do not follow here

Vesmírná mise
Lunar Trailblazer

Informace o Lunar Trailblazer. Tato americká mise by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru 2023. Jejím cílem je Měsíc
Operátorflag NASA NASA
Cílicon Měsíc
Začátekmission icon 2023
StatusPlánovaná
Poslední aktualizace: 3. 11. 2022
Aktuální zprávy z kategorie Měsíc

Japonský dobrodruh Maezawa si vybral posádku k Měsíci, poletí s ním i český choreograf Yemi A. D.

Obrázek k článku:

Vesmírná loď Starship od SpaceX by mohla poprvé letět na oběžnou dráhu ještě letos. Při jedné z jejích prvních cest k Měsíci by měla mít na palubě japonského miliardáře Yusaku Maezawu a skupinu osmi umělců při misi označované jako dearMoon. Nyní byla poprvé zveřejněna tato posádka a k našemu překvapení je v ní i zástupce České rebubliky - Yemi Akinyemi Dele.

SpaceX v neděli vynese do vesmíru japonský lunární modul Hakuto s arabským roverem

Obrázek k článku:

Po několika odkladech byl stanoven nový termín startu rakety Falcon 9 s nákladem k Měsíci. Raketa vynese do vesmíru japonský přistávací modul HAKUTO R-1 s arabským roverem Rashid a také malou orbitální sondu NASA Lunar Flashlight. Start rakety byl naposledy odložen kvůli problémům na samotné raketě, které už byly zdá se vyřešeny.

NASA udělila kontrakt na vývoj technologie pro výstavbu na Měsíci

Obrázek k článku:

NASA udělila americké společnosti ICON kontrakt za 57 milionů dolarů. Jeho předmětem je vývoj technologií pro stavbu jednotlivých součástí lunární kolonie pomocí 3D tisku. S tím má firma dobré zkušenosti, postavila tímto způsobem už několik domů. Na Měsíci by tak mohla roboticky stavět přistávací plochy, silnice i domy pro astronauty. Podobný přístup by mohl být využitý i na Marsu, společnost už postavila prototyp Mars Dune Alpha.

Kanada plánuje lunární rover, doplní další robotická zařízení programu Artemis

Obrázek k článku:

Kanadská vesmírná agentura CSA zveřejnila své plány na vývoj lunárního roveru. Jeho cílem bude oblast jižního pólu, kam svůj výzkum soustředí také NASA. Americká vesmírná agentura bude na roveru mít jedno ze šesti vědeckých zařízení a zajistí dopravu roveru na povrch Měsíce prostřednictvím programu CLPS. Nejdřívější možný termín realizace kanadské mise je rok 2026.

Malá družice CAPSTONE vstoupila na oběžnou dráhu kolem Měsíce, kterou bude využívat orbitální stanice

Obrázek k článku:

Z kosmodromu Rocket Lab Launch Complex 1 na Novém Zélandu odletěla 28. června raketa Electron a na oběžnou dráhu vynesla malou družici CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment), která v následujících měsících zamíří k Měsíci. Úkolem sondy CAPSTONE bude vyzkoušení oběžné dráhy, kterou bude využívat lunární stanice Gateway.

V úterý nastalo zatmění Slunce

Obrázek k článku:

V úterý 25. října vstoupil Měsíc mezi Zemi a Slunce a téměř z poloviny ho zakryl. Toto částečné zatmění bylo pozorovatelné ve většině Evropy a části Asie a Afriky. U nás nastalo v 11:12, vyvrcholilo ve 12:17 a skončilo v 13:23. Při maximálním zatmění bylo zakryto zhruba 43 % slunečního povrchu.

První turista, který se podíval na ISS, chce obletět Měsíc ve Starship

Obrázek k článku:

Dennis Tito zaplatil v roce 2001 Rusku za výlet na Mezinárodní vesmírnou stanici a stal se tak prvním vesmírným turistou. Nyní oznámil, že se domlouvá se SpaceX na cestě k Měsíci ve Starship. Na cestu se s ním má vydat jeho manželka Akiko Titto a 10 dalších civilistů. Zatím se jedná o třetí oznámený pilotovaný let Starship po orbitálním letu Jareda Isaacmana a obletu Měsíce při misi Dear Moon, kterou si se SpaceX domluvil Yusaku Maezawa.

Rover, který měl na Marsu sbírat vzorky materiálu, možná nakonec zamíří k Měsíci

Obrázek k článku:

V dlouhodobém evropsko-americkém programu Mars Sample-return došlo v létě ke změně: vzorky určené pro dopravu na Zemi bude místo roveru sbírat helikoptéra. Koncept roveru, kterým měla k programu přispět evropská vesmírná agentura, tak hledá nové uplatnění. Tím by mohl být program Artemis, kde by zatím nepojmenovaný rover mohl pomoci astronautům při průzkumu Měsíce.

Spojené arabské Emiráty plánují v listopadu přistát s roverem na Měsíci

Obrázek k článku:

Spojené arabské Emiráty se po loňském úspěšném příletu sondy Hope k Marsu chystají letos v listopadu přistát na Měsíci. Emirates Lunar Mission začne startem rakety Falcon 9, která k Měsíci vyšle přistávací modul HAKUTO-R japonské společnosti ispace. Na jeho palubě bude asi desetikilový arabský rover Rashid - nejmenší pohyblivé zařízení, které by přistálo na povrchu Měsíce.

NASA zveřejnila místa na Měsíci, kde by mohli přistát astronauti mise Artemis III

Obrázek k článku:

NASA v pátek večer v osm hodin našeho času zveřejnila kandidátské regiony pro přistání vesmírné lodi Orion při misi Artemis III. Pozornost americké vesmírné agentury se pro lety na Měsíc s posádkou soustředí na jižní pól, kde se předpokládá přítomnost vody. Každý z představených 13 regionů má několik možných přistávacích míst, mezi kterými budou nyní vědci vybírat celkového vítěze.