do not follow here

Vesmírná mise
Psyche

Americká mise Psyche by měla podle aktuálního plánu odstartovat do vesmíru 10/2023. Jejím cílem je Psyche (planetka).
Psyche, sonda
Operátorflag NASA NASA
Typmission icon Vědecká
Cílicon Psyche (planetka)
Začátekmission icon 10/2023
StatusPlánovaná
Aktuální zprávy z kategorie Psyche

Mise Psyche se kvůli zpožděným dodávkám posouvá na říjen příštího roku

Obrázek k článku:

Start rakety Falcon Heavy se sondou k planetce Psyché se znovu posunul. Let byl původně plánovaný na letošní srpen, potom byl kvůli problémům se softwarem odložen na podzim. Důvodem jsou zpožděné dodávky letového softwaru a testovacího vybavení. Aktuálně NASA počítá se startem v příštím roce.

Během jednoho roku by mohlo proběhnout až 6 startů rakety Falcon Heavy

Obrázek k článku:

Nejsilnější aktivní raketa současnosti Falcon Heavy zatím letěla do vesmíru jen 3x. Naposledy to bylo před více než třemi lety a na čtvrtý let se stále čeká. Důvodem odkladu letů Falcon Heavy však není raketa ale její náklady, které nejsou připraveny. SpaceX kvůli tomu má bokem odloženo 7 raket Falcon 9, které chce použít pro sestavení Falcon Heavy, jedná se o víc než třetinu flotily. V následujících 12 měsících by se to ale mělo změnit - v plánu je hned 6 letů Falcon Heavy.

Složení planetky Psyche je pro vědce stále větším tajemstvím

Obrázek k článku:

Planetka Psyche v Hlavním pásu je cílem vesmírné sondy Psyche, která by k ní měla přiletět v roce 2026. Ačkoliv se jedná o jeden z největších objektů v oblasti mezi Marsem Jupiterem, víme toho o něm překvapivě málo. Některá pozorování naznačují, že Psyche má velkou hustotu a jedná se o obnažené planetární jádro. Podle jiných výzkumů je ale hmotnost Psyche na takový objekt příliš nízká.

Těžká raketa Falcon Heavy by mohla příští rok letět do vesmíru hned 5x

Obrázek k článku:

Raketa Falcon Heavy tvořená trojicí běžných Falconů 9 zatím letěla do vesmíru 3x. V příštím roce by tato aktuálně nejsilnější raketa na světě mohla letět na oběžnou dráhu hned 5x. Vyplývá to z aktuálně nasmlouvaných startů společnosti SpaceX. 3 lety jsou při americkou armádu, jeden pro společnost Viasat a nakonec vynese vesmírnou sondu Psyche pro NASA.

V blízkosti Země se nacházejí planetky s podobným složením jako Psyche

Obrázek k článku:

Tým astronomů, které vedl Vishnu Reddy, prozkoumal dvě blízkozemní planetky (Near-Earth Objects, NEO) 1986 DA a 2016 ED85, u kterých se předpokládal významný podíl kovů. Nový výzkum ukazuje, že se na jejich povrchu nachází 85 % kovů jako je železo nebo nikl a 15 % suti. Touto charakteristikou se tak podobají největší kovové planetce ve sluneční soustavě Psyche, ke které se NASA chystá v příštím roce poslat vesmírnou sondu.

První pozorování planetky Psyche v ultrafialovém záření potvrzují přítomnost železa na jejím povrchu

Obrázek k článku:

První pozorování Psyche v ultrafialovém spektru přinesla první detekci oxidu železitého na planetce. Podle doktorky Tracy Beckerové, která vedla studii v magazínu Planetary Science Journal, by mohlo jít o známky oxidace na povrchu Psyche. Ultrafialová pozorování byla provedena vesmírným teleskopem Hubble. Tato planetka je cílem americké mise Psyche, která by měla začít v roce 2022.