Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
Lightsail-1

Začátekmission icon 20. 5. 2015 - 14. 6. 2015
StatusUkončená
Mise Lightsail-1 byla ukončena 14. 6. 2015.
Aktuální zprávy z kategorie Lightsail

Solární plachetnice Lightsail-2 se na oběžné dráze Země udržuje už 2 roky pouze pomocí slunečního svitu

Obrázek k článku:

Nezisková organizace Planetary Society označila misi Lightsail-2 za úspěch už v roce 2019, kdy bylo zřejmé, že sluneční svit ovlivňuje její pohyb. Solární plachetnice byla vynesená do vesmíru raketou Falcon Heavy a od té doby se na oběžné dráze Země udržuje pouze pomocí slunečního záření. Nyní, po dvou letech ve vesmíru, solární plachetnice pořád funguje a má na to, vydržet ještě déle.

Do vesmíru se chystá solární plachetnice Lightsail-2, poletí na Falcon Heavy v červnu

Obrázek k článku:

Experimentální sonda Lightsail-2 má ověřit, že lze rozpohybovat zařízení ve vesmíru pouze za pomoci fotonů ze Slunce. Sondu vyvinula nezisková organizace Planetary Society a na oběžnou dráhu Země poletí na raketě Falcon Heavy v červnu. Samotná sonda váží pouhých 5 kilogramů a má rozměry 10x10x30 centimetrů. Její solární plachta však bude mít po rozvinutí zhruba 32 metrů čtverečních.

Soukromá vesmírná plachetnice Lightsail-1 úspěšně rozvinula své plachty

Obrázek k článku:

Je to malá krabička, velikosti bochníku chleba. Ukrývá však velmi lehkou a velmi tenkou solární plachtu, která má dokázat sílu slunečních paprsků. Lightsail je projekt nevládní organizace Planetary Society a klade si za cíl předvést solární plachtění jako vesmírný pohon budoucnosti. Zatím jde pouze o demonstrační misi, příští rok v dubnu by se měla do vesmíru dostat sofistikovanější sonda Lightsail-1 a při jejím úspěchu budou následovat další dvě. Konečným cílem je cesta Lightsail-3 do Lagrangeova bodu L1.

Soukromá organizace The Planetary Society staví vlastní solární plachetnici

Obrázek k článku:

Úspěšné otestování solárního pohonu japonskou sondou Ikaros i americkou Nanosail-D motivuje členy neziskové organizace The Planetary Society k výstavbě vlastní solární plachetnice. The Planetary Society byla založena Carlem Saganem, známým popularizátorem vesmíru, a dalšími v 80. letech a snaží se svými projekty inspirovat a vzdělávat veřejnost za pomoci grantů a darů od svých členů.