do not follow here

Vesmírná mise
LiteBIRD

LiteBIRD by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru 2028. Jejím cílem je Oběžná dráha.
Operátorflag Japan JAXA
Typmission icon Vědecká
Cílicon Oběžná dráha
Začátekmission icon 2028
StatusPlánovaná
Aktuální zprávy z kategorie Japonsko

Japonsko se za dva roky chystá k měsíci Marsu, poveze i německý rover

Obrázek k článku:

Japonsko plánuje na rok 2024 misi MMX k Phobosu, většímu ze dvou měsíců planety Mars. Japonská a německá vesmírná agentura se nyní domluvily na spolupráci. Německo pro misi dodá malý rover, který bude vypuštěn na povrch Phobosu. Japonská sonda při misi posbírá vzorky hornin a dopraví je na Zemi k analýze. Německý rover na Phobosu zůstane.

Dovezené vzorky ukazují, že planetka Ryugu se od vzniku sluneční soustavy téměř nezměnila

Obrázek k článku:

Japonská sonda Hayabusa2 dovezla na Zemi materiál z planetky Ryugu už před více než rokem. V magazínu Nature nyní byly publikovány dvě vědecké studie s prvními závěry vycházející z jejich analýzy. V souladu se závěry, které vědci učinili když byla sonda ještě na oběžné dráze planetky, je toto těleso velmi tmavé a jedno z nejprimitivnějších ve sluneční soustavě.

Japonsko hledá nové astronauty, poletí až na Měsíc

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná agentura JAXA se rozhodla přijmout po 13 letech nové astronauty. Ti by po tréninku mohli letět na Mezinárodní vesmírnou stanici, lunární stanici Gateway, nebo až na porch Měsíce. V tomto kole náboru budou na uchazeče kladeny odlišné podmínky než v minulosti. Poslední japonský astronaut se začátkem listopadu vrátil z ISS ve vesmírné lodi Crew Dragon.

Sonda BepiColombo v sobotu pořídila své první snímky planety Merkur

Obrázek k článku:

Evropsko-japonská vesmírná sonda BepiColombo v sobotu 2. října provedla první z celkem šesti průletů kolem planety Merkur. Sonda využila gravitace planety ke svému zpomalení a upravení své oběžné dráhy v manévru označovaném jako gravitační asistence. Samotný vstup na oběžnou dráhu Merkuru je plánovaný až na rok 2025, sonda nicméně pořídila snímky planety některými svými kamerami.

Teleskop Subaru vyfotografoval druhý cíl japonské vesmírné sondy Hayabusa2

Obrázek k článku:

10. prosince vyfotografoval teleskop Subaru na Havaji malou planetku 1998 KY26, která se stane cílem japonské vesmírné sondy Hayabusa2. Tato sonda přivezla nedávno na Zemi vzorky hornin z jiné planetky Ryugu, které nyní vědci zkoumají. Nově získaná data o oběžné dráze planetky 1998 KY26 budou využita k přesnějšímu naplánování trajektorie sondy.

Japonští vědci ukázali vzorky hornin, které sonda Hayabusa2 přivezla z planetky Ryugu

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná agentura JAXA v úterý zveřejnila snímek vzorků materiálu z planetky Ryugu, které na Zemi před týdnem dopravila vesmírná sonda Hayabusa2. Vědci v laboratoři ve městě Sagamihara (JAP) otevřeli první ze tří kontejnerů a našli v něm velké množství zrníček hornin. Ta budou v následujících měsících a letech zkoumat, aby zjistili více o vývoji planetky a celé sluneční soustavy.

Sonda Hayabusa2 už za týden doručí na Zemi vzorky materiálu z planetky Ryugu

Obrázek k článku:

Už příští neděli (6. prosince) se k Zemi přiblíží vesmírná sonda Hayabusa2, od které se oddělí kapsle s materiálem odebraným před rokem z planetky Ryugu. Vzorky hornin přistanou pomocí padáků v Austrálii, odkud budou speciálním týmem vyzvednuty a převezeny ke zkoumání do Japonska. Hayabusa2 je ve vesmíru od roku 2014 a bude v průzkumu planetek dál pokračovat, za deset let by měla dorazit k planetce 1998 KY26.

Vesmírná sonda Haybusa2 má po odebrání vzorků z planetky Ryugu další cíl: planetku 1998 KY26

Obrázek k článku:

Japonská sonda Hayabusa2 loni odebrala vzorky z povrchu planetky Ryugu a aktuálně je na cestě zpět k Zemi. Letos v prosinci se od sondy oddělí kapsle se vzorky, která vstoupí do atmosféry. Samotná sonda ale zůstane ve vesmíru - po průletu kolem Země zamíří k planetce 2001 CC21, kolem které proletí a bude pokračovat ke svému finálnímu cíli: drobné planetce 1998 KY26 s velmi rychlou rotací.

Japonská sonda MMX bude první, která pořídí snímky Marsu v 8K rozlišení, na Zemi je ale nepošle

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná agentura JAXA a vysílací společnost NHK společně vyvinou kameru s ultra-vysokým rozlišením pro vesmírnou misi MMX. Snímky Marsu a jeho měsíců pořízené v bezprecedentním rozlišení budou ale tak velké, že nebude možné je poslat zpět na Zemi. Sonda proto bude na Zemi posílat pouze zmenšené snímky a ty s největším rozlišením přiveze spolu se vzorky hornin na Zemi.

Vesmírná sonda Hope Spojených arabských emirátů dorazila do Japonska, v létě poletí na Mars

Obrázek k článku:

Kromě amerického roveru Perseverance a čínské mise Tianwen 1 se letos k Marsu chystá ještě jedna země: Spojené arabské emiráty. Mise Hope je společným projektem vesmírného centra Mohammeda bin Rashida a tří amerických univerzit. Cílem orbitální sondy Hope bude zkoumání atmosféry Marsu a její evoluce. Letošního startovacího okna k Marsu měla využít také evropsko-ruská mise ExoMars, nakonec ale byla odložena o dva roky.

Japonsko chce v roce 2024 vyslat sondu k měsíci Marsu, mohla by i přivézt vzorky hornin

Obrázek k článku:

Japonská vláda schválila tamní vesmírné agentuře projekt MMX, který si klade za cíl přivézt vzorky z jednoho z měsíců planety Mars. Vývoj vesmírné sondy se tak posouvá z analytické fáze, do fáze vývojové. Sonda by měla letět do vesmíru v roce 2024 a navštíví oba měsíce Marsu - Phobos i Deimos. Z prvního z nich by se měla pokusit získat vzorky a dopravit je na Zemi.

Japonský satelit vytvoří umělý meteorický déšť

Obrázek k článku:

Japonská společnost Astro Live Experiences (ALE) vypustí do vesmíru malý satelit ALE-2, který bude mít za úkol v příštím roce vytvořit umělý meteorický déšť. Družice z oběžné dráhy ve výšce 400 kilometrů vypustí do zemské atmosféry stovky malých barevných pelet, které vytvoří podívanou pro miliony lidí pod nimi.

Japonská sonda Hayabusa2 se vydala na cestu zpět k Zemi, na palubě veze vzorky hornin z planetky Ryugu

Po roce a půl zkoumání planetky Ryugu se japonská sonda Hayabusa2 ve středu vydala zpět k Zemi. Na palubě veze vzorky hornin z planetky se kterými k Zemi dorazí ke konci roku 2020.

Japonská nákladní loď HTV-8 dnes v 18:20 opustí ISS a zamíří do atmosféry Země, kde shoří

Obrázek k článku:

Japonsko se připojilo k programu Artemis, který má za cíl po dlouhé době dopravit člověka na Měsíc

Obrázek k článku:

Japonská vláda plánuje připojení k americkému lunárnímu programu Artemis, oznámil to premiér země Shinzo Abe na Twitteru. Zatím není zcela zřejmé, jakým způsobem bude Japonsko k programu přispívat - dá se očekávat, že to bude předmětem následných jednání. NASA dlouhodobě počítá s tím, že její nový lunární program chce rozvíjet s komerčními i mezinárodními partnery.

V Japonsku bude v prosinci spuštěn další detektor gravitačních vln KAGRA

K dnes fungujícím detektorům gravitačních vln LIGO ve Spojených státech a Virgo v Itálii se v prosinci připojí další v Japonsku. Detektor KAGRA (Kamioka Gravitational-Wave Detector) má podobný design a pracuje na podobném principu, přesto se v určitých parametrech od ostatních detektorů liší. S novým detektorem vědci očekávají nejen větší množství detekovaných gravitačních vln, ale také získání více informací o jejich původu.

Japonská sonda Hayabusa2 vypustila na povrch planetky Ryugu posledního robota

Obrázek k článku:

Vesmírná sonda Hayabusa2, která zkoumá blízkou planetku Ryugu, vypustila další malou robotickou sondu k jejímu povrchu. Robot s označením MINREVA-II2 je poslední z celé řady zařízení, která sonda k povrchu vyslala. Do konce tohoto roku se sonda vydá zpátky na Zemi se vzorky, které odebrala v posledních měsících.

Odložený start japonské nákladní lodi HTV proběhne v úterý

Obrázek k článku:

Společnost Mitsubishi Heavy Industries v pátek oznámila, že vyšetřování požáru na rampě těsně před startem rakety H-2B přineslo první závěry. Podle nich požár způsobila statická elektřina a byl stimulován kyslíkem, který se v bezvětrném počasí v místě startu začal hromadit. Nový termín startu rakety s nákladní automatickou lodí HTV je v úterý v 18:05 SELČ.

Japonská vesmírná agentura a Toyota vyrobí prototyp velkého lunárního roveru pro posádku

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná agentura chce do deseti let vyvinout robustní lunární rover pro posádku, který bude schopný ujet tisíce kilometrů. Vzala si k tomu na pomoc japonského automobilového výrobce Toyota, se kterým nyní podepsala smlouvu o vývoji prototypu. Předmětem smlouvy je práce na prototypu v následujících třech letech.

Teleskop Subaru objevil na 1800 nových supernov, pomohou zpřesnit měření rozpínání vesmíru

Obrázek k článku:

Japonský teleskop Subaru nově vybavený citlivým snímačem Hyper Suprime-Cam objevil za posledních 6 měsíců 1 800 nových supernov. Mezi nimi je i 5 velmi zářivých supernov (superluminous supernova) a 400 supernov typu Ia, z nichž 58 se nachází ve vzdálenosti více než 8 miliard světelných let. Tyto výsledky nyní pomohou vědcům zpřesnit hubblovu konstantu popisující rozpínání vesmíru.

V sobotu vyletěla na hranici vesmíru první japonská soukromá raketa MOMO-3

Japonská raketa MOMO-3 v sobotu při testovacím letu překonala výšku 100 kilometrů - mezinárodně uznávanou hranici vesmíru - a stala se tak prvním soukromým nosičem vyvinutým v Japonsku. Raketu vyvíjí společnost Interstellar Technology Inc. (Interstellar Technologies). založená v roce 2013 s kosmodromem Taiki na ostrově Hokaido.

Japonsko chce mít v roce 2029 na Měsíci rover pro astronauty, vyrobí ho Toyota

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná agentura JAXA dnes oznámila, že se domluvila se společností Toyota na vývoji nového lunárního roveru pro astronauty. Nepůjde tedy o malé automatické rovery, které známe z Marsu ale řiditelné vozidlo s prostorem pro posádku. Rover má na Měsíci přistát za deset let a umožnit cestování dvojici astronautů až do vzdálenosti 10 tisíc kilometrů. Posádka běžce mít k dispozici až 13 metrů krychlových prostoru a bude se ve vozidle moci pohybovat bez skafandru.

V atmosféře Venuše byly objeveny doposud neznámé struktury, které se na jiných planetách neobjevují

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná sonda Akatsuki objevila v atmosféře Venuše pruhy oblaků, které se táhnou tisíce kilometrů a jsou symetrické na severní i jižní polokouli planety. Podobný úkaz se zatím na žádné jiné planetě nepodařilo pozorovat. Nové struktury v oblacích se objevily na infračervených snímcích z orbitální sondy a také na počítačových simulacích vycházejících z reálných pozorování naší sousední planety.

Experimentální návratový modul japonské vesmírné agentury úspěšně dopadl do oceánu

Obrázek k článku:

11. listopadu dopadl do Pacifiku testovací návratový modul vypuštěný z ISS několik dní předtím. Jde o první podobný pokus japonské vesmírné agentury JAXA, který umožní dopravu experimentů z paluby orbitální stanice zpět na Zemi. Kromě nákladních lodí Dragon a vesmírných lodí Sojuz zatím neexistuje žádná cesta pro vědecké experimenty ze stanice, všechna ostatní plavidla, která k ISS létají, totiž při odletu shoří v atmosféře.

Přistání sondy Hayabusa2 na planetce Ryugu bylo o několik měsíců odloženo

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná sonda Hayabusa2 přistane na planetce Ryugu o několik měsíců později, než se původně plánovalo. Oznámila to japonská vesmírná agentura JAXA ve čtvrtek. Jako hlavní příčinu uvedla drsný terén, který se na povrchu Ryugu vyskytuje, který přistání komplikuje. Aktuálně je přiblížení k planetce plánováno na leden 2019, sonda bude planetku obíhat až do prosince příštího roku. Hayabusa2 by se měla přiblížit povrchu planetky natolik, aby mohla posbírat vzorky hornin, které má v roce 2020 dovézt zpátky na Zemi.

Robotické moduly vypuštěné sondou Hayabusa2 poslaly detailní snímky povrchu Ryugu

Obrázek k článku:

Robotické moduly, které už od minulého týdne zkoumají povrch planetky Ryugu zblízka, poslaly na Zemi detailní snímky. Můžete se v nich přenést na planetku, která má na šířku pouhých několik set kilometrů a má být podle vědců zakonzervovaným prostředím, které ve sluneční soustavě panovalo v jejích začátcích. Rover-1A a Rover-1B byly vypuštěny mateřskou sondou Hayabusa2, která k ní dorazila před několika měsíci.

Sonda Hayabusa2 vypustila na povrch planetky Ryugu dva malé poskakující roboty

Obrázek k článku:

V sobotu se japonská vesmírná sonda Hayabusa2 přiblížila planetce Ryugu na 55 metrů, aby vypustila kontejner MINERVA-II1 se dvěma malými roboty. Poté se opět vrátila na svou standardní oběžnou dráhu kolem planetky ve výšce asi 20 kilometrů od povrchu. Roboti mezitím úspěšně přistáli na povrchu planetky a začali zkoumat její povrch zblízka.

S japonskou lodí HTV vyletěl v sobotu k ISS také experimentální návratový modul

Obrázek k článku:

V sobotu odletěla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) japonská automatická nákladní loď HTV. Na palubu orbitální stanice veze zásoby a vědecké experimenty o váze 4,7 tuny. Součástí nákladu je také experimentální návratový modul, který by mohl rozšířit možnosti transportu vědeckých experimentů zpátky na Zemi. Dnes se náklad z ISS na Zemi vozí buď automatickou lodí Dragon, nebo cestuje společně s posádkou v lodi Sojuz.

Orbitální výtah už není jen teorií, Japonsko v září vyzkouší technologii přímo ve vesmíru

Obrázek k článku:

Vesmírný (orbitální) výtah je snem mnoha expertů. V podstatě jde o kabinu, která šplhá po kabelu spojujícím Zemi a oběžnou dráhu, kde končí na vesmírné stanici nebo malé planetce. Tento koncept by měl být schopen dopravovat osoby i náklad na oběžnou dráhu s minimálními náklady oproti raketám, a také mnohem ekologičtěji. Doposud však rozvoj vesmírného výtahu zůstával pouze v teoretické rovině, až do tohoto měsíce, kdy japonská univerzita a další instituce poprvé přímo ve vesmíru vyzkouší princip cestování kabiny po kabelu.

Sonda Hayabusa2 poslala první snímky planetky Ryugu, bude ji teď rok a půl zkoumat

Japonská vesmírná agentura ve středu zveřejnila první snímky planetky Ryugu. Pořídila je vesmírná sonda Hayabusa2, jejímž cílem je nejprve vstoupit na oběžnou dráhu planetky a důkladně zmapovat její povrch. Po výběru vhodných lokalit, dojde na přistání hned několika modulů a zkoumání planetky z blízka. Nakonec sonda Hayabusa2 posbírá vzorky hornin a odletí s nimi zpátky na Zemi. Vstup sondy Hayabusa2 na oběžnou dráhu Ryugu je plánován na příští týden.

Evropská mise BepiColombo k planetě Merkur se chystá na převoz na kosmodrom

Obrázek k článku:

První mise Evropské vesmírné agentury ESA k planetě Merkur přechází do další fáze: tři hotové sondy se připravují na převoz přes Atlantický oceán do jižní Ameriky, kde leží kosmodrom Kourou, odkud zamíří směrem do středu sluneční soustavy. Společně se samotnou sondou se přesouvá také personál a spousta dalšího vybavení. Okno pro start rakety Arianne 5 s nákladem je otevřeno mezi 5. říjnem a 29. listopadem tohoto roku, přílet k Merkuru je plánován na rok 2025.

Robotický barista obsluhuje zákazníky kavárny v Japonsku

Obrázek k článku:

Robot se jménem Sawyer obsluhuje najednou až pětici zákazníků kavárny Henna Cafe v Tokiu. Robot s jediným ramenem oskenuje lístek vytištěný v automatu, pozdraví zákazníka a udělá mu kávu podle jeho přání. Se zákazníky komunikuje hlasem a prostřednictvím LCD panelu s animovanýma očima a podle jeho vlastních slov dokážu udělat lepší kávu než lidská obsluha. Káva od robota stojí asi 70 korun.

Japonsko chce ve dvacátých letech vyslat astronauta na Měsíc

Obrázek k článku:

Japonská vláda by chtěla vyslat ve dvacátých letech vlastního astronauta na Měsíc. Umožnit by jí to měla spolupráce s NASA, ESA a dalšími vesmírnými agenturami na projektu Deep Space Gateway, v rámci kterého dojde k vystavění orbitální stanice u Měsíce. Projekt bude zřejmě volně navazovat na spolupráci započatou na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde spolu kooperují NASA, ESA, Roskosmos, JAXA a Kanadská vesmírná agentura.

NASA oznámila svou spoluúčast na japonské misi k měsícům Marsu

Obrázek k článku:

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že se bude spolupodílet na japonské misi Martian Moons Exploration, jejímž cílem bude přinést na Zemi vzorky hornin z měsíce Marsu Phobos. Spoluúčast americké agentury bude prostřednictvím jednoho ze sedmi instrumentů na robotické sondě, která přistane na větším ze dvou měsíců Marsu. Půjde o spektrograf analyzující neutrony a gamma záření, který má vědcům pomoci zjistit kdy a jak se měsíce Marsu zformovaly.

Nový objev masivních lávových jeskyní na Měsíci oživuje diskuzi nad jeho kolonizací

Obrázek k článku:

Vědci z japonské vesmírné agentury (JAXA) našli na Měsíci lávový tunel, který by mohl mít masivní rozměry. Rozsáhlá jeskyně je zbytkem po lávovém proudu, jehož střecha nejprve ztvrdla a následně vyschnul zevnitř, když láva odtekla. Doplňuje tak už objevené menší lávové tunely a dává netušené možnosti pro osídlení Měsíce lidmi - poskytuje totiž ochranu, která by na povrchu kolonizátorům mohla chybět.

Japonsko vyslalo do vesmíru novou sondu, má za úkol přinést na Zemi vzorek planetky

V úterý se z japonského ostrovního kosmodromu Tanegashima vznesla raketa H-2A s vesmírnou sondou Hayabusa2. Jejím úkolem je doletět v roce 2018 k planetce 1999 JU3 (Ryugu), posbírat vzorky hornin z jejího povrchu a doručit je v roce 2020 zpátky na Zemi k důkladnému prozkoumání. Hayabusa2 s sebou veze hned čtyři oddělitelné moduly, které budou zkoumat cílovou planetku různými způsoby. U svého cíle stráví japonská sonda rok a půl, poté se vrátí zpátky k Zemi.

Stavební společnost Obayashi chce do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Obrázek k článku:

Japonský stavební gigant Obayashi oznámil své plány postavit do roku 2050 první vesmírný výtah na světě. Realizaci tohoto technologicky velmi náročného konceptu mají umožňovat nanotechnologie, s jejichž pomocí lze vyrobit materiály až stokrát pevnější než ocel. Je však více než zřejmé, že jde o běh na dlouhou trať a pravděpodobně z velké části také marketingový tah jedné z pěti velkých stavebních společností v Japonsku. Vývoj nanomateriálů přesto pokračuje mílovými kroky a vidina levné dopravy na oběžnou dráhu prostřednictvím výtahu je snem mnoha lidí včetně expertů.

Japonsko úspěšně otestovalo moderní raketu a vypustilo na oběžnou dráhu unikátní teleskop

Obrázek k článku:

V sobotu poprvé vyletěla do vesmíru nová high-tech raketa Epsilon z japonského ostrova Kjúšú. Jejím nákladem je malý teleskop, který bude mít za úkol zkoumat po dobu jednoho roku atmosféry Venuše, Marsu a Jupitera v ultrafialovém světle. Nová lehká raketa využívá automatických procesů palubního počítače ke snížení nákladů na lety do vesmíru.

Japonsko v příštím roce poprvé vyzkouší svou novou nízkonákladovou raketu Epsilonj

Novou třístupňovou raketu vyzkouší japonská vesmírná agentura JAXA někdy v létě 2013. Měla by nahradit raketu M-5, která mezi lety 1997 a 2006 sedmkrát úspěšně vynesla náklad do vesmíru s cenou asi 70 milionů dolarů za jeden start. Nová raketa Epsilon by měla dosáhnout maximálně 48 milionů dolarů za start a tedy výrazného zlevnění. Epsilon vychází z už ověřených technologií japonských raket M-5 a H-2A a na nízkou oběžnou dráhu vynese asi 1,2 tuny nákladu.

Japonská nákladní loď HTV-3 je se zásobami pro asutronauty na cestě k ISS

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná agentura JAXA vyslala 20. července k Mezinárodní vesmírné stanici už třetí automatickou zásobovací loď HTV. Loď HTV-3 (KOUNOTORI3) vyletěla do vesmíru z kosmodromu Tanegashima na špičce rakety H-IIB F3 japonské výroby. Nákladní loď bude robotickým ramenem zachycena 27. července, do té doby bude HTV-3 postupně přibližovat svou oběžnou dráhu orbitální stanici.

Japonsko vypustilo na oběžnou dráhu první komerční družici

Z ostrova Tanegashima na jihu Japonska se ve čtvrtek odpoledne našeho času odpoutala raketa H-IIA. Pro japonskou raketu to byla první mise nové éry - vypouštění komerčních satelitů - jejím nákladem totiž byl jihokorejský satelit KOMPSAT-3, který se 16 minut po startu úspěšně oddělil od horního stupně rakety. Kromě jihokorejského satelitu vynesla raketa do vesmíru také tři malé japonské družice.

Japonsko se podruhé vydá pro vzorky hornin z planetky, sonda Hayabusa 2 poletí k 1999 JU3

Obrázek k článku:

Komise pro vesmírné aktivity, která spravuje finance pro japonský vesmírný výzkum, schválila minulý týden misi Hayabusa 2. Nový projekt navazuje na už proběhlou misi Hayabusa (2003-2010), která přinesla na Zemi vzorky z planetky Itokawa. Tentokrát se vesmírná sonda vydá k planetce 1999 YU3 v hlavním pásu asteroidů a opět by měla přinést vzorky materiálu z jejího povrchu.

Japonská vesmírná agentura oznámila napadení svých počítačů neznámým virem

Obrázek k článku:

JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) oznámila napadení svých počítačů už v červnu a srpnu loňského roku. Napadené počítače byly odstaveny mimo provoz a viru zbaveny, ten ale stihnul zveřejnit data o japonské vesmírné lodi HTV. Od té doby byli japonští výzkumníci v domnění, že jsou jejich počítače zase bezpečné, dokud se jiný virus neobjevil znovu 6. ledna.

S pomocí testovací družice KIKU 8 se do postižených oblastí Japonska dostává internet

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná agentura JAXA s japonským Národním institutem pro informace a komunikační technologie (NICT) společnými silami pomáhají při obnově oblastí Japonska poničených zemětřesením a následnou vlnou tsunami. 24. března spustila JAXA mobilní terminál ve městě Ofunato, s jehož pomocí propojí postiženou oblast se satelitem Kiku 8, který slouží jako most pro internetové připojení z vesmírného centra v Tsukubě.

Po ničivém zemětřesení přebírá NASA kontrolu nad japonskou částí mise ISS

Obrázek k článku:

Japonské kontrolní centrum mise ISS je umístěno v Tsukubě ležící asi 50 kilometrů od Tokia. Tato oblast je od pátečního zemětřesení sužováno výpadky proudu a nedostatečným zásobováním potravinami i pohonnými hmotami, nehledě na to, že centrum v Tsukubě je samo o sobě hodně poničené. Japonská vesmírná agentura JAXA předala tedy svou část povinností NASA, který teď dohlíží na japonské experimenty a také na vesmírný modul HTV-2, který zrovna u stanice kotví.

Japonská agentura plánuje vyslat na ISS humanoidního robota

Kolem roku 2013 by mohla Japonská vesmírná agentura JAXA poslat na Mezinárodní vesmírnou stanici humanoidního robota. Aktuálně se zpracovávají studie proveditelnosti ale japonští vědci už navrhují, jaké funkce by mohl robot na oběžné dráze plnit. Šlo by o už druhého návštěvníka svého druhu na orbitální stanici, příští týden totiž stejným směrem odstartuje robot R2 na palubě raketoplánu Discovery.

Japonský modul HTV-2 úspěšně opustil zemskou atmosféru

Obrázek k článku:

Podle oznámení Japonské agentury pro kosmický výzkum (JAXA) se raketa H-IIB a nepilotovaný modul HTV-2 úspěšně dostaly na oběžnou dráhu a jsou na cestě k ISS. HTV-2 je prvním ze 4 zásobovacích modulů směřujících na Mezinárodní vesmírnou stanici v následujících několika týdnech. HTV-2 dopraví na orbitální stanici 5 tun zásob od vody až po nové experimentální nástroje pro astronauty.

Na oběžné dráze bude rušno, k ISS míří zásobovací moduly z celého světa

Obrázek k článku:

Velké zásobovací období čeká astronauty na ISS. Během několika týdnů bude ke stanici vyslán z několika koutů Země náklad o celkové hmotnosti překračující 11 tun. Na zásobování se budou podílet Japonsko, Ruská federace, ESA i NASA. Každá ze zemí vyšle orbitální loď vlastní výroby a dopraví na orbitální stanici nové zásoby. Mezi přepravovanými materiály jsou potraviny, vodík, kyslík, palivo ale také nové vybavení včetně počítačů a robota R2.

Akatsuki se možná na orbitu Venuše dostane už za 5 let

Obrázek k článku:

Japonská sonda Akatsuki bude mít možnost vstoupit na oběžnou dráhu Venuše dřív než se původně čekalo. První pokus vstoupit na orbitu druhé planety od Slunce se japonské sondě nevydařil, zřejmě kvůli náhlému sníženému tlaku v pohonném systému sondy, Akatsuki kolem Venuše proletěla a další šance ukotvení u Venuše měla přijít až za 6 let při dalším průletu kolem planety. Nyní ale japonští vědci přišli s novou cestou jak toho dosáhnout dříve - už v roce 2015. Pokusí se vesmírnou sondu Akatsuki zpomalit a nechat planetu při svém oběhu Slunce sondu dohnat.

Japonské sondě Akatsuki se nepodařilo zakotvit u Venuše

Obrázek k článku:

Japonská vesmírná agentura JAXA oznámila, že její meziplanetární sonda Akatsuki (označovaná také jako Venus Climate Orbiter nebo Planet-C) nezvládla stabilizaci orbitální dráhy kolem Venuše. Sonda zahájila zpomalovací manévry a chystala se vstoupit do gravitačního pole planety. Náhle však přerušila komunikaci a bylo ztraceno spojení.

Sonda Hayabusa přivezla na Zemi drobné částice z asteroidu Itokawa

Obrázek k článku:

Hayabusa je robotická sonda Japonské vesmírné agentury (JAXA), která se vydala na svou cestu v roce 2003. Po sedmi letech se vrátila zpět na Zemi a s kousky asteroidu ve svých útrobách, přistála v australské pustině.