Vesmírné mise < LIVING fUTURE

Vesmírná mise
MESSENGER

OperátorNASA
Typmission icon Vědecká
Cíl Merkur
Začátekmission icon 3. 8. 2004 - 30. 4. 2015
StatusUkončená: Úspěch
Americká mise MESSENGER (Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry, and Ranging) byla ukončena 30. 4. 2015. Jejím cílem je Merkur.
Aktuální zprávy z kategorie Messenger

Bližší pohled na data o rotaci a gravitaci Merkuru ukazuje na pevné jádro

Obrázek k článku:

Planeta Merkur má, stejně jako Země, jádro z kovů. Vnější jádro Merkuru je tekuté, doposud však nebylo zřejmé, jaké je jádro vnitřní. Nová analýza dat ze sondy MESSENGER, která planetu obíhala mezi roky 2011 a 2015, ukazuje, že vnitřní jádro je stejně jako u Země tuhé. A navíc je stejně velké jako vnitřní jádro Země (i když Země je více než 2x větší). Výsledky nového výzkumu byly publikovány v magazínu Geophysical Research Letters.

V magnetickém ocasu Merkuru se nacházejí energetické elektrony z magnetického přepojení

Obrázek k článku:

Fyzikové z Německa a Číny použili počítačové simulace pro zjištění odkud se berou energetické elektrony v okolí planety Merkur. Jejich existence byla detekována americkou sondou MESSENGER v roce 2009, která nejbližší planetu Slunci obíhala do roku 2015. I přes stokrát slabší magnetické pole planety vědci detekovali energetické částice a nebyli si jistí odkud se berou. Možné vysvětlení přináší vědecká studie publikovaná v magazínu Physics of Plasmas.

Proleťte se nad povrchem planety Merkur, video z průletu sondy Messenger nad povrchem

Obrázek k článku:

Třetího srpna před deseti lety vynesla raketa Delta II do vesmíru družici MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging). Kolem vnitřní planety sluneční soustavy krouží od března 2011 a sbírá cenná data, MESSENGER je totiž první umělou družicí planety Merkur. Video je sestaveno ze snímků, které byly pořizovány každou sekundu z výšky 115 - 160 kilometrů nad povrchem planety.

Sonda Messenger objevila zásoby ledu skryté ve stínu kráterů na pólech Merkuru

Obrázek k článku:

Podobně jako na Měsíci, i na Merkuru existuje voda na povrchu, a to ukrytá před slunečními paprsky, které by ji okamžitě vypařily do vesmíru. Naznačují to nová pozorování pořízená sondou Messenger, která je první umělou družicí planety nejblíže naší mateřské hvězdě.

Sonda Messenger snížila svou oběžnou dráhu, Merkur teď oběhne jednou za 8 hodin

Obrázek k článku:

Vesmírná sonda Messenger zkrátila svou dobu oběhu kolem planety Merkur z 11,6 hodin na osm. Nová oběžná dráha umožní přístrojům na palubě sondy lépe určit složení a evoluci planety a nadále detailní zkoumání útvarů objevených při prvním roce operací. Svou roční primární misi už sonda skončila a vstoupila do další, prodloužené fáze operací. Ta bude trvat do příštího března, do této doby také zůstane Messenger na své nové oběžné dráze.

Co stojí za nově objevenými geologickými útvary na Merkuru? Podle NASA vznikají stále nové dodnes

Obrázek k článku:

Na konci léta přišli vědci z NASA se zajímavým objevem, vesmírná sonda Messenger našla na planetě Merkur zcela nový typ geologických útvarů, hollows. Jde o nepravidelné sníženiny vyryté do skalnatého povrchu planety, které dosahují různých tvarů a velikostí, vyskytují se ve skupinách a jsou rozeseté po celé planetě. Nic takového ale zatím nikdo neviděl ani na Zemi, ani na jiných planetách. Co stojí za vznikem těchto zvláštních geologických útvarů?

Nečekaný objev sondy Messenger, našla na Merkuru zcela nový typ geologických útvarů

Obrázek k článku:

Snímky pořízené kamerami vesmírné sondy Messenger odhalily zcela nový typ geologického útvaru a naznačují existenci doposud neznámého geologického procesu. Jde o velmi světlé oblasti, které mají namodralou barvu, vyskytují se po celé planetě a nepodobají se žádným jiným útvarům pozorovaným ve sluneční soustavě. Vědci z NASA je nazvali hollows (v překladu dutiny) a dál zkoumají jak vznikají a z čeho jsou složeny.

Messenger dokončil první stovku obletů Merkuru, data naznačují neznámé úkazy v exosféře

Obrázek k článku:

od 17. března, kdy se vesmírná sonda NASA dostala na oběžnou dráhu planety Merkur, ji už stačila obletět stokrát. Během této doby už sonda pořídila 70 milionů magnetických měření, 16 tisíc obrázků a sta tisíce dalších měření, s jejichž pomocí teď vědci v NASA pečlivě skládají celkový obraz planety v nevídaném detailu.

NASA zveřejnil unikátní snímky Merkuru, místa, která ještě nikdo neviděl

Obrázek k článku:

Vesmírná sonda Messenger je první umělou družicí planety nejblíže Slunci. První snímky z oběžné dráhy pořídila sonda 29. března, po několika dnech od příletu k planetě. První dny na oběžné dráze Merkuru kontrolovali inženýři v NASA postupně všechny vědecké přístroje na palubě, aby zjistili, zda nedošlo na 5 leté cestě sondy k jejich poškození. Sonda dorazila k Merkuru v pořádku a je připravena začít hlavní část své vědecké mise u doposud téměř neprozkoumané planety, rok trvající primární fáze mise začne v pondělí 4. dubna.

Vesmírná sonda Messenger se stala první umělou družicí planety Merkur

Obrázek k článku:

Aktualizováno: Po několika obězích Slunce a necelých sedmi letech cesty se ve čtvrtek 17. března stala vesmírná sonda Messenger prvním umělým satelitem planety nejblíže Slunci. Sonda Messenger na své cestě do středu sluneční soustavy proletěla jednou kolem Země, dvakrát kolem Venuše, a třikrát kolem samotného Merkuru, aktuálně se nachází asi 46 milionu kilometrů od Slunce a 150 milionu kilometrů od Země a bude po 30 letech (Mariner 10) první sondou, která bude zkoumat planetu Merkur zblízka.