí Měsíce dostanou při dopadu o něco větších částic prachu z komet, jedno zrnko kometárního smetí může dostat z povrchu na oběžnou dráhu Měsíce až tisíce ještě menších zrníček. Vzniká tak nikdy nemizící a zároveň velmi jemný oblak prachu, který měsíc zahaluje do neviditelného závoje.

Pětistupňová raketa Minotaur vynesla na oběžnou dráhu novou lunární družici LADEE

Obrázek k článku:

V pátek večer místního času úspěšně odstartovala nová lunární mise NASA - LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer). Cílem této čtyřsetkilové sondy je zkoumání řídké atmosféry Měsíce a také prachu, který pokrývá lunární povrch. Součástí mise je také test laserové komunikace ve vesmíru, nové technologie, která by měla v budoucnu umožnit objemnější přenos dat z vesmíru zpátky na Zemi.

Lunární projekt NASA LADEE prošel hodnocením designu a může vstoupit do výrobní fáze

Obrázek k článku:

LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) je projekt NASA, který bude z oběžné dráhy Měsíce zkoumat extrémně jeho řídkou atmosféru a prach, který se v jeho okolí vyskytuje. Mise LADEE nyní prošla kritickým hodnocením designu (Critical Design Review), což umožňuje započetí výroby vědeckých přístrojů a nosné vesmírné sondy.